Kampen, Misdaden en Ongelukken. Den Tooverboek, o,5oc. De Belgische Keukenmeid, 1,00. Den i6den dezer heeft de blikslagersgast Hoedel, die naar Kei zer Wilhem geschoten had, zijn straf ondergaan, de doodstraf»; de lomperik! hadde hij voortgegaan met ketels te lappen en potten te vertinnen, om eerlijk zijn brood te winnen, in plaats van met de Socialisten te gaan verkeeren, hij zou in den bloei van zijn leven, geen schandige dood gestorven zijn.... Nobeling houdt men, in hope dat hij zal klappen... De wetten tegen 't Socialism js staat op papier: ze zijn grof: de policie zal macht hebben cm, zonder vonnis, alle vergaderingen der Socialisten t'ontbinden, om hune schriften te verbieden, hunne kopstukken aan te houden of uit 't land te jagen, enz. enz,... 't Is erg en willekeurig.... Men peist dat de Bondsraad die wet zal stemmen. Koningin Victoria, van Engeland, heeft haar parlement ge opend en met genoegen en hartelust gesproken over de zaken van 't Land en de betrekkingen met deGoevernementen. Zou dat mensch dan toch geen kruisken hebben Ge weet dat den Oostenrijker voor zijn paart, twee Turksche Provinciën gekregen heeft, die aan zijn land palen; van over veer tien dagen heeft hij er zijn legers gezonden in 't begin ging alles wel; d'Oostenrijkers marcheerden tusschen vlaggen en sperreboom- kes; maar dieper 't land in, aan de gebergten, begon men de pun ten der bajonnetten t'ontwaren; er kwamen kogels af; ennuis 't daar volle battaille; 't schijnt dat Rusland, al zijn leven 'ne vijand van Oostenrijk, de bevolking opstookt en zelfs zijn soldaten laat deserteeren: Oostenrijk moet het kwaad voor zijn schenen hebben, want de 20s,e divisie van zijn leger, na drij dagen gevochten te hebben, is in wanorde gevlucht.Als die soort van burgeroorlog maar geen nesten voorbrengt Er zijn reeds Vreemdelingen, Vrienden en Lezers van de Werkman, uit alle streken en gewesten, in ons Bureel geweest; nu, eruit komende en rechts voortgaande, heeft men op den afstand van een hanengekraai, langs den rechterkant de Statie, langs den linken kant de St-Josefskerk, die dagelijks hooger en hooger in de lucht klimt en'ne perel wordt der hedendaagsch gebouwde kerken; het metswerk van 't eerste deel is voltrokken en groote balken voor het dak worden opgehaald; laat ons nu een wandelingsken doen op den steenweg, die rechts voor ons ligteen oude staatsbaan eerst heb- ken wij nieuwgebouwde huizen, dan liefelijke hovenierderijen, 'nen dreef van prachtiggetakte boomen, rijke velden en weiden, en na 25 minuten gaans, ziet gij over eenen heuvel het kruis en de scherpe pinne van eenen kerktoren, en nog eenige stappen verder treedt gij het deftige en aangename dorp Hofstade binnen, een gemeente, be- spoeld door den Dender, van oudtijds beroemd bij d'Aalstenaars voor zijne aangename wandelingen en gezelschappen, voor zijn lief kerkje, nu zoo meesterlijk hersteld en vergroot, voor zijne lange rij kasteeltjes met zicht der hovingen op den steenweg, een gemeente die voortaan in de Geschiedenis zal geboekt staan van hare Vier Gulden Jubilés, die er dijnsdag werden gevierd; de zon was nog niet op, als 't kanon er ronkte, dat g'heel Aalst daverde; de arbeid lag stil, tenzij om triomfbogen te maken en de straten te versieren in prachtige rijtuigen werden de 8 Jubilarissen naar de kerk gevoerd, waar de Dienst op zijn Hoogdags werd gecelebreerd, en g'heel den dag was Hofstade te been en te werk om d'achtbare Ouderlingen te vereeren en te proficiatten, alsof het Koningen en Koninginnen der Parochie waren geweest; een der Jubilarissen werd naar de Kerk gevoerd in 't rijtuig en door den zoon van den Baas, waar hij altijd als arbeider had gewrocht.... Zoo gaat het in de gemeenten waar de oude, vlaamsche godsdienstige gevoelens heerschener is verschil van standen, (hoe kan 't anders zijn in de wereld?) verschil van ston den, maar eendracht en gelijkheid om de lijdende te helpen en ook om den gezegenden ouderdom te verheerlijken en te befeesten. 't Zomerken gaat allengskes zijn oorekes intrekkener is al sneeuw gevallen, in Zwitserland, t'Uri; 'k en heb dit niet gezien, maar gelezen in een gazet. De nieuwe Goeverneur van Brugge is er niet welgekomen; hij is 't volk zijn goeste niet; en dan is't moeielijk om regeeren. Dat een kat een "duif van 't leven berooft, gebeurt dikwijlder als de duivenmelkers het wel begeerden maar het ongekeerde, dat een kat 't leven eener duif redt, is eene zeldzaamheid, welke dezer dagen, te Coblentz, in Duitschland, heeft plaats gehad. Daar had een duif door eenen steekvogel vervolgd, zich laten neervallen de bloeddorstige roo- ver zakte oek naar den grond en ging het arme dier grijpen en meê- sleuren, om het achterhoek of kant op te smullen, als een kat den steekvogel vastklauwde, zoodat de duif kon wegvliegen en aan haar twee vijanden ontsnappen. OOSTENDE, 20 aug. Dijnsdag namiddag had te Oostende een smartelijk ongeluk plaats aan boord van de belgische stoom boot Comte de Flandre. De stoker Isidoor Gunst, 3o jaar oud, ge boren en wonende te Steene, wilde door de sporten van het sas kruipen, om zich aan boord der boot te begeven ongelukkig be kwam hij een slag van een der sporten aan het hoofd en werd in het water geworpen. De dood moet oogenblikkelijk zijn gewest. Verschrikkelijke Ramp. In den nacht van zaturdag op zondag had er een groot ongeluk aan de dokken t' Antwerpen plaats. Achter de Kattendijk-dok is men bezig met het bouwen van drie groote dokken, benevens eene verlengingsdok. De aardewerken waren reeds voltooidde bassins waren 3o\'oet diep gegraven en men was aangevangen met het met selwerk. Verleden zaterdag morgend bemerkte men een lek in den dijk gezegd Kattendijk; men haastte zich bevoegde personen kennis 1 van het geval te geven, en er werd besloten den dijk met aarde aan te vullen, ten einde het lek te stoppen. Een dertigtal werklieden werden terstond aan dit werk gebezigd y en zaturdag, ten 11 ure des avonds, was het lek merkelijk vermin- derd. De bevoegde personen waren van gedacht, dat het gevaar geweken was en keerden huiswaarts, uitgenomen een hunner, die zegde nietgansch gerust gesteld te zijn. Ter nauwernood hadden gezegde personen zich verwijderd, toen het lek reeds grooter werd, en een uur later spoelde de dijk weg, op eene breedte van ongeveer 3o meters. Het geweld van den doorbre- kenden stroom was verschrikkelijk. Verscheidene binnenschepen werden in den afgrond meêgeslingerd en verbrijzeld. Zes persoonen verloren het leven. De binnenschuit Francisca Cornelia, patroon Van Dyck, werd in de diepte geworpen en totaal verbrijzeld. De schipper bevond zich aan boord, met zijne vrouw, kinderen en een knechtallen zijn omgekomen,uitgenomen de schipper, die er in ge lukt was zijne vrouw bij de haren te vatten en haar gedurende eenige oogenbhkken boven water te houdendoch groote brokken hout, welke de drenkelingen kwamen toegestroomd, sloegen man en vrouw van elkander. Van Dyck werd aan het hoofd gewond, alsook aan de hand waarmee hij zijne vrouw vasthield. Hij kon niet langer tegen het geweld van den stroom worstelen. De ongelukkige liet een wanhopigen kreet hooren, op het oogenblik dat zijne echtgenote hem ontrukt werd. De ongelukkige man werd opgevischt en ontving de eerste zorgen, ten huize van de weduwe De Landtsheer, te Austruweel; later heeft men den ongelukkige naar het gasthuis gebracht. Behalve de vrouw van schipper Van Dyck met den knecht en twee kinderen, een meisje van 12 en een jongske van 6 jaar oud, werden er nog twee werklieden in den afgrond meêgesleept. Aan redden viel niet te denken. De werklieden die ter plaatse waren, hadden slechts den tijd voor hun eigen behoud te zorgen. Vijf schuiten werden alzoo door den sterken waterval losgeslagen en in de drooge dokken geworpen. Allen zijn totaal verbrijzeld. De ge- heele schade is aanzienlijk en wordt op verscheidene duizende frank geschat. Twee dezer schuiten zijn groote walenbakken, de een draagt den naam van Félicite', patroon Empen, de andere heet Robert, patroon Van den Heuvel; de bemanning dezer schepen kon zich slechts red den door aan de wal te springen. In minder dan 3o minuten was het water in de dokken 55 centi meters gevallen. De schade zou nog veel grooter geweest zijn, indien eenige schip pers die het doorbreken van den dijk vreesden, zich niet in tijds met hunne vaartuigen hadden verwijderd en indien de nachtwakers Pelsmaker en Michiels, die zich bij het doorbreken juist ter plaatse bevonden, niet het alarm hadden gegeven en verscheidene schippers gewekt. De Francisca Cornelia, patroon Van Dyck, is het eerst in de diepte gestort; dit vaartuig had zand aangebracht, om het lek testoppen en lag tegen de plaats waar de dijk is doorgebroken. De lijken der verdronken personen zijn nog niet opgevischt. De aannemers dezer werken zijn de gebroeders Bosmans, van Leuvende werken werden uitgevoerd onder het toezicht van de stad. Uit vreeze dat de] dijk der groote dokken) insgelijks zou doorbreken, heeft men zondag den ganschen dag werkvolk aange steld, om den dijk met aarde aan te vullen. Zoo die dijk doorgebro ken ware, zou de schade onberekenbaar zijn geweest; de dokken zouden leeg geloopen en de polders overstroomd zijn. Onlangs heeft men den steenweg naar Austruweel opgehoogd en het is hieraan te danken, dat de dijk in kwestie tegen den waterval is bestand gebleven. Een groot getal nieuwsgierigen hebben de plaats der ramp bezocht. Balken, masten, enz., voortkomende van de verbrijzelde schuiten, drijven op het water. Wij vernemen later dat de wonde door patroon Van Dyck aan het hoofd bekomen, niet gevaarlijk is; doch de toestand zijner zins- vermogens is zeer zorgwekkend. De man verkeert in een soort van ijlhoofdigheidhij roept schier onophoudend om zijne vrouw en kinderen, die bij de ramp het leven verloren. De naam van een der werklieden, in de dok verdronken, is Van Camp, oud 22 jaar, aardewerker en wonende te Austruweel. Die man was bezig het lek te stoppen op het oogenblik dat de dijk doorbrak. Er is te St Brieuc (Frankrijk) een dorsmachien gesprongen; 6 personen gedood en 5 erg gekwetst. Te Hesbay, in de Walen, een arbeider der route, door 't ma- chien verrast, dood op den slag. In Amerika, 'ne luchtreiziger, die tuimelperten in de lucht maakte, zijn handen stijf geworden, van 3oo voet hoog gevallen, in stukken en vermorzeld... Vele aanschouwers vielen van schrik in onmacht. 'ne Koolmijner van 20 jaar, in d'euvirons van Luik, onder een instorting bergraven, er uitgehaald, maar eenige momenten meer geleefd. Dit gebeurde d'aqder week, dijnsdag: denzelfden dag op de linie van Brussel naar Ottignies, 'ne garde van den trein ge vallen en erg aan 't hoofd gekwetst, en te Habay, 'ne pikeur door 't lokomotief gevat en verbrijzeld. T'Antwerpen, in een verffabriek, is een werkman door den leêren riem der machien meêgesleept en in stukken vaneen getrok ken; hij was maar 19 jaar oud.

De Werkman | 1878 | | pagina 2