Verschijnt alle Vrijdagen, S VOOR DE UITGEHONOERDE VAN CHINA EN IflORGGLIÊ, erkman SPREEKPLAATS. Cr...., ten eersten uw brief is ongeteekend, en onze grondregel is reohtvoorde vuist, de vlaamsche rondborstig heid, ten tweeden, te lang en te laat, op ld dagen komt hier nieuws toe uit Amerika en China, en over een plechtigheid eenige uren van Aalst zouden wij nog 16 dagen nadien spreken? Ten j derden, wie over de zending der gazetten iets te reklameeren heeft, mag vrij en frank spreken, en zal in alles voldoening krijgen elk het zijne, dan heeft de duivel niets.... 't Kan gebeuren der er 'n de pakken, een gazet binnensmokkelt d ie misdrukt of maar half gedrukt is, doch dit mag afgerekend worden. Vriend L'k heb uwen brief wei ontvangen. Mijne gansch buiten - gewone groetems. G.. 'k zal uw diploma met eerste gelegenheid brengen. N 'k blijf u verwachtende. Meester J. L, die hier geweest zijt en eenige uren geresideerd hebt. bemerking, 'k had geenen latijnschen maar eenen franschen boek gevraagd, hij blijft hier t'uwer beschikking, k zal voer den anderen "wachten. Gr. over dit artikeltje moet ik eerst mijnen Raad spreken, en zijn advies hooren, scripts manent, wat geschreven is, blijft geschreven- daarom, laat ons altijd voorzichtig zijn. Ontv uit Geut, van L. L. 1,00. ZEVENDE JAAR N° 3o6 3o Augusti 1878. §§i§i§fc MENGELINGSKES Voor Flerecijn en Rhumatismus, is een oud be proefd roiddei, eenige wilde kastanién in den Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. zak te dragen. De schippers, in Holland, die ge - durig in vochtigheid leven, gebruiken dit middel en prijzen hem aan. Proberen kost niet, "Wat maakt er de staldieren lastig, mager en ziek? De vliegen en ander insekten. Wie gaat/ er meest met vliegen weg? De Zwaluwen, Bijge volg mogen wij blij zijn, als de Zwaluwen rond - ons hof hunnen nest komen bouwen. In Oosten- rijk is er 'nen Aartshertog, die geen land te be - sturen heeft, en al zijn zinnen stelt op 't vee, die nuttige en onmisbare schepselen. De Aartshertog heeft verscheide stallen, en hij ziet liever een rij gezonde vette koeibeesten, als de schoonste regimenten soldaten Exprès om er Zwaluwen héén te lokken, heeft hij rond zijn stallen houten barakskes doen timmeren voor de Zwaluwen, en d'ondervinding leert hem dat hij vrij is van vliegen en ander insekten. Te koop in onze Bureelen. Leopoldstraat 77, Molenstraat 72. Botertarief 0 50 c, Handboek der Katholieke Godsdienstleer door twee Neèrlandsehe Priesler s;gebon- den in Engelsch lijnwaad,320 b ladz Eene volledige theologie voorwereldlijken 3 15/ Bellesa 0 55 f Een huwelijk in 1793 0 75 De dochter van den Carlist 0 75 HOPBERICHTEN. D'Hop verbetert, ten gevolge van den regen, nogtans t'Aalst rekent men maar op een derde der gewone opbrengst» te Poperinghe zal een halve was geplukt worden- Engeland rekent op 2/3, ln Frankrijk zal geen halve oogst opgedaan worden, in 't Noorden is ze 't slechts, Elzas en Lotharingen hopen op 1/2" van Üuitschland komen ook klachten. Beeds zijn eenige honderde balen van 1878 verkookt aan 70 fr. OVERZICHT. Het gcvolg^ der onderhandelingen van Kissingen tusschen Msr u Bismarck blijft nog altijd met het grootste geheim om huld. Welke politiek gaat de Kanselier aannemen in zijnen strijd tegen de Socialisten? Dat zal weldra aan den dag komen, want den 9 September gaat de Rijksdag te Berlijn open. Op de 397 leden zijn er 117 die in alle geval aan Bismarck verkleefd zijn maar dan hebt gij io5 katholieken en 98 nationaal-liberalen. Op welke dezer twee partijen zal Bismarck steunen om zijne noodzakelijke meerderheid te vormen Vraagt hij den steun der katholieken, dan moet hij vaarwel zeggen aan den Kulturkampf en aan zijnen Oorlog tegen Rome, en aan de rampzalige MEIWETTEN die de vrijheid der Kerk vernietigen. Het schijnt dat de doortrapte Kanselier de katholieken zou willen paaien met schoone woorden en aldus in slaap wiegen maar dezen zijn te wakker, en hebben verklaard dat zij aan hunne oppositie niet zullen verzaken tenzij voor goede bewijzen en ware daadzaken, dat de vrijheid der Kerk moet wezenlijk hersteld zijn. Daarop keert zich de Kanselier tot de liberalen die hij onlangs zoo zeer verwenscht en vervloekt heeft, en vraagt hunne bekeering tot zijne politiek. De liberalen van Duitschland, zonder princiep gelijk de liberalen van elders, luisteren naar de beloften van Bismarck en zullen waarschijnlijk gaan aanbidden al wat zij tot hiertoe verbrand hebben. In alle geval de wetsontwerpen van meester Bismarck zullen moeielijk doorgaan; de dwingelandij van dien man heeft Pruisen verarmd en verbitterd, en de gapende algrond van het Socialismus wordt alle dagen breeder en dreigender. Men spreekt van eene tweede ontbinding van den Rijksdag, maar die geweldige maatregel zou niets anders te weeg brengen dan de partij der katholieken en misschien ook der Socialisten te versterken. De hoofdstad van Rusland blijft in eene hevige opschudding ten gevolge der moord van generaal METZENTSOFF, overste der poli- cie. 't Is zonder twijfel een aanslag der NIHILISTEN, Socialisten van Rusland. In een klein stadje, niet ver van St-Petersburg, heeft men i5 personen aangehouden die met dolken en revolvers gewapend waren; zelfs gedurende de lijkdienst van den generaal, in de Kapel waar het lijk zich bevond, heeft men eenen jongen knaap van i5 jaren moeten aanhouden uithoofde der buitensporige betoogingen waaraan die knaap zich overleverde. Rusland is het land dat het meest in Europa door de revolutie besmet en bekankerd is. Intusschen gaat de oorlog voort tusschen de Oostenrijksche legers en de oproerlingen van Bosnië. Men levert daar ware en geregelde veldslagen, en de inboorlingen verdedigen hunne bergen met eene razende hardnekkigheid. Op vraag van Turkije om hunne verlossers wel te ontvangen, antwoorden zij dat zij strijden niet voor den Sultan, maar voor hunne godsdienst en voor hunnen proleet. PHILIPPOVITCH is algemeene bevelhebber der Oostenrijksche troepen benoemd, en zijne legers gaan eene uiterste poging doen om de wederspannige provinciën te beteugelen. Rusland lacht in zijn vuist, en Italië'springt op van vreugde en hope, omdat Oostenrijk zoo veel gevaren en kruisen ontmoet. Wat Griekenland betreft, den Turk heeft hem laten hooren dat hij wel wilt geschoren worden door groote mogendheden gelijk Rusland en Oostenrijk, maar geens zins door eene venijnige rat, gelijk de Griek is, en dat men nimmer moet peinzen aan rechtmaking en verbreiding van grenzen, dat hij al genoeg gefopt en bestolen is. Griekenland speelt op en zoekt naar bofldgenooten en beschermers, maar vindt er geene. Al de landen ,het|ben werk genoeg en vrees voor hun eigen. De ellende drijft hen zoover, dat zij nu elkander verslinden, nadat zij de schors der boomen en het strooi welke hunne hutten bedekken, verbruikt hadden als voedsel.... Om de liefde Gods heer redakteur, herhaal en herhaal nogmaals, dat alle giften, de kleinste zelf, een groot goed te weeg brengen. Eenige franken om een gansch huisgezin te red den eenige stuivers om de zaligheid eener ziel te verzekeren F. Vranckx, Overste in België der Mongolische Zending. Bedrag der vorige lijsten 612,95 Een geitenboerken Opwijck, 5,00 Een vrouwmensch 1,00 BURST. Rondhaling door een Kerkmeester ge- daanin de Vroeg- en Hoogmis, op zondag 25 dezer, 222,00 Eenige Vineentianen van Exaarde, vergaderd in zitting van 25 dezer 18,50 Onbekende Eecloo 2,00 Eene Congrganiste 0^50 Eenen wekelijkschen kooper van den werkman, te Gent, zendt UEd. eenen frank in postzegels ten einde den missionnariste ondersteunen van het geteisterde hongerige China... 'tis weinig, ik beken het, maar de zee bestaat uit eene massa dreupeitjens en als elk zoo een dreupeltjen geeft, het zal een stroom vormen die de ongelukken van genoemd land zal wegslepen. 1,00 M. De Vos Edouard, Uitbergen, koeiwachtersgeld. 0,50 Mej. De Vos Filomena, speelcenten 0,'sO Er hingen op de muren van St-Petersburg affichen, waarin gezegd werdt dat generaal Metsentaoff vermoord is tot straf zijner verdruk king. Er zijn 5ü,öü0 roebels uitgeloofd voor die den moordenaar kan aan brengen. De geruchten loopen dat het een Duitscher is.... Te Berlijn klaagt de Commercie putten in d'aarde; ze zeggen dat de magazijnen der groote straten nauwelijks genoeg winnen om hun huishuur te betalen.... Rekent en telt, zei de man, en hij gaf zijn vrouw een enkel oordje. 't Heeft maandag morgend, in ons land, een aardbeving geweest te Brussel, Luik, Namen enz. is de schok gevoeld. In Holland en Duitsch land heeft men't zelfste gewaar geworden.... Hoe gaan de geleerden dat uitleggen Brussel heeft van donderdag tot vrijdag zijn hert opgehaah veel vreemd volkgroot volk, burgerij werkliënrevues, festivals, kortégen verlichting, vuurwerken, tabeidöts, enfin d'een festiviteit op d'ander; voor de verlichting der boulvards waren 80,0UU lichten gebruikt, alles' op de kosten van de stad; 450personen waren noodig om dit behoorlijk te ontsteken. Brussel werd weggedragen van 't volkDe Brussel- sche winkeliers, hótelieers en herbergiers zouden willen alle jaren alzoo 'ne Jubilé vieren.... Z. M. de Koning zal al de panden, dieniet te groot

De Werkman | 1878 | | pagina 1