f MAKKTEN.HAND£LEN NIJVERHEID 3 Voksboekjes aan 10 centiemen't stuk. Loopends Nieuws Een der schoonste Zwitsersche dorpkes, Lenk, is schier gansch afgebrand; al de woonsten waren er van hout, gelijk met't veel ziet, in Zwitserland.450 bakkersgasten van Bor deaux zijn in werkstaking; soldaten en champetters staan nu voor de mouille; er moet toch geëten worden. Te Lijons is weer een slechte gazet veroordeeld tot SOOOfr. en publieke herroeping, wegens lasterende artikels tegen de Broeders der Christelijke Scholen. Mogen wij van de warmte klagen? In Amerika, te Louisstad, zijn op korte dagen, 150 personen gestorven van zonneslagen... 't En is daar nogtans geen bêe- vaart geweest. Te Knesselare, een gemeente van 4500 zielen, is van 18 Juni tot 18 Juli, niet éenen mensch gestorven; nogtans, de Dood, ze borgt, maar z'en scheldt niet kwijt. Rampen te water. T'Aalst is zondag uit de Vaart gehaald het lijk van zekeren De Brucker J. B. oud 20 jaren. Tot vrijdag had hij aan de Vaart gewerkt en was dan niet meer gezien. Te Brussel is dijnsdag avond, ten 10 ure, een vrouw van 40 jaar, in 't water van 't Park gesprongen; doch er nog levend uitgehaald. Te Asper, in eenen kleinen waterplas, heeft men 'tlijk gevonden van den Notaris De Prae- ter. Er is geene misdaad, maar een ongelukkig geval, zoo men vreest. Maandag, omtrent 4 ure, namen twee jongelingen een bad te Hal in de vaart van Charleroi. Een hunner, 17 jaren oud, had reeds meermaals geduikeld, toen men hem eensklaps niet meer zag verschijnen. Na lang gezocht te hebben om den on gelukkigen te redden, gelukte men er in, hem op den oever te brengen, alwaar hij weldra den geest gaf.—Maan dag is t'Antwerpen ongelukkiglijk in de Schelde verdronken den schip per Rosiers, van Burght. Zelfden dag, verdronken een kind van 12jaar t welk op de schepen ging drank verkoopen. gen Lion Van Haver en Alfons Strybol St Nikolaas Gelieft geachte Werkman en al onze Raaders, vriendelijke groetenis te aanvaarden van de juristen en van uwe toegenegene vrienden, H. Bultynck en L, Stul MENGELINGEN* Middel om Ie welen of mosselen venijnig zijn. Als gij ze op het vuur zet, leg dan een stuk zilver of een doorgesne den ajuin erin; indien zij venijnig zijn, zoo zalhetzilver of de ajuin bruin of zwartachtig worden; maar zijn zij niet venijnig, zoo zal het zilver of de ajuin wit blijven. Y Te Parijs logeerde de Shah van Persië in 't Grand Hotel; 't Heeft hem daar gekost 76,000, circa 3454 fr. daags voor hem en de 32 personen van zijn gevolg.... Hij zal er in Persië van spreken! Men berekent dat de veroordeelingen, sedert eenige weken in Duitschland gedaan voor Majesteitschennis, eene gezamentlijke straf geven van 700 jaar gevangenis. Op een schuttersfeest hadden een schrijnwerker en een ver kensslachter best geschoten's Avonds was 't verlichting in de Sociëteit en op een transparant stond te lezen: Leve de Schaalleve het Zwijn! Y Een zeer klein man had eene buitengewoon lange vrouw; Eens toen de man, zeer kwaad, ferm knorde, keek zij uit de hoogte verachtelijk op hem neder en zegde koeltjesWat bromt daar bene den zoo? Een terdood veroordeelde jood, vernomen hebbende dat de galg aan welke hij moest opgehangen worden, sedert vele jaren niet meer gebruikt was en door regen en wind tamelijk vermolmd, verzocht vriendelijk dat men hem toch een andere galg zou maken: Heen mens, zeide hij, kon anders hals en peenen preken. Y 't Gebeurt, schrijft Dr Numan, dat door het steken van horsels, wespen, bijen, adders of andere venijnige dieren, de huid van 'tVee in builen oploopt, die zelfs heet, pijnlijk en ontstoken worden. Zoo danig gezwel moet meermalen met OLIE of TRAAN worden bestre ken of men legge daarop 'ne pap van natte KLEIAARDE met azijn gemengd, waardoor de zwelling wordt weggenomen. Baas, zegde een leerjongen, als er 'ne g'heele slimmen en 'ne g'hêele stommen bijeen zijn en als de slimme weggaat, wat blijft er dan?Wel, ezel.de stommerik. Nu, baas, dan zal ik maar weggaan. Och, riep een bedelaar, niet meer wetende wat uitvinden, geef mij'toch een aalmoesmijn vader, moeder en al hun kinderen zijn dood Hoe is 't in Amerika, vroeg men aan struiven Tist, die aldaar zijnen proeftijd had gedaan? Ho, antwoordde hij, akelig, heel el lendig! die er niet werkt, en geen middelen van bestaan heeft, moet van honger kreveeren ADEGEM, 15 JULI 1878. Laudate Jesu Christi. Amen. Mijnheer, ik, biede u de oplossing der raadsels aan geplaatst in den "Werkman van 21 Juni N° 296. 1 Oordeel, 2 Vuiltong. 3 dat er te veel spreken, 4 venster. Wij hebben er nog eenen eere- prijs bij gevoegd voor de volgende oplossing de eenigste welke volledig is. Met zulke tonge vol fenijn Kan men elke «zeispreuk niet melden En zou papier te weinig zijn. Maar trokken zij bet venster open Niet van hun huis, maar van hun hart Zij waren 't sterven niet ontkropen Maar toch hierna de helsche smart. S- S. V. Knesselaere. O Oordeel 'k voel mijn leden beven Mijn hart genepen door de pijn Omdat zoo vele menschen leven Met echte vriendschap in den schijn. Maar die zoozeer het Oordeel duchten Omdat zij heden aalfenijn De Vuiltong met hun mond niet vluchten Te recht mag zulk verlegen zijn. Om Ezelin of Ezelhelden Met 3 raadsels zijn bij loting toegewezen. 1 prijs A. De Backere, lseghem 2 P. L. De Koster. St Catharina-Loinbeek. 3 Pierre Gossey, wijk Eist, Zele. Hebben mede gelot. Coralie Van Weymeersoh Sinay J. Gortebeeck, Dendermonde J. Van der Stoele, St Pauwels (Waas) L. Wellekens Erondegem E. D. S. Ste- kene Camil Biesbrouck Rollegem St Jan S. V. P. Koewacht C. L. Rasschaert Smetledo E B. Hert Moerbeke J. A. Waem, Beveren (Waast. Met 2 raadsels. A- De Meester Wettereu Em. Van Haver St Nikolaas Th. Celie Desteldonck A. Verhelst, Meerdonck Met 1 raadsel. Elisa Van Overmeire, Trompe Ch. Flaraand Geeraarsdber PRIJSKAMP UIT SINT PAUWELS. I. 'k Ben niet in bezit van twee beenen, Ik heb er maar één, zonder teenen. Ik heb wel een hoofd, maar geen haar. En één oog slechts, is dat niet raar II. Oprechtheid is in hem wet, die plicht verzaakt hij niet. Hoezeer de vrouwen ook naar zijne hofspraak dorsten» Hun vleien echter doet hij niet, Maar zegt zelfs aan de hoogste vorsten. De waarheid koen in het aangezicht- III. Ik eet wat ik ben, en ben wat ik heet. Raadt ge niet wat ik ben, dan weet ge hoe ik heet. IV. Met a bezwaarlijk Met i gevaarlijk Met u bekoorlijk. V. De meeste menschen vreezen mij. En ik baar hun altijd zorgen Immer blijf ik toch verborgen In werkelijkheid besta ik nooit. VI. Van voren naar achteren gelezen Ben [ik nooit wit te wasschen, Van achteren naar voren gelezen Maak ik groote plassen. VII. l)e helft heet vers. Het andre band, Raadt gij mij, ge bezit verstand. VIII. Mijn haar stond vroeger op een hoog verheven hoofd En mocht, omkranst met groen zich in het zonnelicht baden Maar nu ben ik helaas van al het groen beroofd, En wordt ik zelfs met slijk en modder overladen, Nu wordt ik met geweld gejaagd door dik en dun. En 'k heb een treurig lot dat 'k aan geen ander gun. Prijz en. Eerste prijs. Groote Volkstheologie door J. Hillegeer, schoon boekdeel in 8e van 800 bladz. en versierd met platen. Prijs fr. 5,00. Tweede prijs. Le modèle des jeunes gens par Proyart- Derde prijs. Ame unie par Mme la Cse De Carcado. VOORWAARDEN. De oplossingen mogen in verzen zijn maar moeten niet- 2e Om prijs te kunnen hebben dienen de mededingers binnen de drie weken, franco in te zenden aan Louis De Groeve, te St Pauwels, (Waas). Met onbe kenden spelen wij niet- Annoncen van Werkmansbelang, (kosteloos.) Een buitenjongen van 17 jaar, kloek en.gezond, goed in alle handen, kunnende lezen en sehrijven, vraagt 'ne post. Verdere inlichtingen in ons Bureel. HOP. Uit Nurenberg, Baden, Elzas, Lotharingen en andere groote hopkwartieren komt de tijding, dat, even als bij ons, de hop zich in soberen toestand bevindt, geene ontwikkeling neemt en erg is aangetast door 't zwart. Op vele plaatsen rekent men maar op een vier of een derde van den gewonen oogst. In Engeland wordt zeer geklaagd over de iameuse hop-distrikten Noord en West-Kent. Uit Amerika wordt geschreven dat de koude nachten groote schade ver oorzaken. Mechelen. Veemarkt op Neekerspoel. 75 stuks inlandsch ras van fr. 250 tot 370. 527 stuks hollandsch ras, van fr. 380 tot 650. Binnen de stad. 20 stuks inlandsch ras van fr. 220 tot 335. 109 stuks hollandsch ras van fr. 315 tot 425. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 25,5o; Boekweit 17,00; Haver 16,5o; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,81; Hooi, per honderd bussels, 3o,oo; eieren per 26, 2,13. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 37 fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren32 stieren, 55 ossen, 153 koeien, 39 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. 0,60ossen, fr. 0,96 a 1,08; koeien, fr. 0,78 a 0,88 kalveren, fr. 1,00 a 0,00. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 30; Rogge 20; Boo- nen 26,50 Aardappelen 08; Boter per kilo, 3,00; Eieren per '25, 2,20. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 28,5o; Rogge, 19,75; Boter per kilo, 2,66; Eieren 1,82; Aardappelen, 7,5o; Lijnolie, 70,75; Kempolie, 70,00; Lijnkoeken, 23,oo; Kempkoeken, 00,00. NINOVE. Tarwe, 29 fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 23 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 1.80, LOKEREN. Tarwe, 28 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 16,75. AALST Tarwe, 30fr.; Masteluin, 26,25, Vlas per 3 kilo 4,00 £5,25; Aardappels 07,00; HopOO fr; Boter, 3 kilos 7,36 k, 08,72 Zele. Tarwe 28,75: Rogge, 17,50; Boter 2,45; Eieren, 2,09; kemp, llkilo der ,00. GEERA.RDSBERGEN. Tarwe 29 fr.; Masteluin, 24,00; Haver, 22,00; Boonen, 21 fr. boter per kilo, 2,50;Vlas per kilo, 1,40; aardappels, 07,50; lijnzaad, 36 fr. koolzaad, 40 fr. Aalst, drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4