van Paus EO ws^ee koopen maar de Policie dwong haar tot zwijgen cn voortgaan... Z'is pront zulke handelwijze. Te St Nikolaasis overleden den achtbaren Burgemeester, M. De Smedt-Van der Meyden, die gedurende lange jaren de hoofdstad van 't Land van Waas bestuurde, en met vaderlijke genegenheid de goede overeenkomst en elks welvaart behertigde. Van i5 Augusti beginnen t'Antwerpen groote Plechtigheden voor den 400sten verjaardag des Broederschaps van Ons Lieve Vrouw, 't Duurt elf dagen, en eiken dag Solemneele Diensten en vreemde Predikanten; denzondag 18 augusti, Prosessie rond de stad, ter eere der H. Maagd, bijgewoond door den Pauzelijken Nuntius en zes Hoogeerweerde Heeren Bisschoppen. Er is weêr een spijtig ongeluk gebeurd te Hoboken, bij Ant werpen, ten gevolge van 't spelen met vuurwapens. De landbou wersknecht M..., deed den oogst binnen en werd daarin geholpen door het 6 jarig zoontje van den landbouwer Van Eek. 't Jongsken toonde aan den knecht een geweerde knecht trok den haan twee keeren op, zonder dat er een schot afgingdan, zeker meenende 't geweer is niet geladen, en om den kleinen bang te maken, riep hij Ga weg, of 'k schiet u dood! Hij legde aan, een schot ging af en 't jongsken viel dood ter aarde zijn hersenpan was verbrijzeld.... O mijn God riep de knecht in wanhoop, zich op 't lijk latende val len; dat heb ik toch niet gewild!... De droefheid der ouders is onbe schrijfelijk. Twee officiers te Luik hebben d'ander week gewed, voor iooo fr.,om te zeerst van Luik naar Brussel te rijden. Ze vertrokken ten 6 ure 's morgends en een hunner stond te Brussel op de groote Markt ten halver vier van den achternoen. Dus op 9 uren had hij er 20 afgelegd. Zijn makker kwam maar toe, ten 6 ure.... 't Is een grooter eer voor 't peerd dan voor den officier't was 17 jaar oud. Een vrouw die te Enghien van den trein wilde stappen, voor aleer hij stilstond, is gevallen en een wiel heeft haar hoofd verbrij zeld.... De voorzichtige menschen wachten tot dat de trein stil staat en gaan er nooit op, als hij in beweging komt. Beter een minutje of een andere trein wachten, als rampen te gemoet loopen. THIELT, 4 augusti. De hervormingschool te Ruysselede, gesticht tot verbetering der jonge knapen, is thans zoo kroppens vol, dat men meer dan tachtig van die jonge gasten naar het rasphuis te Gent heeft moeten zenden. HASSELT, 4 aug. Op de spoorbaan van Hasselt naar Maaseyk is verleden week een smartelijk ongeluk gebeurd. De meid van den bareel- -waehter Vliegen, wonende op het grondgebied van Hasselt, is, terwijl zij voor eenige oogenbiikken de bediening van haren meester vervulde, bij het sluiten der bareolen, door een aansnellenden trein verrast. Aan het hoofd zwaar gewond en buiten kennis, werd zij van de spoorbaan opgenomen, 's Anderendaags overleed de ongelukkige aan hare wonden Het slachtoffer, Agnes Colson, geboren te Genck, wa3 slechts, sedert twee dagen in haren dienst getreden. In g'heel de wereld worden jaarlijks voor 4,000,000,000 pond tabak verbruikt.... Hoeveel pijpkes zouden daar niet ingaan! Jubilés gevierd en nog te vieren. - Zoo wij vernemen is de Jubilé van den Z. E. H. Pastor-Deken van Wetteren, plechtig en prach tig, op buitengewone wijze gevierd. De jaarschriften waren ontel baar; op ieders deur stond in siei lijk e letters, ernstig en lachend, de algemeene liefde en dankbaarheid te lezen. En er zijn wanschepsels die den haat tegen de Priesters in de gemoederen durven blazen, in ons eer lijk, treffelijk Vlaanderen! 't Is bijzonderlijk de werkende klas die haren iever heeft getoond verscheide ooggetuigen hebben ons dit Koningin i viert de Koninklijke Familie Jubilé van 25 jaar Huwelijk te Brussel, in de nabijheid van 't Hof, zullen er groete feesten zijn'! Dat is recht en redelijk er moet een Overheid in de wereld zijn of anders loopt de heeie boel in de war en die Overheid moet met achting en eerbied om ringd zijn de beste landen en de meest geachtste en de sterkste landen zijn die waar d'Overheid, de Koning, de Burgemeesters, de Vaders, de Onderwijzers, en bovenal de Geestolijke Overheid in hoogs achting staan't Beste dat wij kunnen doen is 'ne goeden Vadrons bidden voor den Koning en voor zijn edele Echtgenote, opdat zij, in hunnen hoogen stand, hun ziele zaligheid mogen bewerken en hun Volk wel besturen, nu, bijzonderlijk dat zijn Majesteit door slechte Raadgevers is omringd, die hom zullen opstokenen willen dwingen om zijnen Gezant uit Roo- men te trekken, om wetten te maken tegen de Christelijke Vrijheid en tegen de Christelijke Beschaving wetten die ons zouden brengen in d'afgrijselijkepositie, waarin Rusland en Pruisen zich bevinden.... Ja, er moet gebeden worden voor de Koninklijke Familie en voor Belgenland. En Koning Leopold II zegde dit zelve, d'ander week, te Verviers, aan den Klergó van die stad, dat het dank aan de gebeden is, dat Belgenland zoolang vrij en onafhankelijk is gebleven. - Terwijl de Koninklijke Familie de zilveren Bruiloft viert, zul er t'Hofstade, een lieve Ge meente bij Aalst, gekroond en gekransd worden, ter eere van vier Hu welijken clie den gulden Jubilé, 50 jaar huwelijk vieren. Dat is inder daad weerd van beschreven te worden en in de Kronijken vermeld. (Hier is nu't slot van dezen merk weerdigen brief: Z. H. Paus Leo toont verscheide middelen aan om de vijanden der Christelijke Leering teen te werken, en wekt al de Christenen op, om met Hem de armen ten Hemel te verheffen en Gods bijstand af te smeeken.... Al die dezen brief gansch of gedeeltelijk gelezen heeft, zal met ons bekennen dat de tegenwoordige Paus een der grootste geleerden is van zijnen tijd). Tracht, gelijk dit reeds met vrucht in eenige kerken geschiedt, te verkrijgen dat wereldlijken, met deugden naastenliefde bezield, ouder toe zicht van een of meer geestelijken, hunne goede zorgen besteden om de kinderen in den catechismus te onderwijzengelieve zorg te dragen, dat alle huisvaders door hunne pastoors worden aangemaand om hunne kin deren naar deze bijeenkomsten te zenden, en dat zij herinderd worden aan den plicht om voor hunne kinderen zelfs in de scholen godsdienstig onderwijs te eischen. De catechismuslessen voor de volwassenen, welke men op de daarvoor aangenomene plaatsen zal kunnen houden, zullen ook zeer nuttig zijn, omdat zij in de herten de herinnering zullen bewa ren aan de heilzame voorschriften, in de kinderjaren ontvangen. Houd niet op, de godsvrucht te verlevendigen en den ijver aan te vuren der geestelijken en leeken, door hunne aandacht te vestigen op de belang rijkheid van hun streven en van de verdiensten, waarmede zij zich zul len verrijken voor God, jegens Ons en jegens de gansche maatschappij. Wat Ons betreft, Wij zullen de ijverigsten onder hen in die achting weten te handhaven, welke hun toekomt. Eindelijk zien Wij ook niet voorbij, dat, om beter ons doel te bereiken, stoffelijke ondersteuningen noodig zijn, en dat deze niet geëvenredigd zijn aan de behoeften. Maar indien Wij gedwongen als Wij zijn om te leven van de offergiften der geloovigen, die zeiven in ernstigen nood verkeeren, uit hoofde van de bewogen tijden van rouw, waarin wij leven niet zoo overvloedig in ondersteuningen zullen kunnen zijn, ais ons hert het zou wenschen, toch zullen Wij niet nalaten alles te doen, wat Ons zal mogelijk wezen, om de afgrijselijke gevolgen af te weren, welke het gemis aan godsdienstige opvoeding ten nadeele der kindsheid en der burgerlijke maatschappij kan voortbrengen. Overigens is het voor alles noodzakelijk den goddelijken bijstand in te roepen, zonder welken al onze plannen en al onze zorgen zonder eenige hoop op welslagen zouden blijven. Wij richten Ons daarom tot u, Heer Kardinaal, en bevelen u met warmte aan, het roraeinsche volk dringend te vermanen om tot een troon van God onzen Heer vurige gebeden op te zenden, opdat Hij zich geweerdige in deze heilige stad de volheid van het licht des katholieken geloofs te handhaven, 't welk de kettersche sekten, die men thans metesre inhaalt, willen verduisteren of zelfs uit- dooven deze sekten en de andere samenspanningen der goddeloosheid, die zich uitputten in poginnen tot omverwerping van de echte steenrots, waartegen, gelijk geschreven staat, de poorten der hel niets zullen vermogen. In het hert der Romeinen is de vereering jegens de Onbe vlekte Moeder des Zaligmakers van ouds gevestigdmaar op dit oogen- blik, waarin de gevaren zoo dringend zijn, moeten zij met nog meer ijver hunne toevlucht nemen tot Haar, die de slang verpletterd en alle ketterijen overwonnen heeft. In deze dagen, welke de plechtige herinnering aan de glorievolle apostelen Petrus en Paulus verlevendigen, dat de Romeinen in hunne basilieken nederknielen en hen smeeken om bij God als bemiddelaars op te treden ter gunste van de stad, welke zij met hun bloed geheiligd heb ben en aan welke zij den schat hunner assche bijna als een onderpand hunner bescherming hebben nagelaten. Laten wij met onze smeekingen een zacht geweld uitoefenen op de hemelsche beschermers van Rome die, of door hun bloed, of door de werken der apostolische bediening, of door de heilige voorbeelden, in het hert enzer vaderen het geloof'be vestigd hebben, dat men hunne kinderen uit den boezem zou willen ruk ken. En God zal zich laten ontfermen Hij zal niet toelaten, dat zijn godsdienst de speelbal der boozen worde. Ontvang, Heer Kardinaal, in afwachting daarvan, den apostolischen zegen, dien Wij uit den grond van ons hért schenken aan u, aan de geestelijkheid en aan geheel uw geliefd volk. Van het Valkaan26 Juni. Leo XIII, Paus Gemengd Nieuws. De Russische oppergeneraal Totleben, is ziek.... Nog al erg, schrijven ze. Le Keizer van Pruisen is wel gene zen, doch lijdt nog veel van zijne wonden hij heeft te Krupp, kanons doen maken die op lt) kilometers, het sterkste oorlogschip kapot schie ten. Elk schot kost 25 frankenIs dat Pruisschen nog "niet arm ge noeg? In 't zuiden van Frankrijk wordt over den oogst niet coboft, maar integendeel geklaagd. Zondag, li, haalt Herdersem plechtig'- lijk den eersten prijs van kaatsen af, te Wieze. Er is in Frankrijk, te Noijelles, een herbergierster erg verbrand door petrool in haar stoof te gieten, om't vuur op te jagen. De Keizer van Oostenrijk gaat te Teplitzden Pruis bezoeken. 't Schijnt dat de Turken langs Varna leeiijk hunnen duivel scheeren g'heel destreek ve» svoestende, gelijk echte barbaren, als z'het zijn LAATSTE NIEUWS. Vele russische soldaten komen uit den Oosten ziek thuisin de stad Odessa liggen tien duizend zieke sol daten. Steerten van den oorlog. 'ne Geestelijken uit Engeland schrijft dat met honderde protestanten zich bekeeren, ten gevolge van studie, overweging en koelbloedige redeneering; bidt, bidt, schrijft de Priester, de tijd der grootste wonderen nadert! En in ons land, och arme, verschijnt 't hooger bestuur als 'nen draak met zeven koppen om 't Christene bloed te verdelgen, 't Christene bloed, dat de gezondheid en de kracht der volkeren uitmaakt. D'eerste zittingen der Kamer doen supposeeren dat 't nieuwe bestuur hevig en tiranniek zal wezen tegen de rust van 't land en om slechte leer stelsels en slechte manieren te verspreiden. Nobiling heeft met een scheersmes zijn aders willen afsnijden't is bijtijds gezien en belet. In Holland zijn reeds 170,750 handteekens gekomen tegen een slechte wet op 't onderwijs. De duivel roert tegenwoordig in alle landen zijnen steert. Op 6 augusti, te middernacht, is te Gheel de groote hofstede Zandhoef afgebrand. 69 schapen, 8 koeien en 1 peerd zijn verbrand. Van uren ver kon men den brand zien, in de vlakke Kempen't was een wezenlijke vuurberg. De land bouwer is plat gereneweerd. De Joden te Parijs stichten een gasthuis en vragen Katholieke Nonnen; welke les voor onze Geuzen HOP: 't Schijnt dat er eenige verbetering komt in den toestand der hop; in Beyeren schrijft men dit toe aan d'onweders; op ander plaatsen, aan den regen; doch van alle kanten, uit Enge land, Amerika, enz. vernemen wij dat een halve opbrengst de aller hoogste verwachting is. Op de graanmarkten is weinig verande ring, maar neiging tot afslag. De beste bloem t'Antwerpen stond 36 fr. a 37; de geringste kwaliteit, 3oa3i en half. Roggebl.26a 27.

De Werkman | 1878 | | pagina 2