t t mm Verschijnt alle Vrijdagen Het traktaat van Berlijn. erkmai! Spreekkamerken, Ontvangen uit Evergem 16 kopkes in voldoening van 't portret. Vriend O. te Z.... g'hebt gelijk ik zal er een aandach tig eog op houden. M. A. te T. ze zullen bij u zijn op 't einde dezer maand. Vriend te C. 't is te warm geweest; 'k bleef liever stillekes in mijn salet. X. te E. Ge moet dikwijls nog al ver gaan vijft eens uw voeten met Fran- schen brandewijn, en ge zult den Wan delenden Jode, in 't gaan doen be schaamd zijn. Een jonkheid die te voet naar Brussel gegaan is, heeft de kracht van die remedie ondervonden. S. N. Des te beter Die ons gazet begeert, 't is altijd tijd om zich te laten inschrij ven in 't postbureei, per brief of post kaart. President, de boekjes en 't ander zullen zaterdag besteld zijn. Eerbiedige groetenis. S. te D.... neen, wij komen daar niet in er kan geen goed opvolgen en ze zeggen in 't latijn Respice finem. Op 't einde van de jaarmarkt kent men de koop lieden. Geliefde te M., 'k zou dat in kalmte laten overwaaien olie drijft boven, en meester Lieven zegt in zijn gulden spreuken Niet aan woorden, maar aan werken, moet men iemands liefde merken. ZESDE JAAR N« 3oi - 26 Juli 1878 Prijs in Bareel of winkels 5 centiemen. Met de post of te hals gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Machelen. M. Van Dierdoncq Jan Bte, kerkbaljuw te Machelen, laat weten dat hij eenen porte moné gevon den heeft meteenig geld in, in de Kerk, en den eigenaar ervan mag hem komen halen bij gemelden Van Dierdoncq. Er wordt hevig gewerkt ten voordeele der talrijke deserteurs die zich in Frankrijk bevinden en voor eeuwig uit hun land zijn gebannen. Bankroetiers en dieven, zeggen de Ver dedigers dier zaak, bankroetiers en dieven mogen na tien jaar terug in hun land komen en 't profijt van hun onrecht genieten, maar jongens die deseitee- ren, moeten dien oogenblik van kop pigheid eeuwig boeten Duizende jon gens zitten in Frankrijk te snakken, om Vaderlandsche lucht en Familie te mogen terugzien.... Er is grootelijks spraak van de vraag der deserteurs te voldoen. Is te koop in onze bureelen Het nieuw tooverboek of de kunst om het gezelschap met allerhan de toovertoeren te vermaken. 0,50 De nieuwe Kabinet-Sekretaris of voorbeelden van brieven, petitiën enz. in 't Vlaamsch en in 't Fransch. 1,00 D'Ark van Noë, door Janssens, 2,0n Smis-Hamer, id. door Janssens, 0,75 Genoveva van Brabant, 0,75 Men kan toch iedereen niet voldoen en de vriend zijn van alleman. De diplomaten worden het ook al gewaar. Met veel zorg en behendigheid heDben die groote doktors, na één maand raadpleging, eene groote plaaster gelegd op de erge wonden van Europa zij hebben voor den vrede gedaan al wat zij konden doen, maar Griekenland en Italië zijn naar huis gekeerd met eenen diepen wrong in 't hart. En nu beginnen die verbitterde landen op te spelen. De Hellenen droomen van het oude Griekenland van Pericles, en de Italianen van den tijd als Venetië de koningin der zeeën was en over gansch het Oosten zijnen scepter zwaaide. Die twee landen zijn in volle gisting en schreeuwen om geheel Europa te doen beven. Uit Roomen komt de tijding dat Italië een of- en defensief verbond met Griekenland gesloten heeft en zich verbindt de Helleensche kwestiën tegen allen inval der Turken te verdedigen. De Grieken eischen Epirus en Thessalië en Albanië met Creta van hunnen kant vragen de Italianers den Tessin van Zwitserland, Trente en Istrië met de zeehaven Trieste van de Oastenrijkers. Dezen hebben reeds Venetië aan het ééne Italië afgestaanmaar hunne laatste zeehaven Trieste zullen zij met eene onverzetbare hardnekkig heid verdedigen. Intusschen nemen de onlusten en meetings toe in gansch Italiëte Roomen waren er 2500 demokraten vergaderd onder het voorzitterschap van Menotti Garibaldimen stemde er een blaam voor het kongres en hitste het volk tegen d'Oostenrijkers op te Venetië gaat men schreeuwen vóör het huis van den oostenrijkschen gezant en werpt men zijne ruiten uit. Genua, Napels, Milanen zijn ook in vuur men roept uit dat overal waar de Italiaansche taal klinkt, ook de Italiaansche vlag moet wapperen. Het Italiaansch gouvernement is in de grootste vertegenheid het weet hoe onrechtveerdig en onvoorzichtig die aanmatigingen zijn, en van den anderen kant veelt het zich overmand; het ministerie bezwijkt en de troon van Humbert gaat aan 't waggelen. De koning ziet naar bondgenooten uit, en heeft zijnen moeielijken toe stand aan Bismark verklaard hij smeekt zijne hulp af om het ongedul dig verlangen van zijn volk te voldoen. Maar Bismark raadt die onver- zadelijke patriotten aan hunne gedachten]) op de haven van Trieste en Trente te laten varen, maar elders hunnen nooddrift te zoeken, bijv. te Creta of in Albanië. Italië zou ook beter doen van zijne financiën te bezorgen en zijne schulden te betalen. Hoe grooter huis, zegt men, hoe meerder kruis Italië weet er van te spreken Florencië is bankroet, te Roomen floreert miserie en compagnie in Sicilië is er eene stad die zich te koop stelt met krot en mot, omdat zij bezwijkt onder de afpersingen van den Staat. Maar in plaats van zijn huishouden op te passen en proper te houden, droomt Italië nog altijd van nieuwe veroveringen en de 3 provinciën die nog niet zijn vrijgemaakt irredente vergallen zijn leven en zijn geluk. In alle geval is het misnoegen van Italië en Griekenland een zwart punt op het vredelievend uitzicht dat het kongres heeft doen opdagen, en kan het begin zijn van ernstige verwikkelingen in het Oosten en de Middellandsche Zee. Intusschen maken de Turken groote toebereidselen om, zoo het noodig is, Griekenland ten spoedigste aan te vallen. De held van Plevna, Osman-Pacha zal waarschijnlijk, in geval van vijandelijk heden, het opperbevelhebberschap voeren over de troepen die tegen de Grieken zullen oprukken. Reeds zijn verscheidene schepen, met troepen aan boord, naar Prevesa onderzeil. In al de gazetten der wereld is men gestadig aan 't onderzoeken welk land het meest profijt trekt uit het Berlijnsch kongres, en of het werk van Beaconsfieid een doorzichtig en heilzaam werk voor Engeland is ge weest. Men zoekt ook nog altijd, bijzonderlijk in de fransche dagbladen, naar het aandeel van Bismark in de verdeeling van den ottomaanschen koek. Zij kunnen zich niet inbeelden dat Bismark belangloos zou hebben gewrocht, enkel voor den schoonen titel van vredemaker van Europa. Wij hebben daar reeds ons gedacht over gezeidis er iets onderduims geschikt, dat zullen wij maar later weten, bij eene tweede en definitieve verdeeling van Turkije. Italië heeft nog eenen anderen dooren in den voet. Dit glorieus goe- vernement dat door de eeri.ijke middels die men weet, de Kerkelijke Staten en Roomen heeft ingepalmd, is niet gerust. Gestolen goed gedijt niet.Ook, om zijne ongerustheid te stillen, heeft de italiaansche a.gezant Corti aan het kongres voorgesteld aan alle aunexies voor Italië ai te zien en de annexies der andere landen goed te keuren, op conditie dat het kongres van Europa het bezit van Roomen door Koning Humbert zou bekrachtigen en hem waarborgen geven tegen de terugeisching van den Paus Leo en zijne opvolgers. Gortchakoff en Bismark waren kontentmaar Engeland en Oostenrijk en Frankrijk zonden dien ongelukkigen Corti naar de maan, en aldus werd het onverjaarbaar recht der Pauzen over Roomen door het Kongres op eene zijdelingsche wijze uitgeroepen. Groote werkstaking in 't Noorden van Frankrijk 't getal der arbeiders, die vrijwillig leeg loopen, is aanzienlijk en beloopt tot ver scheidene duizenden.... Er zijn troepen heen gezonden maar de werk stakers stooren d'orde niet.... Een van de tweeofwel die menschen zijn opgemaakt door de Socialisten, die alles zouden willen overhoop smijten ofwel, hun toestand is zoo ellendig dat zij in wanhoop vallen en 't allerergste verkiezen voor een leven van gedurig gebrek en dage- lijksche ontbeering.. 't Zijn droeve zaken. De Prefekt van 't Noorden, gelijk men hier zou zeggen, de Goeverneur, heeft eene bijeenkomst gehad met de bazen en de gedeputeerde werklieden. Woensdag was er nog geene overeenkomst Laat ons hopen, dat alles ten spoedigste en ten vriendelijkste zal vereffend worden. Iedereen zal erbij winnen. 't Gaat zoo ver in Italië dat Humbert tegen Oostenrijk zal moeten vechten ofwel tegen zijn eigen volkten minste tegen de Revolutionnairs die peizen, gelijk in 't jaar 68 en 70, eenige steden van Oostenrijk te winnen, om er 't laatste spierke fortuit uit te zui gen. 't Spel dier Garibaldisten is gekend: ze zenden eenige waaghal zen naar de Provincie die ze willen doen inpalmenze werpen geld te grabbelen om te huilen wij willen bij Italië zijn en dan roepen de opstokers met al hunne serieusheid: 't Is den wil van 't volk!... Den wil van 't volk als de Mogendheden den wil van 't volk willen doen, dat ze dan de Polakken verlossen, aan Ierland zijn volle vrij heid geven, de Katholieke Duitschers in vrijheid hun Religie laten oefenen, en Koning Humbert terug naar Piëmont zenden; hij zal er veel beter zijn en veel geruster als te Roomen, waar niemand op zijne plaats is dan den Paus der Christenen, onzen welbeminden Opperhouder Leo XIII. UIT 'T AALSTERSCH. Te naaste maand gaan t'Hofstade vier Familiën hun gulden Jubelfeest vieren, drij van meer dan 5o jaar huwelijk en éene van tzestig.... Vier jubelfeesten te gelijk, 't is

De Werkman | 1878 | | pagina 1