KAJEtKTEN, HA NDEL EN WIJVERHEI® GEERARDSBERGEN. Tarwe 29 fr.; Masteluin, 20,00; Haver, 18,00; Boonen, 19 fr. boter per kilo, 2,90; Vlas per kilo, 1,55; aardappels, 7,00; lijnzaad, 33 fr. koolzaad, 39 fr. 3Volksboekjes aan 10 centiemen't stuk. an de Hollandsche have Texel zag men in Juli 1821 het zeeschip Co- LOMBUS onder zeil gaan, hetwelk, benevens handelaars en gelukzoekers, 6 Belgische Jonkheden aan boord had, die naar de Nieuwe Wereld, naar Amerika trokken de eerweerde Heer Karei Nerinckx, gebortig van Herffelingen, in Brabant, die onder den Besloten Tijd te Dendermonde in 't Gasthuis zeven jaren s nachts de H. Mis had gelezen en in 't geheim de arme zieken getroost en bediend, die kloeke Missionnaris was voor zijn derde reize in zijn Vaderland terug gekeerd, en vaarde nu weer op öojarigen ouderdom, naar Amerika, vergezeld van moedige harten die zijn werk zouden voortzetten ziet, hij staart voor de laatste maal naar het vasteland van Europa, 'twelk hij nimmer zal terugzien; want drij jaren nadien is de dood hem komen halen ook zijn gezellen, die Vaderland en Familie en vrienden en loopbaan verlaten, ze zijn ontroerd; in hun oogen blinkt een traan, want over dit Holland ligt hun geliefd Vlaanderen, aan 't welk zij misschien een allerlaatste vaarwel zeggen. Wij zien daar d'heeren Josse van Assche, van St Amands, Quickenborne van Gent, Timmermans van Turnhout, Verreydt van Diest en De SMEDT van Dendermonde, den Man die door zijn schitterend Missionnaris-leven, zijn H. Geloof, zijn Vaderland, zijn Klooster orde, zijne Familie, zijn Naam en zijn Geboorteplaats, tot getuige nis, tot roem en eer moest verstrekken. Pieter Jan De Smet, den jongeling dien wij naar Amerika zien trekken, wasgeboren te Dendermonde den 3i Januari 1801na er zijn kinderjaren overgebracht te hebben, deed hij zijne studiën in 't Kollegie van Aalst en den roep tot het Priesterleven voelende, ging hij naar het Seminarie van Mechelen. De Missionnaris Nerinckx kwam in 't landhij zocht arbeiders voor Amerika De Smet wilde dit grootsch offer brengen, verkreeg de toestemming zijner Ouders, zegde vaarwel aan 't Vaderland, landde, na 40 dagen op scheep ge weest te zijn, te Philadelphia aan, en ging aan de poort van 't Novi ciaat der Jesuieten bellen; hij wilde kloosterling worden, om, ver bonden door de beloften van armoede en gehoorzaamheid, onthecht van alle wereldsche bekommeringen, zijn dagen en zijn leven aan de Voortplanting van 't Geloof te kunnen toewijden. Irt 1827 las hi) zijn eerste Mis te Saint-Louis en begon in die Amerikaansche hooldstad de oefeningen van zijn Priesterleven, welke onderbroken werden door Missiën, welke hij aan nabijgele- gene wilde volksstammen ging gevenin 1832 stichtten de Jesuieten, een Universiteit in Amerika; er moest iemand naar Europa, om nieuwe ArbeidersPater De Smet was ziekelijk; de Vaderlandsche luchtjzou hem herstellenhij trok langs VirginiaCaryland, Colombia, naar New-York, ginger in zee, landde in Frankrijk aan, doorliep de bijzonderste steden van zijn Vaderland, wierf drij gezellen aan, met welke hij in 1834 t'Antwerpen te scheep ging; hun schip leed aan de kusten van Engeland grooten stormPater De Smet kon het niet uithouden hij moest een Engelsche kust zoeken, werd door de Geneesheeren onbekwaam geoordeeld om die L.nge zeevaart af te leggen en keerde langs Londen, Douver, Duinkerken en Rijssel in Belgenland terug. Twee jaren verbleef hij in Europa, zijnen tijd gebruikende om Missionnarissen op te zoeken, om boekwerken naar de nieuwe Amerikaansche Universiteit te zenden en godsdien stige schilderijen voor de kerken van die gewesten; in 1837 was de jonge Jesuiet hersteld en zonder vertoeven, met 't eerste schip het beste, legde hij nogmaals de reis af naar de Nieuwe Wereld. Alsdan begon zijn leven van Reiziger en van Missionnaris; zijn leven van gevaren en moeielijkheden, van gedurigen arbeid en ont bering, zijn leven van menschlievendheid en volksbeschaving, waarin hij, eerst onder 't bevel zijner Oversten, bij de wilde volksstammen ging prediken, en nadien als een onversaagde generaal nieuwe ver overingen deed en 't Kruis verdeF en dieper en hooger ging planten als het, voor hem, ooit was gedaan. Daar werkte en leefde hij van 1838 tot als de Dood hem den 17 Mei 1873 bij den Stichter en Meester van 't Geloof kwam brengen. Daar, in dit Amerika, zeven maal grooter als Europa, reisde hij rond, in alle richtingen, door woestijnen van honderde uren lang, over bergen van 12,000 voet hoog, in eene landstreek doorsneden van rivieren en tusschen vijan delijke en wreedaardige volksstammen, daar werkte en oogste hij, in zijn achtbaar en bemind Priesterkleed, voor het tijdelijk en eeu wig geluk der Volkerenhet Christene Geloof leerende kennen en de beschaving en welvaart die er uit voortvloeienom, gelijk de zalige Pius IX zoo dikwijls schreef, om de Volkeren te doen onder vinden dat het Christene Geloof nauw verbonden is met de tijdelijke welvaart. Van Franciscus-Xaverius werd door Protestanten geschre ven O, welke verhevene, groote mensch! och, ware hij een der onzen geweest Pater De Smet, door zijn manhaftige christene menschlievendheid, werd eveneens bewonderd door onze afgeschei dene broeders, die opentlijk schreven Als menschen, als Amerika nen, is het ons een geheiligde plicht zijne pogingen te ondersteunen. Zijne reisbeschrijvingen en brieven zijn gedrukt en uitgegeven in Amerika, in Engeland, in Frankrijk en in Belgiëde Weten schap vindt er een rijke bron van nieuwe ontdekkingen over de wonderen der Natuur, en over de levenswijze der Amerikaansche Volksstammen; zijne vrienden bewonderen er de teerheid van zijn hert en zijn standvastigheid om uit te voeren wat hij voorgenomen had om zielen te winnenmen vindt er, hier en daar, nederig weg gestoken, eene flauwe schets van 't geen hij op die 5o jaren in Amerika heeft uitgewerkt. Eindelijk, schreef hij in 1841 aan Kanunnik Delacroix, te Gent, ben ik terug van mijne reis naar de Rotsbergen ik heb 60 dagen vannoode gehad om de vermaarde Amerikaansche woestijn door te trekken, en meer dan 4 maanden om ervandaan te komen.... Van April tot December heb ik er 't leven der wilden geleefd, mijn voed sel vindende in de jacht en de kruiden, zonder brood, zonder suiker of koffy, geen ander bed hebbende dan een buffelsvel, als 't weder goed was, in opene locht en bij regentijden, onder eene lichte tent in 't begin leed ik van de koorts; maar dit streng leven heeft er mij van verlost. Na eene volledige beschrijving gegeven te hebben van die vreemde gewesten, wij gingen, schrijft hij, van stam totstam, en na de gebruiken des lands gevolgd te hebben, deed ik hen de rede mijner omreis kennen, 't gebod van God tot de Priesters, van zijn Heilige Wet aan al de Natiën der wereld te gaan prediken, de ver plichting welke al de Volkeren hebben van die Wette volgen zoodra zij ze kennen, het eeuwig geluk ol de eeuwige straf die er opvolgen; ik deed hun de voordeden der christene beschaving verstaan en de voornaamste waarheden van 't ChristendomNooit van mijn leven heb ik meer vertroosting genoten dan bij de Plat-hoofden en de Ponderasals ik verder op ging, na er verscheide maanden ge- preêkt te hebben en er een groote menigte gedoopt, dan volgden zij mij 'nen langen end ver en scheidden van mij met de tranen in d'oo- gen... Den 4 Juli, schreef hij nog, nabij de Groene Rivier ontmoet ten wij eenen Gentenaar Jan De Velder, die bij Napoleon I onder de Grenadiers had gediend en nu al 15 jaren jager was in de ge bergten; Jan De Velder had voorgenomen de laatste jaren van zijn leven christelijk door te brengen en stelde zich gansch ten mijnen dienste om mij overal te geleiden en té vergezellen. Van zijn Vlaamsch kende hij niets meer, dan zijn gebeden en een oud liedje ter eere van d'Heilige Maagd, 't welk zijn moeder hem geleerd had. Jan De Velder vroeg noch kruis noch munthij, oud-gediende sol daat, wilde op een ander slagveld zijnen moed toonen. Pater De Smet sloeg den koop toe, en in talrijke brieven sprak hij later van dien Jan De Velder, van zijnen iever en verknochtheid en van de gevaarlijke reizen welke hij met dien getrouwen Vlaming deed. Die brief aan den Kanunnik, een zijnerbijzonderste, go bladzijden druks, geeft een nauwkeurig beschrijf van de landstreken, welke Pa ter De Smet doorliep, van de stroomen en rivieren, planten en ge wassen, van 't getal en den aard en de levenswijze der bevolking en van de manier op welke hij er 't Christene Geloof vestigde. Hij ein digt met de vertaling der gebeden in de taal der Plat-hoofden en Ponderas. (1) ft Vervolgt). (1) Ziehier het kruisteeken in de taal der Plat-hoofden. Skwest Kyle-êe-ou, ouls Kezêes, ouls Saint Pagpagt. Komiêetzegail. In den naam des Vaders, en des Zoons, en des H. Geesles. Amen. In de taal der Koelenaizen Akikliai Staitoe, Akaltes, Saint Kiltkiltlui. Schaeykiakaka-aike. In den naam des Vaders, en des Zoons, en des H. Geesles. Amen. In de laai der Zwart- Voeten Kinanatzeniekasan, Ochkoye, Tokakizin. Kamoenmagnitoep. In 's Vaders naam, en des Zoons, en des II. GeeslesAmen. Mechelen. Veemarkt op Neekerspoef. 7;> stuks inlandseh ras van fr. 250 tot 420. 638 stuks hollandsch ras, van fr. 335 tot 720. Binnen de stad. 35 stuks inlandseh ras van fr. 250 tot 420. —169 stuks hollandsch ras van fr. 310 tot 440. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 3y fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren 32 stieren, 119 ossen, 139 koeien, 028 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,60; essen, fr. 0,90 a i,o5; koeien, fr. 0,79 a o,85; kalveren, fr. 1,00 a 1,15. NINOVE. Tarwe, fr.27; Rogge, 20 fr.; Boontjes 23 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 2.19, AALST Tarwe, 27 fr.,* Masteluin, 22,50, Vlas per 3 kilo 4,00 45,25; Aardappels 07,00; Hopl00.fr; Boter, 3 kilos 8,54 k, 09,27 DENDERMONDE. Witte Tarwe, 27,00; Rogge, 18,75; Boter per kilo, 2,86; Eieren 2,i3; Aardappelen, 7,00; Lijnolie, 69,75; Kempolie, 00,00; Lijnkoeken, 21,5o; Kempkoeken, 19,25. LOKEREN. Tarwe, 24 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,00. A a 1 s t drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4