LEO Den Tooverboek, o,5oc. De Belgische Keukenmeid, 1,00. eert geweest van 22,000 uitvoerders,... ai, mijn ooren Te Villefranche (Frankrijk) heeft de genaamde Ribeit zijne verloofde doodgeschoten, omdat de vader van't meisje hem verzocht had van zoo dikwijls niet meer in zijn huis te komen.... Ze lezen te veel slechte romans in Frankrijk, romans, waarin 't leven anders wordt afgeschilderd als 't wezenlijk isde held dier romans, als er iets tegengaat, moet door een buitengewone misdaad schitteren en wordt roemrijk;.... de sukkelaars, die zulks willen navolgen, worden citoyens van 't celgevang. Te Poitiers heeft zich d ander week 'ne Protestant bekeert, die reeds den hoogen ouderdom van honderd en e'en jaar had be reikt: eenige dagen na zijn Doopsel kwam de dood hem treffen. Ge lukkig dat hij niet uitgesteld had!.... 't Is nooit te laat om zich te beterenvan 't slecht naar 't goed komen is een geluk, een eerals men zijn kazak averecht aanheeft, deze keeren, is een wijze daad maar van goed in 't slecht vallen, dat is slecht en te betreuren! Er is t'Aken wel gefeest voor de Primus-Duif in den Prijs kamp-Roomen. De statie stond vol volk: men vormde stoetvoor aan gingen twee Duitsche champetters, in groot uniform, den helm op 't hoofddan trommelaars en fluiters; een muziekkorpseen transparant; jongelingen met fakkels en lanteernen, en eindelijk, in een rijtuig door vier witte peerden getrokken, tien heeren; de mid delste had op zijne knicn een schoone keef en daarin bevond zich de held van den dagEENE GRIJZE DUIF. Slachtoffers df.r Liefdadigheid. Terwijl de radikale dagbladen eiken dag de kloosters en de geestelijken lasteren en be spotten halen de ANNALES DE LA CONGREGATION DE LA MISSION, de namen aan der volgende Zusters van Liefdadigheid welke in de pesthuizen te Konstantinopel gestorven zijn, als slachtoffers hunner zelfopoffering Zuster Guillemaud, overleden 27 februariin het klooster getreden 43 jaren geleden. Zuster Eynaud, 1 meert; 18 jaren. Zuster Fabre, 17 meert; 22 jaren. Zuster Durand. 25 meert; 42 jaren. Zuster Lanti, 26 meert; 29 jaren. Zuster Mayard, 2 april; n jaren. Zuster Leon, i5 april; 28 jaren. Zuster Poissemeux, 19 april; 28 jaren. Zuster Deschuysteneer, 19 mei. Zuster Vazeille, 3o mei; 22 jaren. Die tien slachtoffers der kristelijke liefdadigheid zijn allen in min dan vier maanden bezweken. In Mexiko, op een buitengoed, ontvingen twee dames eene kist, waarin zij dachten merkweerdige voorwerpen te vinden. Ver- scheide vriendinnen werden uitgenoodigdna drie houten kisten vond men eene blikken bus, waarin dynamiet was, welken ontplofte met het vreeselijk gevolg dat er 7 lijken bleven2 kinderen, 4 vrouwen en een dienstknecht. HONGERSNOOD IN CHINA. In een officieel stuk, welk doorgaans de zaken op zijn schoonste verhaalt, wordt geschreven dat een kommissaris, in rondreis zijnde, op de wegen welke hij door trok, lijken zag liggen, in zoo groot getal dat aan begraving niet kon worden gedacht; vrouwen en kinderen, uitgeteerd en inlompen gehuld, wisten niet wat te doen om den dood te ontgaan! Van een ander plaats schrijftde Roomsch-Katholiekc Bisschop MsrMonagata: Tot hiertoe at men slechts dooden; thans slachtmenook levenden: De razernij van den honger vernielt alle wederzijdsche liefde en eer bied. Men rekent dat er reeds 5 millioen menschen van honger zijn gestorven. Te Shansi, een hoofdstad, is de bevolking van 1,000,000 tot 160,000 zielen gedaald. Zondag is t'Herdersem, bij Aalst, een jonge landbouwer, die van 't Waas kwam, waar hij vlas geleverd had, hij is van zijne kar gevallen en heeft erge wonden aan 't hoofd bekomen doch hij is aan de beterzij WETTEREN. Op 28 juli wordt op plechtige wijze gevierd het 25jarig jubelfeest van den E. H. De Beuckel, als Pastoor dier gemeente. Groote en hertroerende Feestelijkheden worden bereid. EECLOO. D'afbraak van de kerk gaat wel vooruit: zaturdag, rond 6 ure 's namiddags werden de haan en de bol van den toren genomen en 't kruis neêrgelaten; op 't kruis stond 't jaartal 1768; dit jaar was de torennaald herbouwd. ANTWERPEN. Twee jonge meisjes van deftige familie, die in den winter te Brussel aangehouden werden, op 't feit van dieften in goudsmederijen, zijn veroordeeld, d'eene tot 4 jaren gevang en d'andere tot 18 maanden. Een vreeselijke RAMP is maandag gebeurd: de magazijnen van den bekenden vuurwerkmaker M. Hen- drickx, die een uitgestrektheid hadden van 5 a 600 meters, zijn in de lucht gesprongen, terwijl 20 werklieden aan hunnen arbeid wa renterwijl de gebuurvrouwen al huilende wegvluchtten, zag men de werklieden van M. Heindrickx, sommige met brandende kleêren, uit den vuurpoel komen gevlucht: een enkele ontbrak en daags nadien heeft men zijn lijk gevonden. De schade wordt op 100,000 fr. berekend; en niets was verzekerd. Behalve den werkman Bende kens, maar 20 jaar oud, vonden een peerd en twee honden den dood in 't vuur. T'Antwerpenzijn eenige geuzen nu getinteld om de plakschrift^ jes der kerkelijke Diensten te verscheuren en aan d'huizender heeren Geestelijken, de bel af te trekkenWat verachtelijk werk! BRUSSEL. Er zijn reeds veel appartementen gehuurd door afgezanten der Mogendheden dieZ. M. den Koning voor zijne Ju belfeest komen feliciteeren. Dumont, zoon, slachtoffer der brandramp op Schaarbeek, is nu ook overleden't is 't zevenste lijk. Z. M. de Koning heeft 1000 fr. gezonden voor de weduwen en weezen dier ramp. De Processie van 't H. Sacrament heeft zon dag haren rondtocht gedaande Minister van Oorlog had laten weten dat de soldaten de Processie niet zouden vergezellen, tenzij op vraag van burgemeester Anspach. De vraag, niet gedaan zijnde, waren er geen troepen, om den Koning der Koningen bij zijnen plechtigen rondgang te vergezellen. In de plaats van Leopold II, zou 'k aan 't hoofd van mijn leger die Processie vergezellen, 't We reldlijk gezag krijgt eer en macht, als het hulde brengt aan de Bron van alle gezag.... Op de Groote Merkt werd de Benedictie gegeven,* niet ver van 't lokaal der slechte studenten, en deze jonge stinkers hielden niet alleen hun klak op, hun sigaar in den mond, maar ze durfden zelfs huilenen uitjouwen!... En die gasten studeeren op de kosten van 't land! welk affront!!!... Wat gaan wij nog hooren en zien?.... Ja, ja, een onzer vrienden uit Ressegem had gelijk als hij onlangs schreef: in de droeve tijdsomstandigheden, waarin wij ons bevinden, zullen wij onzen iever en moed dienen te vermeerderen; de duivel heeft de menschen met zoeten honing aangelokt, welken alras in miri en gal zal veranderen. En wat zegt ge van 't vol gende, geachte lezers? Maandag, gingen twee geestelijken in de Dublijnstraat, te Elsene, als zij aangerand en beledigd werden door twee wclgekleedde heeren, die de boosheid zoo verre dreven van hunnen doghond tegen de Priesters op te hitsen. Een brave gardevil kwam bij tijds toegeloopende hond met zijn gezellen nam de vlucht;doch de gardevil erachter, en eenen bij de kraag gevat; deze verklaarde de eigenaar van 't viervoetig dier te zijn en aannemer van schilderwerken. De woeste prij is in den amigo opgesloten. Verschillig Nieuws. Er zijn nu 20 Duiven uit Roomen toegekomen. Nabij Charleroi is een groote glasblazerij de prooi der vlammen geworden. Te Roemen is eene bijeenkomst der Kardinalen gehouden, alwaar de Paus o. 'a. heeft bekend gemaakt dat Hij Bisschoppen en Priesters gaat zenden naar Bosnië en Her- zegowina.De algezanten van Koning Humbert stelden aan 't Kongres voor dat zij alle inpalmingen zouden goedkeuren, indien de Mogendheden de aanhechting der Kerkelijke Staten bij Piëmont wilden plechtig bekrachtigen. Pruisen en Rusland waren bereid dit te teekenen, maar OostenrijkFrankrijk en Engeland zegden dat zij die vraag nooit zouden inwilligenWat belieft er u, Piëmont? Lord Beaconsfield is te Londen niet veel demonstraties en salua- des ontvangen, als de weldoener van zijn Vaderland. In Frank rijk is d'algemeene opinie dat de vrede van Berlijn maar een wapen stilstand is en dat Frankrijk zijne rechten zal terugeischen.Het lot van 25,000 fr. van Antwerpen is dees jaar gewonnen doorThrese Van Mol, dienstmeid in de Korte Beenstraat, waarzij al8 jaar woont. Ofschoon nu rijk, blijft zij dienen. Een jonge Geus van Antwer pen heeft van zijn ouders i5,ooo fr. gestolen en is met een mamme- sel opgetrokken.... Recht geusachtig. T'Hasselt is de vuurmolen van M. Theunissen gesprongen en de meester onder de puinhoopen begraven. De Turken van Epirus en Thessalië zijn kwaad als gestampte duivels; z'hebben zells den oogst in brand gestekende kristenen nemen de wapens op. |ste Vervolg. Het onderwijs van den catechismus veredelt en verheft den mensch in zijnen eigen geest, door hem te leeren zich en anderen te allen tijde te eerbiedigen, 't Is een groot ongeluk dat het meeste deel van hen, die den catechismus tot uitsluiting buiten de scholen veroordeelen, vergeten hebben of niet in overweging willen nemen wat zij zeiven, toen zij nog kinderen waren, van den catechismus geleerd hebben. Anders zou het hun licht vallen de weerde te begrijpen van dit onderwijs, 't welk het kind leert, dat het is voortgekomen uit de handen van God en de vrucht is van de liefde, die God het heeft ingestortdat alles wat het ziet, on derworpen is aan Hem, koning en heer der gansche schepping dat het zoo groot is en zulk eene weerde heeft, dat de eeuwige Zoon van God niet versmaadde zich te bekleeden met zijn vleesch om het vrij te koo- pee dat zijn voorhoofd in het doopsel besproeid is met het bloed van den Godmensch dat zijn geestelijk leven zich voedt met het vleesch van het goddelijk Lamdat de H. Geest, in hem wonende als in een levenden tempel, hem een geheel goddelijk leven en eene gansch goddelijke deugd instort; zij zouden begrijpen dat dit onderwijs gelijkstaat met aan de jeugd eenen zeer krachtigen stootte geven om de glorievolle hoedanig heid van kind van God te zijn zorgvuldig te bewaren en door een deugd zaam gedrag te vereeren Zij zouden ook begrijpen, wat men mag verwachten van een kind, 't welk op school in den catechismus leert, dat het geroepen is tot een zeer verheven doel, zooals de aanschouwing en de liefde van Goddat, geleerd wordt zonder ophouden zich zeiven te bewaken en zich gesteund vindt door hulp van allerlei aard in den strijd, dien onverzoenlijke vijan den het aandoen dat er in geoefend wordt, onderworpen en volgzaam te zijn dat leert in zijne ouders het beeld te vereeren van den Vader, die in de Hemelen is, en in den vorst het gezag, dat van God komt, en aan God zijne majesteit, en reden vau bestaan ontleentdat er toe gebracht wordt in zijnebroeders de goddelijke gelijkenis te eerbiedigen, welke op zijn eigen voorhoofd glanst, en onder de lompen van den arme den Ver losser zeiven te erkennendat vroegtijdig onttrokken wordt aan de benauwingen des twijfel en der onzekerheid, door eene weldaad der katholieke leering, eene leering die den stempel van hare onfeilbaarheid en echtheid draagt in haren goddelijken oorsprong, in het wonderbare feit van hare vestiging op de aarde en in de allerzoetste er. heilzaamste vruchten, welke zij voortbrengt. Eindelijk zullen zij begrijpen, dat aan

De Werkman | 1878 | | pagina 2