Deftige lezingen voor de Meimaand. MARKTEN. HANDEL ENN IJ VERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe, 32 fr.; Masteluin, 29,50; Haver, 25,00; Boonen, 23 fr. boter per kilo, 2,75;Vlas per kilo, 1,40; aardappels, 12,00; lijnzaad, 39 fr. koolzaad, 40 fr. Boter, per kilo, 2,09 4 2,50 eieren, per 25, 1,70 4 2,80. StCS" Er zijn nog eenige Stuiversmagaz Verlost door den Memorare. Te Tiranges, een dorp in Frankrijk, is 't de gewoonte van eiken zondag na het lol het gebed te zingen, welke de H. Bernardus ter eere van de H. Maagd heeft opgesteld: Gedenk, o genadige Maagd Maria, enz. Ziehier de opkomst van dit gebruik: In 't begin van 1796 was de Pastoor van Tiranges in een naburig dorp bij M. Ribeyron, om een kind te doopen. Eensklaps komt iemand uit het dorp zeggen dat veertien huzaren en vijf gendarms, opgeleid door citoyen Delaigu, een eerst republikeinsche prij, het dorp omringelen en recht naar 't huis Ribeyron komen. Vluchten, zells naar een ander kamer was onmogelijk! de Jacobiinen hadden 't huis bereiktmen hoort reeds het woest geschreeuw van den ver klikker, als de Pastoor nog niet weet wat doenO Maria, roept hij eensklaps uit, ge zult mij redden, ik zal den Memorare dage- lijksch bidden, mijn leven lang en hem alle zondagen na de Vespers in mijne Kerk doen zingen. Dit zeggende springt hij achter eene kas en de personen des huizes hadden nauwelijks den tijd om eenen slechten strooien hoed op zijn voeten te werpen, alsde eerste soldaat de kamer instapte; d'ander volgenmen zoekt, men doorsnuffelt alles, een soldaat steekt tot drij keeren toe, zijn zweerd achter de kas en 't wapen gaat telkens nevens den rug der priesters, zonder hem te kwetsen. De pastoor is gered. De soldaten verlaten de kamer, gaan beneden smullen en plunderen, laden hunne peerden, zooveel de dieren dragen kunnen en verlaten het dorp. Onnoodig te zeggen dat de pastoor zijne belofte onderhieldalle dagen bad hij meermaals den Memorare en zoodra de Kerken terug geopend waren, van den eersten zondag af, werd na de Vespers, den Memorare gezongen, en uit dankbaarheid en als herinnering voor deze wonderbare verlossing, is dit gebruik blijven voortduren. Te Parijs, in het midden der stad, staat eene parochiekerk O. L. V. van Zege genaamd. Dier parochianen waren, inzonderheid na de om wenteling van Juli, zoo onverschillig ten opzichte van den Godsdienst geworden dat er in geheel het jaar 1835 slechts 720 heilige Hostiën uit gedeeld werden, alhoewel het getal der zielen op meer dan 25 duizend beliep. De pastoor was over de onverschilligheid en de zedeloosheid zij ner parochianen diep bedroefd, en verzon allerlei middelen om 't kwaad weg te nemen, maar te vergeefs! Eindelijk, in 1836 viel hem, onder het H. Sacrificie der Mis, het gedacht in dat hij zich tot Maria, den toevlucht der zondaren, zou wenden; bij stelde dan een Broederschap in van het Allerheiligste en Onbevlekt Hert van Maria, tot bekeering der Zondaars en op korten tijd gebeurden er zoo wonderbare bekeeringen onder de versteendste zondaars, dat men oogenschijnlijk kon zien dat Maria waarlijk de toevlucht der zondaars is. Laatste Nieuws. 't Regent in de Belgische Kamer, petitien voor t Vlaamsch. Pepermans, een jongeling van Hofstade (Mechelen) die voor een meisje van 14 jaar een gezel had vermoord, is tot 20 jaar ge vang veroordeeld en eeuwigdurend verlies zijner burger- en familie rechten. Het uitzicht der velden, schrijft men uit Hasselt, is zeer schoon en gunstig. Dank aan de laatste warmte vertoonen zich de vruch ten allerbest. Het koorn vooral belooft eenen goeden oogst en het kool zaad, thans in vollen bloei voorspelt een rijke opbrengst. De aardappe len worden met goed weer geplant en de weilanden en beemden zijn dicht bezet met malsch gras de klaver staat overal weelderig. M. Baron van de Woestyne, van Herzele.senateur, ligt gevaarlijk ziek. De werklieden en d'arme menschen van Herzele bidden vuriglijk voor hunnen weldoener. TeKnesselare is pastoor benoemd de E. H. Van Doorne, onderpastoor van Sint-Anna, te Gent. D'Kxpositie van Parijs is woensdag geopend, België telt er 200 deelnemers. De Broeder van Pater De Smet is te Gent joverleden't was een Man, onder alle opzichten achtingsweerdig. T'Aspelare is er groote feest geweest voorden Onderwijzer Van den Haute, die Jubilé vierde en gedecoreerd was voor 50 Jaar Ambtsbekleeding. Mongolië, onbe kend uit Baardegem 5,00; te samen: 176,26. Dié inpal- mers! die inpalmers M. ik stuur u een ander Nummer. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 12 a i3 fr.; Boter, per'lialve kilo, i,35; eieren 1.45 LOKEBEN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 18 fr.; Haver, 16,00. AALST Tarwe, 32 fr.,- Masteluin, 27,00, Vlas per 3 kilo 4 70 45,31; Aardappels 13,00; HopOOfr; Boter, 3 kilos 6,72 4, 08 32' DENDERMONDE: Lijnolie, 63 fr; Kempolie, 00 fr.: Raapolie 00 fr.; Koolzaadkoeken, 21,50; Raapkoeken, 18 fr. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,5o; Boekweit 18,5o; Haver 16,5o; Vlas 5,00; Aardappels, n,5o; boter, 2,09; Hooi,'per honderd bussels, 31,00; eieren per 26, 1,82. Zele. Tarwe 29,00; Rogge, 18,00; Boter 2,13; Eieren, 1,92; kemp der llkilo 11,50. r ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 41 tot 42 fr. Rog gebloem, 3o fr. Op de veemarkt waren 11 stieren, 70 ossen, 119 koeien, 01 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,60; assen, fr. i,oo a 1,12; koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalveren, fr. 1,00 a 0,00. - Mechelen, Veemarkt, op Neckerspoel. 75 stuks inlandsch ras van fr. 245 tot 360. 548 stuks hollandsch ras, van fr. 370 tot 700 Binnen de Stad. 30 stuks inlandsch ras van fr. 235tot 340. 77 ;tuks hollandsch ras van fr. 314 tot 40U. - te koop aan 3 fr. voor onze inschrijvers. Mengelingen. De Sterrekijkers hebben sedert eenigen tijd veel van hun reputate verloren. In October 1877 voorzegden ze 'nen harden bijtenden winter, en er zijn zelden zachtere winterkes geweestin Maart schreven ze wacht u van april't Zal een zure, sture, Villige, natte maand zijn En april is bijna'ne juni geweest, dees jaar ver zou men moeten achteruitgaan om eenen aangenameren uitkomenden te vinden-.. Zoo dat z'er gestaan hebben die sterrekijkers!... D'onderviu- ding, dat is de beste sterrekijkerij... En d'oadervinding leert, alle Hove niers weten het, dat wij in mei nog drie gevaarlijke dagen te vreezen hebben, welke gewonelijk den 12, 13 en 14 mei zijn in sommige stre ken noemen ze dat de drij zomersche ijsdagen. De Koning van Pruisen, Frederik II, levende in 1780, had daar eens een leelijke grap meê. Op 'nen schoonen, warmen aprildag wandelde hij in zijne hoven en die warmte voelende en al die hoornen in bot en in bloei ziende, vroeg hij aan den Hovenier waarom d'Oranjeboomen nog niet buiten stonden. Sire, de drij meische ijsdagen zijn nog achter Prullen, 't is zomer! en 'k wil mijn Oranjeboomen in den hof zien! Den hovenier gehoor zaamde de boomen werden buiten gezet't werd mei, de zon kreeg dagelijksch meer kracht, en de Koning, in zijnen hof wandelende, scheen den hovenier uit te lachen't werd 9, 10e mei, altijd goed weêr maar den 12E begon de koude en den 1T waren den Koning zijn schoon oranje boomen beschadigd.... Men heeft onderzocht van waar die koude mei dagen komen en 't volgende gevonden Men wordt die koude eerst ge waar te St Petersburg, dan te Berlijn, Dresden, Brussel enz. gedurig lager naar't Zuiden; de oorzaak van die koude moet dus zijn de smelting van den sneeuw en van 't ijs in 't Noorden, waardoor koude dampen op gaan, zich in de lucht tot wolken vermenigvuldigen en naar ons komen afgewaaid.... Dit is nog al natuurlijk De arme brillenmaker. Een brillenmaker was arm geworden en moest gaan bedelen. Op de vraag - Hoe komt het dat gij arm ge worden zijt?« antwoordde hij Omdat mijn handel niet meer ging? Hoe dat? Er zijn nogtans vele bijzienden, verzichtigen. enz. Ach antwoordde hij diepzuchtend, de overheden, heerschappen, ouders, zien hedendaags alles.... door de vingeren. Begin van den Heiligen Paus Pius V, Patroon van Pius IX. In 't begin van October 1513 deden twee kloosterlingen der orde van den H. Dominicus, een voetreis in het noordelijk Italië. Zij ontmoetten een jongen herder. Zie eens, zeide de jonge klooster ling tot den ouderen,zijnen prior, zie eens die kleine knaap daar ginds. Die kleine knaap namelijk was aan het worstelen met een weerspan nige geit, maar had nauwelijks de paters ontwaard, of hij lietalles varen om de religieusen te gemoet te snellen en hun de hand te kussen, vol gens italiaansch gebruik. Hoe heet gij vroeg de pater prior. Michaël, was't antwoord. Wel beste jongen, dat is een voorname patroon kent gij hem dat is zeker een groote heilige bisschop. O, neen pater, mijn patroon de H. Michaël is een Aartsengel, hoofd der Engelen. Toen Lucifer, de eerste der hemelsche geesten, tegen God op stond en ongelukkig vele engelen medesleepte in zijn val, riep de H. Michaël uit- Wie is gelijk aan Goden met de goede engelen ver dreef hij de kwaden uit den hemel en wierp hen in de hel neder. Uw pastoor heeft u dat zeker alles geleerd Och, Pater, die is ziek en preekt niet meer Waar hebt gij dat alles van daan? Want gig kunt, dunkt mij, nog niet lezen. O, jawel pater! moeder laat mij lezen 's avonds als mijn schapen op stal zijn. Zij heeft mij ook schrijven geleerd en verteld mij vertelseltjesdat van den H. Michaël heeft zij mij ook vertelt en vele anderen. Dan is uwe moeder zeker geleerdhoe heet zij Zij heet Dominica, zools uw orde stichter. Wel, kent gij ook den H. Dominicus en zijn religieusen? Een predikheer heeft in onze kerk gepreekt en mij geleerd hoe ik dezen roozenkrans bidden moet. Bidt gij dien alle dagen? Ja, ik bid hem en overweeg er bij de blijde, droevige en glorierijke geheimen en die pater heeft mij ge zegd, dat ik, als ik volhield en Latijn konde leeren, ik eens een predik heer zou worden zooals hij was. Gaat gij dan Latijn leeren O neen, of de Madonna moet er mij toe helpen. Goeden dag, paters! ik moet weg, mijn schapen maken misbruik van mijn afwezigheid. Deze ontmoeting bracht de religieusen op de gedachte om naast het klooster te Yoghera een school te stichten, waarin arme kinderen, goed van gedrag en verstandelijke vermogens, konden opgenomen en onder wezen worden. In het volgend voorjaar werd die school opgericht. De jongste der twee religieusen waarvan boven sprake was, ging den pastoor te Bosco die nog altijd ziek was, spreken. Kent UEw., vroeg hij hem, in uwe gemeente een jongen herder die Michaël heet? - Dat is mijn koorknaapje antwoordde de grijsaard, en zijn moeder is een heilige vrouw, die altijd ter H. Tafel nadert als ik de H. Mis doe. Waarom vraagt gij mij naar dat jongetje Wij kennen hem een weinigje en wilden er een pre dikheer van maken. Dat zal wel niet mogelijk zijn, zijn ouders zijn arme uitgewekenen van Bologna. De kleine Michaël is hun eenig kind en hun eenige steun. Hij is derhalve niet geroepen om monnik, maar om landbouwer te worden. Ja, maar hoor eens, mijnheer pastoor, ik ben vol van verwachting van dat kind. Herwaarts komende, heb ik den rozenkrans voor hem gebeden en ik hoop den lieven kleinen Michaël voo ons te veroveren. Nu dan moet gij zelf maar met vader Ghislerigaan spreken en zien het met elkander te vinden. Vader Ghisleri gaf zijn toestemming. De kleine Michaël ging op Studie bij de paters Dominikanen te Voghera. Hij aanvaardde het kleed op 15-jarigen leeftijd en werd, 23 jaar oud, priester gewijd. Hij was gedu rende löjaren professor, werd novieenmeester en vervolgens prior in verschillende huizen zijner orde. In 1536 benoemde Paulus IV hem tot bisschop van Nepi en Sutri, en benoemde hem 's jaars daarna tot het kardinalaat. Pius IV opvolger van Paulus IV, overleden zijnde in 1563, liet de H. Carolus Borromeus, aartsbisschop van Milaan, alle stemmen (uitbrengen op kardinaal Ghisleri, die gedurende 7 jaren de Kerk met wijsheid en roemvol bestuurde en om zijn deugden en zijn mirakelen na zijn dood, verdiende onder de heiligen gerangschikt te worden. Zijn feest wordt gevierd op den 3 Mei. Aan zijn zorgen en gebeden heeft de christenheid de overwinning op de Turken bij den beroemden zeeslag van Lepanto te danken, die voorviel in 1571. Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4