troon zitten is tegenwoordig pijnlijk. Dat gij schuldig zijt, tigen Schepper? Zelfs in Holland heeft M. De Beucker ontelbare bewonderaars gevonden, zelfs aan Protestanten doen uitroepen: Die Belg, die Vlaming is een edel, een groot Man Zóóver is M. De Beucker gekomen, niet met geld maar met zijn edel, met zijn braaf hart... Heeft ooit een millionnair de eer genoten die M. De Beucker gedurig te beurt valt? Kan men met al de schatten der wereld een feest koopen, gelijk er zondag te St Nikolaas aan M. De Beucker werd aangeboden? De gansche stad vierde meê 't kanon donderde uit alle gewesten waren Personen, hooggeplaatst door ambt en ta lent, opgekomen om het feest bij te wonen en den heer De Beucker toe te juichen, als zijn marmeren borstbeeld hem aangeboden werd. Antwerpen was daar, Gent, Brussel, Mechelen, Aalst, Lokeren, Dendermonde, Ninove, zelfs verschelde Hollandsche steden, 't Was een hemelsche dag voor M. De Beucker, een afbeeldsel van de ont vangst die hem in'tander leven zal te beurt vallen. Zelfs Conscience, de Koning der Vlaamsche schrijvers, de oude Conscience zond eenen langen brief, waarin hij zijn innig spijt uitdrukte van door zijne wankelbare gezondheid, in d'onmogelijkheid te zijn dit Feest bij te wonen. Nogtans, schreef Conscience, van verre neem ik deel aan het schoone Feest, ter eere van Vlaanderens geleerden en bezielden Natuurdichter De Beucker.... Eere dus aan M. De Beucker! Eere aan al zijne VereerdersEere aan de stad St NikolaasHetvoorbeeld van M. De Beucker weze eene opwekking voor aide jonkheden der werkende klas! 't Broebbelt nog altijd in 't Oosten. De Russische Legers en de Engelsche Vloot staan vechtens gereedOostenrijk spreekt van Bosnië en Herzegowina te bezetten; - Schouwaloff is terug uit Londen en heeft met den Czar geheime onderhandelingen gehad. Rusland kan tot geen besluit komen. Voor het overige geen doorslaande nieuws. Rusland zal geenen tweeden oorlog herbe ginnen: anders zou hetzich door dezen statu|quo niet laten reneweren. 't S'-hijnt dat de volkeren rond den Donau en de Balkans, de Russen zouden verscheuren. Op vele plaatsen vreest men opstand. T'Andrinopel is 't ontdekt dat de bevolking doodkisten, met krijgs voorraad gevuld, naar de gebergten stuurdeDe Czar kan in 't Oosten nog varen gelijk Napoleon I in Spanje, waar buiten de gevechten, van berg, hoek of kant, zooveel soldaten doodgeschoten v,eulen.^c^jnt dat de Nihilisten in Rusland wreed-hevig werken om den Czar van zijnen troon te krijgen. Men spreekt van een zeer rijke juffer, met 22,000 roebels inkomen, en die als garentwijndster in een fabriek werkt, om aanhangers te winnen voor de revolutie. Dat nieuws zou moeten gecontroleerd worden, 0111 geloofbaar te zijn. Ze scheppen geld, te Parijs, in d'Expositie: d ander week, op éenen 'dag en alhoewel het geweldig regende, was de ontvangst io.ióo fr. Desalniettemin zal Frankrijk nog veel moeten toeleggen; de kosten van placeering en bedienden zijn te groot. Men_ bemerkt dat er veel Koningen en Prinsen komen, dis uit hun positie (ex-po- sitie zijn.... Och, 't zijn somtijds nog de gelukkigste; want op nen Soldaten in ^arnisoen t Oudenaarde, en burgers hebben zon- da? avond ten 8 ure, 111 d'herberg van De Bock te Leupegem ge- vochten. Een brigadier is zoo erg aan den schouder gekwetst, dat hij ervan in 't hospitaal ligt. De hongersnood heeft Chma reeds zoover gebracht dat de hei denen er de lijken van de straten halen om ze op te eten. De scha- duwe des doods, schrijft de pater Franciscaan Anselmus, missionna- risin Shan-si,de schaduwe des doods verspreidt zich ten gevolge der verwoestingen van den hongersnood. Onze hulpmiddelen zijn uit geput wij hebben niets meer, alles hebben wij weggegeven. Van den morgend tot den avond kloppen christenen en heidenen aan onze deur en smeeken om eene aalmoesvelen sterven van honger en koude Te Si-gnan-fu, sterven dagelijks 1000 personen van honger. De buitenlieden voeden zich met de schors en de drooge bladeren der boomen t Te Panama (Amerika) is d ander week een groote brandramp »eweest3o huizen vernield, alsook het Bisdom en het Seminarie; vier jaar geleden brandde schier g'heel de stad af. Zondag avond, rond 10 ure, is de bliksem gevallen op de schuur van den nieuwen molen van Bouchout (bij Aalst), reeds stond er 'ne keper in brand en eenige pannewissen, als de dappere molenaarszoon Florent den brand gewaar werd, met zijn handen de vlammen scheidde en met de medehulp der andere huisgenoten het woedend element overwon. De schade is onbeduidend, dank aan de wakkeren iever van de achtbare Molenaarsfamilie. Wie een rijk gepaleerde kerk wil zien, moet t Aalst in de St TosTskerk komen, waar sedert zondag eene Noveen is begonnen ter eere van den H. Joseph. Zondag 11. heeft de E. H. Collin er twee maal gepreekt, 's morgens over 't Allerheiligste en s namiddags over den Patroon der Parochie; die Eerweerde Heer heeft een bij zonder talent van preêken; men zou uren en uren blijven luisteren ziin sermoenen, in prachtig en echt Vlaamsch en derhalve verstaanbaar voor iedereen, gaan recht naar 't hert om er gevoelens van deugd en godsvrucht op te wekken. Zondag 19, wordt de Noveen gesloten en de welsprekende Priester zal onder Hoogmis, ten half tien en onder Lof ten 3 ure, prediken. De Burgers van Brussel klagen geweldig over hun Stadhuis, omdat zij zoo weinig weten van't geen er omgaat.... Een slecht teeken; zelfs de gazetten die met de mannen van t Stadhuis ver- geuzeren zeggen dat die toestand betreurensweerdig isKaarten op tafel kunnen leggen, dat is gewonnen voor een Gemeentebestuur. dat van zelfs, ongeeischt. Er is maandag morgend t'Antwerpen wreed gevochten tusschen twee zeemans, Italianers, den zeekapitein Munito en den reeder Serra. Allebei zijn erg gekwetst; Serra heeft meer dan 5o messteken bekomen, waaronder verscheide doodelijke en Munito is insgelijks gevaarlijk gekwetst. Serra beweert dat Munito hem in zijn bed is komen aanranden. Er is t'Antwerpen zekeren heer H... aangehouden die com mercie in 't leer hield, talrijke aanvragen deed, welke hij naar een complicehuis van Brussel verzond en als de wissels kwamen, was M. H... niet te vinden... Er zijn t'Antwerpen en te Brussel huiszoe kingen gedaan.... Die zucht om geld te winnen doet allerhande schelmerijen uitpeizen. De viool van den beroemden artist Viotti is te Brussel verkocht voor 10,000 fr. Indien er nog zijn armen zijn talent bij waren. Zekeren Apraham Salomon, (waarschijnlijk 'ne jood) is te Gent gesnapt terwijl hij aan de statie Gent-Brugge het beurzensnijden oefende bij de personen die hun kaartje namen. Apraham sprak en de zwoor, ik pen onschultig, doch men vondtnog drij portemonnaies in zijne zakken, en dat ging Apraham tegen. Er zijn in de wereld nog brave Meesters en verkleefde, geluk kige Dienstboden, die zoo gelukkig zijn in hunnen nederigen stand als prinsen en millionnairs; zoo, tusschen honderden, was te Steen- huijse, Petrus, 's Pastoors dienstbode, die na gelukkig geleefd te hebben, eene zalige dood is komen te sterven, en eenen prinselijken Lijkdienst heeft gehad, waaronder 9 Missen; al de Parochianen, die eenigzins uit konden, waren aanwezig... Zulke voorbeelden moesten de wereld rondgaan... De Socialisten der groote steden komen met vuur en staal en lood af, om den geringen mensch gelukkigte maken; dwazen als ze zijn Ze zullen rampen op rampen stapelen de Lee ring van Christus alleen kan vrede en geluk brengen, die Leering welke zegt en in d'herten graveert O menschen, rijken en armen, gij zijt allen broeders van éene Familie 't is hier uw proeftijd; doe malkanderen goed; alles is ijdelheid, eer, geld en goed, als het niet dient tot eer van God en geluk van den evenmensch. De gemeentescholen van Verviers zijn voor ,4 dagen gesloten, omdat er eene oogziekte onder de kinderen is. Van Blijdschap Gestorven. Een koopman welke vijf jaren geleden uit Parijs vertrokken was, en in de nieuwe wereld zijn fortuin had gemaakt, kwam verleden week te Parijs terug en haastte zich om zijne oude moeder, die aldaar nog leefde, te gaan omhelzen. Hij 'had echter veronachtzaamd haar bij brief of anderzins van zijne aankomst te verwittigen, en toen hij voor haar verscheen, werd zij zoo getroffen door blijdschap eia geluk, dat zij onder de omhelzingen van haren zoon den geest gaf. Engeland Een Schip in Brand. Verleden vrijdag had aan boord der postboot Sardinian, van Liverpool naar Quebec en Montreal, welke de baai van Moville (Ierland) was ingeloopen en aldaar op anker lag, eene ontploffing plaats in een der koolhokken, waardoor het vuur aan het vaartuig werd meegedeeld. De reizigers welke zich op den voorsteven bevonden, werden van hunne gezellen gescheiden en eenigen tijd heerschte de grootste verwarring en verslagenheid onder de bemanning. Weldra echter was men in gemeenschap met de kust; men telegrafeerde om hulp naar Londonderry, alsook om in die stad alles in gereedheid te brengen, om ongeveer 400 van de 460 reizigers te ontvangen. Toen de officiers der Sardinian er in gelukt waren de orde aan boord een weinig te herstellen, werd een haastig onderzoek in de verschillende kompartementen gedaan, en men vond dat ongeveer 40 reizigers zware wonden hadden bekomendrie anderen werden dood gevonden. Kort na 9 ure brachten drie stoombooten te Londonderry onge veer 400 reizigers aan. De gewonden werden voorloopig inde ma gazijnen aan de kaaien verzorgd. Het schip werd tot aan de kust gebracht; de brand duurt nog altijd met hevigheid voort. In Edimburg (Engeland) heeft Chantrelle, professor der fran- sche taal, zijne vrouw vermoord, door narkotische dranken. Hij had het leven zijner vrouw verzekerd voor 25,000 fr. bij eene Maat schappij en meende nu dat sommeken te trekken. Chantrelle is ter dood veroordeeld. Er is in Vlaanderen een nieuwe schrijver, d'heer Lodewyk Janssens, van Antwerpen een zijner jongste werken, DE ARK VAN NOÉ, hebben wij deze week gelezen; een wel geschreven, aantrek kelijk en stichtend verhaal. De schrijver zal een grooten naam ver werven; er zijn tegenwoordig, partikulier in Frankrijk, schrijvers die de driften opwekken en strelen om aan lezers te geraken; de schrijver van D'ARK VAN NoÊ brengt in al zijne bladzijden, hulde aan braafheid en deugd. Eere zij hem! De Maatschappij de Ware Broeders van O. L. Vrouw van Scherpenheuvel, gevestigd bij d'heer Roruanus Meert. t'Aalst, laat weten dat zij hare jaarlij ksche bedevaart doet naar Scherpenheuvel; die begeren deel te nemen voor de vermindering van 't convoi, kunnen zich laten inschrijven, van heden toj; 30 Meide schoone offerande staat te zien van Paschen tot 30 Mei, bij d'heer Romanu3 Meért, Klapstraat N° 36. De Sekretaris, Petrus Weireld. 77 Personen gedood. Parijs 14 mei. Heden sprong in de rue Berenger eene fabriek van scheikundige voortbrengsels. Zeven-en-zeventig personen werden bij die ramp gedood. Gansch de omtrek is door de policie afgesloten. Eene andere depeche meldt, dat de ontploffing plaats had in een kardoezenfabriek, en een gebouw van zes verdiepingen vernielde.

De Werkman | 1878 | | pagina 2