Verschijnt alle Vrijdagen. Overzicht. Dew erkman VADERLANDSCH. 1. Pat men eenen dag, op zeven Aan de rust, en godsdienst wijdt, En dan in't gezellig leven Vrolijk twee paar uren slijt. Dat men dan een glaasje ledigt, Tusschen welgemutste mans. En. voor 't nachtlrjk uur bevredigd T'huis komt dat is vaderlandsch. 2. Maar op zondag slaaf te spelen En op maandag Jan te zijn, Kijven, tieren en krakeelen. Zwaddren in de maneschijn. Dan geheel een buurt doen beven. Met afgrijslijk duivelschfransch. Heet men leven, maar zoo'n leven Dat is toch niet vaderlandsch. 3. Eens de vrienden gaan bezoeken, Na volbrachten plicht en taak Of in goedgezonde boeken "Wijsheid zoeken en vermaak, Snuffelen, pluizen in gazetten, Tusschen vrede- en oorlogsplans, En 't hertimmeren onzer wetten, Is genoegzaam vaderlandsch. 4. Maar eenvoudig volk verleiden. Schimpen op wie deftig is, fiasternieuws alom verspreiden Meé etcoetera en bis. ZESDE JAAR N° 299 12 Juli 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Slikken wat schavuiten schrijven, I11 hun bladen en romans 't Mag behagen, 't mag verwijven, 't Is toch ver van vaderlandsch, 5. Dat men viert met luminatie. Als een brave jubileert. Of 'nen grooten onzer natie Korst of standbeeld wordt vereerd. Dat men roepe. leev' de koning (Niet voor 't slokje noch den schrans) Dan deugt elke feestvertooning Want dan gaat hel vaderlandsch. 6. Maar dat m'in ons groote steden Kalvakaden, geuzonwind. Opgekropt van goddloosheden. Aan het paradeeren vindt, Dat men schreeuwt met wijde kelen. Weg 't pezag en. hier balans, - Om de ponken te verdeelen. Foei wie noemt dat vaderlandsch 7. Vaderlandsch is rein van zeden. Katholiek en vroom van aard, En met staat en lot te vreden. Vlijt en moed aan deugd gepaard. En hét oovrig dat zijn prullen, Slechts erbarmelijk geflans, Groote zero's, groote nullen Ongeteld in 't vaderlandsch. J. Walgraef. Parijs zingt en danst, en laat d'orgel draaien, droomende dat zijne republiek het schoonste en lieftalligste ding der wereld ishet spreekt en kent niets anders als zijne Expositie, maar terwijlent is Bismarck en compagnie té Berlijn bezig met den vetten koek van Turkije onder elkander te verdeelen, te weten tusschen de drij Kei zers en Victoria, koningin van groot-Britannië en Keizerin van Indië. En het aardigste van al is dat de fransche afgezant Waddington zwijgt en meêteekent; nooit heeft Bismarck slimmer gehandeld, en 't is niet te verwonderen dat hij misprijzend op het gevallen Frankrijk nederziet en spot ('t zijn zijne eigene woorden) met den zotten doodstrijd van Frankrijk. Men heeft dus reeds begonnen met de verdeeling van Turkijëde definitieve en volledige likwidatie zal later volgen. Men kent het aandeel van Rusland: Bulgarië aan het noorden der Balkans wordt eene russische kolonie, welke de sterke stad Sofia aan het zuiden insluit. Daardoor is Rusland zonder slag of stoot aan het zuiden der Balkans en zal met de bergpassen lachen in welke de Turken recht krijgen garnizoenen te plaatsen. Rumenië ook, van Bessarabië en den linkeroever van den Donau beroofd, wordt eene ondergeschikte provincie van Ruslandom te bestaan zal het zich aan zijnen reusachtigen gebuur moeten vasthechten. In Azië neemt Rusland Kars met zijn grondgebied, en ook de gewichtige haven van Batum, nochtans op voorwaarde dat het van deze stad geen tweede Sebastopol make, en hetzelve een vrije haven blijve. In alle geval zal den Rus op dit belangrijk punt blijven nestelen. Oostenrijk zoekt natuurlijk zijne vergoeding langs het westelijk Turkijë. Op uitdrukkelijke aanvraag van het Kongres gaan zijne le gers 2 provinciën van den Turk bezetten, Bosnië en Herzegowina: voor eenen onbepaalden tijd, 't is te zeggen om er nooit meer uit te gaan. Het voorwendsel van die bezetting is natuurlijk de handha ving van d'orde, en het welzijn dier provinciën die hun geluk niet willen verstaan en tegen hunne verlossing door Oostenrijk luid protesteren; dat is nog niet genoeg voor Oostenrijk; het zou geerne Servië en Montenegro ook zien onder zijnen militairen en han delsinvloed; te dien einde zijn de grenzen dier provinciën een weinig veranderd om bij eene tweede regeling bij het Oostenrijksch keizer rijk ingelijfd te worden. Engeland, dat zoo stoutmoedig op de bres is gesprongen om het europisch recht en nog meer zijne aziatische heerschappij te verdedi gen, wordt niet vergeten in het testament van den sultan; het wordt deszelfs beschermer in Klein-Azië, het zal het protektoraat krij gen over hetaziatisch Turkijë, over den weg naar het Oosten. Daarbij sluit het met den sultan een definitief verbond om turksch- Azië onschendbaar te behouden, en zal het eiland Cyprus met zijne indische troepen bezetten om van nabij over de veiligheid van dien weg te waken Eindelijk, wat zal aan Bismarck, den testamentmaker van den sultan, te beurt vallen? Enkelijk, de oppermacht in Europa. Door de doortrapte po litiek van Bismarck blijft Frankrijk meer dan ooit afgezonderd in Europahet verbond der drie Keizers is vaster gesloten dan ooit; Rusland, uit dankbaarheid, Oostenrijk uit vreesennoodwendigheid, zullen den pruisischen kanselier in zijne grootsche plannen nietmeer dwarsboomenEngeland is ook niet meer misnoegd, want zijn schaapkens zijn in't droog langs den Oosten. Frankrijk, de groote natie, mag zich dan amuseeren met zijne lieftallige republiek, en zijne wereldgroote Exposi tieIndien Bismarck een hart had, hij zou voor zijnen machteloos geworpen vijand medelijden gevoelen, terwijl hij nu lacht met deszelfs gekken doodstrijd. 't Kongres gaat ten einde loopen en een andere zaak van groote bekommernis voor Duitschland nadertden 3o Juli, dag der alge- meene kiezingen; g'heel 't leger der Socialisten is te been zelfs in ander landen, ook in België, wordt geld rondgezameld, om de Duit- sche Broeders in hun werk van afbraak en vernieling te helpen wij hebben, uit plicht, eenige gazetten der Socialistendoorloopen hunne taal is vol geestdrift, men zou zeggen, vol broederliefde maar, van den anderen kant, vol haat tegen Religie en Zeden; zoodat degeen die in Duitschland en België, op hunne vlag het woord werkman s- liefde schrijven, d'hevigste vijanden der werklieden mogen genoemd worden. Zij bevechten, zij bespotten de Religie en de goede Zeden en wij vragen aan ieder rechtzinnig manWat is een familie zonder Religie ol zeden? Kan daar wederzijdschen eerbied en liefde, onder danigheid bestaan?Watis een Bestuur van menschen, in welkershert de wet van God niet geprent is, die zegt dat alle menschen broeders zijn, dat de geringste mensch eerbied verdient, omdat hij een on sterfelijke ziel heeft? Ze schijnen de werkende klas te willen verbete ren, die Socialisten: doch ze zouden ons terugbrengen tot in 't Hei dendom, alswanneer de geringe menschen, de zwakke menschen, de arme weezen en ouderlingen onder de voeten werden gestampt! Het werkmanslot verbeteren, de daghuren in evenredigheid brengen der noodwendigheden des levens, dat is recht en billijk maar doen ge lijk de Socialisten, dat is valsch en duivelsch Ondertusschen zit Pruisen leelijk gestraft met zijn Socialisten; en van den anderen kant staan de Katholieken op voor hunne wettige Rechtende veroverde Staten, Hanover enz. zeggen dat Duitschland maar is beginnen el lendig te worden, als het, onder een hoofd, KEIZERRIJK is gewor den..Het Deutsche Vaterland is langs alle kanten verdeeld; en alle land dat in zich zelve verdeeld is, zal vergaan BELGIË. De Goeverneur van Henegauw heeft zijn ontslag moeten geven; 't was een der deftigste personen van ons land, 'ne vriend van rijk en arm. 't Schijnt dat 't Ministerie van zijn hooge bedienden een slaafsche onderwerping zal eischen en de slachtoffe ring van hunne overtuiging.... Een bestuur van dwang, duurt niet lang. De gazetten van Brussel disputeeren over de beste manier om de krijgslasten te verzwareneenigen willen alleman soldaat voor zijn lot; anderen, de Burgerwacht op alle prochiën ingericht, zoodat al de buitenmenschen van 21 tot 5o jaar, zich een kostelijke

De Werkman | 1878 | | pagina 1