En zèè gelukkig kunnen zijn! VOOR DE UITGEHONGERDE VAN CHINA EN MONGOLIË. MAmiLTEN. HêWDÈLEN NIJVERHEID GEERARDSBERGEN. Tarwe 27 fr.; Masteluin, 21,00; Haver, 18,00; Boonen, 20 fr. boter per kilo, 2,85;Vlas per kilo, 1,45; aardappels, 8,00; lijnzaad, 34 fr. koolzaad, 40fr. AALST Tarwe, 27 fr.; Masteluin, 24,00, Vlas per 3 kilo 4,00 45,25; Aardappels 07,00; Hop070fr; Boter, 3 kilos 6,54 k, 09,80 LOKEREN. Tarwe, 23 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 14,00. Volledig Pachtersrecht, 5,oo. Religie te versterken.... 'k Supposeer, vrouw,'k ben meester; 'k heb ware gevoelens van Religie en 'k zal in mijn eigen zeggen Wij zijn hier allen broeders, Ons Heer heeft mij van rijke ouders doen geboren worden en hij kon mij nogtans in 't armste hutteken doen 't levenslicht ontvangen. Ik ben nu rijk en groot. Mag ik mijn arme broeders verachten? Moet ik geenen eerbied en medelijden hebben met degeen die't lastigste kantje moeten afweven? Mag ik gedurig schatten vergaderen, terwijl mijn werklieden honger lijden? Moetik niet zorgen dat al degeen die van mij afhangen, wel hundagelijksch brood en hun onderhoud hebben. JA, JA, JA, roept de Religie, 't is plicht, strenge plicht! God zal u daarover rekening vragen Tonia, geeft mij meesters met Religie, werklieden met Religie en de groote strijd is effen; geen Socialismus meer! geen Nihilismus! geen Communismuseendracht en broederlijkheid TONIA. Och, konden wij dien gelukkigen tijd eens zien! <9de Vervolg). Maar, zegde Bavo, mijnheer, ik kan nu niet biechten Gij kunt niet biechten, vriendZeg mij toch, herkent gij uwe dwaling Och,ja, duizendmaal! Ge zoudt willen leven gelijk over eenige jaren? Ge zoudt den ze gen uwer moeder willen verwerven O, zeker, zeker Welnu, dat is genoeg; ge gaat meê naar de kerk ge Kiest daar 'nen Biechtvader, gelijk gij wilt en hij, als geneesheer der zielen, zal oordeelen of gij gesteld zijt om de kwijtschelding te ontvangen. Luistert nog dees alles moet in volle vrijheid geschieden; ik wil u in alles over tuigen, in niets dwingen 't is uwe uur van Genade, uw hert is geraakt; verzuimt toch ditoogenblik nietalles vliegt hier vsorbij binnen 20, 30 jaren misschien, binnen 50 jaren zeker, zijn wij allebei in d'eeuwig- heid. Twee uren nadien zag men uit de St Jacobskerk te Gent een jonge ling komen, de blijdschap op zijn wezen niemand zou in hem den droe ven dompelaar van gisteren avond herkend hebbenhij stapt naar het huis waar hij den nacht heeft overgebracht hij werpt zich voor de voeten van den Geestelijken, en weent tranen van vreugd de Man Gods is ook ontroerd en verheugd gelijk elke Priester, als hij een ziel kan redden en een ongelukkige uit den afgrond helpen Och, mijn heer, sprak Bavo gisteren is mijn moeder overleden ik zou moeten droef zijn van den eenun kant breekt mijn hert, maar van den anderen, voel ik eene zoetigheid, een tevredenheid, welke ik nog nooit heb ge smaakt. De Priester sloeg zijn oogen ten hemelhij dacht wellicht op den Her der die 't verdoolde schaap op de schouders nam en teêrhertiglij k naar huis bracht. Ik gevoel mij sterk tegen alles, ging Bavo voort; och iieere, wisten de dolende sukkelaars hoe gemakkelijk en hoe zoet het is van wel te staan met zijn gewetenzie, voor al de schatten van den Burge meester, geef ik mijn Biecht en mijn vergiffenis niet terug. Ik ben sterk, ik wil alles doen, om mijn verig lev§n uit te boeten Och, mijn heer, wat moet ik u toch bedanken, g'hebt mij van eene dobbele dood geredOch nu zie ik mijne dwaasheid in wat kan ik toch voor u doen? Niets anders, vriend, dan volherden in uw goede voornemens. O ja, dat zal ik Wij zullen malkander helpen kom van tijd tot tijd eens wees ootmoedig, lieve vriend, en vergeet het. gebed niet... Kom nu, de kaffé staat gereed. Maar, mijnheer! Allo, allo, geen complimenten We zijn terug in't huisje der weduwe, aan de Vrijdagmarkt: de brave vrouw ligt in lijken, een kruisbeeldje in d'hand daarnevens een tafel en nogmaals een grooter beeld van den gekruisten God tusschen twee brandende waslichten. Voor het bed zijn geknield Wivina en Bavo die de hand zijner zuster drukt en met betraande oogen zijne moeder aanziet, en haar in zijn hert vergiffenis vraagt, en beloeft en zweert van een goed en deugdzaam leven te leiden. Dit zal hij deen. En zie, 't dunkt hem dat er een nieuw leven in 't lijk komt en dat zijne moeder hem zegtJa, kind, dan zult gij gelukkig zijn. Einde. LOOPENDE NIEUWS. In Engeland zoeken ze om de hoefijzers der peerden door iets anders te vervangen, vermits het snijden en branden aan den veet der peerden aanleiding geeft tot vele krankheden der rijdieren. Aan de Fransche frontieren van ons land is de veeziekte in vele stallen. In verscheide groote steden van Duitschland vallen de jongens, onder de 16 jaar, die op straat rooken, ©nder de boet. In Italië is een zoo hevig onweder geweest, dat verscheide huizen ingestort zijn en dat een voituur van den steenweg in een water is ©mgewoipen, de koetsier kon zich redden, maar de 7 personen die erinzaten, bleven dood. Er wordt veel met grooten lof gesproken van de Koeingin der Belgen maandag was er een ongeluk in 't Paleis te Lakeneen stelling die omviel en drij werklieden gewond; Hare Majesteit is aanstonds kamen bijgeloopen en heeft den Geneesheer, met de teerhertigste kloekmoedigheid eener Zuster van Liefde geholpen, om de gekwet sten te verzorgen... Dat is edeler als al 't goud en den diamant der wereld. Het oudste lid der Belgische Kamer, M. Van Der Donckt, is overleden, op zijn kasteel te Kruijshautem.Het lied De Katholieke Schoolpenning, woorden van A.Siffer, muziek van G. Tinei, ten voordeele van den Katholieken Schoolpenning te Gent, is te bekomen te S4 Nikolaas, bij M. H.Mertens, inde Zwaan, Groote Markt. i,5o. Haast u,liefhebbers,'t zijn schoone woordenen schoon muziek voor pas redoublé. In Premie voor onze Lezers: Stuiversmagazijn 6de deel, aan 3,00 franco 3,25. Sist Nikolaas. Rondom S' Nikolaas, alwaar het Kermis 0" feest is, loopen er personen rond met een bus om wat centen op te doen- Dit is den liberalen schoolpenning van St Nikolaas. De Katholieke Schoolpening van S. Nikolaas vertoont zich niet op straat, zelfs niet in de stad, dus nog veel minder op de gemeenten rondom de stad gelegen. Waar dat die jongens het toch gaan zoeken! Och Heereüü Opwijck, 18 September 1878. Mijnheer en vriend. Ik zend u hierbij 5 fr. voorde Hongerlijdende van Mongolië; Er is een versje bij Dit maakt den Werkman blij Het komt van eenen vent Die wil zijn ONBEKEND. De katholieke Kerk, sinds achttienhonderd jaren, Reikt op het wereldrond haar moederlijke had Zij kent geen onderscheid van volken noch van land Maar waakt bij eiken nood en redt in de gevaren. Geneest zij zielesmart, wen zij ontlast van zonden, Geeft zij 't onrustig hart de hemelruste weer, Voor 't lijdend lichaam ook is zij een moeder teer, En strijkt haar balsem neer op allerhande wonden. Voor haar is alle mensch een zuster, eene broeder, Voor haar is de Mongool een teergeliefde kind Omdat het beeld van God, zijn ziel is ingeprint, Omdat hij is een zoon' van Vader, d'Albehoeder En verder nog gaat zij in haar liefdadig streven, Zij spaart haar penning nooit als 't reêdlijk schepsel lijdt Zij ziet in hem die lijdt, Jesus die medelijdt, En geeft den lijder toe, om Jesus zelf te geven. O Christen mensch, is u 't geleend fortuin beschoren, Of hebt ge weinig maar te deelen aan den nood, Geef!... Geef.... Ditis een troost iii leven en in dood En uwe loon bij God!... Bij God gaat niets verloren Opwijck, onbekend, 5,00 Opbrengst der vorige lijsten, 1149,94 P. J. P. lezer van de Werkman 0,30 Jacobus Aalst 0,39 In 't passant van nen Exposant van Dendermonde 0,50 M. A. Verhoven Meire 1.00 J. B Joos Lede 2.00 J. Verbustel 1,00 A. V. S. Ste Nikolaas 5,00 Een arm kind tot eer van Maria 0,40 Een lezer van de Werkman Mater 2,00 Onbekend Ronsse 6,00 Eenige lezers van de Werkman, gezonden door M. L. Stout Haesdonck 5,50 M. J. B. V K. te Sleijdinge 2,50 Zele onbekend 1,00 Uit Geeraardsbergen. De echtgenote van eenen kuizer en hare dienstmeid 0,50 Twee waschvreuwen 0,50 Drij wevers 2,00 Hunnen spoelmaker, twee weken drinkgeld 0,20 En ik voor 't slot, geef de rest van mijnen zondagpot 0,25 NINOVE. Tarwe, fr.27; Rogge, 20 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, perhalve kilo, i,5o; eieren 2.33, Roesela ere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 29; Rogge 18; Boo nen 25,50 Aardappelen 07; Boter per kilo, 3,23; Eieren per 25, 2,45. St Nikolaas. Tarwe, per 106 lieters 25,00; Boekweit 18,00; Haver 14.50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 3,|8; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,27. Zele. Tarwe 23,00: Rogge, 15,25; Boter 3,00; Eieren, 2,40; kemp, per 11 kilo 12,07. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 36 tot 37 fr. Rog gebloem, 27 fr. Op de veemarkt waren 01 stieren, o5o ossen, 048 koeien, 090 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,70; assen, fr. 0,90 a 1,06; koeien, fr. 0,75 a 0,90; kalveren, fr. i,o5 a 1,20. Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 75 stuks inlandsch ras van fr. 205 tot 425. 588 stuks hollandsch ras, van fr. 32 tot 750. Binnen de stad. —30 stuks inlandsch ras van fr. 235 tot 350. —159 stuks h«lland?ch ras van fr. 300 tot 450. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 27,00; Rogge, )8,5o; Boter per kilo, 3,07; Eieren 2,22; Aardappelen, 7>00> Lijnolie, 67,50; Kempolie, 00,00; Lijnkoeken, 21,5o; Kempkoeken, 19,25.

De Werkman | 1878 | | pagina 3