DOMIEN. Gelijk't nog gebeurd is. En de boeren klagen ook geweldig; hunne zoons en hunne knechten zijn onder de wapens in den Oosten, en d'akkers moeten omgedaan worden, en beploegd, en bezaaid; en er is geen volk! TONIA. Dat zal den Rus nog in grooter armoede dompelen! Dat zal hem leerea bloed vergieten! DOMIEN. Ja, vrouw; de weelde en den hoogmoed heeft er velen getemd en ten onderen gebracht. De Rus zit nu schoonekes met zijnen pikkestoel tusschen d'assche hij kan noch voorwaarts noch achterwaarts; den Engelschman houdt hem aan 't lijntje; den Rus zou 20 oogen noodig hebben voor zijn buitenlandsche zaken en wel 3o oogen voor zijn binnenlandzijnen eersten Minister Gort- schakof ligt ziek te bed. Enfin 't is een droeve positie. TONIA. Zoo komt hoogmoed dikwijls ten val. DOMIEN. - En die meenen dat ze boven God en alleman zijn, geraken dikwijls in de diepste labyrinthen. De onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland worden zoo geheim gehouden, dat zelfs de Gemeentekamer van Engeland, geene mededeeling heeft kunnen bekomen van 't geen er tusschen beide landen omgaat. Men schrijft uit St Petersburg aan de Correspondence Parisienne: In weerwil van de geruchten der dagbladen en ondanks alle werking der panslavistische partij, is er niemand in Rusland die den oorlog verlangtin bevoegde kringen maakt men zich dan ook geen illusiën over den waarschijnlijken uitslag van den krijg, zelfs wanneer men met Engeland alleen te doen zou hebben. Met het oog op den alge- meenen toestand, dringt men ten sterkste op eene oplossing aan, en acht men den oorlog zelfs verkieslijk boven den tegenwoordigen staat van onzekerheid. Alle bronnen van krediet zijn opgedroogd; de ellende is algemeen, en, zoo het bankroet er nog niet is, nadert dit toch met groote schreden. Men verzekert dat de Czar van Rusland naar den Keizer van Pruisen heelt geschreven, om door zijne tusschenkomst het traktaat met den Turk door Engeland te doen aannemen. Ik heb alles toegegeven wat ik kan, schreef de Czar, tracht dat er in deze maand Mei een Kongres bijeenkome te Berlijn of te Londen. Gelief ook uwen invloed te gebruiken op Oostenrijk.... Jamaar, 't schijnt dat Engeland er stellig aan houdt, dat de voornaamste conditiën van de Vrede met Turkije aan de goedkeuring van Europa worden onderworpen. Onze Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft eene Wet ge stemd, waarbij eenigermate recht wordt gedaan aan de bevolking der Vlaamsche Provinciëner zullen voortaan in de Vlaamsche stre ken geen Staatsbedienden meer zijn, of zij moeten in 't Vlaamsch kunnen spreken en schrijven.... 't Is maar recht ook. Bedienden aan stellen die de taal niet kennen van 't volk waarmeê zij handelen, dat is met de menschen den zot houden. De Kiezingen naderen; den 4dcn maandag van Mei is er te kiezen voor de Provinciale Raden den 2dcn dijnsdag van Juni voor Senaat en Kamer, in verschillende Provinciën, en den laatsten dijnsdag van October voor de Gemeen teraden... God geve dat alles wel gaat; dat de Kiezers wakende zijn op 't bedrog, en hun plichten verstaan, om degenen die hier het Pruisisch en Russisch tiranniek stelsel willen inbrengen, om diesoort uit alle Besturen te houden. ROME. De Paus heeft aan eenige personen van zijn gevolg verklaard, dat hij het Vatikaan niet zou verlaten God, zegde hij, heeft mij hier geroepen hier is mijne plaats en ik zal er blijven. Het is waar dat ik eertijds den zomer buiten doorbracht, doch mijne positie is niet meer dezelfde. Indien het God belieft, zal ik aan den invloed van het klimaat weerstaanik gehoorzaam aan mijnen roep en zal het Vatikaan niet verlaten. T'Aalst ging maandag rond 6 ure 's morgends, de vaartwerker Fr. Van den Bossche, de bierschuit te gemoet, aan welke hij moest lossen, men vermoedt dat hij door eene hoofddraaing of een ander ongeval in den Dender zal gevallen zijn, want ten 8 ure 's morgends werd zijn lijk op 't gescheed van Aalst en Holstade opgevischt. In 't West-Vlaamsch, te Ingelmunster, is een grijsaard van 70 jaar die graan naar den molen droeg, door een der molenwieken aan 't hoofd getroffen gedood Het Hof van Appel te Gent heeft M. Wittouck van Zelzate veroordeeld tot eene boet van 839,000 fr. voor frauderie in accijns rechten. M. Steenhaut, van Destelbergen, 's nachts naar huis keerende in voituur, naet eene groote somme geld, werd op twee kilometers van die gemeente aangerand door drij manskerels; het peerd was reeds vastgegrepen, als M. Steenhaut. zijn pistool afschoot; en een der aanranders kreeg eenen kogel in 't hoofd die nevens d'oor uit vloog. 't Parket van Gent is ter plaats geweest. Vrouw X. van St-Amand, bij Gent, bezat eene kat die zij zeer lief had, doch de poes werd niet even geerne door de geburen gezien, omdat zij des nachts op de daken ging miauwen. Op zekeren nacht schreeuwde de kat niet meer. Vrouw X. wilde weten waarvan het dier gestorven was, zij legde het op eene tafel en sneed het zelve open. Ongelukkig had zij eene kleine wonde aan den vinger, de kat was vergiftigd door arsenic en het vergiftigde bloed kwam in de wonde der vrouw. Men vreest haar niet te zullen kunnen redden. TeZeleis woensdag door d'achtbare echtgenoten Ludovicus Roels en Joanna Geerinck kun gulden Jubelfeest van 5o jaar hou- welijk gevierd; vergezeld van kinderen en kleinkinderen, onder 't luiden der klokken, gingen zij ter kerk om het H. Misoffer bij te- wonen, 't welk ter hunner intentie werd opgedragen. Van 12 tot 19 Mei wordt in de St-Josefskerk t'Aalst op bui tengewoon plechtige wijze de Beschermingsfeest van den H. Joseph gevierd. Op beide dagen, in hoogmis en lof, sermoen door den E. H. Collin. Er is t'Antwerpen een diamantslijper, zekere Lambert Ras, oud 45 jaar, vergiftigd en gestorven van petrool te drinken, mee- nende dat het water was. Hij laat weduwe en 8 kinders na. Er zijn. gepasseerd jaar, in Frankrijk voor ii,38o,85o fr. pianos verkocht. Rusland doet in ons land een groot getal wagons maken voor 't vervoeren zijner troepenIs er dan nog geen bloed genoeg vergoten, o wreede, hartlooze Rus Er is te Bordeaux een letterzetter gestorven, de genaamde Louis Lanusse, die 56 jaar in dezelfde drukkerij heeft gewerkt. 't Schijnt dat de Compagnie, welke al die schoone huizen op den nieuwen bolvard van Brussel zet, geen goede zaken verrichtware de Stad er niet tusschen gekomen, de werklieden konden d'ander week niet betaald wordenen dan zoudt g'iets gezien en gehoord hebben Er is maandag veel volk te Brugge geweest voor de processie van't Heilig Bloedde Goeverneur van West-Vlaanderen, Ridder Ruzette, ging zonder menschelijk opzicht achter de kostelijke Re likwie.... 't Wordt hem overal eer gesproken! Eenige dagen geleden werd de aandacht der policie van Ant werpen er op ingeroepen, dat zekere jonge heer, een vreemdeling, buitengewoon losbandig leefde en met honderde franks per dag ver teerde. Hij betaalde de vigilantskoetsiers met bankbiljetten van duizend frank, en strooide het koperengeldstukken op de straat. De onbekende werd naar het policiebureel gebracht en maakte daar veel van zijnen neus. u Ik ben rijk, riep hij, en mag met mijn geld doen wat ik wil; mijn vader is een gewezen burgemeester en mijne familie is van nobel afkomst. Als mijn geld verteerd is, schrijfik voor ander en men laat mij nooit wachten. De kerel sprak stout en met geveinsde verontweerdiging. De policie kon niets tegen hem doen. Hij werd vrij gelaten en vertrok 's anderdags 's avonds naar Brussel, waar hij nog denzelfden nacht door de brusselsche policie werd aangehouden en naar de gevangenis gebracht, onder beschuldiging van diefstal en misbruik van vertrouwen. Hij heet Alberik de Roex en was kantoorbediende te Brussel. Zijn meester M. R...., koop man, had hem op 3o april laatstleden gelast met de ontvangst van 4,400 fr., doch in plaats van zijnen patroon dit geld ter hand te stellen, vertrok hij naar Breda (Holland) en bleef daar tot op 2 mei. Hij kwam dien dag te Antwerpen, verteerde hier 1000 tot 1200 frank per dag, en keerde zondag avond terug naar Brussel met nog 14 fr. op zak. Dus in min dan 5 dagen had hij 4,400 frank verteerd. Toen men hem vroeg wat hi) met het gestolen geld had gedaan, was het antwoordu Wel ik heb er meé geleefd gelijk een groot heer, en ik verlangde al sedert lang naar eenige dagen rijkdom en wellusten. Welnu, ik heb ze genoten, en zet mij nu maar achter het slot. Ik ben met mijn lot te vreden, Het Huis-Remington van Amerika, een fabriek vangeweeren,is bankroet met een tekort van rond 't millioen dollars. Er is een tegoed op den boek van 4 millioen, maar meest van slechte betalers. Uit Shanghai, zegt de LOCOMOTIEF, is het volgende telegram ontvangen a Een verschrikkelijke hongersnood treft vier provinciën u van China. Negen millioen menschen zijn zonder eten. Dagelijks worden er op de markt kinderen verkocht voor voedsei. Men B vraagt hulp aan Europa en Amerika. Een KRANKZINNIGE. Verleden woensdag, omtrent elf ure 's avonds, ging een persoon, goed gekleed, met eene flesch in de hand over de Piazza del Popoio te Roomen. De douaniers zagen hem den weg inslaan naar de villa Borghesezij volgden hem eenigen tijd, doch verloren hem weldra uit het oog. Toen de onbekende aan de poort Pinciana gekomen was, ging hij in een hofke, legde zijnen hoed en zijne manchetten op den grond, en goot op zijne kleêren den ganschen inhoud van de flesch. Het was petrool. Dit gedaan stak hij met een solferstekske zijne broek in brand en liet zich aldus levend verbranden. Twee karabijniers te peerd kwamen, toen zij de vlammen zagen, in vollen draf toesnellenzij hoorden den ongelukkige nog eenmaal roepen Evviva Vittoria! en zagen hem op den grond vallen. Toen zij het vuur uitgedoofd hadden, vonden zij slechts een verkoold lijk, dat onmogelijk kon herkend worden. Nog de Petrool. Zaterdag avond rond 8 1/2 ure, had er te Char leroi, 111 de Marcinnellestraat, bij M. C. Cantillon een verschrikkelijk ongeluk plaats. De dienstmeid, Irma Bel, oud 17 jaar, het vuur willende aanstoken, kwam op het ongelukkig denkbeeld zich hiertoe van petrool te bedienen Nauwlijks echter waren er eenige druppels in de kachel gevalier. of' er ontstond een groote vlam die het vuur stak aan bet vocht dat de petroolkan bevatte. Eene ontploffing volgde, het brandende vocht verspreiede zich over de ongelukkige, en verbrande haar zoo deerlijk armen en beenen, dat het vleesch er met stukken afhing. Vrouw Cantillon kwam op de noodkreten der meid toegeloopon en met gevaar zich zelf te verbranden, poogde zij het vuur uit te dooven. Zij gelukte hier eindelijk in, na dat zij de onge lukkige in een deken gewikkeld had, die eene buurvrouw, welke het ongeluk door een venster gezien had, haar toewierp. Door de erge brandwonden die zij bekomen heeft is er weinig hoop de vrouw te redden. 't Kint zal in Juli aanstaande voor d'Assisen van Brabant komen de zaak zal eene gansche maand duren. De Gentsche schoenmaker Van Thienen is voor beleediging der Koninklijke Familie en opstand tegen de Policie, tot zware boet en lang durig gevang veroordeeld.

De Werkman | 1878 | | pagina 2