Vliegt niet eer gij vleugelen hebt. PARIJS, 26 mei. Verleden vrijdag werd in de kerk van Notre-Dame de Victoires eene plechtige zielmis gezongen ter nage dachtenis van de slachtoffers der Commune, in de nootlottige dagen van mei 1871 omgebracht. Eene talrijke menigte, meestal samen gesteld uit militairen, woonde die hartroerende plechtigheid bij. De nieuwe wet op 't Vlaamsch is in den Moniteur verschenen en door Z. M. den Koninggeteekend; bijgevolg zullen al de Staats beambten der Vlaamsche streken, Statiechefs,controleurs, ontvan gers, schrijvers, telegraphisterp treinwachters, enz. enz. bijzonder lijk moeten zorgen dat zij de Vlaamsche taal kennen en gebruiken. Tot heden toe waren er somtijds die gebaarden, bij geringe men- schen, van geen Vlaamsch te kennen. Nu moet dit veranderen, 'tls de wet. Sed Lex. De Shah van Persië komt voor zes maanden in Europa20 hovelingen vergezellen hemeerst gaat hij naar Parijs, dan naar Londen, Madrid, Lissabon en zal overal voor zijn geld beleefd ont vangen en wel gediend worden.... Als ge maar 't goud doet klin ken, ziet ge de garcons-gezichten blinken En den baas van achter zijn buffet, op uw minste willeken let 't Wordt uit RUSLAND geschreven dat aldaar zulke vreese- lijke armoede heerscht; de tarwe die 7 roebels per mande stond, is nu tot i5 roebels geklommen. Talrijke benden van hongerlijdende en halfnaakte Rnssen loopen langs velden en straten.... Dat komt van den Oorlog De Rus Gortschakoff ligt doodziek te bed. 't Broebbelt weer in Spanje. Zondag schrijven wij ons gedacht over den 1 isten Juni. De Prins van Oranje was maandag te Brussel. Er zijn te Parijs weer zes beurzensnijders aangehouden, o. a. eene jonge dame, die zich uitgaf als van groote Familie zijnde, en, reeds van in den winter te Parijs, er verscheide feesten had gege ven, waarop vele groote Personnagiën te zien waren. De policie kreeg achterdacht, omdat de lakei dier dame eensklaps haar als heer vergezelde. Er werd huiszoeking gedaan in 't kasteeltje der dame en men vond er verscheide leden van 't beurzensnijders-gezelschap. Een hunner, zekere Forster, verklaarde dat zij nog een tiental mak kers verwachtten, om een groote slag te slag te slaan in de juwee lengalerij der Expositie.... 't Zal op te passen zijn te Parijs! Ge meent, in een hotel, deltige compagnie te'vinden, en 't zijn dikwijls pic- pokets De Rus en den Rumeniër, die over een half jaar hunsgetweën tegen den Turk vochten en eeuwige vrienden schenen, zouden mal kaar nu verscheuren. 5o,ooo Rumeniërs staan gereed om op den Rus te vallen, de Kamer heeft 260,000 fr. gestemd voor den aankoop van peerden en 5oo,000 fr. voor de kleeding der troepen.... Al te groote vriendschap duurt niet lang en een verbond om zijnen even naaste schade te doen, word allicht gebroken. De oproer van Konstantinopel is zoo goed als geëindigdmaar den Turk is toch zijn schoonste paleis kwijt, in brand gesteken door oproerlingen. De oproer had voor oogwit den anderen sultan, die zinneloos is, terug op den troon te brengen. Keizer Wilhem, van Pruisen, heeft zich daar een blauwe scheen geloopen. Zijn wetsontwerp over de beteugeling van 't Soci- alismus is door de Kamer verworpen. Wilt gij goed werk verrich ten. zegde o. a. de Gedeputeerde Windhorst, ge moet beginnen met de wetten af te schaffen tegen de Katholieke Kerk, om aldus de ge voelens van onderlinge broederliefde te laten verspreiden, en niet gedachten van Communismus, gelijk gij nu doet «....Welgezegd!... Ondertusschen doet het Socialismus grooten voortgang in Pruisen, omdat vele rijke menschen er harteloos, onrechtveerdig zijn, en om dat de werkende klas daardoor, en door de zucht tot onbereikbaar genot, verbitterd wordt en wanhopig.... Er zal in Pruisen nog te rekenen en te tellen vallen, met dit Socialismus. De Paus heeft de duitsche bedevaarders in gehoor ontvangen. De graaf von Loe heeft een adres gelezen, waarin hij de gevoelens van trouw en verkleefdheid door de katholieken jegens den H. Stoel gekoesterd, afschetst en den toestand betreurt- van de katholieke kerk in Duitschland. Zijne Heiligheid heeft zijne voldoening uitge drukt over die huldebewijzen. De Kerk, zegde de Paus, onderstaat een onrechtveerdigen en met oneerlijke middelen gevoerden oorlog; de strijd echter heeft den godsdienstzin en den iever tot het goede vermeerderdde duitsche katholieken bijzonder verdedigen held haftig hun geloof in den strijd, die tegen de H. Kerk wordt gevoerd. Zijne Heiligheid bevool voornamelijk aan, den godsdienst in de kinderharten te bewaren en eene goede opvoeding aan de kindsch- heid te bezorgen. Hij bad God aan Duitschland rust en vrede te verleenen en de bekeering van de vijanden der Kerk te bewerken. 't Vrouwvolk van Parijs heeft krachtig geprotesteerd tegen de feesten van Voltaire.... Bravo! Te Calcutta zijn door den brand van eenen schouwburg 40 personen levend verbrand't Is wreed alzoo sterven! 't Is veel als iemand 100 jaar oud wordt; doch in Amerika, te Californië, is eene vrouw, voorzeker de oudste der wereld, die 140 jaar oud is en nog goed bij haar verstand, 't Is eene Roomsch-katho- lieke en ze verfeit dat zij in 1771 met drij harer kinderen, de eerste steenlegging eener kerk bijwoonde. Den ganschen dag brengt zij over in 't bidden van haren paternosterals men haar vraagt hoe zij zulken hoogen ouderdom bereikt heeft, antwoordt zijDoor de frische lucht, door de gematigde levenswijze, maar bijzonderlijk door mijnen roozenkrans, die mij leerde wel leven, alles geduldig verdragen, en met welken ik nu gelukkig zal sterven Te Weenen is een man voor de viifde maal hertrouwd en is nog maar zestig jaar oud't Is sterk en wonder! Een BLIKSEMSLAG. De Union Nationale van St-Geniès (departement Gard) verjiaalt dat verleden week de schapenhoeder Paul Pons, met twee zijner kameraden, eene kudde weidde. Eensklaps kwam een onweêr opzij brachten de kudde naar den naastgelegen stal en zetten zich nabij een open venster neer. Ter wijl zij hun avondmaal nuttigden, werd de stal eensklaps door een bliksemstraal getroffen en Paul Pons viel levenloos op den grond. Vijf-en-twintig schapen waren insgelijks door den slag gedood. De twee andere herders kwamen er met den schrik af. OOSTENDE, 27 mei. Een visscher dezer stad, die zich met zijn vaartuig te Vlissingen bevond, had zaturdag avond de onvoorzich tigheid zijn vijfjarig jonkske, eenig kind, alleen aan boord te laten toen hij naar de stad ging. Bij zijne terugkomst was het kind ver dwenen gisteren morgend werd het levenloos uit de haven opge- vischt. VERVIERS, 27 mei. Vrijdag rond 4 ure namiddag, werd een meisje, bij M. S. in de rue Tranchée alhier, bijna levend verbrand. Het ongelukkig kind was bezig met het smelten van was; toen op eens de was in brand geraakte. Het kind, in plaats zich te verwijde ren, wilde de pan weg nemen. Hare kleêren vatten vuur en zij viel in onmacht. M. S. en een werkman kwamen toegeloopen en doof den het vuur uitdoch het gansche lichaam der kleine was nog slechts eene enkele wonde. Het kind bevindt zich in hopeloozen toestand. Mr Van de Woestijne, Baron van Herzeele en Senateur van Aalst, is zondag nacht overleden.... Beter dan al die hooge titels, mogen wij van hem zeggen dat hij, vooral in zijne laatste jaren, den zieken en lijdenden evenmensch indachtig was en daarom in vele arme huisgezinnen zal beweend worden en gezegend blijven. Te Namen is dander week een kind van 4 jaar en half dood verbrand gevonden in eene schuur. Men peist dat 't manneken, naar eenen nest jonge katjes gaan ziende 't vuur aan het strooi zal geste ken hebben. Een franschman, 24 jaar oud, is zich te Gent ineen hotel komen vergiftigen.Wat gedacht VERSCHRIKKELIJKE MISDAAD. Eene ijselijke misdaad is door een zieke, den genaamde Arnajean, in het gasthuis te Beaufort gepleegd. Zaterdag morgend, omtrent 10 ure, nam hij een mes en sprong woe dend naar eene zuster van Liefde, welke hem zijn eten bracht. Een knecht kwam ter harer hulp en ontving in het geiaat êenen steek, die het rechteroog uitkerfde de zuster werd aan den arm gekwetst. Men had juist den tijd de zaal te doen ontruimen, voordat de misdadiger tot andere gewelddadigheden kon overgaan. Dan liep de ongelukkige door den gang naar de ziekenkamer der vrou wen drie werden in hun bed vermoord. De eerste had een messteek in het hert bekomen en stierf oogenblikkelijk de tweede werd de keel af gesneden en de andere het hoofd verbrijzeld en de hersens doorsteken. De arme zieken vluchtten in do kapel en tot in de kelders. Gendarmen kwamen eindelijk toeg'esneld en maakten zich niet zonder veel moeite, van den moordenaar meester. M engelingen. WEL GELAPT. Ik, sprak Sis de Geus, ik geloof niets wat ik niet begrijpen kan. O, werd hem aanstonds geantwoord, dan moet uw geloof zeer klein en bijna nul wezen VERZETTING. Ho, boertje, doe de deur van uw schuur eens open, riep een ingenieur. En waarom dat vroeg de boer. Wij moeten er een lijn doortrekken, vermits de ijzereweg langs hier komt. Goed, sprak de boer, 't is mij al gelijk of de de ijzeren weg langs hier komt, maar 'k zeg het u eens voor al, dat ik later niet altijd gereed zal staan om voor dien spoorwagen mijn deur open en toe te doen. OPRECHT. Welke ezel heeft nu weêr mijne pen weggefoeterd knokkelde een oude buralist, doch voegde er aanstonds bij als. hij zag/ dat de pen achter zijn oor stak: 'k Had wel gepeisd dat zij zich daar bevond GIERIG. Mijnheer den bankier, mag ik u verzoeken mij een oogenblik de oor te leenen De Bankier. Aan welken percent? KAFFE. Ja, sprak vrouw Pretentia, ik zeg u, mijne dochter is opgebracht gelijk 't kind van een baronnes. Eij speelt de piano, zingt, danst, rijdt te peerd en spreekt zes talen. Maalt (schildert) zij ook, vroeg iemand Ja, sprak vrouw Pretentia, zij maalt koffij LATERE'TIJDINGENT"RttsiandTgêenen anderen toevlucht ziende, en dagelijks armer wordende, door het onderhouden zijner troepen, Rusland heeft eindelijk toegestemd van zijn Verdrag met den Turk aan de goedkeuring van de Mogendheden- te onderwer pen. Volgens dat de telegraf van Wecnenons bericht, zou Bismarck reeds de brieven rondgezonden hebben, aan dé Mogendheden, om den Elfsten Juni aanstaande te Berlijn te kompareeren en er de redens van Rus, Engelschman en Oostenrijker te hooren. Er is in En geland eene groote werkstaking, waarom, is ons onbekend; wij kunnen dus niet weten wie er in 't gelijk is. De wet over het ar beiden der Kinderen in mijnen.en fabrieken is door t Senaat van België geweigerd, omdat zulke wet fegen deVrijheidis en aanleiding geeft, gelijk het in Engeland gebeurt, tot bedrog en tot bespiederij; nogtans is de algemeene en rechtveerdige wensch dat de fabriekwer kers in staat zouden zijn, van hunne kinderen, ten minste tot aan hun Eerste Communie, op School te laten. De broederliefde zou de wet moeten voorkomen. Eene bende dronken Geuzen heeft vel leden maandag te Meehelen de prij en de beest gespeeld en in ver scheide Kollegiën en ander gestichten de ruiten verbrijzeld. De gen- darms zijn moeten afkomen, en dan liepen de geuzen gelijk nuchtere hazen, ieder naar zijn hol, de dood op t lijf.

De Werkman | 1878 | | pagina 2