Overwegingen. MARKTEN.HA NDEL £N MJ VERHEID LOKEREN. Tarwe, 28 fr.; Rogge, 17 fr.; Haver, 18,00. Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 65 stuks inlandsch ras van fr. 275 tot 390. 497 stuks hollandsch ras, van fr. 390 tot 7U0. GEERARDSBERGEN. Tarwe 29 fr.; Masteluin, 24,00; Haver, 22,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,50;Vlas per kilo, 1,;72 aardappels, 07,50; lijnzaad, 36 fr. koolzaad, 40 fr. AALST Tarwe, 30fr.,- Masteluin, 26,25, Vlas per 3 kilo 4,00 45,25; Aardappels 07,00; HopOO fr; Boter, 3 kilos 7,36 k, 08,72 3 Voksboelqes aan 10 centiemen 't stuk. De grondvesten der samenleving kraken.... 't Menschdom is onge rust, onpasselijk, ziek, woelend en zoekendEn nogtans, er zijn geen openbare redensde landbouwer ziet de vruchten van zijnen arbeid, het voedsel van duizenden en duizenden, krachtig en rijk op wassen;.. geen besmettelijke ziekten komen de kerkhoven bevolken;. er is geenen oorlog te vreezenwij doorstaan geene groote krisis van werk en nijverheidEr is middel, om iedereen zoo te vreden, gelukkig te zijn, om een tijdstip te beleven zoo liefelijk als de blauwe lucht, zoo kalm als 't water der stilste beekVan waar komt dan die beroering, die opschudding, die ziekte der samenleving? want als wij d'oogen rond Europa slaan, wat ontwaren wij In Pruisen, een groot land, inwendig verscheurd door eene sekte, de Socialisten genoemd, een sekte zoo wreed dat zij tot tweemaal toe, den ouden Pruisischen Keizer naar 't leven stond en dat zij opentlijk schrijftWij zwijgen noch rusten of er moet een ander manier van leven komen.... Wat zien wij in Frankrijk? Een werkstaking van duizenden en duizenden, zonder dat de menigte schier weet om welke rede! In Engeland, te Londen, vinden wij het Komiteit der opstandelingen, en in alle landen, centers, brandpunten, waar de kanons gebrakt staan, en tegen de bestaande orde gericht.... Was er ooit zulke tweedracht in de samenleving?'t is niet genoeg dat de Burgers verdeeld zijn in politieke gezindheden, er moest nog 'ne schisma komen tusschen rijk en arm, tusschen gebieder en onder daan, tusschen hij die beveelt en hij die werkt... En nogtans, de kopstukken der eeuw roemen er zich op dat wij het toppunt der beschaving gaan bereiken; de kopstukken der eeuw zien misprijzend neer naar d'oude tijden! en de plaatsen, waar d'oude overleveringen geëerbiedigd en gevolgd zijn, worden plaatsen van domheid en ach teruitkruiperij genoemdGaat de wereld vooruit? in damp en in wind, ja, dat is mogelijk; maar in welvaart en in geluk, wie zou dat durven beweren? Is 't nietwaar ja of neen, dat wij allen op eenen vuurberg staan? dat misschien de hevigste vervolging die ooit plaats had, den grootsten schok van 't menschdom, onder ons oogen gaat gebeuren? Wie, die een oogenbliksken overweegt, is gerust over die vermeerdering en die verspreiding van 't Socialismus, van die sekte welke alles in verwarring en wanorde wilt brengenEn wie beeft er niet, als hij ziet dat de Keizers, Koningen en Prinsen, in plaats van voor de zieke samenleving, goede doktoors te roepen, bij hooveer- dige kwakzalvers te rade gaan, die olie in 't vuur gieten en de kwaal nog doen verergeren De planten en dieren zijn voor de wereld geschapen en worden door stoffelijke middelen beheerschtde be stemming der menschen is hooger, wij hebben rede en verstandwij hebben eene onsterfelijke zieler moet dus een bovenaardsche macht zijn die ons bestuurt en in den goeden weg behoudt.... Voor de lichamen kan er hier geen gelijkheid zijn dat is onmogelijkin alle staten en rangen kan 't geluk gevonden worden en indien de Socialisten moesten bovengeraken, er zouden meesters zijn ikzuchti- ger en botter als nu, en werklieden, duizendmaal ellendiger als de tegenwoordigeMaar de gelijkheid der zielen kan van deze we reld af worden bewerkstelligd, in den eeredienst welken allen, rijk en arm, aan den Schepper verschuldigd zijnEn 't is alzoo dat in alle landen en in alle tijden, hoe meer godsdienstig gevoel er onder al de klassen der samenleving is, hoe meer rust en hoe meer geluk er zal gevonden worden.... Welke sterke band waren vroeger die Christelijke Gilden en Confreriën niet, waar heer en werkman ver- eenigd en vermengd waren, en malkaar Broeders noemden Wat verschil met de hedendaagsche maatschappijën, met zoovele wetge vende Kamers, waarin tegen God gelogen en gelasterd wordtWelk verschil met zoovele Volksvergaderingen der groote steden, waaruit een vloek opstijgt tegen 't gezag en tegen 't kapitaalIn de veree- niging voor God, als leden der Christene Maatschappij, krijgt 't ge zag een minnelijk opzicht: Allen zijn gebroeders: elk huis en land moet zijnen meester hebbendoch het meesterschap is maar een leening, een aanstellinggeeft geen recht om trotsch te zijn, om iemand te vernederen hoe hooger iemand verheven is, hoe meer hij rekening zal moeten geven, als hij iemand der minderen benadeeligd of verdmkt heeft... Als dit rekeninggeven van later, in't ander leven, bestreden wordt en geloochend, is 't wonder dat er onrecht en ver drukking gepleegd wordt? en als de mindere man de zoete hoop niet heeft van een beter gelukkiger leven, als hij in d'Overheid niet dan eene beteugeling ziet, in 't verschil van standen niets anders daneene lompe overheersching, kan 't anders of hij moet tegen d'Overheid opstaan en de samenleving verwenschen MENGELINGEN, 't Getal 14 en Henricus IV, Koning van Frankrijk. Die Prins leefde 14 eeuwen, 14 decaden en 14 jaren na Jesus Christus hij werd seboren den 14 december won een zijner grootste veldslagen dén 14 maartleefde 4 keeren 14 jaren. 4 keeren 14 dagen en 14 weken: in zijn naam waren 14 letters Henri de Bourbon zijne vrouw was ge boren den 14 mei 1582 en hij werd vermoord den 14 mei 1010Welk wonder geval Een Koning dief. Toen Louis Ouatorze regeerde, was op zekeren dag een dief in zijn paleis gedrongen en stond juist op eene ladder om eene kostelijke pen- duel van eene hooge schouw te nemen, als de Koning in die plaats kwam. De dief, een fijne rat, zonder zich te ontstellen, deed een diepe buiging en zegde Ik ging juist die penduel afnemen, maar 'k vrees dat de ladder zal uitslibberen. «De Koning, zeker meenende dat deze man orders had om de penduie te repareeren, plaatste zijnen voet tegen de ladder, terwijl de diet, heel op zijn gemak, de pendule afnam, dankte en er mee optrok. Korts nadien liep 't gerucht in 't paleis dat dit kostelijk stuk gestolen was, en de Koning verhaalde hoe hij zelf, onwetens, com plice van den dief was geweest. Om de vliegen uit eene plaats te verdrijven. Vrijf de deu ren en vensters of ook de binnen muren, kribben der stallen met geplet- terde bladers van spaansche flesschen (citrullen) in. Of bestrijk dezelve met laurierolie gelijk de slachters van Brugge doen. Of strooi wat kalk- kloruer op de venster en op een planksken hangende hetzelve van bin nen de deur. Om violetten inkt te maken dewelke niet verschiet. Neem ee nen halven kilo in stukken gesneden kampesche hout en twee kilos water. Laat dit nat op twee kilos afkoken, zijg het door en dan voeg er bij 100 grammen gom en 150 gra.mmen aluin. Om gewasschen lijnwaad, als men het niet in de lucht kan laten bleeken, schoon wit te doen worden. Als het gespoeld is leg het dan in eene kuip zuiver water, strooi er eene handvol zout of aluin over en laat het alzoo eenen nacht staan te trekken. Onderdeschooneen eigenaardige opschriften die men met de inhuldi ging van den Eerw. Pastoor van Tervueren in 't dorp ontmoette, ver dient voorzeker het volgende eene eervolle melding. Men moet weten dat de nieuwe pastoor vroeger te Tervueren onderpastoor is geweest. Als eertijds Mertens ons verliet, Was gansch Tervueren in verdriet; Schept goeden moed! sprak een lameer, Want goede geesten komen weer. Y Er zijn arij dingen noodig om een eerlijk bestaan te hebben, te weten verstand, deugdzaamheid en neerstigheid. Y De goede opvoeding verbetert alles: zij dient tot luister in voor spoed, tot troost in tegenspoed, tot raad in twijfelachtigheden, tot ge noegen en rust na den arbeidindien een welopgebracht mensch tot groote fortuin komt, hij zal er een matig en christelijk gebruik van makenvervalt hij in beproevingen, hij zal ze verzachten door ver duldigheid. Wordt zulke man tot eerambten verheven, hij zai bereidwil lig zijn om eenieder dienst te doen, en aldus zal hij bij alie weldenkende lieden eerbied en ontzag genieten. Y Er zijn drij schatten die de volkeren verheffen het katholiek Ge loof, de goede zeden en de geleerdheid. .-. Oudenaarde is het Nederlandsciie Schilda. Toen Keizer Karei V eens daar binnengekomen was, zonder dat de burgers het bemerkt hadden en hem eenige eer betoonden, gaf hij der stad een bril in het wapen. Bedrieger bedrogen, Een blinde had 500 gulden en verborg ze in zijnen hofeen gebuur had dit gezien en ging den ponk uitgraven; de blinde, zijnen schat niet meer vindende, raadde aanstonds wie de dief was en ging erbij Gebuur, zegde hij, gelief mij eens raad te geven ik heb daar lOUO gulden den helft is reeds in mijnen hof verborgen wat dunkt u? zou ik mogen gerust zijn en er d'ander vijf honderd gulden ook bij doen? Waarom niet, gebuur? uw geld zal daar veilig zijn. 'k Zal 't doen, sprak de blinde Aanstonds ging de dief zijn 500 gul den terug dragen korts nadien kwam de blinde, pakte zijnen ponk, riep zijnen gebuur en zegde hem Kompeer, de blinde heeft dezen keer beter gezien als dengenen die twee oogen heeft. .-. Wat kost de el van deze stof? vraagde eene eenigzins doove dame. Zeven stuivers, antwoordde de koopman. Wat! zeventien stuivers? zeide de dame, datis te veel, ik geef u dertien. Zeven stuivers is de prijsslechts, herhaalde de koopman. Zoo ik geef u vijf. Iemand betaalde boete met valsch geld en zei: Die stukken zijn te gevaarlijkik zal z'aan de overheid leveren. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 37 fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren 29 stieren, 61 ossen, 110 koeien, 33 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. o,55essen, fr. 1,00 a 1,12; koeien, fr. 0,78 a 0,90; kalveren, fr. 0,98 a 1,08. Binnen de stad. 30 stuks inlandsch ras van fr. 230 tot 345. 103 stuks hollandsch ras van fr. 330 tot 340. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 27,00; Boekweit 17,00; Haver 17.50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,63; Hooi, per honderd bussels, 29,00; eieren per 26, 2,i3. Zele. Tarwe 26,75: Rogge, 17,75; Boter 2,55; Eieren, 2,27; kemp, per 11 kilo ,i-0. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 31; Rogge 20; Boo- nen 26,50 Aardappelen 08; Boter per kilo, 3,00; Eieren per 25, 2,20. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 28,5o; Rogge, 19,75; Boter per kilo, 2,49; Eieren 2,20; Aardappelen, 0,00; Lijnolie, 70,25; Kempolie, 70,00; Lijnkoeken, 23,00; Kempkoeken, 00,00. NINOVE. Tarwe, 3ofr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 00a 00 fr.; Boter, per,halve kilo, 1,40; eieren 1.95, Aalst, drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4