Samenspraak over den tijd. MARKTEN. HANDEL EN NIJVERHEID Droefheid die men ziet, is de grootste niet. (Dries en Balthasar). DRIES. Wat zouden wij zeggen, Balthasar? BALTHASAR. Och, wat is er al veel te zeggenalsdat de wereld op krukken springt DRIES. G'hebt dat nieuws g'hooid, Balthasar, alsdat de Pruis zich op zijn bed gerecht heeft en 'nen brief gedikteerd aan zijn volk, waarin hij zegt, dat zijn grootste pijn nog niet is, de pijn in zijn lijf van 't lood, maar de pijn in zijn ziel, van in zijnen ouden dag te moeten zien dat er nog zoo veel slecht volk in zijn rijk is. BALTHASAR. Ha, nu moet hij het bekennen. En waarveur heeft hij zooveel treffelijk volk uit zijn land gejaagd Al wat nu over den ouden Pruis komt, is zijn eigen schuld; die wind zaait, zal onweer maaien, zegt de Wijze man. DRIES. 't Ziet er toch droef uit in Pruisen; ze willen hebben dat er al twee duizend Socialisten aangehouden zijn, en dat die Socialisten, vlasdik, uit den grond komen. BALTHASAR. Ha, Dries, hoe dikwijls heeft onzen Paus Pius IX aan de Keizers en Koningen niet geschreven over die geheime genootschappen, over vrijmacons et^etra, dat ze de troonen onder mijnden; de Goede Pius IX werd uitgelachen; wat kent ge van de samenleving schreven de Koningen hemverandert liever zelf uw bestuur en volgt ons na; en omdat de Paus zich aan d'oude vaste waarheid hield, daarom werd zijn goed hem afgenomen. DRIES. Welke les, Balthasar nu zien de Keizers en Konin gen hoe wreed zij in 't maljonnestraatje zijn uitgekomen hoe dat hun troonen waggelen en kraken BALTHASAR. W'hebben den Pruis, die meende 't machtigste kopstuk van g'heel de wereld zijnbij 't geflikker der scheuten van Hoedel en Nobiling, komt een licht over zijnen toestandde Pruisi sche kaas zit vol wormen; de Socialisten komen als een zwarte wolk op. 'Ja, Dries, g'hebt gelijk van te zeggenwelke leswelke les DRIES. En zouden de Keizers en Vorsten nu op hun borst kloppen en zeggen: Mea culpa! mea maxima culpa! 't is ons schuld, ons grootste schuld! w'hebben gedwaald't is bewezen; magister dixitwij gaan van doenswijze veranderen!...'k Ben krieus! BALTHASAR. Ze zullen dat wel peizen en zeggen, Dries; er is geenen eenen Geus, geenen eenen dronkaard, geenen eenen schan- dex, die bij momenten in zijn leven niet zegt: 'k Ben een prij, 'k ben een zwijn'k dien tot verdriet van mijn zeiven en van mijn familie 'k leef slecht; mijn consciëntie knaagt! 'k zou mij moeten beteren!... Voltaire, dien aartsschelm heeft dit wel honderde keeren gezegd; Luther riep dikwijls uit: Eilaas! 'k heb alles verloren mijneer, mijn geluk, de rust van mijn geweten, mijne zaligheid DRIES. En ze veranderden niet BALTHASAR. Zeggen en doen is twee, Drieszeggen is ge makkelijk, zeggen doet elk, om zijn hert t'ontlasten maar verande ren,'t menschelijk opzicht overwinnen; zich boven 't gespot van lappen en vellen zetten, dat is iets anders Wij kunnen van hier in 't hert van den ouden Pruis zien en lezen: 'k Ben toch een prij, zegt hij in zijn duitsche taal, een prij en een prisj, ein ungluckliche narr; ich habe mislaufen; ik word van mijn eigen volk beschoten! waarom moest ik al die treffelijke katholieken pijnigen en uit 't land jagen? waarom moest ik kerkvervolger worden Nooit of nooit is een kerkvervolger wel gevaren. De Christenen beklagen mij en 't slecht volk wilt den moordpriem in mijn hert steken.... Ik ga 't an ders aan boord leggen: Ik ga de Paters en de Kloosterzusters terug roepen, en schoon spreken, opdat zij uit Amerika of uit Engeland willen terugkomen ik ga aan de Christenen zeggen Leest en bidt, waar en hoe gij wiltsticht scholen zooveel gij wiltik laat u volle vrijheidwant jk zie nu wel dat 't Christendom 't zout der samenle ving is. DRIES. Bravo, Pruis, wel gezegd BALTHASAR. Ja, maar den Pruis ziet rond hem Bismarck en andere cajevans, die hem zouden uitlachen; den Pruis peist op den Rus, op den Savoijard, die nu te Roomen troont, op Gambetta; en hij durft zijn goed gedacht niet uitwerken! Later, zegt hij, later, en hij laat zich overfezelen van Bismarck die pretendeert dat hij het Socialismus zal dempen.... Hij zou eerderde zee in den palm van zijn hand nemen.... Let 'ne keer wel op, Dries; van den eenen kant geeft hij aan de Socialisten kloek voedsel met de Religie te vervol gen: wel, ventertonnerreAls Bismarck gelijk heeft, als er geen ware Religie is, als de Religie onder den Staat moet staan, dandan kan 't niet min of de geringe klas moet zeggen we moeten kost wat kost, ab hoe et ab hac, wij moeten ook ons lusten voldoenha, 't is elk voor zijn kest !.ha, er is geen ander leven, geen hel te vreezen, geenen hemel t'hopen; ha, na ons dood is alles uit! aan ons de ple zieren! en vooruit tegen de rijke menschen DRIES. Droeve redeneering! BALTHASAR. Ja, maar onvermijdelijke redeneering, als men volgens de princiepen van Religie niet te werk gaat.... Ge zult nog kattastroffen zien in dat PruisenPruisen rijdt per fotuur naar den afgrond Malfortuen. DRIES. En ons land! wat zullen we daar van zeggen? De slechte komen er aan 't hoofd Balthasar. Eilaas, ja! DRIES. Is 't waar dat de Bedevaarten naar Scherpenheuvel, Hal en Lede gaan verboden worden? BALTHASAR. Wel, Dries, er staan veel akten van tirannie op den thema der Geuzen, maar 't en zal nog zoo gemakkelijk niet gaan z'hebben ten eersten te rekenen met de gematigde soort hun ner partij, en ten tweeden met de groote meerderheid van 't Belgisch Volk, die, nooit of nooit, zijn Geloof zal verzaken. DRIES. Neen, nooit of nooit, alstonddedoodvoor hunoogen. BALTHASAR. Ons Belgenland heeft nog ander stormenonder- staanten tijde der eerste Geuzen, der Patriotten, der Jacobijnen, der Franschen en der Hollanders; en 't waarachtig Geloof is hier in eer en bloeiend geblevennu ziet de Duivel dat de wereld niet lang meer zal staan, en hij komt ons een zijner hevigste assauts geven 'tzou er kunnen spannen.... Maardie schelm Lucifer zal verschieten; hij kent 't Vlaamsch volk niet!Dries 't is mijnen tijd: 'k wensch 't u tot weerziens DRIES. Vansgelijken, Balthasar, vriend, tot wederomziens Dendermonde, 19 juni 1878. Mijnheer, ik zende u de oplossing der Raadsels geplaatst in de Werkman van 31 Mei, N° 5:93. Oplossing der Raadsels uit Dendermonder. 1. Barbier. 2. Lochtpijp. 3. Rugbeen. 4. Vierkantig. Pomp. Olie. Mier. Per. 5. Kaalhoofd. 6. Mispelaar. 1ste Prijs. Pierre Gossey, wijk Eist, Zele. 2de prijs aangewezen door het lot. I. A. Waen, Molenberg, Beve- ren (Waas.) 3de prijs aangewezen door het lot. Emile Ghys, St. Maria-Hoorebeke. lste eervolle melding, aan Felix Walgraef, Opdorp en aan V. De Blieck, Koewacht, Moerbeke, die beide medegelot hebben. 2de eervolle melding. P. L. De Koster, St. Oatbarina-Lombeek, E. B. Hert, Moerbeke, Thé. De Wolf, Mkzuncwalm. 3de eervolle melding. L. B. Dupont, docteur Meerdonek, Alf, Vereist, Meerdonck, Coralie Van Weymersch, Sinay, A. Van Haver St. Nico- laas, J. B Heuten-Claes, Lier, Laeteenduyt, Gent. Prijs voor bet schoonst geschrift bij uitmuntendheid aan V. De Blieck, voornoemd, lste eervolle melding. A. Van Haver voornoemd, Emile Ghys voornoemd. 2de eervolle melding aan Felix Walgraef voornoemd, Coralie Van Weymersch voornoemd en A. Maes-Ruys, St. Nicolaas. Gelieft, geachte Werkman en neerstige Mededingers, de dankbare en vriendelijke groetenissen te aanveerien van de acht leden van den Jury en van uw dienaar J. Gortebeeck; tot bet naatste jaar. Prijskamp uitAdegem. 1. Mijn heel dat baart een schrik in iedereens gemoed Mijn tweede deel, begeert gij allen in het goed Ik zeg het u te klaar, zie daarom niet gegrit Mijn eerste deel hebt ge allen dubbel in bezit. 2. Mijn eerste dat is vuil, voor al die 't hoort of ziet En die mijn tweede mist voorzeker zeggen niet Maar die mijn heel bezit ik raad dat gij ze vlied. H. B. En.leestwat gij zult hooren. Dan ben ik 't lot datjvroeg of laat U al te wachten staat. Leo Stul. 1 prijs. Een bock liederen en andere gedich ten. 2 prijs. Geschied, vaa O. L V. ten Doorn; 3 prijs. Portret van Z. II. Pius IX. Oplossingen binnen de drij weken aan H. Bultynck, timmerman Adegem (bij Eecloo) O raaders 'k vraag u alle bei, Waarom dat men geschreven ziet Alleen de spreuk van Balaam En nooit van ander ezels niet 4. Aan huis of woon Staan ik ten toan Maar stelt mijn laatste voren Latere Tijdingen. 't Ministerie van België gaat komen; Frère en Bara zijn erbij ze spreken van 'ne Minister bij te nemen; den Boer zal 't al betalen Er moeten komméren in "t Kongres zitten; er was afgesproken dat alles moest geheim blijven; ennuzijn er groote gazetten die alles willen weten. Komméren zijn niet te gelooven; daarom, laat ons wachten naar den kreupelen bode. Mechelen. Veemarkt op Neekerspoel. 60 stuks inlandsch ras van fr. 265 tot 38Ü. 422 stuks hollandsch ras, van fr. 390 tot 760. Binnen de stad. 20 stuks inlandsch ras van fr. 255 tot 360. 078 stuks hollandsch ras van fr. 340 tot 435. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 38 tot 39 fr. Rog gebloem, 28 fr. Op de veemarkt waren38 stieren, 95 ossen, 164 koeien, 25 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,60; essen, fr. 1,04 a 1,08; koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalveren, fr. 1,15 a i,a5. Roesela ere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 31; Rogge 21; Boo- nen 27,01 Aardappelen 09; Boter per kilo, 2,40; Eieren per 25, 2,05. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 26,00; Boekweit 17,50; Haver i5,5o; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,45; Hooi, per honderd bussels, 31,00; eieren per 26, i,85. GEERARDSBERGEN. Tarwe, 29 fr.; Masteluin, 27,00; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,46; Vlas per kilo, 1,35; aardappels, 11,00; lijnzaad, 3o fr. koolzaad, 40 fr. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 10 a 12 fr.; Boter, per halve kilo, 1,40; eieren 1.40, LOKEREN. Tarwe, 29 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 16,50. AALST Tarwe, 30 fr.,- Masteluin, 27,00, Vlas per 3 kilo 400, 15,25; Aardappels 10,75; HopOO fr; Boter, 3 kilos 7,09 k, 0845, Zelè. Tarwe 29,00; Rogge, 17,n0; Boter 2,21; Eieren, 1,75; kemp, 11 kilo der if,70. Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4