Verschijnt alle Vrijdagen. Overzicht. Boekbeoordeeling. le Een der beste Vlaamsche Schrijvers van onz n tijd, C. H. T. J. komt een nut tig werksken uit te geven, getiteld -. OpgepastPrentenboekje voor Kinderen; in engelsch bevallig for maat met prentjes, in den aard van 't Masker der wereld, om de raadgevin gen van 't klein geslacht tastbaarder te maken. Gedrukt bij M. Van der Schelden en te koop in ons bureel aan 0,40 c. iranco ü,43. Wij durven dit boekje volmondig recommandeeren. 2' - De Hel, is er eene hel, wat de hel is en hoe men die kanontkomen, door De Segur, prijs 0,30 c. franco 0,32. De Segur is de populairste schrij ver van onzen tijd al wat die geleerde Man behandelt, is klaar, leerrijk en aangenaam om lezen. Er wordt tegen woordig zooveel en zoo dwaas met de Vier Uitersten gespot, tot groot na deel van 't gemeenebest; dit boeltje komt ten gepaste ure en zal met profijt gelezen worden. Nog te koop in onze bureelen Het nieuw tooverboek of de kunst om het gezelschap met allerhan de toovertoeren te vermaken. 0,50 De nieuwe Kabinet-Sekretaris of voorbeelden van brieven, petitiën enz. in 't Vlaamsch en in 't Franseh. 1,00 ZESDE JAAR N° 297 28 Juni 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met öe post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopold straat, 77. Het Schuitje van Petrus. Mij dunkt ik zie de zee met hare polven. Met rots en klip met afgrond en met strand. Een schuftje schijnt in haar boezem bedolven Nooit raakt het nog den oever, 't vaderland! Het kraakt, verdwijnt, rijst weder op de baren. Slingert en schokt maar komt toch weder op. Want de stuurman is al te zeer ervaren Hij vreest noch beeft noch hijscht denoodvlagop. Zoo zien wij nu, Gods kerk in alle staten. Als op de zee, met al haar woest geweld. Gehoond, bedreigd, gelasterd en verlaten. Aan root en wraak aan plunder blootgesteld •Ta gansch de hel, ontbindt al hare machten. Zij roept ter hulp de driften al gepaard Het. uur is daar. zij schijnt niet meer te wachten. God en zijn kerk verdwijnen van dees aard! Dit treurtooneel bedroeft al onze herten. En gansch de Kerk met hare kind'ren smeekt, De groot<- God, de heeler aller sinerten. Hij die alleen, de helsche plannen breekt, Opdat hrj toch, zijn Stadhouder bescherme, Die in zijn' plaats een waarde Vader is Opdat Hij toch, zich zijner kerk ontferme, Die ons altijd een' wijze Moeder is De booze spot. met eigendom en rechten. Hij erkent niets dan valschheid en geweld. Zijn heri verlangt te branden en te slechten, Autaar en Troon ter néér te zien geveld! O Goede God nw wcord zal toch niet. falen, Ik ben met u in alle eeuwigheid Wij smeeken u, o haast u toch stel palen En red den Paus red Roornen voor altijd (Dit liedje, op Muziek gesteld, is verkrijgbaar bij M. C. Huyts. Hoofdonderwijzer en Muziek- bestuurder der Hervormingsscholen te Ruytse- lede) Zaterdag hield het Kongres van Berlijn eeneallerbelangriikste zitting, niettegenstaande bet diep geheim met welk de diplomaten hunne be raadslagingen pogen te omhullen, wist bet publiek dat zij niet t'akkoord vielen over de grensbepaling van Bulgarië. 't Schijnt dat zaterdag die netelachtige kwestie is opgelost. Gortchakoff die te Berlijn ziek te bed ligt (sedert dat bij met den bond van Bismarck handgemeen is geweest), en den czar die niet meer weet waar zijn hoofd staat, die twee men senen zijn nu plooibaar geworden en aanveerden de regeling der bul- gaarsche grens, gelijk ze lord Beaconsfield vereischt, op dreigement van alle verdere onderhandelingen te staken Men is nu t akkoord, en alle vrees voorden slechten uitslag van't ivongros schijnt daarmee verdwenen. De nieuwe grens van Bulgarië zou eerder getrokken worden volgens de geografische gesteltenis dan volgens.de voiksrassen en de verschil lende godsdiensten. De bergketing der Balkans zou de verdedigingslinie worden van het ottomansch keizerrijk het noorderlijk Bulgarië boven Balkans gelegen, moet een nieuwen onafhankelijken staat vormen met arna en andere sterke stedenbet zuiden der Balkans blijft onder bet beheer van den Sultan die het recht krijgt de bergpassen te verster ken en garnizoenen in die sterkten te houden, vermits hij den onoverwin- neiijken vierhoet der bulgaarsche steden verliest. Eene 2° gewichtige kwestie, zaterdag in het Kongres opgelost, is de toelating van Griekenland bij het Kongres. Engeland werkt voor de vrijmaking van het helieensch ras, en Rusland verzet er zich niet meer tegen, t is nu te zien wat Turkije zal denken van ai die verlossingen en vrijmakingen door welke het dagelijks wordt ingekerter valt ook te zien wat de mahometaanscke bevolking ten noorden der Balkans zal zeggen op zjne inlijving bij een vreemd vorstendom. De toegevendheid van Rusland doet eenen grooten stap maken voor de volle bevrediging maar er blijven nog veie bijzondere punten te bepalen. Maandag is een gevolmachtigde van Rusland met eene geheime zending naar St Peters- burg vertrokken, naar allen schijn om de definitieve grensbepaling van Bulgarië met den Gzar te bespreken. Op 8 Juli zal liet proces van den moordenaar Hoedel te Berlijn berin nen; 33 getuigen zijn opgeroepen de debatten zullen waarschijnlijk niet publiek zijn. D oogen gaan in Pruisen open over de gevaren van So- ciausrous en goddeloosheid. De minister van binnenlandsche zaken zendt eene cirkulaire aan de goeverneurs der provinciën, waarin hij zegt on der ander: de noodlottige leerstelsels en strekkingen der socialistische ^"u e.hebb,en ValJlenSs me0* verspreid zij dreigen den eerbied voor de wet en de overheden te ondermijnen, even als de gehechtheid aan den woning en het vaderland, en de grondbeginselen van den gods- dienst en de zedelijkheid. P,.m6c1 pryhKant z0u ni,1t ,beter kunnen zeggen dan die minister van Pruisen. Ze beginnen nu ter kennen dat de godsdienst de noodzakelijke grondslag is van alle zedewet en bijgevolg van alle maatschappij, en dat net gemakkelijkei» is eene stad in de lucht te bouwen dan een volk te be stieren zonder Religie En rampzalige verblindheid op het oogenblik dat Pruisen zich he- rouwt over den Kulturkampf, en de noodzakelijkheid der Religie uit roept,beginnen in ons België 'nen hoop ellendige af brekers met de Reli gie m c, hert van het volk te vernietigen door een onderwijs zonder God en zonder priester Die rampzalige huichelaars zullen welhaast onder den \loek van t volk verpletterd "worden. ROOMEN - Het welbemind Opperhoofd der Christenen, Paus Leo XIII, heeft aan t Kongres eene protestatie gezonden te gen de inpalming der Kerkelijke Staten, in deftige en kalme taal <-e- lijk de Pauzen schrijven... Recht blijft Recht. In Juni Juli en Augusti, wordt het te Roornen zoo stikkend heet, dat talrijke per sonen de stad moeten verlaten; nogtans, schrijft men, dat Paus Leo XIII zich1 sterk genoeg acht om te Roornen te blijven. Fen belgische schilder, M. J. Janssens, van St Nikolaas, heeft de toela ting verkregen om I pörtret van den Paus te schilderen; 't is een groote eer voor de geachte familie Janssens en voor Vlaanderen. GENT, 23 juni. Eene wreede moordpooging heeft gisteren ten 9 ure, in het voorgeburcht der Brugschepoort plaats gehad De vrouw van den vleeschhouwer de Wispelaere, woonende Zuid'kaai n. 23, was alleen te huis en hield zich met haar werk bezig toen een gebuur, zekere Lippens, koopman in kolen, binnen kwam Na de vrouw aangesproken en zich verzekerd te hebben, dat haar man afwezig was, trok hij eenen hamer onder zijne kleëren uit en bracht er haar vier zware slagen mee op het hoofd toe. Daar het slachtoffer onder dien laffen aanval met bezweek, greep de moordenaar haar bii de keel en wierp haar oP den grond, met het inzicht haar te ver wurgen. De noodkreten, door de ongelukkige geslaakt, werden door degeburen gehoord en deze kwamen toegeloonen. door de nolicie agenten vergezeld. De moordenaar nam de vlucht, doch werd al spoedig aangehouden. De erge toestand der gekwetste vrouw laat weinig hoop over op de genezing. Het schijnt dat de beweegreden die de moordenaar heeft aangedreven, eene oneenigheid is die tu*- schen hem en de familie de Wispelaere bestond. BRUSSEL. In St-Katarinagang is een kind overleden ten gevolge van brandwonden, bekomen door het omwerpen van eenen ketel kokende soep, terwijl zijne moeder in dezelfde plaats haar huiswerk verrichtte, t Parket is een onderzoek komen doen Zondag is eene geweldige gaz-ontploffing geweest te Elsene, Keven- veldstraat, bij Madam Verhaegen men had de gaz-bekken en den compteur opengelaten ten 11 ure's morgends"kwam de dienst knecht in de gaz-kamer wilde zijn pijp ontsteken de gaz vatte vuur- eene vreeselijke ontploffing had plaats, die veel stoffelijke schadè veroorzaakte en den dienstknecht zware wonden toebracht 7iin naam is brans Beulot en hij ligt te Brussel in 't gasthuis. Verleden zaterdag, omtrent 8 ure 's avonds, leidde een werk man eenen grooten trekhond aan eenen band, toen in de Zuidsrraat recht over de lokalen der Akademie gekomen, de hond hardnekkig weigerde verder te gaan en zijn meester, welke hem schudde en trok om die kwaadwilligheid te overwinnen, in de hand beer Eenige stappen verder, bij de Rouppeplaats, werd het beest woe dend en wierp zich op zijn meester, rukte dezen ten gronde en beet hem met zulke razernij, dat een policie-agent den hond den sabel door de keel moest booten om hem te doen loslaten De eieenaar van het dier was verschrikkelijk gebeten op verschillende deelen des hchaams; hij is naar het St-Pietersgasthuis gebracht. De gedoode hond is naar de veeartsenijschool gedragen, om onderzocht te wor den of hij al of niet razend was.

De Werkman | 1878 | | pagina 1