'1 Nieuws van de Week. Verschijnt alle Vrijdagen Karei en Justina, of het ver welkte bloempje. ZangwijzeHet waterloosche veld. 1. Justina en haar bloeder Zij kregen elk een' roos, Als een geschenk van moeder Dat glinsterde en dat bloos. 2. En Karei stil van zeden, Stak 't bloempje schoon ten kant Jusiina heel vermeten Zij droeg het in haar hand. 3. Terstond bij haar vriendinnen 0e bloem ten toon gehaald, Die, strelend elkers zinnen Van hand tot hand verdwaalt. ZEVENDE JAAR N° 3o5 23 Augusti 1878. 4. Des avonds voor het eten. Sprak zij haar broeder aan Mijn bloempje is al versleten Waar hebt gij't uw gedaan 5. En Karei neemt in 't duister Zijn bloem zoo in den mond, Welk heden nog vol luister En fier te pronken stond. 6. Justina stond te kijken Met de oogen vol getraan. En Karei, vol patrijken, Sprak zijne zuster aan bis- bis. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. 7. - Terecht, zijt gij verdrietig Gij hebt uw' bloem verbeurd Elk bloempje wordt zoo nietig Met welke wordt geleurd. 8. - Zoo staan er ook vermeten, Op 't eind des levensbaan, - Met't doopselkleed versleten In plaats van glanzende aan. 9. Doch 't is niet herbeginnen - Met 't bloempjen on dat uur Men moet de poorte binnen -Van vreugde of wel van vuur. bis. 10. Justina had met bloosje Dees' woorden overdacht Gaf moeder nog een roosje Het werd niet meer versmacht. Adegem, Augusti 1878. H. Bultvnck. Spreuken. Weest nooit verblijd om iemands Wie weet wat u gebeuren zal Een man met haat en nijd besmet Wordt mager door eens anders vet De leugen is er kwalijk aan Zij heeft geen' beenen om te staan. Geen sterker band Als 't Vaderland. val SPREEKKAMERKEN. M. te Vlierzele, ik neem dit in aandacht maar nu is het te laatvoor 'nen anderen keer ondertusschen vriende lijk gegroet. Vr. G. te Geeraardsbergen, de 2,50 ontvangen en de verandering gedaan. De inschrijvers der Bijbelsche Geschiedenis zullen met-mij verwonderd zijn dat de laatste nummers zoolang wegblij ven misschien komen zij nu allen samen. We zullen ons daarover eens re flbrmeeren. Vriend P. te Londen, ontvangen uw Postmandaat 'k verneem met genoegen dat onze Werkman u, langs over de zee, wei toekemt; hier zijn er somtijds inschrijvers die klagen, dat hun gazet te laat, vuil of niet toekomt, ergo gelezen, achtergehouden of geroofd wordt't gebeurt maar zelden, over d'algemeenheid moeten wij den Post en zijn achtbare Bedienden lof toezwaaien; doch éenen keer is nog te veelwant 't is kost en moeite voor d'heeren Inschrijvers, kost en moeite voor ons, en voor d'heeren Postmeesters. Deftig zijnen dienst en zjjn werk doen, in alle vakken en staten, dat, is gewonnen. Ge wordt dan gerespekteerd en ge moogt vrijelijk spreken. - T. U. voor u JA. - Die ons boeken vraagt, de besto manier om te betalen, is van in den brief postzegelkes te doen. van 0,10 of 0,20 c. voor de waarde van den boek. Dan krijgt men 't gevraagde als de Postbode terugkomt, en er moet niet over geschreven of gewreven .worden. De rechte weg is altijd de korste en de gemakkelijkste, behalve in perijkel of als er 'ne zatlap of 'nen dweezerik in de weg staatdan gaat de wijze mensch liever een straatje alom en hij profiteert erbij. W'hebbon ontvangen (en wij moeten er ons compliment over -maken) van 't Huis Desclée, De Brouwer en Csn'% te Brugge, verscheide prachtige Prenten, waarlijk iets dat buitengewoon is Ten eersten de Portretten van Z. H. Pius IX en deszelfs opvolger Leo XIII. in chromo-litographie, en met bloemen rond, waarin ae voor naamste daden van hun leven zijn afgebeeld 't zijn rijkelijke kunstuk ken en echte portretten wij kunnen ze aan onze Lezers verschaften voor l,5u het stuk waarlijk, Vlaanderen mag trotsch zijn op dit kunst- stuk. —Ten tweeden zijn ons toegezonden, de Portretten der Koninklijke Familie, versierd met de negen Provinciën van Belgenland en omgeven van rijkgekieurde bloemen de prachtuitgave kost 2,00; de volksuitgave maar 25 c., insgelijks treffend,prachtig, een meesterstuk van inbeelding, van teeken- en kleurkunde. Eero zij aan d'artisten en aan d'uitgevers Juist hadden wij eenen brief ontfangen van den E. H. Vranckx, overste der Missie van China, waarin hij ons verzocht, ingezien de schrikkelijke tijdingen die uit China komen over den hongersnood, van nog eens aan de liefdadige herten eenen Oproep te willen doen. Om de liefde Gods, brieft hij ons, schrijft en herhaalt toch dat de kleinste gift, aan d'uitgehongerde van China en voor hunne ver dwaalde zielen, de onschatbaarste uitwerksels kan hebben. En ziet, eenige uren later ontvingen wij een tweede brief uit Caprijcke, waarin gesloten was de som van TWEE HONDERD FRANKEN, door eenige goede zielen van Caprijcke bijeen verzameld om door de Priesters der Belgische Missie van Mongolië uitgedeeld te worden, aan de hongerlijdenden van die landstreek. Welke schoone milde giltHoe zal zij den naam van Christen en van Vla ming in die verre gewesten doen zegenen en gebenedijden! Ja, nu, gelijk in d eerste Christene tijden, mag er gezeid worden van de ChristenenZiet eens, die menschen, hoe krachtig en heldhaftig zij de naastenliefde uitoefenen, jegens andersdenkenden uit de wijdaf- gelegendste gewesten 1 Nog ontvangen Onze nederige gift 2,5o Een koeiwachter 5]00 Eene onbekende 5 00 Jacobus, Aalst 0'25 (Wordt voortgezet en alle liefdadige herten aanbevolen.) In't Oosten is't bloed weer aan 't stroomen: 't zijn geen bendekens oproerlingen die d'Oostenrijkers op hunnen weg vinden, maar geoefende legerbenden die te samen wel 100,000 man sterk zijn. Oostenrijk bekent zelfs eenige nederlagen onderstaan te heb ben en roept de reserven in, om zich op oorlogsvoet te stellen. Er zijn reeds verscheide bataillen geleverdOostenrijk is vast besloten zijne rechten te doen gelden; 't schijnt dat Turkije en Rusland wer ken om Oostenrijk in groote palotten te helpen Italië zou alsdan Trente en Trieste inpalmen. In Frankrijk, te Parijs, klagen ze geweldig dat d'Expositie te weinig trok heeft... 't Geld ontbreekt. In Duitschland begint Bismarck zijn wapens neer te leggen: te Strasburg is op Half-Oogst de Processie mogen uitgaan, 't geen vroeger obstinaat geweigerd werd; en d'onderhandelingmet Roomen gaat voort. Is't rechtzinnig van Bismarck zijnen kant? Of is 't maar alleen uit vrees voorde Socialisten, die alles dreigen t'over- rompelen? Wie weet in alle geval, als Bismarck nu de wapens niet neerlegt, zal de Dood hem ze vroeg of laat uit d'handen komen slaan. De eindelijke Triomf blijft toch altijd aan 't Christene Geloof. In ons Vaderland viert de Koninklijke Familie haren Jubilé, van welken sedert lang gesproken is; Brussel ziet Gezanten toeko men uit alle landen, die Hunne Majesteiten komen complimentee ren; zondag, op alle plaatsen, Te Deum, dankende gebed voor onze Vorsten en voor Belgenland; indien de Ministers wilden rechtzinnig meêknielen en met 't Volk den Oppersten Meester en zijn Recht herkennen, alles zou zoo welgaan; maar eilaas! "t zijn koppige en ongeloovige manschappen, trotsche Nabuchodonosors; Iaat ons toch bidden voor ons Vaderland en voor den Koning, opdat hij recht sta, recht blijve, en niet vergete dat hij Christen gedoopt en Christen opgebracht is! Te St-Nikolaas zal, op istcn September, Koning Leopold II, het prachtig Stadhuis komen inhuldigen. In ons volgende N1 beginnen wij een levensschets van Pater De Smet. den klceken Missionnaris, den Vlaming die in het uitgestrekt Amerika, als Held en Koning werd vereerd, en voor wie zijn Ge boortestad, Dendermonde, een Standbeeld gaat oprechten. Pater De Smet was niet alleen een kloekmoedige Missionnaris, die zijn Land verliet om 't Geloof te verkondigen't was ook een wijze Staatsman, een groote Volksvriend, die zijnen invloedop de Wilden gebruikte om schrikkelijke oorlogen te belettende stroomen bloeds zouden gekost hebben. Leopold 1, alhoewel Protestant, had een allergrootste achting voor dien Man en was vereerd hem ten hove te ontvangen.

De Werkman | 1878 | | pagina 1