Verschijnt alle Vrijdagen Overzicht. De W erkman -r» ft1 1" I i. - _1 n4- Innl wv HH. SACRAMENTSPROCESSIE. Die processie geschiedt om opent- lijk ons Geloof in 't Allerheiligste te belijden om te herstellen al hetgeen tegen den Goddelijken Yerlosser in zijn H. Sacrament wordt gepleegdom door al den mogelijken luister de ver hevenheid van dit Geheim te doen uit komen en malkander tot eerbied op te wekken om zooveel 't zijn kan, onze steden, dorpen en straten in tempels te veranderen en om te verbeelden den plechtigen triomftocht in 't eeuwig Va derland. Er was 'nen tijd dat de Kei zers en Koningen ootmoedig, benevens 't volk, den grooten Meester in zijnen plechtigen Optocht volgdendan was er overeenkomst en geluk in de wereld; dan werden de landen niet verscheurd door tweedracht en door Revolutie In onze groote steden zijn er velen onverschillig, ja zelfs vijandig aan die plechtige Processieer worden zelfs betoogingen ingericht om Ons Heer te beletten van de straten te doorkrui sen ja men vindt schaamtelooze ke rels, die denken een groote alt te ver richten met den hoed op te houdeD of ongeknield te blijven, als 't Allerheilig ste passeertde dwazerikken wat doen zij eenen akt van verraad, van ondankbaarheid en van onbeleefdheid. ZESDE JAAR N° 296 21 Juni 1878 Een treffelijke protestant laat met eer bied de processie der Christenen voor bijtrekken.... En men vindt uitzinnige Geuzendoch wij zullen er van zwij gen bij de treffelijke Vlamingen wordt nog vereerd, wat sedert eeuwen en eeuwen vereerd is geweesten hoe meer de sektarissen en de booswich ten hun helsch fernijn willen rond- werpen, hoe dieper de ware Vlamingen hun hoofd voor H Allerheiligste zullen buigen. SPREEKKAMERKEN. Buggen- hout, wel ontvangen, juister was geen enkel N° meer over. Wij zullen de 2 N8 aftrekken. Ontv. uit Bot- telare 2,5t). Prijs in Bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Te k o o p in onze bureelen DArk van Noë, door Janssens, 2,On Smis-Hamer, id. doorJanssens, 0,75 Het leven van Anna-MariaTa'igi 0,45 I Manna der zielen, Devotie- en Com- munieboek. 0,75. Jesus Hart, eene bron van Troost; onderrichtingen en gebeden o,35 Maria's Vlaanderen, 1,25 O. L. Vrouw van Lourdes, door L. Lasserre, 2,00 Al de politieke tijdingen liggen stil of liever verdoken, want hetKon- gres wordt te Berlijn gehouden met gesloten deuren en de diplomaten hebben plechtig aan elkander beloofd geen woordje te reppen van alles wat er gezeid wordt. Bijgevolg zijn de tijdingen welke ons van Pruisen overgeseind worden, voor het grootste deel niets dan loutere gissingen en wij moeten ons kontent houden met de hoop dat uit dit europische Kongres een ware vrede zal voortkomen. De eerste kwestie die waarschijnlijk ter tafel zal komen, is de gelijk tijdige verwijdering der engelsche vloot en der russische troepen van Konstantinopel. Dit vertrek zal een goed teeken zijn datmentot akkoord wil en zal komen. Reeds hebben Gortchakoff en lord Beaconsfield over dit punt lang onder elkander gesproken, maar tot nu toe is die kwestie nog niet opgelost. Het schijnt dat de grensbepaling van Buigarië voor goed geregeld is tusschen Rusland, Engeland en Oostenfijk. Rusland heeft daarover met of tegen dank, zeer groote koncessiën gedaanBuigarië zal aan de Mid- delandsehe zee niet raken, en Rusland verzaakt aan het uitzicht van daar eene have te bekomen. Het stemt ook toe aan het behouden van den statu quo voor de doorvaart der Dardanellen en van den Bosphoor; maar Bessarabië blijft de Czar vereisschen, en Engeland die dien weder- afstand betreurt, zal er zich toch niet tegen verzetten. De milliards oorlogsvergoeding dat het traktaat van St Stefaao aan den armen Turk afperst, zal grootelijks verminderd worden, en niet geheven in grondge bied. Het Kongres zal die krijgsschadeloosstelling bepalen en vaststellen. Van Buigarië zou men twee provinciën willen maken. De eene ten noorden der Balkans zou eenen prins (geenen Rus) aan haar hoofd heb ben de andere ten zuiden, maar niet rakende aan de Egeesche zee, zou een kristen gouvernement krijgen en een bestuur gelijk aan dat der en gelsche koloniën. Engeland schijnt aan Griekenland eene vermeerdering van grondgebied beloofd te hebben, onder andere het eiland van Creta. Te Konstantinopel is 't wederom troef, 't is te zeggen nieuwe omwen telingen in 't goevernement. Osman pacha heeft de cirkassisohe lijfwacht ontbonden, en andere groote veranderingen ingevoerd bij de troepen welke het serail bewaken. Versche treepen komen voortdurend te Kon stantinopel toe. Een onverwacht toeval kan eensklaps al de conferen- ciën der europische diplomaten in duigen slaan. De betoogingen en ontwerpen tegen het Socialism gaan voort in Duitschlandmen spreekt van het algemeen stemrecht te beperken wa,nt, zegt een protestantsche schrijver, het algemeen stemrecht heeftin Duitschland niets dan noodlottige gevolgen gehad, en de verdierlijking van het volk kan slechts toenemen, wanneer de wet zelve eene leugen achtige gelijkheid proklameert. Het onderscheid der standen willen ver nietigen, dat is een gevaarlijke droom, en het voorspel van .bloedige re volution die altijd eindigen met zware dwingelandij en diepe ellende van het volk. Het Evangelie alleen mag zonder vrees uitroepen dat al de mensehen gelijk zijn, omdat het de verschilledde standen doet eerbiedi gen, en aan elk zijn lot met genoegen en met eene christene gelatenheid doet aanveerden. GROOT NIEUWS. De keizer van Duitschland zit nog op den troon, doch hij heeft t bestuur overgelaten aan zijnen zoon, die plechtig verklaart heeft dat hij de voestappen zijns vaders zal volgen.... G heel en gansch misdacht! er zou een ander richting moeten genomen worden. 't Voornaamste kopstuk van Engeland, lord Beaconsfield, heeft te Brussel aan 't Hof gezegdzoolang er een Engeland zal zijn, zal er ook een België wezen. Dat is veel gezegd 1 Sedert den aanslag op keizer Willem, durft de Sultan van Turkije zijn huis niet verlaten. België heeft nog geen Minis terie. Alles gaat nog al in den minne te Berlijn op't Congres; Pruisen wenscht den vrede, want 't heeft nu d'handen vol met die Socialistenstrenge wetten worden bereid: zelfs zal het militaire strafwetboek worden gewijzigd, in dien zin dat de militairen, die eenigerwijze met de Socialisten samenspannen, aanstonds naar een strafbataillon worden gezonden. Al de werklieden, die voor 't Soci- alismus zijn, zullen voor geen openbare werken meer aanveerd worden. Er is opstand gekomen onder de muzelmannen ten noorden van de Balkans tegen de Russen 't schijnt dat rond de stad Boulair reeds gevochten is. Dezer dagen, schrijft de NOUVELLISTE van Verviers, werd er te Maastricht, onder de oogen der policie, eene schandige of lie ver eene onnoembare daad gepleegd op de Marktplaats, dicht bij het policiebureel. Een der eerw. onderpastoors van St-Mathiaskerk, die de H. Sakramenten der stervende droeg, is uitgejouwd gewor den en beleedigd door een tiental vreemdelingen, die men zegt toe te hooren aan eene maatsshappij van Hasselt. Niet te vreden met den priester uit te schelden, hebben de ellendelingen godslasterende woorden uitgebraakt tegen het Venerabel. Vervolgens knielden zij en, even als eertijds de joden tegen Ons Heer, zegde zijAve, rex judceorum! Gegroet, koning der joden! Men verzekert dat, zonder de hulp van eenige burgers, waaronder een hevig veront- weerdigde protestant, die eerlooze en lafhartige verguizers tot ge welddadigheden zouden overgegaan zijn op den priester. De policie is werkeloos dit walgelijk tooneel blijven aanschouwen, het eerste van dien aard dat van 's menschen geheugen te Maastricht is voor gevallen. Eenige dagen geleden had in de statie te Montigny-sur-Sambre eene moedige daad plaats, welke verdient gemeld te worden. Op het oogenblik dat de trein van Chatelineau in de statie aankwam, hoorde de genaamde Baudewijns de noodkreten van een kindeen man lag op het spoor, waar eenige sekonden later de trein zou voorbij komen. Baudewijns greep den ongelukkige welke dronken was, en wierp hem op eenige meters afstand van den weg. De zelf moordenaar echter wilde zich onder de wielen van den voorbijrij denden trein werpen. Een hevige strijd ontstond tusschen den on gelukkige en den moedigen redder, en deze liet eerst zijn tegenstre ver los, wanneer alle gevaar geweken was. De geredde is een zekere Letellier, vader van negen kinderenMen zegt dat het de eerste maal niet is, dat Baudewijns dergelijke proeven geeft 8'an moed en zelfopoffering. Verleden maandag heeft tot Machelen de plechtige uitvaart plaats gehad van d'heer J. B. Fonteyn, oud-schepen der gemeente, vriend en lezer van De Werkman. Hij was 3o jaar oud als hij in huwelijk kwam, is 3o jaren in huwelijk geweest en 3o jaren we- duwaar. Het was eenen man van gerechtigheid, katholiek met lijf en ziele, met woorden en met daden. Wij bevelen aan al onze lezers eenen weest gegroet tot lavenis zijner ziel. Er zijn t'Elsene, met éenen slag, vijf kerels aangehouden, oud- veroordeelden en luie landloopers.

De Werkman | 1878 | | pagina 1