Rampen, Misdaden en Ongelukken. Den Tooverboek, o,5oc. De Belgische eukenmeid, 1,00. zijn. uit den Berg lo3sen en kwijtschelding van straf en boet geven, gelijk, hij verder in ons blad uitlegt. Te Londen is 'ne koetsier overleden, in den hoogen ouder dom van 108 jaren. Al zijn leven'ne werkzame man geweest; dat 't moest bijeen zijn, verscheide keerende reis rondde wereld gedaan. Hoe vindt ge dat? in een parochie van Saxen werden Socialis ten en liberalen op kiezingsdag, handgemeen; de Burgemeester wist er geenen weg mee, toen hij op 't einde de brandspuit deed komen en de vechters zoodanig overwateren, dat zij kalm werden en naar huis trokken.... 't Is gebeurd: 'k zou 't parochieken kunnen noemen; maar een eerlijk man wordt op zijn woord gelooft. Onder de goede burgers-pensionnaten van ons Land, mag hetgene aanbevolen worden derZusters Maricollen teDendermonde. 't Pensioen is 3oo jaars. Ze taxeeren dat Parijs maar 20 millioen franken zal tekort ko men met zijn Expositie.... 't Is toch altijd den Staat die voor tman- neken verschijnt; en Frankrijk is een rijk land... Waren de geesten maar wat beter gesteldMaar 't gaat er miserabel! Ze spreken nu van Rochefort, als gedeputeerde van Lyons te kiezen; Rochefort moet nog verscheide jaren kot doen en zit in Zwitserland.... Hoe daarmee uitgespeeld? De Werker smijt nu voor.goed zijn masker afhij randt nu den persoon van Ons Heer zelt aan en spot met de Verrijzenis van den Zaligmaker!... Neen, neen, die dat schrijven, zijn geen werk lieden, 'ne werkman heeft eerbied voor den Goddelijken Verlosser der Werelddit blad der Socialisten wordt geschreven door booze, goddelooze kerels, die 't zweet van den werkman nog meer willen opslorpen, revolutie maken en in troebel water visschenIn schijn, vrienden van 'tvolk, maarinderdaadwreedaardigevijanden!... En ook Ons Lieve Vrouw wordt door die Socialische vodde niet gespaard; walgelijken spot staat er in, met den Jubilé en de Proces sie van Antwerpen, waarin d'armste mensch zijndeel en zijne vreugd heeft en waarbij honderde kunstenaars en werklieden schoone vijf frankstukken gewonnen hebben. St-Nikolaas. d'Hoofdstad van 't Land van Waas, huldigt zon dag, 1 september, zijn prachtig Stadhuis in. Z. M. de Koning komt die plechtigheid voorzitten. Kerkelijk Nieuws. Onlangs zijn 2500 Franschen, waaronder een groot getal kranken en zieken,in bedevaart naar Lourdes getrokken; 20 zijn er 'van hunne lichamelijke kwalen verlost en mirakuleus gene zen! er is nog veel goed volk in dat Frankrijk en bijzondarlijk veel godsvrucht tot ons Lieve Vrouw de Koningin des Hemels heeft door hare verschijningen getoond dat zij aan Frankrijk een reddende hand wilt toesteken. In'Belgenland gaan er groote Plechtigheden plaats hebben ter eere van 't H. Kruis Christi, en wel namentlijk inde Ge meente Exaarde, alwaar twee Kruisbeelden vereerd worden, die aldaar in de jaren 1200, op een wonderbare wijze werden gevonden niets def tiger voor 'ne Christenen, niets verdienstrijker, als het afbeeldsel te vereeren van den gekruisten God daarom is 't Kruisbeeld op d'eere- plaats in al de Vlaamsche Huizen en hoe troostend zal het wezen met 't Kruisbeeld op de borst te sterven, als men g'heel zijn leven dit heilig teeken der Verlossing vereerd en aanbeden heeftde Geuzen zeggen daarop dat de Christenen hout en steen vereeren maar 't boeksken van Exaarde beantwoordt dit zeer wel zeggende Dat hout gesneden beeld van God aanbid men niet, Maar wel den God van wie men dit afbeeldsel ziet. Ook,'tis door de Geschiedenis bewezen, dat Ons Heer dikwijls een wondere bracht aan de Kruisbeelden heeft verleend Zoolang Francis- cis Xaverius in d'Indiën arbeidde om de Christelijke Leering te versprei den, was er in Spanje, in zijn oudershuis, een krucifix van plaaster, waaruit, alle vrijdagen, een bloedig zweet liep; zoodra Xaverius dood was, hield dit wonder op. En van de mirakuleuse Kruisbeelden van Exaarde bewijst de Geschiedenis en een aanhoudende toeloop gedurende meer dan 600 jaren, dat de Almachtige God, door ontelbare genezingen heeft getoond dat hij t'Exaarde op een bijzondere wijze zijn H. Kruis wilt vereerd zien. De Novene bezint met den Feestdag van Kruisver heffing, den 14 September Drijmaal zal de Kruisweg plechtig gegaan worden: de eerste maal, op 14 September, tot geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochianen de tweede maal dpn dijnsdag 17 September, tot bijzondere intentie van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid de Bis schop van Gent en zijn Bisdom; de derde maal, zondag 22 September, plechtigen Kruistocht en Algemeene Katholieke Betooging, tot intentie van ons Geliefd Vaderland en tot bewaring in onze streken van 't Roomsch Katholiek Geloof. Die schoone Vaderlandsche en Christene plechtigheden beginnen, voor 't gemak der Vreemdelingen, telkens na d'aankomst van den trein, rond half drij 's namiddags. Verscheide rampen uit Genteen jongsken van 7 jaar verplet terd met zich van achter aan een rijtuig te laten voortslepen er kwam 'ne wagen 't rijtuig moest op zij gaan, 't manneken viel en de zware wielen van den wagen gingen over dit teer lijk. t Lijk vaneen i8jarig meisje uit 't water gehaald; ze werd herkend als zijnde Stephanie Geldhof, filocheersteraan twee diepe wonden in borst en hals, soupconneerde men dat 't meisje vermoord was de Policie vernam dat zij al drie jaar verkeerde met zekeren Ricus Wulfaert, 'ne woeste kerel. Wulfaert werd aangehouden en bekende dat hij die moord begaan had uit jaloerschheid 's avonds was hij met haar langs eene duistere plaats gaan wandelen, en had na eene hevige woordenwisseling een dolkmes in haar borst gestoken: ze liep weg langs 't waterhij volgde bracht haar, op den boord, een twee den0steek toe, dat zij in't water rolde.... Welke wreede zaak! 'ne mensch die zijn driften niet leert bedwingen, is toch een rampzalig gedoen. Te veel riskeeren deugt nooit, in financie of in ander zaken te Brussel werden proefnemingen gedaan aan d'Hallepoort, van reddingladders, en een policieagent wilde met een kind van 12 jaar van een derde verdieping dalen, om te toonen, hoe erin brandge vaar kan gered worden. De koorde brak; agent en kind vielen op den 1 grondbeiden erg gekwetst en 't kind in groot perijkel des doods van eene stelling aan den Augustijnentempel, voor de versiering opgerecht, zijn drij werklieden gevallen; zwaar gewond; vrees voor hun leven. Hoe dat een malheur toch kan komen t'Antwerpen ging een werkman over de Melkmarkt, toen eensklaps uit een venster een kapmes viel, op 't hoofd van denman, die een groote wonde bekwam. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de nalatigen, die 't kapmes heb ben laten vallen. T'Antwerpen is nu weer een kind door den tram overreden.... Wij zijn verwonderd dat er niet meer malheuren zijn met dit stom gedoen... Wie had ooit gedacht dat men in 't midden van de straat rails zou leggen en gedurig rijden gelijk op d'ijzere route. Nogeens gezegd, goed voor \merika, waar 't 't smalste straatje zoo breed is als de groote markt van St Nikolaas; maar voor onze steden, met hunne smalle kromme straten, deugt het niet. De vermaarde dui kelaar Cabas heeft zaturdag de lijken uit 't water gehaald der twee kinderen van schipper Van Dyck, die door d'overstrooming van den dijk, met hunne moeder zoo ongelukkiglijk 't leven verloren. Uit St Pietersvliet is 'tlijk opgevischt van een koöldragerswerkman. ZELE. Verleden maandag om 1 uren 's morgens is alhier eenen vreeselijken brand ontstaan op den wijk Rinkhout 3 groote hofsteden zijn gansch ten prooi der vlammen geworden. Van de hoeve van Mme de weduwe Van Roy alwaar men den brand eerst gezien heeft, is niets gered1 peerd, 1 koe, 4 kalvers, 3 verkens, benevens de kleinere huisdieren, ook granen, hooi en allen huisraad, gereedschappen enz. zijn tot asschen verteird. De hoeve van Mr. Th. Roels onderging het zelfde lot, buiten 2 verkens en de kleinere huisdieren, is het peerd en vee gered. De hoeve van Mad. de weduwe De Caluwe was een der grootste, oudste en sterkst gebouwde van onze gemeentede bouwmaterialen waren gansch van eiktoch maandag morgend waren het slechts asschen, die zich gemengd had den met verkoolde tarwe, waarvan de inhoud uit 3o zakken bestond; vlas, hooi, en alle gereedschappen zijn vernield als ook 1 verken, konij ten en kiekens. De stallagie van Mr. Jozef Troch, met eene groote partij vlas hetgeen hij twee dagen te voren tegen brandgevaar had doen verzekeren, is insgelijk door het woedend element verslon den. Dank aan de moedige personen zijn de de aanpalende gebouwen gered; de schade is aanzienlijk. Buiten het vlas van M. Troch was alles verzekerd. De oorzaak dezer droeve ramp is niet gekend. Den 16 dezer rond 6 ure is een hevig onweer over de gemeente Mopertingen en deszelfs omstreken losgebersten. De genaamde Arnold Meesters, landbouwer, was met zijnen os aan het ploegen toen hij eensklaps door den bliksem getroffen en op den slag gedood werd aan den linkerkant van zijn hoofd was een stuk uit zijne klak gerukt en op zijn lichaam had hij verscheidene wonden bekomen, terwijl os en ploeg ongehinderd bleven. Meesters laat eene weduwe en negen kinderen achter. In de Walen, langs Charleroi, is een landbouwer g'arrêteerd en gevankelijk meegenomenhij had zijn hof in brand gesteken, 't was zeer hoog g'assureerd, en de slimmerik dacht erbij te profitee- ren...., 't Zal hem anders voorkomen. In het dorpje Ortagli (Italië,) is de grond sedert eenige dagen niet min dan 5 meters gezakt, zoodat al de bewoners gevlucht zijn, vermits men eiken oogenblik de instorting is vreezende... dit buiten gewoon feit wordt onderzocht. In Holland, nabij Brumer is de baronnes Rhemen van Rhemenshuizen, wiers man in de Staten-Kamer zetelt, 't mensch, de baronnes is toevallig onder den trein geraakt en 't hoofd afgereden. 'k En weet waarachtig niet, wat ze met de wereld van zinzijn: in Holland is nu ook een wet gestemd en door den Koning getee- kend, een wet, om uit de scholen alle godsdienstig onderricht te verbannen. Zelfs de geloovige Protestanten hebben tegen die wet gereklameerd, en nogtans z'is doorgegaan... De samenleving ellen diger en ellendiger maken, zullen ze doen, met al die zotte nieuwig heden... Waarom zijn de Goevernementen niet te vrede met't land spaarzaam te besturen en d'oude goede wetten; rechtveerdig toe te passen? Maandag is t'Antwerpen 'ne meester-metser door de roostering vau den zolder tot in den kelder gevallen en dood!... Dienzelfden dag heeft 'ne werkman uit de Lazarusstraat, 45 jaar oud, met een mes ach ter zijn vrouw geloopen, een onbekende, die bij haar was doodgestoken en zijn vrouw erg gewond, 't Was een slecht huishouden en de vrouw dronk. Men schrijft uit St Lievens-Hautem, 26 aug. Gisteren morgend is er alhier brand ontstaan in eenen grooten koornopper, staande op de hoeve van M. Broeckaert. Ten 9 3/4 ure was de burgemeester ter plaats met het pompierskorps, dat slecht sedert acht dagen aldaar was inge richt zij zijn er in gelukt in min dan een uur tijds het vuur uit te doo- ven, dat dreigde groote uitbreiding te nemen. Het verlies beloopt tot 2ü,0ü0 fr. Alles was verzekerd. In de boter gevallen. Einde goed, alles goedzoo is iets dat een vreeselijke ramp kon zijn, te Parijs, in eene grap veranderd. De genaamde L.... werkte er aan't paviljoen der botermarkt, toen hij eens van 40 meters hoogte naar be neden viel: schrik, gehuil en geschrei van al de aanwezigen; doch in zijn val botste L... op een dwarsbalk en kwam tereeht op eene buitenge woon groote mande vol boter, in welke hij bijna gansch verdween. Van schrik was de menigte nu tot een groot gelach gekomen, des te meer dat de werkman er gansch geboterd uitkwam en de eigenaar der mande hem zegde Wacht eens, wacht dat ik u afschrab, gij zoudt er anders te veel van meenemen.

De Werkman | 1878 | | pagina 2