't Congres der Mogendheden. MAB.It.TEN, MA KDEL ENNÏJVERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,00; Haver, -19,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,56;Vlas per kilo, 1,35; aardappels, li ,00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 40 fr. LOKEREN. Tarwe, 29 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, -17,00. AALST Tarwe, 31 fr.,- Masteluin, 26,75, Vlas per 3 kilo 4,71 45,31; Aardappels 11,00; HopOOfr; Boter, 3 kilos 7,63 a, 08,36 Hollander is in Pruisen aangehouden, om gezegd te hebben 'tls spijtig dat de Keizer niet aan boord van den Kurvurst heeft ge; zeten De Kurvurst is het gezonken Duitsch oorlogschip. Uit Frankrijk wordt geschreven dat in al de steden en gemeenten, een groote toeloop en een oprechte geestdrift is, om de maand Juni, ter eere van het Aanbiddelijk Hert Jesu te vieren. De tegenspoed brengt er velen tot iever en op den goeden weg ziekten en ongelukken doen op den grooten Meester peizen; verdrukkingen en vervolgingen wekken het christene gemoed op men ziet dat in Frankrijk en in Duitschland; men zal dat hier ook ondervinden. Men is hier, in St-Martinus-kerk, bezig met eenen groep te plaatsen, den Heere Jesus, van t Kruis afgedaan en op d armen zijner Moeder. Dit plechtig Tafereel, in witsteen, komt uit d'Ateliers van M. Maes, beeldhouwer te Aalst. (Bijgewoond door de Waarheid.) (Pruisen, Rusland, Engeland, Frankrijk, Turkije, Italië, of ten minsten hunne afgezanten, zitten te Berlijn vergaderd). PRUISEN. Allen zijn present, geloof ik? Ja, ja, allen. Pruisen. Geachte Mogendheden, ge kent dedobbele moord poging op onzen genadigen keizer? RUSLAND. 't Roept wraak ENGELAND. En hoe is 't er mee? PRUISEN. Nog altijd te bed... lijdende.... twintig korrels lood in 't lichaam, maar de Docteurs hebben groote hoop van hem te genezen. Italië. God geve t PRUISEN. Geachte konfraters, nu is er een ander kwestie: wat gaan wij doen met dat Socialismus? Ge weet, dat die sekte een vervaarlijke, een afgrijselijke uitbreiding neemt, en dagelijks in stoutheid aanneemtde Socialisten hebben gezworen van al de troonen en al de Goevernementen omver te smijten! Wat gaan wij daarmee doen? 't is een kapitale, een serieuze kwestie! een zaak van leven of dood voor de Mogendheden. Df. waarheid. Ja. PRUISEN. Wie vraagt 't woord op die eerste kwestie? op welke wijze zullen wij 't Socialismus bestrijden? Rusland. Zendt mij uw Socialisten, 'k zal z'allen naar Sibe rië sturen. ENGELAND. Slechte middel! PRUISEN. Konfrater Rus weet niet dat er in ons land met duizende Socialisten zijn. RUSLAND. Er waren in Polen nog meer rebellen en ge ziet, hoe dat Polen gedempt is. De WAARHEID. Polenzal herleven, en uwe verdrukkingtegen dit braaf volk zal u, o Rus, als ziedende olie op 't hart vallen. RUSLAND. Wie geeft daar gesproken? wie? wie? ALLEN. Niemand; ge ziet wel dat wij zwijgen. RUSLAND. Anders zulle! 'k wil hier van niemand g'insul- teerd worden. PRUISEN. Konfraters, dit Socialismus is een dreigend gevaar voor al de gekroonde hoofden. Wat gaan wij doen? FRANKRIJK. Alleman ieeren lezen en schrijven! De Waarheid. Nobiling was geleerd als 'ne schoolmeester. (Algemeene verbazing.) ITALIË. Een sterk leger maken De WAARHEID. En als 't Socialismus in 't leger komt, dan is uw sterk leger voedsel voor de vlam. PRUISEN. Hoort, wij gaan sterke, strenge wetten maken te gen de Socialisten; als de sekte niet meer kan bijeen komen, dan zal zij van zelfs uit stervendoch daarom moet Engeland en Frankrijk ons helpen, en te Londen en te Parijs de vergaderingen van Socia listen beletten! De W AARHEID. Doebberaars! (Allen springen van hunne zetels op en gaan onder de tafel en in de hoeken der zaal zieneens klaps verschijnt er een licht in de zaal en eene stem, die galmt als de donder., Doebberaars! herhaalt die stem zit neêr en" luistert: ik ben de Waarheid welke gij uit uwe Raadzalen verstooten hebt en l die u eene laatste vermaning komt geven. Doebberaars en plaaste raars, die tegen de alwijze wetten van den Schepper van hemel en aarde durft opkomen, aanhoort die vergelijkenis: Er was eens een boer die buitengewoon en aanhoudend tegen 't weer uitvield'eene klacht verwachtte andere niet't was greeven en morren van den i morgend tot den avond: Ons Heer, dat moei wordende, liet op ze keren dag aan den boer Knor weten dat hij voor zijn landen 't weêr mocht beschikken, 'k Ben er uit, dacht boer Knor, en hij begon 't weêr op zijn velden te schikken nu eens zonneschijn, dan eenmalsch vlaagsken regen, dan een zacht windeken, of een overtrokke locht, volgens dat hij meende dat zijn vruchten het vandoen hadden. In- r derdaad, boer Knor had schoone tarwe-akkersmaar als de oogsttijd daar was, had hij mets dan strooi, geen enkel graantje De arme sukkelaar meende op alles gepeisd te hebbenen hij had vergeten van DAUW te vragen, den hemelschen dauw, die kracht en deugd aan de vruchten geeft. Zoo ook, sprak de Waarheid, zoo ook handelt gij, o ver blindde Mogendheden, ge wilt regeeren zonder een hoogere machtte kenneng'hebt kunsten, wetenschap pen, geleerdheid, legers en kanonnen maar gij vergeet aan dit alles den DAUW te bezorgen 't is te zeggen den zegen, de goedkeuring, de medewerking van Daarboven; enalsde oogst komt, g'hebt groote lange stijve ijdele koornairen; uw werk valt in duigen. Gij, allen, die hier zijt, Frankrijk, Engeland, Pruisen, Rusland, Italië, is 't waar of niet dat uwe rijken ondermijnd zijn, dat zij maar bijeen gehouden worden door plaastering en geweld? en waarom? omdat gij in alles den DAUW vergeten hebt; en hoe meer gij deze woorden miskent, hoe ellendiger gij zult worden. Uw eigene soort, door u misleid, zal tegen u opstaan de kroonen zullen in 't zand rollen en misschien nog iets anders bij de kroonen de verwarring zal duis- terdik worden alles zal overhoop liggen, en in die diepe ellende zult gij moeten naar omhoog zien en bekennenWij hebben ge dwaald! MENGELINGEN. Middel om zich te bevrijden van de wol- of boomluis. Een landbouwer heeft kapuciencnbloem doen klimmen rond eenen appelboom, die verwoest werd door de wolluizen,len sedert verscheidene jaren niets meer opbragt. De kapucienen rond den boom zijn groot geworden en de luizen zijn verdwen terwijl de nabijstaande appelboomen er mede over dekt bleven. Dingsdag avond bleef een heer, die goed gekleed was, met eene schil derij onder den arm voor het raam staan van een koopmah in oudheden, te Parijs. Na zorgvuldig de verschillende voorwerpen die voor het venster stonden bezigtigd te hebben, trad hij binnen Een ivoren beeldje had zijne aandacht getrokken. Na den prijs gevraagd te hebben betaalt hij het zonder af te bieden. Wees zoo goed dit voorwerp te bewaren,zegt hij tot den koopman, ik zal het over eenige'uren komen halen. Gij zoudt mij ook verpligten, voegde hij er bij, indien gij deze schilderij ook tot mijne terugkomst wildet houden. Eenige uren daarna komt een ander kooper binnen. Hij beziet de ver schillende voorwerpen, koopt iets en blijft voor de schilderij staan. Hij deinst verbaasd achteruit. Mijnheer, zegt hij, tot den koopman,.wat is de prijs van die schilderij f Zij is niet te koop, antwoordt deze. Het is jammerhet is een merkwaardig stuk ik zou er gaarne 4000 fr. voor geven. Als gij kunt maken dat ik ze koopen kan, dan zal ik u 501) fr. geven. Hij steekt terzelfder tijd 25 goudstukken in handen van den koopman, die verbluft hem laat begaan De vreemde bezoeker vertrekt. De eigenaar van de schilderij komt in den namiddag terug. Wilt gij uwe schilderij verkoopen vraagt de koopman. Waarachtig neen! Zij is niet te koop, antwoordt deze ten andere gij zoudt nooit? de waarde van dat kunststuk betalen. Wie weet? zegt de koopman. Hoe veel is ze waard? Ik zou ze onder de 4000 fr. niet laten, zegt de vreemde heer Na eene korte woordenwisseling vertrekt de heer met zijn ivoren beeldje en 4000 fr. Wat de liefhebber betreft, de koopman heeft hem niet meer terug gezien. Het spel was gespeeld. De koopman had voor 4000 fr. eenecroute gekocht. Een dame vroeg een grenadier Kan uwes mij ook zeggen, hoe ik naar het Willemspark gaan moet- Jawel, jufvrouw, dat zal ik u eens precies opgeven. Hoofd links, dan ziet u een standbeeld, u marcheert er regt op aan, daar gekomen maakt u een achtste wending links, en u marcheert voorwaarts tot u een pleintje in 't front krijgtdan maakt u regtom en marcheert weer voorwaarts tot u de kazerne regts ziet; dan maakt u linksom, en de huizen van 't park liggen in 't front. Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 60 stuks inlandsch ras van fr. 275 tot 365. 584 stuks hollandsch ras, van fr. 305 tot 775. Binnen de stad. 30 stuks inlandsch ras van fr. 245 tot 335. 146 stuks hollandsch ras van fr. 3-25 tot 410. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 31; Rogge 21; Boo- nen 26,5 j Aardappelen 08; Boter per kilo, 2,90; Eieren per 25, 1,75. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 26,00; Boekweit 17,50; Haver i5.5o; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,59; Hooi, per honderd bussels, 31,00; eieren per 26, 1,81. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 38 tot 39 fr. Rog gebloem, 28 fr. Op de veemarkt waren 26 stieren, 86 ossen, 145 koeien, 21 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. o,65essen, fr. 1,00 a i,o5; koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalveren, fr. 1,00 a i,o5. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 ir.; Aard appels, 10 a 11 fr.; Boter, per halve kilo, 2,35; eieren 1.70, Zele. Tarwe 29,09; Rogge, 17,00; Boter 2,21; Eieren, 1,75; kemp, llkilo der 11,70 Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4