Vreeselijke Brandramp te Schaarbeke (Brussel) 9 Slachtoffers blauwe ploenje zouden moeten koopen en's zondags soldaat spe len.... Wat zotte gedachten 't Leven is al lastig genoeg voor den werkende man. FRANKRIJK. De Tentoonstelling, door den vrede en't aan genaam weer bevoordeeligd, lokt eene ontelbare menigte vreemde lingen naar Parijs; er zijn hotelbazen, herbergiers en winkeliers die geld scheppen. Men rekent dat de bevolking van Parijs met een millioen inwoners vermeerderd is. 10 Personen uit Zuid-Amerika zijn aangekomen met zeventien wilde peerden ze zullen eenige weken blijven; de Parijzenaars kijken hun oogen uit en staan verstom- makeerd als ze die Argentijnen een peerd in vollen vlucht, met den lazzo (strik) zien vangen. Bijna dagelijks worden beurzesnijders in den Amigo gebracht. O, wat zijner tegenwoordig hypocriete volksvrienden te Marseille op de groote Markt is 't Standbeeld van Monseigneur Bel- zunce, die leefde rond de jaren 1700, van Jesuiet Bisschop werd en tijdens de pest van 1720 zulke verhevene blijken van zelfsopoffering gaf, terwijl velen wegvluchtten, dat de menigte zijnen naam gebene- dijddeendat 't nageslacht hem een Standbeeld oprechtte.... De Geuzen van Marseille willen nu dat monument doen verdwijnen; het beeld van den grooten volksvriend moet weg, en weet ge wie een der ergste schreeuwers tegen't Standbeeld is? weet ge wie? M. Bouquet, docteur, die in 1849, als decholera woedde, van zijnen post deserteerde, iets dat men zoo zelden bij de Geneesheeren aan treft deze blijven, nevens de Priesters, alle gevaar trotseerende, om 't lijdende menschdom bij te staanmaar Bouquet verliet zijn zieken en ging elders plezierig en gerust leven.... Nu begrijpt men zijnen haat't Standbeeld van den moedigen Bisschop is een gedurig ver wijt zijner eigene lafhertigheid. SPANJE. Er is woeling en volksopstand geweest wegens nieuwe rechten op 't oktrooi die ingevoerd werden, 't Vrouwvolk bemoeide er zieh meê en wierp op sommige plaatsen, steenen naar d'hoofden der legeraanvoerders; in de stad Manresa kregen de troe pen bevel van op de menigte te schieten; een meisje van 4 jaar werd gedood en eene vrouw en twee mannen gekwetst, 'tGevecht duurde verscheide uren en men telde 5 dooden en 10 gekwetsten. PRUISEN. Keizer Wilhem is weer te been en heeft al zijnen uniform kunnen aantrekkende groote bokkebaarden, die hij reeds 5o jaren droeg, zijn moeten afgeschoren worden voor 't verbinden der wonden. Of er volle genezing is, dat lijdt twijfel. D'alge- meene aandacht is gevestigd op de kiezingen van 3oJuli. Reeds zijn 3oo processen tegen socialisten geëindigd, en er blijven er nog 2 maal zooveel te vonnissen. Men gaat met eene uiterste streng heid te werk. Tc Breslau, een ouderling van 75 jaar, M. Mullmer, is moeten compareeren, omdat hij uitgeroepen had, volgens de Po- licieOch, hadden zij hem nu eens getroffen Die woorden hebben eenen dubbelen zin; ze kunnen uitgelegd worden, als gezegd zijnde door iemand die spijt heeft over de moordpoging, of over deszelfs mislukking. De beschuldigde verklaart dat hij gezegd heeft: Geluk kig dat zij hem niet getroffen hebben vermits zijne getuigenis door de keukenmeid bevestigd werd, is hij vrijgesproken. De shah van Persië meende van Parijs naar Londen te gaan, doch, vreezende daar nog meer gesnut te worden als in de Fransche hoofdstad, heeft hij schuit van kant doen steken en is naar Oosten rijkgetrokken. In den Rus zijn rijk, Kaukasus, is 't volk opgestaan, omdatde reserven, maar van meert thuis, weerom moesten binnengaan.. In verscheide gemeenten zijn de Russische overheden moeten vluchten. AMERIKA. In Pensylvanie is de bliksem in een petroolde'po gevallen en heeft 80,000 vaten petrol vernield. Ze varen nu in Amerika op papieren booten, die maar 58 pond wegen en 14 voet lang zijn. Te Cincinnati bevindt zich de stoutmoedigste duike laar van geheel de wereld, kapitein John Guire;hii verbindt zich en stelt 5o,ooo fr. te pande, om in 25 dagen van Cincinnati naar Cairo, 5oo mijlen, te reizen op den bodem der rivier Ohio. JAPAN. ZEERAMP. Het engelsch vaartuig Athelstone, van New-Castle naar San-Franci'sca, heeft op zee eene ontredderde japansche jonk ontmoet. Op het dek lagen twee lijken en in hetbin- nenverdek vond men vier matrozen, uitgehongerd en niet meer in staat eene beweging te doen. Aanstonds aan boord der Athelstone gebracht, ontvingen zij de zorgen, welke hun toestand vereischte. Toen zij hersteld waren, verhaalden zij dat hunne jonk den dienst deed tusschen het eiland Yesso en de japansche kust; zij was door eene opvolging van verschrikkelijke tempeesten onttakeld en naar de hooge zee gevoerd. Er waren 23 personen aan boord 19 waren ten gevolge van den hongersnood gestorven. De kapitein was het laatste slachtoffer geweesthij was twee dagen voor de ontmoeting der jonk door de Athelstone, aan hongerdood overleden. INDIÊ. Wij hebben nog ontvangen voor onze hongerlijdenide Broeders van d'Indiënen Mongolië: Opbrengst 273,76 uit Aalst J. 0,54;Eene Jonge Dochter te St-Gilles-Waas, 2,40; Een Werkman van Roubaix, 7,00;Uit Ursel,4,oo; Lokeren,4,00. HOP. De prijzen neigen naar opslag, ingezien den slechten toestand der hop van 1878. BRUSSEL. Donderdag van dander week is d'eerste duif uit Roomen toegekomen bij M. Rey, een groote vermaarde duivenmel ker van Anderlecht. Er stonden te Brussel schoone versierde keven gereed, om de prijswinnende Duiven t'ontvangen. De tweede en derde prijzen zijn door duivenmelkers van Luik behaald... Er wordt gezegd dat twee dagen voor de aankomst van den fenix van M. Rey, er eene Duif uit Roomen te Erquelines viel, halfdood van honger, r dorst en vermoeienis; 't beestje werd op 't boerenhof zoo welbehan- deld dat het 's anderdaags niet meer wilde vertrekken, en alzoo aan r zijnen meester affront aandeed, pijn en smerte, en eene schade van 2000 fr't Is fameus! -Op 8 dagen te Brussel, twee zelfsmóorden, door de schuld der dronkenschap. Twee mensehen van in de tzestig jaar; den eenen heeft zich verdronken, den anderen, met een tafelmes de keel afge sneden.... Dien ongelukkigen drankEn zich stom beest drinken, sommige lieden noemen dat kermis Zaturdag nacht, rond halver twee, werden de bewoners der Josa- phatstraat en Seutinstraat, door eene vreeselijke ramp in opschud ding gebrachteen magazijn van drogerijen was in brand geraakt, door de onvoorzichtigheid van den eigenaar Molke, die vernis wilde fabrikeeren; reeds stond de benedenverdieping in brand, er waren verscheide personen van d'hoogere stagiën door de vensters ge sprongen, als eenige moedige mannen het huis binnenliepen om de bewoners te redden. Volgens eenigen is een groot vat petrool in brand geraaktanderen geven eene verschillende oorzaak doch de wreedste daadzaak die misschien ooit bij een brand gebeurde, is dat zes brandende personen uit het huis kwamen geloopen en, gansch in vuur en vlam, op de straat stormden. Molke, de eigenaar van 't magazijn, was de eerste: met de armen in de lucht, omringd van vlammen, die twee meters hoog stegen en woest schreeuwende, kwam hij buiten gesneld. Verhoeven, de magazijnjongen, volgde gansch zijn lichaam was slechts éene vlam; men wilde hem tegenhouden, doch de ongeluk kige vluchtte de Olijfboomstraat in, overal den schrik verspreidende en vele vrouwen schier doende in onmacht valleneen eindwegs ver viel hij op straat neer. Moreau, een steenkapper, kwam na Verhoeven. Moreau is ge trouwd en vader van 5 kinderenverblind door de vlammen en als een razende, liep hij tegen den gevel van een huis, dat zijn schedel bijna verbrijzeld werd en viel dan achterovereen moedige jonge ling wierp zich op hem om de vlam te verdooven en, stuk voor stuk, zijn brandende kleederen af te rukken. Zoo razend was Moreau van de pijn, dat hij geheel 't vel van zijnen linkeren arm, in eenen lap, heeft afgerukt. Wat droef en schrikkelijk malheur! M. Dumont, hovenier, zag zijn zoon van 24 jaren aan zijne zijde branden; door 2 mannen geholpen, kan hij de vlammen uitdooven, doch de jongen was schrikkelijk verbrand aan armen en beenen. Ziehier de namen der slachtoffers Emiel Molke, 25 jaren, drogist; Bernardina Denijs, 27 jaren, zijne vrouw; Josef Govaerts, 35 jaren, daglooner. August Verhoeven, 17 jaren, drogistjongen. Victor Moreau, 46 jaren, steenkapper. Frans Van Parys, 49 jaren, handeldsreiziger, en Gentenaar. Ch. L. Lermio, 29 jaren Virginia Van de Wouwer, 33 jaren, waschvrouw. Maandag waren reeds 4 der slachtoffers overleden. Molke, Govaerts, Moreau en Verhoeven voor 2 andere is er geene hoop vrouw Molke, die slechts 5 maanden getrouwd was, is erg gewond, doch niet doodelijkzij kent nog 't overlijden van haren man niet vrouw Van de Wouwer ligt met een gebroken been. 't Parket is ter plaats geweest. Gansch Brussel is in de grootste ontroering wegens die ijselijke en ongehoorde ramp. GENT. Veel slecht nieuwsZekeren Deconinck, die voor de Volksmaatschappij DE VEREENIGDE BROEDERS, 2100 kilos bloem moest bewaren, heeft van die waren verkocht en is met 't geld naar Roubaie gevlucht. Hij is daar aangehouden, en aan de Belgische Justicie overgeleverd, welke hem reeds tot 1 jaar gevang had veroordeeld. Zondag avond, rond 8 ure vond de policie den genaamden De'siré Kestelein op de Visscherij liggen, met een ge raaktheid geslagen; hij is korts nadien in 't Hospitaal overleden. Maandag is de vrouw van eenen barbier aangehouden, die op de markt valsche munt uitgaf, welke haar echtgenoot, ridder van 't scheerbekken, fabrikeerde. Maandag, een kind van 3 jaar 't welk in de Bajettestraat, vergif opdronk, en in groot gevaar ver keert. ANTWERPEN. In de Boeksteek, een kind van 19 maand, welk op straat speelde, door eene kar overreden en 't hoofd vermor zeld. In de Winkelhaakstraat, een knaapje, 3 jaar oud, onder 't wiel van eenen grooten wagen den voet verpletterd. In de Ge meentestraat was zaturdag een vreeselijk tooneel: een man, oud 60 jaar, Luikenaar en douanier, bracht zich, ineen vlaag van zinneloos heid, verscheide wonden toe, bij middel van een scheersmes. Het bloed stroomde overvloedigde ongelukkige werd aanstonds naar 't gasthuis gebracht. Er is daar een Sociëteit die feest vierde voor Voltaire.... Foei! die helsche, vuile, valsche krawat moest in 't diepste van zijn graf gelaten worden. Zondag zijn de Geuzen groote baldadigheden gaan uitrechten te Berchem; er zijn 5 gen- darms moeten komen en een parket soldaten van 100 man. Men heeft 't lijk opgevischt van den genaamden A. Cant, wonende te St Nikolaas en die sedert 2 juni niet meer was gezien.

De Werkman | 1878 | | pagina 2