Avondpraatje. 3 Voksboekjes aan 10 centiemen't stuk. (Philosophieke en politieke beschouwingen). Sis. Hoe is't Domien, smaakt de pijp Domien. Eerste klas, vriend; komt g'u een poosken bij mij aan ons deur zetten wat frisch weêr Sis. Wij moeten ervan profiteeren, gebuur want de zomer trekt zijn oorekes in, er 't is er voer een jaar gepast, met de sehoone zomer avonden. Domien. Ja, zoo gaat het, gelijk de Dominé zeiwij komen en wij gaan. Als g'eens peist dat Leapol al zijnen Jubilé viert van 25 jaar ge trouwd Sis. Ja den tijd staat niet stille naar Brussel geweest, Domien? 't Schijnt dat er gespannen heeft Domien. Och, neen, Sis, 'k en ben voor al dat gewoel niet 'en ook wat plezier is daar ge moet gedurig op de kivi zijn, of ge komt zonder ermen of beenen thuis'k ga ik, 'ne keer, zondag naar Halle, Ons Lieve Vrouwken vereeren dat is de gewoonte in ons Familie en 'k ben nog van't princiep, dat d'oude lièkes de beste zijn... 't Is al diep in de 20 jaren dat ik naar Halle gaen 'k kom eiken-keer gelukkig en tevredeaf, gelijk van al zulke zaken. Sis. Dat is waar, gebuur Domien 't geluk van 't hert, dat is nog 't smakelijkste. Domien. Is er ander waar geluk, vriend ge meugt aan de lekker ste tafel zitten, in een zilveren frak en 'ne g'heelen goudsmidswinkel aan uw lijf hangen hebben, de beste solisten van de wereld voor u spe len, de fijnste reukwerken mogen rond u zweven, dozijnen domestieken in 't zwart laken mogen u ten dienste staan, als 't binnenwerk niet re gelmatig klopt, als 't geweten niet gerust is, waar geluk, g'hebt dat niet. Sis. Zou dat waar zijn, Domien Domien. \v'aar zijn wel, al de wijze mensehen van alle tijden heb ben dat bekend, zelfs d'heidenen, Socrates, Diogenes, aan wiens lippen g'heel de wereld hing wie is de gelukkigste mensch vreegen zij en z'antwoordden 'ne mensch die meester is van zijn driften, die zich de ge tuigenis kan geven dat hij werkt om een treffelijk en braaf hert te be waren. En ook, Sis, een ander rede: waarom zijn al die uitwendige za ken? om geluk in 't hert te brengen dat is filosophie, jongen hoeveel keizers en grooten, en zijn er niet geweest, die op den duur bekenden dat zij in al die woelige pleziermakerij, ongelukkiger waren als mest- rapers? Sis. Maar, Domien, ze zijn opg'heft van hoogmoed en zitten aaneen lekkere flesch Domien. Hoe lang duurt 't plezier van den hoogmoedze kun nen bedwelmd en dronken zijn, en hoe lang leeft 'ne mensch die te veel drinkt? en wat ziet hij niet af Zeg Sis. 't Zijn redens, gebuur En wat nieuws geeft ons de wereld 't Schijnt dat den Oostenrijker daar in Bosnië, leelijke brokken in zijnen pap vindt Domien. Ja, hij moet zich al vechtende 'ne weg banen er zal al weer veel onschuldig bloed vergoten worden. Sis. Zoo is 't altijd ievers; de menschen zijn nooit kontent en zelden tevrede Domien. Dat komt weêr van den hoogmoedal de Pottentaten willen hun rijk vermeerderen 'k zou stillekens op mijn erf blijven en elk 't zijn laten maar 'tis tegenwoordig in Europa, precies gelijk een tafel zonder baas en waar met handen en tanden gesloekt wordt. Elk trekt van zijnen kant, en weerdt zich dat de grond scheurt. Sis. 't Is altijd alzoo geweest. Domien. Och, ja, den eenen keer erger als den anderen; 't zijn maar de Pauzen van Roomen alleen, die nooit hun Staten hebben willen ver- grooten en die voor de rust en voor 't recht waren. Sis. En 't is daarvoor eok dat de Paus van Roomen de genegenheid heeft van al de treffelijke Volkeren uit alle landen. En zal houden ook Zie 'ne keer Pius IX, wat is er voor dien Man niet gedaan 't Zal d'eer zijn van ons leven, Domien, van hem gevierd te hebben. Domien. Ja, Pius IX de wereld mag nog 10 duizend jaar staan, nooit zal Hij vergeten worden alzoo 'nen Engel! en wat dat Hij afge zien heeft, zelfs van de slechte uit ons land Sis. Maar g'hoort zoo weinig van zijnen opvolger, Leo XIII Domien. Och, Sis gebuurPaus worden, dat is de grootste zaak der wereld ge krijgt daar in eenen keer de besturing op uw hoofd van al die eeuwige millioenen katholieken, verspreid in al de deelen der we reld. Zijn Heiligheid Leo, alhoewel 68 jaar, heeft met leeuwenmoed, zijn ambt opgevat, g'heel zijnen tijd geeft Hij aan 't bestuur der Kerk, en in 't begin was Hij zoodanig bezig, meer als 't zijn gezondheid vermacht, zoodat Hij, op raad der Docteurs, zijne werkuren heeft moeten verminde ren onze Paus, vriend, dat is een der fijnste koppen van zijnen tijd g'hebt wel gelezen zijnen brief over de Christelijke Leering Sis. Ja de Werkman heeft dat gegeven; een geleerd stuk Domien. En juist gepast'voor onzen tijd hewel, alzoo heeft de Paus al menig stuk geschreven naar verscheidene Gewesten. En zijn instructiën aan al zijn Gezanten, om in dees moeielijke tijden, de Katho lieke Belangen te behertigen, dat vraagt ook een lange en rijpe overwe ging... 't Is maar als de Paus eenige jaren regeert, dat de Volkeren hem beginnen te kennen. In alle geval, al wat Hij doet en doen zal, is voor ons eeuwig en tijdelijk geluk... Wij moeten hem bijstaan door ons gebeden... Sis. Zekerlijk, 't is plicht, en 't spijtigste van al is, dat de Keizers en Koningen niet meer acht slaan op de Pauzelijke woorden. Domien. Ja, dat is recht spijtig en schadelijk en achterna moeten ze toch hun ongelijk bekennen. Wat deed Napoleon III Hij schreef aan Pius IX om hem lessen te geven maar Pius, die den vogel kende, schreef hem weêr Manneken, ik steun mij op't recht en de waarheid en ben gerust over mijn toekomst, maar gij, let liever op, want er zit venijn in al die nieuwerwetsche Princiepen. Sis. En Napoleon III is miserabel gevallen Domien. En de keizer van Pruisen ook, hoe dikwijls heeft de oude Pius IX hem niet vermaand, dat hij, al 't Katholiek te vervolgen, 't on kruid met volle handen in zijn rijk zaaide; en 'k ben zeker, dat den Pruis in zijn sterkte te midden van de bosschen, nu in zijn eigen zegt had ik naar dien goeden raad geluisterd.... Want 'tgaat ellendig in zijn land Sis. Ja, w'hebben 't gelezen hoe dat ze te Berlijn zelf, voor de Socialisten stemmen. Domien. 'k Zeg, is hem dat in 't gezicht niet slaan En is 'talie- maal hun schuld niet Maar, alia, 't is goed dat elk zijn huizeken heeft de Keizers in hun land en wij in ons huis.... Lotj er ons nog 'ne keer op stoppen, Sis gebuur. Een pijpken met mate doet deugd.... Sis. En wat zijn ze van zin met ons land, Domien Domien. Wat zal ik zeggen nesten, klodden, tribulatiën, tracasse- riën is 't christene bloed hier te verwachten ze zouden anders geenen Bara, Minister genoemd hebben.... Maar alia,'t zal zijnen tijd hebben gelijk de braambeziën die 't slecht volgt, zal met 't slecht afvaren, en die't goed aanhangt, zal met 't goed geloond worden. Want zie, en daarmee gaan wij ons bij d'ander compagnie zetten Recht blijft recht en olie drijft eindelijk toch boven, al stond g'heel de wereld en deu helft van d'helle op zijn teenen.... Kom nu, Sis Loopende Nieuws. De koetsiers van Parijs zitten weêr op hun bank, maar nu zijn't de beerruimers die hun werk laten staan, en ver hooging van loon eischen. De keizer van Marokko is bijna vergeven door arsenik;'t is daar, te Marokko,'t spel van den blikslager. Te Parijs zijn 350,000 noodlijdenden; bij de inkomsten van 't armbestuur, die tot 17,850,000 fr. beloopen, moet de stad jaarlijks 14,470,000 fr. bijleggen. Koningin Kristina van Spanje is te Parijs overleden. In Frankrijk, op veel plaatsen, regent het aanhoudend en kan de oogst niet binnengehaald worden. In Nieuw-Orleans, een stad van Amerika, zijn op éene week, 295 personen van de geele koorts gestorven. 't Is bijna ongeloefelijk, wat ik in een duitsche gazet lees: dat het Pruissisch Gouvernement in zijn Poolsche Provinciën, om den volkswil t' onder drukken, voor de kiezing van 30 Juli, de gevangenen heeft doen meê- stemmen. En toch op alle manieren onderliggen.... Geweld heeft geenen duurt. Na de vechtpartijen moeten de gebrokene potten betaald worden. Rusland en Turkije zijn in dit geval. Den Rus gaat 300 millioen roubels moeten leenen en den armen Turk verpandt zijn laatste akkers aan Engeland, om uit de klodden te geraken. Een ander kwestie is d' uitlevering der gevangenen; Rusland heeft 67,000 Turken, doch 't zal ze maar loslaten, als den Turk de kosten van hun onderhoud betaalt die tot 600,000 Turksche ponden of 15,000,000 franken beloopen. Turkije kan toch zijn volk niet in brand laten. Schipper Van Dyck, welke bij de ramp van den kattendijkdok zijne geheele fanaillie verloor, heeft het gasthuis verlaten. Het lijk zijner vrouw is nog nietopgevischt. Zijne schuit is in Holland verzekerd voor 2403 gulden. Te Namen, in den Kring, is een zesjarig kini, door een zoldering gevallen, en och armen, korts nadien overleden. —Vier werklieden, Vaders van Familie,waren dijnsdag te Luik, op de Maas, in eenen boot aan 't visschen de stroom voerde hun bootje meê naar d'afdamming der Kanongieterij ondanks al hun geweld, konden zij den oever niet bereiken; de boot kantelde om en de vier werklieden verdwenen in de diepte. Weenen heeft de felste graanmarkt der wereld; zaturdag waren er 5 50 O groote koopman?; de berichten uit den Oosten luidden zeer gunstig; alleen voor d'haver is een kleine opslag geweest. Nog juistere documenten afwachtende, zullen wij maar de naaste week 't levensbeschrijf van Pater De Smet beginnen; de Feesten te Dendermonde en de oprichting van 's Mans Standbeeld, zijn op einde-September; de groote 't Ros Bayard zal zijn ronde doen. MAS1KTENHA NDEL EN SIJVERHEI» GEERARDSBERGENTarwe 27 fr.; Masteluin, 21,00; Haver, 18,00; Boonen, 20 fr. boter per kilo, 2,90;Vlas per kilo, 1,57; aardappels, 7,00; lijnzaad, 33 fr. koolzaad, 39 fr. NINOVE. Tarwe, fr.27; Rogge, 20 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,40; eieren i.g5, AALST Tarwe, 27 fr.,- Masteluin, 24,90, Vlas per 3 kilo 4,00 45,25; Aardappels 07,00; HopOO fr; Boter, 3 kilos 7,63 h, 09,00 ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 3y fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren 20 stieren, 090 ossen, 131 koeien, 021 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. o,58; assen, fr. 0,95 a 1,00; koeien, fr. o,y5 a 0,00; kalveren, fr. 0,95 a 1,10. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 27,00; Rogge, 17,00; Boter per kilo, 2,90; Eieren 1,90; Aardappelen, 7,00; Lijnolie, 70,75; Kempolie, 00,00; Lijnkoeken, 22,00; Kempkoeken, 19,75. LOKEREN. Tarwe, 24 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,00. Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 6u stuks inlandsch ras van fr. 285 tot 455. 606 stuks hollandsch ras, van fr. 37o tot 785. Binnen de stad. 25 stuks inlandsch ras van fr. 235 tot .365. 169 stuks hollandsch ras van fr. 345 tot 480. StNiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 25,00; Boekweit 18,00; Haver 14,50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 3,18; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,27. Zeie. Tarwe 26,00: Rogge, 15,75; Boter 2,86; Eieren, 2,09; kemp, per 11 kilo 12,25. Roeselaere Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 26; Rogge 19; Boo nen 25,50 Aardappelen 07; Boter per kilo, 3,10; Eieren per 2a, 2,05. Aalst, drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4