t Verschijnt alle Vrijdagen INSCHRIJVING. Toen wij, geachte lezers van de Werkman, u over eenigemaanden den uitslag gaven van den Prijskamp in spreekwoorden en vergelijkenissen, beloofden wij tevens u later eens de opbrengst van die prijsvraag op te die nen; en zie hier is zij nu. Het is een boek, plechtig de namen inhoudende van onze 80 ijverige mede dingers, dat ten minste 240 bladzijden in 12° tellen zal en in 2 deelen is ver deeld. Het eerste handelt over de volksspreuken in 't algemeen, over haren vorm, haren oorsprong, hare hoedanigheden en hare weerde. Het 2da deel behelst al de kluchtige, schil derachtige en dichterlijke spreuken die de medekampers ons toegezonden heb ben. De Vlaamsche Volksspreuken zoo heet het boek. Ge kunt er op inteekenen bij Mr Van Laere, katholieke gazetverkooper, te Dendermonde, mits hem uw adros en 1 frank te zenden in postzegels of post- mandaat Met 1° November wordt de inschrij ving ges loten. De Schrijver. ZEVENDE JAAR N° 311 4 October 1878. Prijs in bureel of winkels 5 centlemen Met de post of te huis gebracht2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Om schoone, roode, malsclie en smake- hjke hespen en spek le hebben en om hel zout beter doen er door te trekken. Giet als het verken in den pekel ligt in drie of viermalen eene fiesch azijn er over, latende tusschen iedermaal eenen of twee dagen tusschenpoozing. Dit doet men in Venloo van waar zeer lek kere hespen komen. bfota. De azijn die men daarover giet dient om het vleesch te sluiten opdat het sap door het zout er niet zou uitge trokken worden en daarom houdt de azijn het ook malscher. Het is een slecht gebruik het zout met eenen steen in het vleesc h te vrij- ven, alzoo wordt het geprikkeld en verliest vervolgens zijn voedzaamheid. Om eene horlogie juist le doen gaan. Draai dezelve alle dagen op een en dezelve uur op; alzoo blijft de ketting altijd even gelijk gespannen. Men moet de horlogie des nachts niet leggen, maar hangen; want als zij ligt dan drukt en draait de spil met eenen top alleen in eene pan en gaat 1 dus lastiger en onregelmatiger dan als zij met de twee toppen in de twee pan nen draait. vjfe- Wekelijksche Senten'"":. 'ne Mensch zonder eer, zulke mensch is tot alle misdaden instaat. Eer hebben.dat is weten wie men is en welke bestemming men heeft; eer hebben, dat is zijnen Schepper herken nen en dienen en zijn plichten kwijten; eer hebben, dat is zijn ziel en zijn lichaam rein en waardig houden. Hoe meer dat een volk zijn eer acht, hoe grooter en hoe gelukkiger dat volk is. Degenen die werken en schrijven omd eer van t volk weg te nemen, om 't volk te doen kruipen en wroeten als slaven en dieren, dat zijn booswichten, die over hun Vaderland groote en onvermijdelijke rampen trekken. OVERZICHT. Wat is Frankrijk een aardig land! Gambetta is daar niets, en hij is alles: minister, president, en diktateur! Na zijn reisje in t zuiden van Frankrijk, trekt hij nu Italië binnen om met het goever- nement van Koning Humbert een handelstraktaat te bespraken. De radikalen van Lyons hebben voor Gambetta den duim moeten 1 .ggen en hun Kandidaat Habeneck is geklopt door eenen zekeren godu doozen doktor Chavannes genoemd. Oostenrijk is meester van Bosnië; de oproerlingen zijn voor 't grootste deel ontwapend,en de stad die het centrum was van den weerstand, heeft zich aan het oostenrijksch leger overgeleverd. Oostenrijk zal dus met vreugd die twee provinciën mogen inpalmen, als niet alles omvergewor pen wordt door de gebeurtenissen die in Azië gaan plaats grijpen. Men weet dat de vorst van den Afghanistan, een rijk gelegen tus schen Perzië en Indië, het engelsch gezantschap op eene schandige wijze heeft weggejaagd. Dit affront is, gelijk men zegt, een Casus Belli of reden van oorlog. De hand van Rusland zit klaarblijkend in dat gevaar- lijk spel, want bij den Emier bevindt zich tegenwoordig" een russisch afgezant, en veel russisch geld is in omloop in de bazars der hoofdstad Cabul. Die stoute Emier trekt de castanjen uit Jt vuur voor het profijt van Rusland, en de Czar zal hem waarschijnlijk laten varen, nu dat hij het misnoegen en de dreigende houding van Engeland beschouwt. Al de Engelschen zijn razend op de trouwloosheid van den Rus, die 't vuur van eenen algemeenen oorlog wederom in Azië aanstookt; en hunne gazet ten kunnen Rusland niet genoeg verwijten en bedreigen. Wij zullen aan Rusland toonen, zeggen zij, dat het onze grenzen niet moet naderen, en dat het beter zou doen zijn eigen volk te basehaven en zijne dwingelandij te verminderen. Rusland, roept een ander blad uit, heeft meer te vreezen voor eenen oorlog dan wij, en die oorlog zal uitbersten, zoo haast de Czar zijn help durft verleenen aan den prins van Cabul. Op dees oogenblik, een oorlog tusschen Engeland en Rusland beteekent den ondergang van Rusland! De Engelschen weten nochtans dat hunne taak niet zal gemakkelijk wezen, en zij bekennen dat hun rijk op het punt is de grootste worsteling te beginnen welke het sedert Waterloo onderstaan heeft! Er valt dus veel te vreezen dat de berlijnsche vrede maar een papie- renvrede zal wezen Zijne Heiligheid de Paus Leo XIII heeft aan zijnen staatssekretaris eenen zeer schoonen brief geschreven waarin Hij hem de politiek van den H. Stoel Hitlegt. De Paus herinnert de edelmoedige pogingen welke Hij blijft doen om den vrede in het duitsch Keizerrijk te herstellen: die vaste vrede zou de bron zijn van het geluk van Kerk en Staat; zijne voorstellen zijn door Keizer Wilhem wel onthaald en beloven eene heilzame uitkomst. Dan werpt de Paus eenen oogslag op het diepgeschokte Oosten, en drukt de hoop uit dat daar ook eon tijdperk zal aanvangen van bloei en voortgang voor de katholiekeReligie. Eindelijk spreekt Hij met droefheid van de kerkvervolging in Italië, van het sluiten der katholieke scholen, de vrijheid ontnomen aan de Bisschoppen, het ongeloof en de zedeloosheid die in dit rampzalig land aangroeien.» Een persoon, rijk van jaren en van ondervinding, die te Roomen woont, schrijft dat er in den Paus iets zachtmoedig is en iets machtig, die eerbied en uitzag inboezemt; Leo XIII is van zin, meer dan ooit, de rechten van 't Christene Volk te verdedigen onlangs zegde hij Ge lijk Pius IX,[in 't begin zijner regoering, open ik mijn armen voor de gansche wereldhoe meer uen Paus aan 't kruis is, hoe meer zijn armen geopend zijn en uitgestrektmaar, niettegenstaande, geeft het kruis geen vergiffenis dan aan degene die er voor knielen. - Den 7 Octobor komt de Rijksdag van Duitschland eene tweede maal bijeen d'Engelsche Vloot verlaat den Oosten vele Russische gazetten hebben naamlooze brieven ontvangen, waarin zij vermaand worden op te houden van tegen de Nihilisten te schrijven, op straf des doods. Bismarck van Pruisen is dag en nacht bezig met die Socialisten Bara van Belgenland begint den koster te spelen en zich te bemoeien op d- kerkhoven en in de ker ken; ge zult hem'ne post zien pakken! Memphis, in Amerika wordt voortdurend geteisterd van de roode koorts er blijven nog slechts 3 katholieke Priesters over; ald'anderzijn in hunRendienst bij de zieken bezweken Uit Mongolië vernemen wij dat de naam van Belg en van Katholiek er in grooten eerbied komtdank aan de milde giften der Vlamingen, kunnen de Missionnarissen talrijke aalmoesen doen en vele heidenen bekeerende Protestanten zien dit met spijt en hunne leeraars hebben aan vele nieuw-bekeerden 5 stuivers daags doen aanbieden en eene maat rijst, tot den volgenden oogst, als zij het Katholiek Geloof willen verlaten al de Christenen zijn standvastig gebleven; liever van honger sterven, zeggen ze, als ons Geloof verzaken. In Duitschland, nabij Magdeburg en Berlijn, is de postwagen algebrand de postbediende moest door 't vensterken springen om zijn leven te reddenmeer dan 800 brieven zijn verbrand, benevens andere paketten van weerde. Londen, I October; een groot wasfabriek staat in brand, nevens de bureelen van het dagblad de STANDARD; van alle kanten wordt hulp gevraagd. Een bataillon en vijf batterijen zijn naar d'Indiën gestuurd. Ongelukkig land, dat slechte opperhoofden heeft! jZiet wat daarvan komt: in een gemeente niet ver van Tarbes (in Frankrijk) komt de burgemeester te verbieden van den katechismus in de school te leeren Maar, wordt hem gezegd, de kinders moeten hem toch leeren voor hunne Eerste Communie te kunnen doen. 't Is onnoodig, antwoordde hijze zullen zich wel van hun Eerste Communie passeeren.... O gi ezel! gi verdel er der beschaafde sa menleving Ir. Amerika is eene nieuwe vervalsching van tabak ontdekt men laat geel papier in havana-zap weeken, daarna droogen en men

De Werkman | 1878 | | pagina 1