MAOTEK, HANDEL ENK IJ VERHEID DENRRHONDE: Lijnolie 66; Raapkoeken, 18 fr.: Raapolie 00r.; Kolzaadkoeken, 21,50 fr; Kempolie, 70,00 fr. Boter, pe kilo, 2,34 k 2,66 eieren, per 25, 162, k 2,80. GEERARBBERGEN. Tarwe, 31 fr.; Masteluin, 28,50; Haver, 20,00; Boonn, 23 fr. boter per kilo, 2,38;Vlas per kilo, 1,35; aardappels, 0,50; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 fr. AALST Tave, 31 fr.,- Masteluin, 25,50, Vlas per 3 kilo 4,70 55,31; Aardapjls 09, 50; HopOO fr; Boter, 3 kilos 6,72 k, 08,53 a Die hem in lijden kan verblijden, die is vrolijk op allen tijden. TREFFEXDE BIJZONDERHEID. Op 31 Dec 1877 ondertee- ^ende Victor Emmanuel een besluit dat de lijkplechtigheden, bij 't over lijden van Pius IX voorschreefden 3 Januari 1878 ken ictor Emma nuel geene rust meer vinden te Roomen de Kerkvervolger was in wendig gejaagd doch iets juist over de gezondheid van den Paus willende weten, zond hij den Kanunnik Anzino naar 't Vatikaan de Paus, wiens gezondheid beter was als Victor Emmanuel het peisde, ontving M An/ino en toen hij het doel zijns bezoeks vernam, sloeg hij de handen rond het hoofd, bleef eenige oogenblikken stilzwijgend en sprak daarna met zachte stem Kanunnik Anzino, laat aan Victor Emmanuel weten dat ik hem dank voor zijne belangstelling maar zeg hem tevens, dat hij zijne ziel indachtig zij, want zijn uur nadertJa hij denke aan zijne zielEn deze laatste woorden uitsprekende barstte de grijsaard in tranen los. Denzelfden nacht werd Victor Emmanuel onpasselijk; hij kon Roomen niet verlaten de ziekte verergerde, de Koning peisde op de w oorden van Pius IX en sprak zijne biechten den 9 Januari was de dag zijner dood. Pius IX zag van uit zijn kamerken, op 't Vatikaan, de lijkkoets optrekkenHij herstelde bijzooverre dat Hij nog verscheide maal tot de Geloovigen kon spreken doch den 7 Februari 1878 vloog de reine ziel van Pius IX naar 't eeuwig Vaderland. De smart in de Christene We reld was groot, doch weinige dagen nadien, den 20 februari werd die smart eenigzins verzacht door de tijding dat de eerbiedweerdige Ouder ling, kardinaal Pecci, tot Paus verheven was en den naam had genomen van Leo XIII. Nogtans de goddeloosheid had geroepen Pius IX zal de laatste Paus zijn En zietvroeger als ooit, komt er na den dood van PiusIX een andere Paus om de Leering Christi ongeschonden te bewa ren. Wen beweert dat verscheide ongeioovigen van Zwitserland zich be keerd hebben bij het overwegen der gebeurtenissen die de dood Paus Pius IX voorafgingen en volgden; van Z. H. Pius IX (zaliger gedach tenis) en Z. H. Leo XIII, den Regeerenden Paus sprekende, wij gaan onze geachte Lezers iets meededeelen er was door ons besloten, vast besloten, en beloofd, niet uit welstaanswille, maar met oprechte meening, van een Herinneringsnummer aan den overleden glorierijken Paus uit te te geven, met zijn Portret en dit van zijnen Opvolger. Doch met die Portretten hebben wij kruissen gehad, kruisen met doornens, die bijna de koeragie zouden doen verliezen, indien men niet wist dat er somtijds iets moet tegengaan, om in d'ootmoedigheid en de nederigheid, die aan onzen staat past, te blijven. Oordeelt liever w'hadden dit Portret, bij een der beste graveurs van Brussel, op een echt afbeeldsel uit Roomen, doen namaken, en akkoord gemaakt voor 60 fr.zelfs erbij geweest om uit te leggen na eenige weken 't Portret komt, exprès, groot port, maar toch! willekom helaas 't en trok er niet op weêrgezonden, iemand gestuurd ern uitleg te gevenbeloofd er verbetering aan te doen na eenige dagen, 't pakje komt toe; wederom kostelijk port (f,60); nog twee, drij keeren. W'hebben dan de zaak moeten laten varen, en ge- peisd't is beter geen Portret drukken, dan iets 't welk niet getrouwe lijk de edele trekken van het Opperhoofd der Katholieken teruggeeft; beter niet, dan slecht; en zoo is 't gekomen dat wij onze geachte Lezers in afwachting moesten laten en van or.s woord niet konden zijn doch uitgesteld is niet kwijtgescholden. Het volgende opmerkenswaardige voorval heeft plaats gehad in de omstreken van St-Amand in Frankrijk. De Voorzienigheid belast zich somtijd zekere kinderen te straffen, die zich opzichtens hunne ouders in strijd met het 4e gebod gedragen. Zie hier een treffend voorbeeld Een rijke industrieel, wij zullen hem X, noemen, bezat een groet for tuin. Zijn eigen vader was integendeel tot de grootste armoede verval len ten gevolge van verscheidene ongelukkigen en moest zich tot zijn zoon wenden om onderstand Deze echter was doof voor de smeekende stem zijns vaders die daarom genoodzaakt was zijn liefdeloozen zoon voor het burgerlijk gerecht te Douai te dagen. De hoer X, werd veroor deeld om zijn vader een jaargeld uit te betalen, maar zijn hardvochtig heid bracht hem tot besluit voorzorgen te nemen want, dacht hij, als ik weiger te betalen, zal er beslag op mijne inkomsten gelegd worden. Hij stond zijn fortuin aan zijn oom, den broeder zijns vaders at. De onge lukkige vader zag zich daardoor de laatste hoop op uitkomstontnomen. Hij protesteerde en beweerde dat de afstand der goederen slechts in schijn had plaats gehad en de zoon het alleenlijk had gedaan om aan de uitspraak der rechtbank van Douai te ontsnappen. Echter, hij konde dit niet bewijzen en om die bewijzen te leveren moest hij geld hebben; procedeeren immers kost geld en de arme man bezat niets. Ziedaar, de Voorzinnigheid Gods kwam in eens alles veranderen. De oom stierf plotseling zonder een testament te kunnen maken en daar hij geen vrouw of kinderen had, werd zijn arme broeder, de verstooten vader bij de wet erfgenaam van dit geheele fortuin van den ontaarden zoon. Men begrijpt het overige de rollen werden nu omgekeerd de vader is rijk en de zoon arm. Hij kan zich niet beroepen op de over dracht zijner goederen als in schijn geschied, want de wet erkent zulk eene overdracht niet. Middel tegen de wandluizen Meng eene oplossing van aloës onder de pap waarmede gij het papier op den muur plakt, zoo zal nooit eep.e luis, wandluis of ander ongedierte er op komen. Er zal ook nooit eene komen in de reten der beppianken welke men met zulke oplossing nat gemaakt heeft. Om de fruitboomen van de rupsen te ontdoen. Strijk om den stam der fruitboomen een mengsel van 1 deel gewicht verkensyet en 2 deelen drooge kloruur van kalk, zoo zullen zij afjvallen en niet meer opkruipen. Om rupsen te dooden. Spuit zeepzop over de hoornen of moes kruiden waarop zij zich bevinden. De Kampstrijd met den Kaatsbal op d'hand, [ingericht door de Verecnigde Dorpelingen der Gemeente Zele, waarvan de prijzen be loof en op 600 franken, en waaraan alle liefhebbers uitgenoodigd wor den, is op 22 April 1878 luisterrijk geopend door twee vermaarde par tijen, namentlijk Berlaare en Eroridegem. Do partijen welke genegen heid'hebben aan de kampstrijd deel te nemen, worden vriendelijk ver zocht, zic'i te laten inschrijven gedurende de eerste ronde. Men schrijft in bij Emii Van Uytfange, Êstaminet De Balans, markt. LOOPENDE NIEUWS. 't Schijnt dat er t'Oultre zulke schoone feest is geweest, voor twee brandblusschershelden. Rochefort gaat in ons land komenhij mocht er uit gebleven zijn De typhusis in Hongarië eninBulgarië, en in Zuid-Rusland vreest men voorden cholera. Te Rheinfelden is een herbergier, die zijn kalanten per uur laat drinken zooveel ze maar willen aan i frank AD LIBITUM, wijn of bier; maar't is kadé! Te Courcelles (Bra bant) is een terrasser onder eene instorting van aarde begraven en er dood uitgehaaldTe Dampremy is een koolmijner, 6o jaar oud, terwijl hij waggons inhaakte, het evenwicht verliezende, 8oo meters diep gevallen. Men moest zijn lijk bijeenvagen. Ten ge volge van 't rooven van eenen vogel zijn er te Velsique twee perso nen met messen gesteken. Te Grootenberge is zekeren persoon ten gevolge van 8 a 9 steken zot geworden. Te Elene is een kind dat men te veel genever opgegoten had, gestorven. De stoom boot Warner, van Amerika, is in de have van Memphis zoo vree- selijk gesprongen dat aide huizen der stad een hevigen schok gewaar werden; aanstond daarop'schoot't schip in brand en vijf minuten nadien verzonk het; van de 25 man aan boord, zijn er maar 14 tie red; de stuurman en de eerste bootsman werden in d'hoogte gewipt en vielen ver vandaar in 't water, waaraan zij hun leven te danken hebben. Vijl booten geraakten door d'ontploffing in brand.Te Antwerpen is dijnsdag achternoen, rond 6 ure, eene hevige windhoos geweest, waardoor in de stad en den omtrek, veel schade is gericht aan boomen en vruchten te velde. Nog ontvangen voor ons hongerlijdende Broeders in Indien en Mongolië: opbrengst 215,86; uit Sottegem, i3,oo; naamloos Waasmunster, 5,00. TELEGRAMS: Konstantinopel, 20 mei Er is eene sa menzwering geweest tegen 't leven van den Sultan 3o gewapende mannen drongen in den hof van 't paleis; er is een gevecht geweest, waarbij i5 dooden en 20 gekwetsten bleven. De oorlogsstoombooten iggen gereed; patrouilles doorkruisen de stad. Er hebben talrijke anhoudingen plaats. 5ooo vluchtelingen zijn uit de bergen toe- gkomen; de minister van marine is afgezet. LONDEN; 23 mei. Men spreekt van een Congres 't welk zou bieenkomen op einde van Juni; verder is er uit de verschillige tij- diigen geen vast gedacht op te vatten. 5ERLIJN, 23 mei. Bismarck wordt hier verwacht om te onder- haidelen met den Russischen gezant Schuwaloff, die uit Londen terig is gekomen. Siseekkamerken. Sinaai, is u geen Testimonium uit StNiko- laasgezonden? in alle geval, ik stuur er u een. St Amands, mijn dapjere Vriend, pardon; uw stuk komt. Is iedereen nu geriefd ende voldan Ontvangen uit Brugge, 2,5o; id. uit Bellem, ja, 't is alzoc A. J. in 't volgende Nummer. Ha, Lippen, 't gaat 'alzoo: Kom, komt! Er wordt gekomen! Exkuses. Ga voorop, Ik volg si- biet; nen gaat voorop, en van g'heelden dag, geenen Lippen te zien. Meaelen. Veemarkt op Neckerspoel. 70 stuks inlandsch ras van fr.'65 tot 390. 609 stuks hollandsch ras, van fr. 385 tot 800. Binna de stad. 25 stuks inlandsch ras van fr. 250 tot 365. 82 stuks hdandsch ras van fr. 345 tot 455. Roeslaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 33; Rogge 21; Boo- nen 27, /irdappelen 09; Boter per kilo, 2,60; Eieren per 25, 11,70. St Niklaas. Tarwe, per 106 lieters 27,00; Boekweit 18,00; Haver 15,5; Vlas 5,00; Aardappels, 08,00; boter, 2,40; Hooi.'pei honderd bssels, 31,00; eieren per 26, 1,42. ANTWEPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 41 tot 42 fr. Rog gebloem, j? fr. Op de veemarkt waren 02 stieren, 06 ossen, 022 koeien, 75 alveren. De besteedde prijzen per kilogram op vo;t zijn: stierenfr. 0,60; essen, fr. 0,90 a 1,05; koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalvein. fr. 1,00 a 1,10. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 10 a 1 fr.; Boter, per halve kilo, 1,35; eieren 1.65, LOKEREN.Tarwe, 30 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 16,00. Zele. Tarw29,25; Rogge, 17,75; Boter 2,15; Eieren, 1,72; kemp. llkilo der 12,12. Aalst, cukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4