Verschijnt alle Vrijdagen Het traktaat van Berlijn. De W erkman BRIEVENBUS. Ontv. uit Lebbeke, J. S. 2,50 tot 4 Mei 1879. Mijnheers te St-Pauwels, uw Prijskamp staat en komt de naaste week. Id. de oplossingen uit Adegem, Andere heeren ge lieven een weing geduld te hebben. Bij de aan vraag van boeken, onder de 2 fr. als men geen opene rekening bij ons heeft, gelieve men bedrag in postzegels of postmandaat te voegen. Anders moeten wij 't geld doen ontvangen, ergo kosten en tijdverlies voor ons, of wel de aanvrager moet 't geld afzenden, ergo kost en tijdverlies voor hem. Bij de geëerde Inschrijvers, die ten achteren zijn, in 't betalen van hun abonnement, zal door den post em 't geld gezonden worden Wij hopen dat ons blad voortdurend stipt zal be steld worden: al d'heeren Ministers, en al Post meesters, van welke gezindheid ook, vragen van huune onderhoorigen deftigen en exacten dienst, en iemand, 't zij Postbode, 't zij Garde, 't zij Ontvanger of iets dergelijks die, voor groot en voor klein, beleefd en gedienstig is. wordt ten allen tijde en door alle treffelijke menschen ont. zien en geacht. B. te C. kort en bondig, a. b., zelfde vraag aan de geachte medewerkers, die ons over feestelijkheden of ander nieuws schrij ven. G. te N. ProfieiatUEd. heeft daar een goede post, een dezer dagen schrijf ik u in 't par. tikulier. Geachte Vriend te C. te Gent wordt ons blad verkocht bij M. Nieu landt, zandberg. Ik recommandeer u dien braven Heer, voor schoone prenten en encadrementen van alle slach en vorm. ZESDE JAAR N° 299 19 Juli 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te hols gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Heusden, alles ontvangen en zeer wel! Watde Testimonium is u niet toegekomen!!! nogtans verzonden! UE. zal in 'tkort een andere krijgen. Ledeberg, alles is in regel, en juist; hartelijk gegroet; van de nablijvende is UE. heer en meester. Inschrijving Indiën. Beloop der vorige lijsten. 291,70 J. Aalst, 0,30 Wegens verscheidene onbe kenden van Waasmunster om den Hemelschen zegen te beko men over Kerk en Vaderland. 100,00 Uit t Gulden boeksken. Het geld en goed, dat krijgt men weer Maar tijd, die weg is, nimmermeer. Het tijdelijk goed Dat menigmaal doet Het herte bekoren, Wordt moeilijk vergaard Met zorge bewaard. Met droefheid verloren. Stopt uw ooren voor 't verhaal Van een schoon' en looze taal. Geen tijd of jaren zijn te laat, Voor iets te ieeren dat ons baat. De 13 julij 1878 zal gedagboekt blijven in de geschiedenis dezer eeuw. Op dien dag heeft Europa te Berlijn vergaderd, zijn werk van 1815 te Weenen, en van 1856 te Parijs, omvergeworpen en in den Oosten eenen gansch nieuwen toestand geschapen. Turkije bestaat niet meer, zedelijkerwijze gesproken. De russische grijpvogel langs het Noorden, en de engelsche luipaard langs het Zuiden en het Oosten, hebben hetzelve ingesloten en overmeesterd. De vrede is toch geene definitieve beslissing, hij is maar een rustpunt voor eenen onvermijdelijken strijd. Tusschen Rusland en Engeland blijft de noodlottige kwestie hangend: wie de heerschappij van het Oosten met zijne onuitputbare rijkdommen bezitten zal? Wie zal te Konstantinopel den wereldtroon zal beklimmen? Rusland en Engeland doen tezelfdertijd eenen stap voorwaarts de Czar stelt eenen voet op de Balkans en den anderen op Klein-Azië maar de engelsche vlag snelt hem voorbij en wappert reeds op de Cyprische kust van waar zij het Euphraatdal en den weg van Persië beheerscht, als ook den sleutel van het Oosten, Egypte en het Suezkanaal. LordjBeaconsfield heeft den doortrapten GortchakofF te rap geweest de viktorie is aan Engeland gebleven, en de Koningin Viktoria, die haar stemrecht scheen verloren te hebben in de Statenvergadering van Europa, herneemt eensklaps den eersten rang, en geeft de wet gelijk in het Weenerkongres van 1815. Frankrijk alleen met zijne republiek en al zijn pregres, wordt van kant gesteld en bijna voor niets gerekend, met zijnen konfrater het ééne Italië dat nogtans meonde eene groote mogendheid gewerden te zijn. De heeren Waddington en Corti, de afgevaardigden van deze twee gefopte landen, hebben enkel het traktaat mogen onderteekenen, en drupneuzende vertrekken. Nochtans schreef de fransche afgezant zoo dikwijls naar Parijs dat al de gevolmachtigden zooveel égards voor hem hadden, dat hij aan de rechterzijde van den duitschen erfprins had ge zeten, dat de prinses hem de hand had gedrukt.... en na al die fransche komplimenten keert hij terug naar huis.... met eene buis. De vrede is dus gesloten, en de krisis die sedert 3 jaren op het Westen en het Oosten van Europa zoo schrikkelijk weegt, neemt een einde Hopen wij dat de vrede van langen duur zal wezen, dat de koophandel en nijverheid zal herbloeien en dat de levensmiddelen met meer over vloed en beterkoop voor het volk zullen te bekomen zijn. Er zijn al som bere punten genoeg in den binnenlandschen toestand der volkeren, zon der dat de natiën zich onderling verscheuren voor de heerschzuch't van dezen ©f geenen potestaat. Bijna al de Staten van Europa zijn door het Socialismus ondermijnd, dat onder het voorwendsel van algemeen welzijn en geluk, niets anders zal voortbrengen dan schrikkelijke burgeroorlogen, dan armoede en dwingelandij. In Duitsehland bezonderlijk verergert die kwaal dagelijksen niettegenstaande de afgrijslijke moordaanslagen van Hoebei en Nobiling, zet het Socialism zijne propagande stoutwet voortal de socialisten der wereld zenden geld aan hunne broeders van Duitsehland om de aanstaande kiezingen te doen lukken in Frankrijk België en tot in Amerika worden te dien einde geldinzamelingen gedaan' en een orgaan van Bismark schrijft dat men zich niet moet verwonderen' zoo de partijgangers der Socialisten Bebel en Liebknecht in den toe' komstigen Rijksdag hun getal verdubbeld zagen. Die inwendige kwaal zal aan Bismark meer spel opleveren dan geheel het kongres van Ber lijn. Hij moest het volk aan den invloed der Religie onttrekken om het als een werktuig te bezigen in zijnen strijd tegen Roomen en nu ziet hij wat een volk is dat aan God niet meer gelooft. Bismark durft niet meer uitgaan tenzij van eene bende geheime policieagenten omringd, en nau welijks is het kongres geëindigd of hij gaat rust en veiligheid zoeken in ijne eenzaamheid vau Kissingen. Voorwaarden van den vrede. "Het vredestraktaat van Berlijn behelst 57 artikelen. De 12 eerste regelen de inrichting van het nieuw vorstendom Bulgarië ten zuiden door de Balkans begrensd. Het zal een kristen gouvernement hebben en eene nationale milicie onder het oppergezag van den Sultan. De notabelen van Bulgarië gaan in kongres bijeenkomen om eene soort van Constitutie te maken, en dan na 9 maanden zal men overgaan tot de kiezing van eenen prins die niet mag toebeheoren aan een der regeerende vorsten huizen van Europa. Al de Bulgaren, van welke religie ook, zullen gelijk staan voor het recht. Het turksche leger trekt op. Al de oude sterkten moeten binnen 't jaar afgebroken zijn, en geene nieuwe mogen gebouwd worden. Van 't artikel begint de inrichting van Oostelijk-Rumelië dat een eigen bestuur krijgt met eenen kristenen gouverneur, doch onder het politiek en militair gezag van den Sultan. Deze mag in de provincie sterkten bouwen en troepen houden, doch geene ongeregelde. De gou verneur wordt benoemd voor 5 jaren met toestemming der mogend heden. De Porte belooft aan de kristenen volle vrijheid en dezeltde rechten als aan de Turken. Binnen 3 maanden moeten de 50,000 Russen die Bulgarië en Rumemë bezetten, vertrokken zijn. Bosnië en Herzegowina worden door Oostenrijk bezet en bestuurd (alias ingepalmd). De volgende artikels betreffen Servië dat onafhankelijk wordt, Monte negro dat de haven Antivari bij krijgt Daarna is het den toer van Rumenië dat onzijdig wordt verklaard, Bessarabië aan Rusland afstaat in ruiling van de fameuze Dobrudscha, en eenige eilandekens aan de monding van den Donau, alsook het Ser penten-Eiland etc. De Donau wordt verlost van de sterkten welken zich op zijne oevers bevindengeene oorlogsvaartuigen mogen op dien vredeslievenden stroom varen. De Porte wordt verzocht zich met Griekenland te verstaan om des- zelfs grenzen te rektifieeren In Turkije zullen de geestelijken en beevaartgangers van alle landen in volle vrijheid mogen reizen en dezelfde bescherming en voorrechten genieten als de andere burgers. Ziedaar de hoofdinhoud der 57 artikels die het traktaat van Berlijn bevat. Er is nog een 58ste, maar dat Engeland niet wil hangen aan den neus van d'andere mogendhedenen dat is de afstand van Cyprus en het oppergezag van Engeland in Klein-Azié. De Turken zijn zoo kwaad op den vrede van Berlijn, dat zij spre ken van hunnen Sultan te vermoorden. Er is een samenzweering ontdekt, en reeds zijn 5o Turken aangehouden.... Als 't iemand be gint tegen te gaan, slaat gewoonlijk alles in 't slecht. En een oud spreekwoord zegt: Die gelukkig is, zal in Indien op een vlot ot een rotte plank geraken; en die ongelukkig is, al ware hij in 't kloekste schip, zal tusschen Vlissingen en Breskens verdrinken. In Frankrijk (te Pont-Aven) is een huis afgebrand en 10 per sonen zijn in de vlammen omgekomen. Er is te Parijs een con-

De Werkman | 1878 | | pagina 1