Verschijnt alle Vrijdagen Spreekkamerken. Vriend Vi- talis van't Gaverland, ontvangen de 16 Leopollekes. Groete u vriendelijk. M. te \Vetteren ja, zoo is het treffelijk "wel. 'k Bedank u voor 't opgestuurde. «C3r De heeren uitverkoopers van 't Land van Waas worden vriendelijk verzocht hunne Bodens bekend te ma ken dat zij zei ven de gazetten moeten afhalen bij M. Henri Mertens, in de Zwaan, Groote Markt, te St. Nikolaas, waar zij verkrijgbaar zijn, 's vrijdags, van ten 3 ure namiddag. Vriend te St. Amands, uw gazet wordt wekelijks gezonden; ik heb nu uw Sr doen con stateren in 't Postbureeleen van de twee uw adres is niet correct, of uw Nr wordt achtergehouden. Ik hoop dat alles nu beter zal gaan. De persoon welke den 30 juli op de baan van aan de Statie te Baelegem tot aan de ge meente St. Lievens Hautem een vrou- wenkleedingstuk verloren heeft, mag zich aanbieden ten onzen bureele. N. te Assche, de "2,50 ontvangen en aangeteekend. In den morgendstond. Als de lieve, als de schoone, Als de blijde dageraad, Purpre stralen, gouden randen Spreidt op 's Hemels blauw gewaad; ZESDE JAAR N° 3o3 q Augusti 1878. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Als de zon, zoogrootsch, zoo prachtig Op 't geboomt beur lonkjes kaatst En de zéphir al de geurtjes Van de bloemtjes tot ons blaast; Als de dauw, den nacbt ontvallen. Zich tot blanke paarlen stolt, Vrolijk blikkert, en van 't bloemtje En van duizend knopjes rolt. O! dan zeg ik, 0. dan zing ik; God des dageraads, der zonn! Heerlijkst moet uw luister wezen; Gij, gij zijt der lichten bron 1 Als er duizend, duizend zangers, Vliegen door't weergalmend woud, En begroeten met hun gorgels Den gezwinden dagherout; Welke vreugde! ja dan, zeg ik God der stroomen van al 't vee Zou ik, ik uw' naam niet loven 'k Zing met al t gevogelt mee 'k Zing Gods Airnacht, Wijsheid,Liefde, 'k Zing van 't eeuwig vreêverbond 'k Zal dit eens met de Englen zingen, In den schoonsten morgendstond OVERZICHT. Al de katholieke oogen en harten zijn op dees uur gericht naar eene kleine stad in Pruisen, naar Kissingen, waar de ijzeren kanselier Bis- mark en de pauselijke nuntius Massala in onderhandeling zijn om den vrede aan het geteisterde Duitschland terug te geven. Die onderhande lingen zijn een schitterend triomf voor de Katholieke Kerk. Wie zou ooit gedacht hebben dat de almachtige kanselier den noodzakelijken en heilzamen invloed der Kerk zou erkend hebben In de bedwelming van zijnen zegepraal heeft hij over 8 jaren den oorlog aan Roomen verklaard; hij heeft een verbond aangegaan met al de vijanden van den Paus door gansch de wereld heeft hij ze ondersteund en aangemoedigd. Bismark is de ziel geweest van al de vijandelijkheden welke sedert 8 jaren de Kerk bestormen.... en nu, hij deinst achteruit op het zien van den gapenden afgrond welken hij zelf gedolven heeft, hij is verschrikt van zijn eigen volk dat ongeloovig en goddeloos is geworden, en met zijnen keizerlijken meester Wilhelm poogt hij dien afgrond te vullen, en roept uit dat de eenige redding van Duitschland mogelijk is door de herleving van het godsdienstig gevoel. Ja, zegt een protestantsche blad, op den weg van den kulturkampf hebben wij al de zedelijke en stoffelijke ellende gevonden, welke zich openbaart in al de plaatsen van het duitsche rijk. Alleen door de vervolging te doen ophouden en den stroom te verlaten, welke hem heeft ingevoerd, kunnen wij uit onze verlegenheid geraken. Dat is onze meening... Zij wordt meer en meer algemeen, en daar waar wil is, zijn ook de middelen. Ziedaar de taal der protestanten zeiven. En wie zou het gelooven? Op het oogen blik dat de duitsche staats mannen den rampzaligen Kulturkampf betreuren en verwenschen, op het oogenblik dat de grootste man van .Europa, Beaconsfield, op de tribuun van het engelseh Parlement zegt dat alle stelsel van onderwijs dat niet berust op de erkenning van eene Voorzienigheid, niets anders kan voortbreng en dan eene nationale ramp! Op dat zelfde oogenblik zien wij in ons land 'nen hoop ellendige geuzen den oorlog verklaren aan den Godsdienst, den priester uit de school willen jagen, en aan het volk zijn geloof ontrukken, en dit alles onder voorwendsel van bescha ving er. vooruitgung Willen zij dan var. de kinders goddelooze barbaren en materialisten maken, dio aan niets gelooven, en niets eerbiedigen, die gelijk de geleerde monsters van Parijs, Parré en Leldez, geen ander doelwit aan hun leven stellen dan deel te nemen aan het algemeen banket! Men moet waarlijk door de politieke driften geheel en gansch ver blind zijn om aan den werkman zijnen besten troost en zijner, eenigen steun te willen ontnemen in de onvermijdelijke ontberingen van het leven. Maar de proef is nu in Duitschland gedaan, en allen zien klaar- blijkend dat alle bestier én alle maatschappij onmogelijk is zonder het geduld en de onsterflijke hoop dat de Religie alleen, aan den werkman geven kan. Te Neucastel is 'ne Schot gestorven, Willain Campell, maar 22 jaar oud en die 728 pond zwaar woog. Z'bebben 't lijk langs boven, door de venster moeten laten.... Zoo staat het toch gedrukt in een Engelsche gazet. De verkooping der juweelen van d'ex-Koningin van Spanje heeft 2millioon en half fr. opgebracht..'t Is nog al een rond sommeken. Ze spreken dat de Koning van Holland nog zou hertrouwen, met een prinses van Pruisen, zijn nicht. Den Hollander Koning van 't jaar \j- 't Schijnt dat, in Frankrijk, de menschen 't pressentiment hebben van een naderend onwederindien Mac Mahon, gelijk 't schijnt, zijn ontslag moest geven, 't zou daar kunnen stuiven De werkstaking is geëindigd. Een der hoogste dignitarissen der Kerk is te Roomen overle den Kardinaal Franchi, sekretaris van Z. H. Leo XIII: hij was geboren te Roomen in 1819, uit eene burgersfamilie, en is door zijn groote geleerdheid en zijnen vromen levenswandel zoo hoog geklom men. Kardinaal Franchi was een bijzondere vriend van PausPiusIX en werkte nu ieverig om de vrijheid van 't Christene Geloof in Pruisen t'herstellen. 't Geen nooit gezien is, gebeurt nu in Italië: een groote stad, Florentië, die bezwijkt onder haar schulden.... 't Stadhuis wordt belegerd van garnissairs en van deurwaardersEn 't Goeverne- ment zelf weet van geen hout pijlen te maken.... Dat komt van de Kerkelijke Goederen te stelen 't is een oud spreekwoordDie van den Paus eet sterft ervan Al de gekroonde hoofden, als ze den Paus durfden aanranden, hebben dat ondervonden... Integendeel, de voorstaanders en vrienden van 't Pausdom werden ten allen tijde zienlijk gezegend. De schaliedekker Julien P. J. is maandag tc Brussel van het dak der S® Elisabetg-kasern doodgevallen hij werkte nog maar een week te Brussel. De representant Allard, is dijnsdagop de S'Gu- dulaplaats door een soort van bezwijming getroffen en gevallen. Er was geen erg bij't zal waarschijnlijk van de bangte geweest zijn. Volgens eene latere tijding is representant Allard korts nadien over leden; de man had een hertziekte; Lij was vrijmncon en heeft de gratie niet gehad van eene publieke bekeering; ongetwijfeld nogtans heeft hij op zijnen laatsten moment de dwaasheid van zijn leven betreurd. Die tramways daar thalven van de straat loopende, is toch prijkeleus. Er is zaturdag te Brussel op de Fontenasplaats weer een vrouw doodgereden, een mensch van 80 jaar oud.... Ze zullen nog moeten middel schaffen in die twamways! Dat is goed voor Ame rika, waar de straten en banen een halfdagwand breed zijn. D'oude liêkes zijn nog de beste. In een slecht huis te Gent is vrijdag 'ne kerel aangehouden die te Moescroen een groote diefte had begaan. Hij had nog 800 fr. op zich en een bankbriefken dat tusschen de voeiering zijner onder vest verborgen zat... Nogal eenen voor de lijnwaden kap..,. 'tZuur zal hem op 't zoet volgen De Policie der groote steden is somtijds amper en wreed. Zon dag morgend, te Gent, twee groenselverkoopsters, ieder met kar en hond, kwamen over den Brabantdam. De honden waren gemuil band, doch poogden niettemin te vechten. Een policieagent nadert, trekt zijn wapen en kapt een der honden bijna 't lijf in twee. De vrouw weende bitterlijk, want zulke hond kan men voor geen 60 fr.

De Werkman | 1878 | | pagina 1