I Verschijnt alle Vrijdagen De erkman SPREEKKAMERKEN. Z. W e- gen, de Z. goed. Gr. 't liedje zou bij gelegenheid zeer wel passen b. v. voor den Feestdag, 'k zal het be waren. Menseh lief te Belcele, ge schrijft mij oyer uw reis, over de schoon en zuivere statiën in de Walen, dat men geen letteren op den muur kan lezen, van 't zwart: en over de vier Geuzen die op den trein van Gent naar Duizend Appelen de lompe prij speeldenmen komt in alle landen ezels en onbeleefderikken tegen't convoi is voor iedereen; die de wetten of de ze den of de gewoonten niet kwecst, moet er geëerbiedigd worden. Vrienden, g'hebt wel gedaan van daarop te ant woorden. Te Latrappen is 't gedurige stilzwijgenheid en nogtans, wat staat er in de spreekkamer Er is 'nen tijd van zwiigen en 'nen tijd van spreken, staat daar te lezen in groote letters.... De goei menschen zijn 't meeste getal, maar ze zwijgen te veel in 't publiek... Om uw klacht in ons gazet te plaatsen, dit kost niets, geen roó duitwij zijn om de rechten en vrijheden van 't volk te verdedigen.... Er zat alzoo overtijd eon stekelverken op't convoi en den Geus wat deed hij hij stak zijn slech te gazet voor zijn bekkeneel en begon te lezen, luidop.... Er zat precies 'ne ZEVENDE JAAR N° 309 20 September 1878. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. wakkere kerel nevens, die insgelijks zijn gazet uittrok, een katholieke ga-1 zet, en luidop den artikel-defon V begost te lezen; de Geus wilde daar tegen opkomen maar dan kreeg hij om zestien-en-halven, rechts en links, dat g'heel de Compagnie bravo riep enden Geus uitlachtte.... Men vindt tegenwoordig krom-geliersende men- die op 't convoi vloeken voor 'ne niet, die tieren en schelden en die zouden durven opzien, als iemand met een vaantje van Seherpenheuvel naar huis komt. Dit zijn vrijheidhaters, barbaren, onwetende, domme kerels, ikzuchtigen die de vrijheid voor hun alleen zouden willen dat ze dan naar de bosschen van Amerika trekken endaar een ko lonie van vrijdenkers stichten, maar in een vrij, beschaafd, bewoond land. 't is een schande. Ontv. uit Oostwinkel 2,50 in betaling tot Tber 79. Uit Sleidinge, 5,oO voor 2 ab. van 1878. Geachte Vriend, de Prijskamp uit Zele, de naaste week, is mij geschreven. Alles verveelt metter tijd, ook dio talrijke raadsels. We zul- ien herbeginnen met éentje seffens,van t,e naaste week af. Allen vriendelijk gegroet en meester, daar in do heide, we zijn er wel uitgeraakt. Ir) Corea, onder 't grondgebied China, worden de Christenen op dê wreedste wijze vervolgd en velen ter dood gebracht. Paus Leo XIII heeft onlangs, toen d'afgezanten des Keizers zich bij hem vertoonden, over die vervolging gesproken en gezegd dat zij hunnen Meester toch zouden verzoeken van zijn onderdanen vrij te laten in hunne Religie en bijzonderlijk in de waarachtige en alleen-zaligma kende Religie van O. H. J. C. In Pruisen is de Kamer geopend; Bismarck, die nu ziet hoe miserabel dat Pruisen geworden is door zijne Soldaterij en zijn Kerkvervolging, ziende dat Pruisen verarmt en opgelret wordt van inwendige vijanden, Bismarck is bijna op zijn kniën gevallen,opdat de wet op de Socialisten toch vliegens zou gestemd worden; jamaar, er werd van verschillige kanten tegen gesproken, en eene kommissie van 21 leden is benoemd om het wetsontwerp t'onderzoeken, te ver anderen en opnieuw voor de Kamer te brengen. De Katholieken die nooit voor dwangwetten zijn, vragen dat men liever door mid delen van overtuiging zou werken en de slechte wetten intrekken. Eene schrikverwekkende tijding is uit Berlijn toegekomen. Een nieuw komplot is tegen den Keizer gesmeden, en verscheidene per sonen zijn als samenzweerders aangehouden. Dat moet ons niet verwonderende socialisten zijn razend om de wet die tegen hun gaat gemaakt worden, en zij zullen voor niets achteruitdeinzen. De Keizer is pas van de baden van Gastein teruggekeerdzijn rechte hand is genezen. Het Duitsch Gouvernement weetniet op welke wijze eene meer derheid vinden in den Rijksdagde katholieken willen de wet tegen de socialisten niet stemmen, want zij vernietigd alle vrijheid, geeft aan Bismark eene volstrekte diktatuur, en zou gemakkelijk tegen de katholieken ook kunnen gedraaid worden. DeKoningvan Hollandheeft zijn Kamers geopend, gesproken van nieuwe wetten en van nieuwe belastingen, van den opstand in Sumatra, en gezwegen van zijn houwelijk. 'k Presumeer dat de Czar van Rusland op zijn tanden bijt. Zijn huishouden staat slecht. De Malkontente hebbennu een schrift uitgegeven, waarbij zij verklaren den strijd aan te gaan leven om leven en een Tribunaal-Secreet te vormen, orti zonder genade te veroordeelen, al degeen die hunne socialische ontwerpen durven tegenwerken... Wat blieft er u, Rus een hard kestje ligt voor u, op de tafel... Wraakroepende zonden, gelijk uw verdrukking van Polen, worden van in dees leven gestraftDie distels zaait, moet op zijn akkers geen haver verwachten... Betert u en regeert met menschelijke manieren... De Russiche soldaten trekken stilleke's naar huis; een goei honderd-duizend zullen er in den Oosten blij ven; Bessarabië wordt Russisch; vele jonkheden verlaten hun land, liever als den Rus te dienen; 'k zou 't ook doen In Frankrijk zijn veel menschen zoodanig verblind, dat ze wenschen van Gambetta als President der Reppebliek te hebben; bijzonderlijk te Parijs wint dit gedacht veld de Parijzenaars zijn t'hooveerdig en lezen te veel slechte gazetten; we zijn dees week op reis geweest, in verscheide provinciën en hebben in een postcheeze- ken met twee Parisiens gesproken wat los en onwetend volk! dat leest iets in een slechte gazet en leurt daarmee rond, gelijk met de vaste, stalen waarheid. En ze peizen daarbij, dat g heel de wereld vereerd zou wezen van Franschman te worden... Te Havre is een kopstuk der Vrijdenkers overleden, M. Guillemard, burgemeester der stad; hij stierf zaturdag avond en had reeds van woensdag, uit eigen beweging, een Priester doen roepen; toen de Priester vertrok ken was, zegde de zieke, met luider stem tot al de aanwezigen: Ik heb gebiechtzegt het aan iedereen, ik wil dat de gansche stad liet wete. Nogmaals uit eigen beweging heeft M. Guillemard het H. Oliesel gevraagdhij heeft hetzelve met de grootste ootmoedigheid ontvangen en, na de plechtigheid hoorde men hem tot tweemaal zeggen: Vergiffenis, mijn God, vergiffenis! De slechte bladen wachten zich wel een woord te reppen over het kristelijk. sterven van dien man, welke gedurende zijn leven een der hevige voor standers was hunner partij. In Zwitserland krijgen ze beter manieren,de Raad van Bern heeft besloten,eenparig, van al de verjaagde Priesters terug te laten komen. De Republiek van Bolivië, in Amerika, gaat een gedenkteeken oprechten, ter nagedachtenis van Pius IX... Een deftig besluit! halve de groote ramp op de Teems, in Engeland, is daar nog een kool- mijnontploffing geweest,2G5 dooden! 't is schrikkelijk! L;In onze Landbouw-Expositie t Aalst waren tapijten g expo- seerd van hooi, vlas-afval en van hopperanken M. Raimond Staes, van Dendermonde, is daarvoor gebreveteerd; indien deze zaken kon den benuttigd worden, weêral profijt voor den LandbouwHoe en hebben ze daar niet eer op gepeisd? Hopperanken zijn zoo sterk als zeelen, en voldoet 't koleur niet, 't kan geverfd wordenze ver wen wel gevels, ramen, kleêren, pluimen, laken, papieren, duiven, vellen, biezen, melk, planchers, plafonds en zelfs zijn er in degroote steden, die bun gezicht verwen... Er was ne keer alzoo een dame, een mensch nog met Religie, die leefde ten tijde van branciscus de Sales, 'nen Bisschop die gekend was als hebbende een wijde mou en zijnde zachtmoedig als een lam: Monseigneur, vroeg ze, zie, er doen dat zoovelen, zou ik mij niet mogen blankettenf ücn, ja madam, was d'antwoord, op uw een kaakWeet ge hoe meester Lieven daar opdicht: Geen beter blanket als gezond en vet! En daarmee zwijgen wij ervan De Walen pakken ook uit; maandag waren te Havelange, (bij Dinant) drij gouden bruiloften; een zilveren bruiloft is van 25 jaar, een gouden van 5o, een diamanten van 75 en dat is 't hoogste. Op maandag, 16, werd te Stekene ingezegend de nieuwe ka pel van O. L. V. van Lourdes, gesticht door de Familie Vijdt, grondeigenaars te Stekene; 'twas de Eerw. Broeder der Stichters #M. Vijdt, Pastoor te Borstbeke, bij Herzele, die deze l lechtigheia verrichtte en met zulke schoone woorden de talrijke Geloovigen tot devotie tot Maria Onbevlekt Ontvangen wist op te wekken, en wat wij als kinderen van Haar mogen verwachten, na zoo geleera te hebben, dat iedereen na zijn godvruchtigheid voldaan te hebben, getroffen en vól dankbaarheid voor de Stichters, de kapel verliet; zij is gebouwd langs de Heirbaan van Koewacht-Stekene, nabij het

De Werkman | 1878 | | pagina 1