Latere tijdingen over die vreeselijke ramp. Zondag, 5 dagen na de ontploffing, werden de puinen nog gedurig, met de grootste voorzorgen, onderzocht; men vond het schrikkelijk ver minkt lijk eener vrouw, het hoofd en de armen waren van 't lichaam gesneden men vermoedt dat dit het lijk is der dienstmeid van Mr Mathieu, den eigenaar des magazijns, die tot heden zonder tijding bleef van zijn huisgezin. Dat gij schuldig zijt, doet dat van zelfs, ongeeischt. die wreede narievogel, dood, en eene vink nog in leven. De Parijzenaars vergeten bijna d'Expositie om van ramp te spreken. Dij^sdag werd er, in S' Elisabethkerk, eene plechtige lijkmis gecelebreerd tot lafenis der ziel van de slachtoffers; de Minister van 't Binnenlandsch, de Prefekt van Policie en de Mair van het Arron dissement woonden officieel de plechtigheid bij. De inschrijving beloopt reeds tot 5o,ooo tr. Is er nu toch iets schandaliger? vele Franschmans zijn zooda nig verblind of verdorven dat zij, als een groote feest, de honderd jarige verjaardag der dood van Voltaire gaan vieren... En dien Voltaire was de slechste krawat zijner eeuw; bij eêlmans en rijken lasterde hij de werklieden, en bij de werklieden maakte hij de rijken voor alles uit dat slecht was. Luther deed vansgelijken: Randt de kasteelen en de kloosters aan, riep hij tot de Duitsche boeren, 't is uw rechtEn als Luther bij graven of barons aan tafel zat, dan was zijn preêkatieVernielt zooveel gij kont, dat vuig geboerte Die menschen dooden. dat is een verdienstig werk!... Zoo handelde die valsche prijhij is er naar gevaren, ook!.. En Voltaire hoe is zijn dood geweest? IJselijk! ik heb nooit wreedere dood gezien, ver klaarde zijn Doctoor; 't was die van een verworpeling En voor zulke dood gaan de franschmans vlaggen en vieren.... Arm volk! waar zijn uw zinnen toch Er worden in Pruisen strenge maatregelen genomen tegen 't Socialismus. Wreed! ijselijk wreed! de hongersnood is in China zoo wreed dat men er in de stad Lunau-Poo, eenen winkel van menschen- vleesch heelt geopend. Hier worden d'hoveniers en de hofbewerkers gekwollen door de ruspen, maar in Portugaal is een erger venijn, de phyloxera of wijngaardgever,tegen welken er bijna geen remedieis. zooohektaren wijngaarden zijn daarmee in Portugaal bedekt. Te Mechelen is de fabriekwerkster Joanna Van Vliet dijnsdag nacht bijna vermoord door een jongeling, van 23 jaar, schoenmaker n weggezonden soldaat, met welken zij vroeger in kennis was eest... De ongelukkige dochter werd badende in haar bloed laar policiebureel en gasthuis vervoerd. Goed nieuws uit Gent: Z. H. Mgr Bracq heeft den troost gehad eenen nieuwen Werkmanskring, met buitengewoon schoon lokaal, op H. Kerst te kunnen openen.... Die Werkmanskringen zijn onschatbare weldaden voor de groote nijverheidssteden. Eer, lof en dank aan d'edelmoedige zielen, ondersteuners en deelgenoten van diergelijke inrichtingen DENDERMONDE. Donderdag, 23 dezer, hebben twee zusters in het Klooster der Maricollen alhier,haar gulden Jubilé mogen vieren. Te samen geprofest in 1828, hebben zij gestadig zich toegewijd, gedurende 50 jaren, aan het verzorgen van zieken, ouderlingen en krankzinnigen. Mochten zij nog lang in voortdurende gezonheid, hare liefdadige zending voorzetten, en nog menigen perel aan hare jubelkroon voegen, tet dat zij hare beloening in den Hemel ontvangen. W'hebben hier een echt afbeeldsel hangen van de Grot te Lourdes in Frankrijk, en eiken keer dat ons oogen daarop vallen, denken wij op de erot te 'VlierzeU, die een wonder van gelijkenis is met de gezegende plaats, aan den voet der Pijreneesche bergen, waar de Moeder Gods over 23 jaar verschenen is, om 't menschdom tot boetveerdigheid op te wekken'. «De Roozenkrans moet gebeden worden, sprak de Koningin des Hemels, en er moeten overal processiën naar de bidplaatsen geschie den In alle landen tot in Amerika toe, is dit vorwezentlijktin alle landen is de boosheid tegen de Devotie tot O. L. Vr van Lourdes opge komen doch de Moeder Gods is overal begonnen met de menschen in hunne lichamelijke noodwendigheden te helpen, om daarna met meer vrucht de zielen te genezen en te reddenGod zij gedankt! Vlaanderen blijft hierin niet ten achterende Geuzen henben de bedevaarders naar Lourdes willen doodslaan, doch dit heeft niemand afgeschriktde haat der hel is eene recommandatie... Zoo wij vernemen gaat er op maandag, 10 Juni zijnde Tweeden Sinxendag, na de Vespers, een Processie plaats hebben 'naar do Grot van Vlierzele om door de voorspraak der H. Maagd te bekomen den zegepraal der H Kerk en zalige Kiezingen voor de Wetgevende Kamers. Vele heeren Pastoors van 't omliggende zullen «et. hunne Parochianen in den Stoet deel nemen, om door een krachtig •ereenigd gebed alle rampen en verdrukkingen't Vaderland af tekeeren. Te Crombeke (West VI). waren vier kleine kinderen alleen huis gelaten, toen de ouders thuis kwamen vonden zij hun vierja- ig zoontje zoo schrikkelijk verbrand, dat hij eenige uren nadien verleed. Zondag was de Schelde t'Antwerpen zeer onstuimig; er zijn ■rscheide malheuren, o. a. twee jonge heeren die met een zeilboot ren gaan spelevaren de boot sloeg om: de twee jonkheden in water; zwemmende zoolang zij konden en eindelijk op eene zand- aat gerakende, doch daar liet er eenen zich vallen en was dood e andere is vier uren nadien van zijn zandplaat kunnen gehaald VV°_ Te Reeth (Antwerpen) heeft de hoefsmid Jan Mertens zijn schoonvader dood geslagen. Mertens dronk 't is altijd hetzelfde liefdje, hij kwam zat thuis; de schoonmoeder berispte hem, hij de haar eenen stoel op 't hoofd slaan; de schoonvader kwam er .chen, de dronkaard sloeg hem den stoel op t hoofd en bracht i nog verscheide vuistslagen toe. Zijn eigen vrouw kwam er tus- schen, doch werd ook met slagen overladen. Twee uren nadien is de schoonvader overleden.... Die rampzalige dronkenschap Feesten te Wetteren. Het poeier, 't welk nog al dikwijls tra nen doet storten, gaat te Wetteren ten deele zijne reputatie herstellen, en gedurende eene maand in die volkrijke gemeente genoegen en vreugd verspreiden Morgen beginnen daar de Feesten voor den lOOsten ver jaardag van de Inrichting der Poeierfabriek en den SOsten, van den achtbaren heer van Cromphaut, als bestuurder in dit gesticht. Er wor den schitterende feesten voor 't publiek, en kostelijke herinneringen vooral de werklieden der Poeierfabriek bereid... Eere van! dat is deftig ^3 Ih $5 Dag, Domien. Dag, Sis, willekom en zet u neer. Domien, 't is zoolang dat wij voor 't Publiek niet gesproken hebben. Wat nieuws in cfe wereld wat zeggen ze nu in den Oosten? Sis, vriend, de Volkeren vallen daarvand'een kwaalin d'ander. De malheuren zijn gelijk de menschen, Domienze gaangeerne in compagnie. Die Volkeren zijn daar schrikkelijk gesteld: eerst den oorlogen daarna den Rus die daar gebilleteerd blijft en abonninabele wreed heden uitrecht, te schandalig om verteld te worden.... En nogtans, Domien, de Rus verklaarde in 't begin dat hij gekomen was, om die Volkeren vrij en gelukkig te maken. Den leelij ken hijpocriet! Wacht u, Sis, van degeen die met fladdeijende woorden afkomen. Ja de Rus zal 'Bulgarië en Rumenië gelukkig maken, gelijk hij Polen gelukkig gemaakt heeft, met prischerij en dwingelandij. Maar wacht maar, zijn rolleken zal ook wel eens ten einde loopen. Maar, Domien, is er dan niemand in Europa om dien bandiet in de palen te houden Och Heere, Sis, wat zal ik daar op antwoorden? Indien 't met den geringen man om doen ware, de Rus zou zijn pandoering niet lang afwachten.... Maar, wie zal er van de Mogendheden tusschen- komen? Frankrijk? 't Kan moeielijk op zijn beenen recht staan Pruisen? 't Is met geweld en valschheid aaneengedreegd Italië, Oostenrijk, Spanje Slappe jans Gelijk ge zegt, Sis, Engeland alleen, Koningin Fiktoria durft den Rus in d'oogen zien en is bezig met hem zonder vechten zijnen laatsten druppel bloed af te tappen, 't Is een eer voor 't vrouwvolk dat die Koningin met zulke behendige fijnheid, den lompen groven Rus naar zijn rewien en den dompel brengt. List gaat boven geweld, Domien. 't Is daarmee dat de mensch de leeuwen, de tiegers en d'olifanten overwint. En Sis, dat 't vrouwvolk over den grooten helft van de wereld regeert. In Gods naam; indien er in Pruisen een koningin Fiktoria regeerde, den Rus zou zooveel van zijnen neus niet maken. Nogtans, vriend Sis,'t moet er bij gezegd worden dat zelfs koningin Fiktoria tegen den Rus niet opkomt voor zijn wreedheden in Polen en Bulgarië, voor zijn onrechtveerdige aanranding van den Turk, maar omdat hij de commercie van Engeland wil afsnijden.. Al de rest zou den Rus mogen doen O maljonnige samenleving! 't is geen wonder dat de nieuwe Paus, als hij op den troon kwam en zijn helder oogen op de samen leving liet gaan, 't is geen wonder dat de Paus zijn armen overeen- sloeg en eenen solemneelen oproep deed aan Koningen en Volke ren... En hoe zou't gaan, Domien? Gaan ze luisteren naar den heiligen Man Den Pruis is nu nabij zijn dood geweest, zou hij in zijn gemoed niet gaan, en peizen gelijk 't lieken zegt: Met AL zijn geld en goed, EN dat hij sterven MOET. Och, vriend Franciscus, de mensch is koppig van natuur, w'hebben't gezien voor den zondvloed, als Noë zijn ark bouwde; maar als den hoogmoed bij de koppigheid is, dan valt er geen bidden of schoonspreken aande koppige-hooveerdige mensch gaat zijn gangen, en spot met den besten raad. Alia, Dominicus, 't is toch te bejammeren dat de Mogendhe den zoo wreed hun eigen ruiten uitslaan... Doch, ze moeten 't maar weten... Er is tegenwoordig geenen eenen Koning die kan zeggen 'k Ben voor drij jaar op mijnen troon geprofest.... Maar 't wordt tijd van naar huis te gaan. 't Is de Meimaand. En, vriend En er moet sapristi, naar den Roozenkrans gegaan worden. Wij moeten geen kluizenaars zijn, W'hebben daar tijd noch vocatie voor, Sis. Maar, allle welpeizende menschen zeggen het, een huis waar niet gebeden wordt, is een ongelukkig huis't gebed brengt den vrede mee, den eerbied, de behulpzaamheid, den troost in 't lijden. Wel gezegd, vriend Franciscusen uw propoost moet waar zijn, want ziet eens hoe lang dat de Volkeren al tot Ons Lieve Vrouw hunnen toevlucht nemenze blijven dal doen, ergo, ze va ren daar wel meêen voorts van de rest, ge moet maar uw eigen hert considereeren. En uw eigen huis, Domien ik zeg voor mijn rede't gebeden de godvruchtigheid in huis, dat is den halven kost. En nu tot don derdag; op Ons Heer Hemelvaart: 'k zal u 'ne zaligen Feestdag ko men wenschen. Domien, den vrede, tot wederomziens. Vansgelijken, vriend, veel complimenten thuis.

De Werkman | 1878 | | pagina 2