Keizer Wilhem en zijn Kanselier Bismarck. MARK.TEN, HA NDEL EN NIJVERHEID 3 Voksboekjes aan 10 centiemen 't stuk. sprekende taalwat zalvende woorden! wat zuivere godsvruchtIk hen, zegt Z. H., diep getroffen over het onthaal dat mij hier te beurt val.' Deze gemeente immers ligt mij nauw aan 't harte, menige zoete herinnering beroert mijne ziele bij het intreden van uw lachend dorpje, van uwe fraaie kerk. ja, ik ben als een zoon van Meerdonck. Zag ik. hier het daglicht niet voor de eerste maai, menige aangename uren heb ik in uw midden als kind, als jongeling doorgebracht, mijne duurbare moeder is van deze gemeente herkomstig en de assche mijner voorouders is hier berustendeik ben dan om vele redenen bewogen en moet u uit den grond mijns herten danken voor de goede gevoelens die op uwe aan gezichten mij toestralen, en welke gij mij zoo treffend bewijst.... In dier voege sprak Monseigneur, doch duizendmaal welsprekender. Al de aanhoorders waren diep aangedaan, menige traan werd in stilte afge- wischt.Z. H. sprak dan in even wel doordachte woorden van debeteeke- nis en uitwerksels van het H. "Vormsel. Het doet goedin deze moeielijke tijden zulke manhaftige taal te mogen hooren; men wordt daardoor als met nieuwen moed bezield en men is bereid alle tegenkantingen met her nieuwde krachten te bestrijden. Na de plechtigheid vereenigden Mgr DeBattice,meergemelde overhe den en andere uitgenoodigden zich aan een avondmaal, gedurende het- welke de plaatselijke fanfaren Z. H. met eene serenade vereerden, het geen hem zeer aangenaam was, zooals Hij zelf het hun in uiterst vriendelijke woorden deed verstaan. Des anderendaags ging Monseigneur een bezoek afleggen aan zijne bloedverwanten binnen onze gemeente en vertrok van daar naar Kiel- drecht. Voorzeker zal die dag aangename herinneringen m het geheugen der Meerdonckenaren nalaten. Bismarck. Sire Wilhem. Ha, 'tis mijn getrouwe Kanselier, zet u neer. Bismarck. De gezondheid, Sire Wilhem. Zachtjes, man mijne wonden zijn toe, de pijn vermindert; maar dien stijven arm! is 't niet wreed van Keizer te zijn en van de macht niet t'hebben om een beet eten aan mijnen mond te brengen Ik moet gediend worden als een kind. liismarck. 't Zal beteren, Sire ge zijt er nog wel afgekomen. Wilhem. Beterenja, indien't geen versleteka was; diep in de tachentig, kanselier tot daartoe, patiëntie, elk heeft zijnen tijd gelijk de braambeziën.... Maar, zeg eens, in korte woorden, de Docteurs ver bieden mii van veel met politiek bezig te zijn hoe is 't op 't Congres Bismarck Sire, 'k heb de zittingen daar gesloten en de Mogendhe den bedankt over hun goei vreêlievende gevoelens. "Wilhem. Hoe zagen z'er uit Bismarck. Engeland blonk van blijdschap Wilhem. 'k Wil 't gelooven die slimme dj ek heeft daar, nevens onzen neus, aan den Turk zijn schoonste eiland afgeluisd. Bismarck. En welke positie! ziet eens op de kaartCyprus ligt daar te midden van den weg naar den Oosten Frankrijk beet op zijn lip pen, 't zou den Engelschman opgevlogen zijn en Italië zag er zoo valsch uit a's een catalaansche kat Williem. Juist 't geen wij vroegen Nu is een verbond tusschen Engeland en Frankrijk onmogelijk geworden. W'hebben Rusland te vrede gesteld, Oostenrijk, Engeland 't gaat ons meê 'k weet dat Frankrijk zich wapent om later den Elzas en Lorreinen terug te nemen; maar wij hebben daar wijwater tegen geworpen de Franchoos is afge zonderd 'van al d'ander Mogendheden, hij staat moederziel alleen. Bismarck. Wij hebben d'eppermacht in Europa.... Laat'tOosten vallen aan wie 't wilwij hebben 't Westen.... En ge ziet, ons politiek wordt gevolgd Belgenland is nu ook onder geuzenhanden Wilhem. Eindelijk, ja, maar hoelang zal't duren?... Summa sum marum, ons zaken staan welmaar de socialisten kanselier, dat ligt op mijn hertge zoudt zeggen, 'ne mensch mag van zijn leven niet gerust zijn. Bismarck. We zullen dat dempen, Sire Wilhem. - 't Wordt 'ne stroom, man, die gedurig aanwint. Er zijn nu al met honderde duizende socialisten in ons rijk, en meest onder die koppige werkende klas. We moesten dat voorzien hebben. Bismarck. - Ja, voorzien! wie kan alles voorzien Wilhem. Wat baat het in 't buitenland machtig en gevreesd te zijn, als men geplaagd en opgeeëten wordt van zijn eigen volk Een suppositie, kanselier indien Frankrijk of een ander Mogendheid ons op 't lijf viel, zouden wij den helft van ons leger niet moeten in 't land hou den, om die soeialisten te temmen?... Wij moesten die Katholieken ge rust gelaten hebben, kanselier;... een slechte campagne,... wij gingen om wolle en komen geschoren t'huis; en fleus lacht g'heel Europa ons vierkant uit.... Wij, zoo fier op ons macht, worden nu gepaloeterd door ons eigen volk ons leger zeil... Bismarck. Sire Wilhem. Zwijg, of'k zal nog in kolere schieten Ge meint zeker dat ik niets weet van 't geen er omgaat, dat ik niet weet dat mijn rijk 't kartier-general is van al de soeialisten dat ik niet weet dat er bij de Dragonders zeven socialisten zijn moeten g'arrêteerd worden.... Ach, waarom heb ik uw goeste gedaan Waarom heb ik mijn beste onderda nen vervolgd? Ik decoreerde de Jesuieten voor hun zelfsopoffering jegens de gekwetste soldaten en 'k joeg ze nadien 't land uitde brave doch- tens, die zich devoueerden in weezenhuizen en volksscholen, heb ik verbannen. Bismarck. Sire. Wilhem. Geenen Sire laat mij gerust, prij daar ge t zyt... gy zult den nagel van mijn doodkist en den worm van ons keizerrijk zijn!... Ha, 'k ben nu keizer en 'k lig hier geschoten door mijn eigen volk, en 'k zie de kroon waggelen op 't hoofd van mijnen zoon.... Mijn vrouw heeft het mij zoo dikwijls gezegd dat ik iedereen zijn vrijheid moest laten en par- tikulier geen kerkvervolger worden.... Uit mijn oogen, of'k zal u hier ""(Bismarck neemt zijn portefolie op en vertrekt, binnensmonds mompe lende). MENGELINGEN. Het eiléind Cyprus, nu aan Engeland afgestaan, ligt in de Midde- landsche zee, tusschen Anatolië en Syrië, en mag aanzien worden als den sleutel van 't Oosten "t heeft verscheide schoone steden, rijke wijn bergen, vruchtbare velden,kostelijke weiden. Men oogst olijfolie, katoen, suiker, meekrab, tabak, vlas, kemp, zijde, fijne vruchten, schoon tim merhout. enz. Het klimaat des winters is koud doch de zomerhitte is drukkend. Vroeger bedroeg de wijnoogst 72,00Q liektolieters maar den Turk liet al zijn panden vervallen, ook 't eiland Cyprus, bijzooverre dat er tegenwoordig maar 12,000 hectolieters wijn opgedaan werden. Den Engelschman zal daar wel order aan stellen. Een Ierlander, 'ne gendarm van liegen, vertelde eens dat hij eens zoo danig verstrooid was geweest van zijn kleed in't bed te leggen en zich zeiven aan eenen kapstok te hangen, waar hij den ganschen dag geble ven was. Ei, zegde een andere, dat is nog nietsik heb eens 't bran dende licht in mijn bed gelegd en mijn eigen uitgeblazenDe laatste had prijs. Zekeren Markies, die meer hoogmoed dan verstand had, was op ze keren dag in eene expositie van gekruiste Lieven Heeren, van verschil- lige meesters en beweerde dat allen door denzelfden schilder gemaakt waren. Men lachtte met hem, en noemde de schilders der stukken. «Nie- mendalleriep de markies niemendalleziet ge niet op al die schilde rijen den naam op staat van den schilder Inri Of er gelachen werd! In een Duitsche gazet las men onlangs het volgende doodsbericht - Den 12 dezer nam de wreede dood op de reis van Praag naar Dresden mijn jongste zoon meêhij ging gezond weg en keerde als lijk terug. Vleierij gestraft. Een Prins werd in eene stad ontvangen, en de Burgemeesterjeen bejaard man, deed eene aanspraak, zeer eenvoudig en welgemeend, doch traagweg. Een hoveling, meenende veel verstand te toonen, onderbrak eensklaps den Burgemeester en vroeg hem Mijn heer, hoeveel gelden d'ezels hier Zonder verlegen te schijnen, bezag de Burgemeester hem van 't hoofd tot de voeten en zegde dan Mijn heer, eenen van uwen aloi en gestalte, zou wel 50 gulden kostenDe hoveling kreeg alle kleuren, en de Burgemeester ging in zijne redevoe ring voort. Boersch maar fijn Een schilder had een kind afgebeeld met een mandeken druiven. Iemand, de schilderij willende loven, zegde: Zoo natuurlijk zijn de druiven dat de vogels er komen aan pikken Indien 't zoo is, sprak een boer, dan is 't kind niet wel gemaakt, vermits de vogels er geenen schrik van hebben. Vragen Waarom regent het nooit twee dagen achtereen Omdat de nacht tusschen beide komt. Wat doen de dooden zoowel als de levenden? Met de wereld rondgaan. Waar wordt 't water het duurst verkocht In d'apothekerij Waarom hebben de mulders witte mutsen Om ze op te zetten. Welke appel is het meest waard De oogappel. Welke dag staat niet in den almanak De sterfdag. Annoncen van Werkmansbelang, (kosteloos.) Een buiten jongen van 17 jaar, kloek en^gezond, goed in alle handen, kunnende lezen en sehrijven, vraagt 'ne post. Verdere inlichtingen in ons Bureel. Mechelen. Veemarkt op Neekerspoel. 65 stuks inlandsch ras van fr. 295 tot 400. 490 stuks hollandsch ras, van fr. 435 tot 773. Binnen de stad. 25 stuks inlandsch ras van fr. 260 tot 375. 083 stuks hollandsch ras van fr. 355 tot 460. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 25,5o; Boekweit 17,00; Haver 16,5o; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,81; Hooi, per honderd bussels, 3o,oo; eieren per 26, 2,13. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 37 fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren14 stieren, 57 ossen, 126 koeien, 48 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. 0,60; essen, fr. 1,02 a 1,12; koeien, fr. 0,80 a 0,90; kalveren, fr. 1,00 a 1,10. Roeselaere, Oude Tarwe,per 100 kilo, fr. 30; Rogge 19; Boo- nen 26,00 Aardappelen 09; Boter per kilo, 2,80; Eieren per 25, 2,2o. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 28,50; Rogge, 19,75; Boter per kilo, 2,68; Eieren 2,09; Aardappelen, 7,75; Lijnolie, 70,00; Kempolie, 70,00; Lijnkoeken, 23,00; Kempkoeken, 00,00. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 00 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, .1,42; eieren i-75, LOKEREN. Tarwe, 28 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 16,00. AALST Tarwe, 29 fr.,- Masteluin, 26,25, Vlas per 3 kilo 4,00 *5,25; Aardappels 07,75; HopOO fr; Roter, 3 kilos 7,63 h, 08,45 Zele. Tarwe 29,09: Rogge, 17,52; Boter 2,58; Eieren, 2,09; kemp, ilkiloder ,00. GEER\RDSBERGEN. Tarwe 28 fr.; Masteluin, 23,00; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,47;Vlas per kilo, 1,35; aardappels, 07,00; lijnzaad, 35 fr. koolzaad, 39 fr. Aalst, drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4