Verschijnt alle Vrijdagen. SCHRIKKELIJKE RAMP IN ENGELAND 600 D00DEN! SPREEKK.AMERKEN. CAlles ont; vangen en juist bevonden, u groetende. N 0 4b en 47 (ler Bijbelsche Geschiedenis zijn versche nen. Ontvangen uit Deurle 5.00 voor 1878 tot 1879, M- te O. Ik zende u een nrd'ander week waren er geene over. Iseg. Ik zal naar dien tw. informeeren. O. Yr. te S. Ik geloof niet dat dit zon gelukken Onze geachte Uit- verkooper Van der Haegen, te Nederhasselt laat aan zijn kalanten weten dat hij dees jaar zijn ronde zal doen. met allerhande soorten van goede almanakken, boekskes en plakkers. P. 't Ver wondert mij dat uw gazet niet te rechte komt' 't gaat onderzocht worden. Nieuwe Premie voor onze Lezers van de Werkman, 't Stuiversmagazijn, zesde jaar gang, 1200 bladzijden druks, met tal rijke sehoone verbalen. Prijs 3,00, franco 3,20 De winteravonden zijn daar we zullen bij de volgende gazet een 2de lijst van sehoone, nieuwe leesboeken voegen. Er zijn dilfrente middelen om 't geld op te zénden, en voarnamentlijk drij1. naar ons Bureelen Komen, Leopoldstraat 77 en Molenstraat 72 2. iemand van kennis zenden 3. 'nen brief schrijven en 't geld erbij doen, in postmandaat of leopollekes van 5 eens, 1 navenant de weerde. ZEVENDE JAAR i3 September Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Er is te Gent een Volkslied J verschenen, (y 't Lied van den Sch00 lp en ninjj, a woorden, sehoone, sterke, vloeiende 7 woorden van M. Siffer, en muziek van den beroemden toonzetter, den heer Tinei. Prijs i,5o. Wordt ver kocht tot profijt van den katholieken Schoolpenning; verkrijgbaar in onze bureelen. Luistert nu dat Lied, vaderlandsch van woorden en van muziek, zal in Vlaanderen bh]ven, en benevens denVlaamschenLeeuw, de gemoederen treffen en verrukken, -v FIJN GEIIOOR- Kamen, er wordt, ge klopt' doet, djanters toch open, riep eerfhloove J kleermaker overrijd als 't zoo hevig donderde. Hij meende dat iemand klopte en den helft van zijn dak was afgewaaid. 4) ECHTE WAARHEID. Rbizigkr: maar. J haas, dat is toch schandaal uw beefstukken kos li, ten Ü0 eens en zijn zoo klein, en te Lokeren kos- ,en ze maar 40 eens en ze zijn veel grooter. M nt: baas peist eens diep en zegtDit kan zijn, maar dan wint hij er ook zooveel niet aan als 'p Remedie tegen het Rhomatisme. Kookt -t) roodekool bladeren en legt ze warm op het lijdend (led. V Middel voor de oogen te verkloeken. Als men den wijngaard snijdt, hangt dan een llesehken aan den afgesneden lak, en het water dat er uit- oopt, is goed om de oogen mede te wasschen- Ja, 't is om te schudden en te beven. Ongelukkige menschen die veel moeten op reis zijn, wantze gaan telkens op hun leven uit... Hoort, geachte Lezers, wat er in Enge land is gebeurd Z'hebben daar 'ne groote stroom, die Londen aan de zee verbindt, den Theems, op sommige plaatsen een mijl breed; de Neêrlandsche mijl is i5oo rijnlandsche roeden en in Engeland zal 't daar of om- trent hetzelfde zijn. Nu, dijnsdag avond van d'ander week kwam de stoomboot PRINCES ALICE naar Londen toe, hebbende^yoo passagiers,(de kin deren niet medebegrepen,) die van een lust-reisjc kwamen; allen zaten vrolijk te praten, te rooken, te drinken en zich te vermaken, als de stuurman eensklaps in den nevel ziet dat een andere stoom boot recht op den zijnen afkomt; inderdaad: de BYWEL-CASTLE kwam in volle vlucht af: signaal op signaal wordt gegevenallen zijn slecht verstaan: de kapitein en zijn matrozen zien 't gevaar na deren; zij roepen alleman op 't dek, en nauwelijks zijn depassagiers daar, of er komt een geweldige schokde voorbocht van den stoom boot BYWEL dringt in den stoomboot ALICE, die openscheurt, vol water schiet en begint te zinken't was rond 8 ure 's avonds. Een afgrijselijk gehuil en noodgeschrei weergalmt over dewateren; 't is een algemeene verwarringde koelbloedigste werpen zich in de zee en zwemmen naar den oever; en terwijl t grootste getal huilt en schreeuwt, niet wetende wat doen, zinkt de stoom boot in de diepte van den stroom op vijf minuten tijds is alles gedaaneen verwarde hoop van planken, van koorden, van kleederen en van menschen drijft op 't water; allengskes vermindert hijhier en daar zwemt een gelukkige naar den oever of wordt hij opgenomen door talrijke bootjes die metterhaast uitgezonden zijn, doch die weinig kubnen redden, in de groote verwarring en de dik ke duisternis.... Eindelijk wordt alles stilde geredden worden op geteld eilaas! er zijn ermaarioo; ten minste 600 personen zijn in de waters verzwolgen Men kan zich inbeelden den angst, den schrik, de droefheid yan dien nacht en van den droeven 's anderdaags, als die wreede tijding naar Londen en naar Woolwich werd overgebracht. Al die iemand op dea-stoomboot had, kwam al weenende toegeloopenzoodra het eerste daglicht schemerde, was de Theems vol booten, die gedu rig lijken ophaalden, welke in groote zalen gelegd werden opdat de Familie ze zou komen herkennen. 't Was een algemeen getreur in en rondom Londen. Een der eerste lijken was dit van den Kapitein die zich kon red den, maar die op zijnen post gebleven was, en er den dood had ge vonden. Dan kwamen de lijken van bejaarde heeren, van dames, van moeders met hunne kinderen, van rijkgekleedde juffrouwen, van scheepslieden.... Hoe schrikkelijk! hoe schrikkelijk 't Waren meest gefortuneerde menschen die voor hun plezier eenereis hadden gedaan. Hier, te Londen, schreef men in dato van 6 September, hier te Londen heerscht nog, altijd eene onbeschrijfelijke ontroering; de verkoopers der dagbladen doorkruisen de geheele stad, roepende Lists of the Saved lijst der gereddenLists of the Dead! lijst der dooden Men ziet op 't gelaat van eiken voorbijganger welken in druk zulke wreede ramp heeft te weeg gebracht. LONDEN, 8 SEPTEMBER. De opzoeking gaat voort volgens de berekening der Compagnie van 't verongelukte vaartuig, moet het getal der dooden, de kinderen erbijbegrepen, tot 700 beloopen. Het onderzoek der lijken gaat voortvrijdag vond een heer, die t lijk van eenen vriend zocht, er 224. Men begint nu de lijken te begra ven der niet-herkende personen, doch eerst worden ze gephotogra- phieërd. Men is begonst met de stukken van den stoomboot uit t water te nemen in de kajuiten zijn nog een groot getal dooden gevonden. LONDEN, 9 september. Volgens de nauwkeurigste optelling, waren er in den verzonken Stoomboot 802 reizigers en noteert wel, dat daarbij de kinderen niet zijn gerekend, die op den arm ge dragen worden en niet betalen. Er zijn reeds 600 lijken gevonden; meer dan 200 zijn niet herkend; de begraving heeft plaats gehad te Woolvich, temidden deralgemeene droefheid; al d'huizen en ma gazijnen waren gesloten; nooit heelt men een zoo lange en treurige stoet van lijken gezien. OTERZiICIIT. Het vredeskongres van Berlijn is verre van den vrede in t' Oosten gesticht te hebben. Alles is daar geschokt en ontroerd, alles voorspelt wreede oorlogen en bloedige veldslagen. Dn verschillende rassen die in eene zekere verdraagzaamheid te zamen leefden, zijn nu door de mos- kovietische heerschzucht tegen elkander opgehitst, en 't is eenen oorlog van vernieling en uitroeiing die BuJgarië, Bosnië en Servië zal verwoes ten. De muzelmansche bevolking van Bulgaria, na ongehoorde wreedhe den te hebben onderstaan, vlucht nu in aller ijl naar andere stroken van Turkije, zij verlaat hare eigendommen en zelf hare roerende goederen om het leven in veiligheid te stellen. Dezelfde vernielingsoorlog dreigt ook in andere provinciën los te borsten voor het oogenbiik schijnen Herzegowina en Bosnië onder het juk, maar zij buigen maar voorde overmacht der oostenrijksche bajonnetten en met do eerste gelegen heid zullen zij tegen hunne veroveraars opstaan en den vollen teugel vieren aan hiunne verkropte razernij. In Albanië is de turksche atge- zant zelf, Mehemed-Ali pacha, door albaneesche muiters vermoord om dat hij den opstand tegen Oostenrijk afkeurde. De tnrksclie bevolking van Batum, waar de Russen hunne plechtige intrede komen te doen, is ook vertrokken met pak en zak omdat zij met die honden van christe nen niet willen leven. Geheel de Balkanstreek, en de Adriatische kust zijn diepgeschokt, en die ellendige landen zouden in korten tijd wreede tooneelen kunnen opleveren. Griekenland bedreigt ook den Sultan van den oproer aan te stoken en al de grieksche provinciën in vuur ta zetten, indien de Sultan de grenzen van Griekenland niet wil uitbreiden, t Is droef voor den Sultan die reeds zooveel verloren heeft, maar hij zal toch moeten l.et hoofd leggen voor't grieksch ultimatum. Uit uit alles blijkt duidelijk dat de oostersche kwestie niet opgelost is, en dat, gelijk men gezegd heeft, de vrede van Berlijn maar een wapenstilstand is. Ongelukkig, de tweede oorlog zou niet beperkt zijn gelijk de eerste hij zou losbersten in Europa gelijk in Azië, want 't is de opperheer schappij van Azië die in de schaal ligt. Ook zien wij van den eenen kant Rusland in volle bedrijvigheid om zich langs Persiê en Afghanistan

De Werkman | 1878 | | pagina 1