Den Tooverboek, o,5oc. De Belgische keukenmeid, 1,00. bezigt dat om in de sigaren te mengen. In Frankrijk verwacht d'een zelfmoord d'andere ni Jtte Chate- lette, 'ne jongen van 18 jaar en een meisje van dito oulerdom, sa men den ganschen avond op feest geweest en zich daarna verdron ken.... Dit komt van slechte boeken en slechte romans te lezen; te Parijs een jonge juffer van 17 jaar, in de Seine vrijwillig haar dood gezocht.... Vruchten van't slecht onderwijs D'Oudets gaan maar blindelings voort en hebben eindelijk schandaal in hun familie en brandende olie op hun hart. Te Nederbrakel is brand geweest in de solfersteksfabriek dank aan de oefening en behendigheid der jonge Pompiers is de schade maar zeer klein in dito gemeente is een krankzinnige met groot gevaar van zijn leven op een dak geklommen hij wilde er al de pannen afnemeneen heer riep hem Vriendje liefkom bene den, 'k zal u trakteren met een druppelken de krankzinnige ant woordde Kom hier met uw druppels, ik heb geenen tijd, en hij speelde zijn kleêren uit, om des te rapper de pannen te konnen af nemen. In een familie van Blaton zijn op éenen dag drie kinderen ge trouwd: twee zonen en eene dochter. En d'oudste echtgenoten van België wonen ongetwijfel te Perwez, bij Nijvel; ze zijn getrouwd in 1811 en de man telt 91 en zijn vrouw 87 jaren. Te Gosselies is een veertienjarig meisje in eene koolmijn door een neêrvallenden steen getroffen en bleef dood op den slag. Naar Dendermonde geweestden Ommeganck gezien cn be wonderd er kan niet te veel lof van gesproken worden 't was tref- jelijk, grootsch, vaderlandsch, en alles, zonder iemand te kwetsen, gelijk het in den goeden ouden tijd ging; daarna Pater De Smet gaan bezoeken; hij staat daar recht over de Kerk, den kloeken chris ten held, den Ridder van Ons Heer: waarlijk, een prachtig en kos telijk monument! een der schoonste standbeelden die ergens te vin den zijn. Pater De Smet, den waardigen man, steekt zijn Kruis in d hoogteeen les voor alle Roomsch-Katholieken om stoutmoedig met hunne overtuiging vooruit te komen. Het Standbeeld van Pater De Smet verwekt eerbied en ontzag; men heeft wel gedaan het zoo dicht mogelijk aan de Kerk te stellen. De Belgen, die naar Afrika getrokken zijn, hebben reeds veel geleden door brand in hun kamp en door dieftens der wilde Afrika- nen. 1 Ge vindt toch stommerikken Te Verviers ging d ander week 'ne Piano-verkooper langs een straat waar gebouwd werd en onwe tens liep hij 'nen eemer water omver; de metserdiender, een op rechte prij, dit ziende, geeft hem met zijn schip ne slag op t hoofd dat hij buiten kennis viel. Hij zal hierover voor de Justicie rekening geven en waarschijnlijk strenger gestraft worden, als den rijken Geus van Brussel die op den tramway, omdat hij niet rooken mocht, den bediende bijna't hert instampte. Geen plek land zonder distels, geen soort van volk zonder lomperikken. BRUSSEL. D'ander week, rond half tien 's avonds, ging een Priester door de Glazestraaat, vergezeld van zijne Moeder en zijne Zusteren zietvan eenige jonge geuskes werden zij beleedigd en de schandaligste dingen achterna geroepenvier agenten van policie zagen het en zwegen; de Geestelijke is met zijn familie in een rij tuig moeten vluchten welke schande voor Brusselen wat een poli- cic is dat daar! gaat in 't kleinste dorp van Vlaanderen, en de veld wachter, hij zal er de vreemdelingen beschermen. Wij hooren niet dat er te Brussel proces-verbaal is gemaakt tegen de lafhartige agen ten en de walgachtige Geuzen, t Zou nogtans moeten zijn! Za- turdag is op de ren baan een peerd en rijtuig gestolen ze zijn terug gevonden op den steenweg te Tombéche. In de Keizerstraat speelde een 14 jarige jongeling met een revolver; 't vuurwapen ging af en de knaap kreeg een kogel in de borst, gelukkig dat de kogel op eene ribbe afkaatste of't was een manneken min.... 't En deugt niet, dat spelen met vuurwajDens! 'k Was overlest s zondags in een groote stad al de burgersjongens, in plaats van naar d hoogmis te gaan of een wandelingsken in de stad te doen, ze liepen er als sol daat verkleed en een geweer op den schouder; ze speelden garde- civik, en ze gingen zich oefenen in den tir; allemaal klodden; let er opnu voor 't plezier en later naar de slagvelden t is ne list van de militaristen, om alleman soldaat te krijgen. - Zondag avond is er krakeel en twist geweest in 't gasthuis voor blinden, nabij d Halle poort g'heelde gebuurte was in rep en roer van 't geruchtt scheen dat de blinden geheel Brussel gingen afbrekende policie is er moe ten tusschen komen de rede tot die soort van opstand zou moeten gekend zijn de blinden hebden zoowel recht van spreken, als de ziende. 6 Italianen hebben maandag op d Hoogstraat met mes sen gevochten, eerst onder hun en daarna tegen de passanten; ne werkman ontving twee dolksteken in zijn wezen. HAL. Zondag avond is te Brages een ongelukkige morsdood verpletterd, welke over de baan wilde gaan, voor dat de trein voor- bijgeredèn was. ANTWERPEN. Maandag in t valavond, speelden eenige kin deren op eenen houtstapel aan den Ouden Steenweg; eensklaps riep een hunner. Daar is de baas! loopt! loopt! in hunne haast om beneden te komen, deden zij den houtstapel omstorten en de genaamde Alfons Vaes, oud 21 jaar, werd het hoofd verbrijzeld. Zaturdag avond, inde Lange-Esschenstraat, stiet Rosalia De Saei, een meisje van i3 jaar de pettoollamp om t meisje veibrandae schnkkeliik en is nog denzelfden nacht overleden.... Voorzichtig toch met dien petroolalle wolken regenen nietmaar elke onvoor zichtigheid met den petrol wordt schrikkelijk uitgeboet. In Sep tember zijn uit have van Antwerpen 432 schepen vertrokken en 383 ingekomen! de stoombooten hebben 256 reizen gedaan.... 't Is veel! Men schrijft ons uit West Vlaanderen Binst den nacht van 17 a 18 September laatst is er een diefstal van peeren gepleegd geweest in de gemeente Zillebeke, ten nadeele van den Heer Burgemeester Verhelst Clement, Joseph. De schade is berekend op 20 franks. Den zelfden nacht is er insgelijks eene diefte vanlpeeren begaan ge weest te Zillebeke, ten nadeele van den Heer Lapiere, grondeigenaaar in voornoemde gemeente. De dieven zijn over de haag van zijnen hof ge- klemmen en hebben er voor omtrent iö franks peeren geplukt en mee genomen. Zij waren blootvoets. Op Zondag 22 September, tusschen vier en vijf uren des namiddags is er eene diefte gepleegd geweest te Boe- singhe, ten nadeele van Verbrugghe, Desiderius, pachter in de voor melde gemeente. Zij zijn door de venster ingedrongen, hebben eene kist geforceerd, en er 500 franks en eene zekere hoeveelheid kleedingstukken uitgehaald. De genaamde Ooghe, Ludovicus, metser te Boesinghe, die dit huis goedkende, is met deze diefte beticht. Hij is ontmoet geweest door Degrave, Angelus, toen hij naar het huis gingen ervan afkwam met een groot pak onder zijnen arm Huiszoeking is door de brigade gendarmerie van Yperen gedaan ten eerste, bij Ooghe, Ludovicus. Geen enkel gestolen stuk is er ontdekt geweest; ten tweede, bij Ooghe, Ser- vasius, zoon van Ludovicus. Geen enkel gestolen stuk is er gevonden geworden ten derde, bij Ooghe Leopoldus zoon van Ludovicus, geen enkel gestolen stuk is er ontwaard geworden, ten vierde, bij Degrave, Angelus Hier is het doosje bevonden waar de 500 franks inlagen. Ooghe Ludovicus, zegt dat hij op zondag 22 september, Degrave Angelus niet gezien heeft, dat hij aan 't visschen was. Degrave zegt dat hij Ooghe, gezien heeft en een doozeken gevonden heeft dat deze had laten vailen Binst den nacht van 27 a 28 september laatst is een koornmijt afge brand in de gemeente Vormezeele, ten nadeele van Fivez, Karei, bijzon dere Garde. De schade is berekend op 50 franks. Do brigade Gendarmerie van Yperen doet de vlijtigste onderzoekingen om de dieven te ontdekken. LATER NIEUWS. Te Oosterath, Duitschland, heeft d'aarde gebeeft Den zaturdag nacht, en te Antwerpen heeft 'Ne Georgius Day, gekleed in 't zwart laken, Aan de Bank National zijn fortuin willen maken, Gestolen 3 briefkes van duizend frank waarde Van 'ne koopman in meubels die werkte en spaarde, Maar op tijds g'attrappeerd, en gegrepen bij 't vel En gebracht in het drooge, daar zit hij nu wel. Te Brussel 'ne Gezant uit Japonië gekomen, Want de Vorst van dit rijk, nu ook had vernomen De feest van den Koning en van zijn mevrouw; En eilaasin ons land deze week was er rouw, Van vaders en moeders en zusters, die zagen Den droeven moment van het scheiden opdagen, Als de jongens der loting die vielen in 't lot Dendipo in moesten, als soldaat en piot! Sa jongens, 't is droef van uw ouders te scheiden, Doch meer nog hun ziele zou kwijnen en lijden, Moest gij u slecht voegen en vallen in 't kwaad; Maar neen, houdt u eerlijk en blijft goed soldaat! Dan wordt gij geacht en geëerd van uw cheffen, Dan moogt gij, als eêlmans, uw koppen verheffen Dees weke, den dijnsdag, ja 'k was op den trein, Zag men t'allenkanten, een foule ongemein, Van jonge studenten, die d'ouders verlaten En trekken blijmoedig naar hun pensionnaten Vakantie gevierden met drift en met vreugd Maar dan wel studeeren, dat past aan de jeugd. Ik las 't in Latrappen op de muren der zalen: Er is eenen tijd om zijn hert op te halen Maar ook eenen tijd van te werken mermoed, Studenten, adieukes, en ziet dat 't gij doet. Te Ukkel zal maandag de feestvlagge zwieren. Voor Van Langendonckt, die jubel gaat vieren, Als zijnde getrouwd reeds den helft eener eeuw, En te Dison, bij Luik, is geweest groot geschreeuw Van droevige mijners, die boven gekomen, In stee van de vreugd in hun huis te doen stroomen, Krakeelden en dronken, met stok en met mes, En wierpen als Geuzen met pint en met flesch; Te Luik, op de straat, is 'ne man doodgevallen; O mensehen en vrienden, eene les voor ons allen, Om effen te staan en en te wezen bereid, De dood komt als dief, zoo het is ons voorzeid. En als wij nu gaan in de verste gewesten Wij vinden er rampen en droefheid en nesten, In Rusland, den Keizer omringd van een volk Het hert vol van woede, in d'handen den dolk, In Londen, een gramschap in alle de herten, Geschreeuw op den Rus en zijn venijnige perten In d'Indische streken, waar door zijne fout Een bloedig tooneel voor het Volk wordt grbrouwd; Ach menschen verblind, waar zijn toch uw zinnen, Waarom niet tesamen den Vrede beminnen? Ons leven is kort en voor elk, na den Tijd Komt loon of komt straf voor g'heel d'eeuwigheid.

De Werkman | 1878 | | pagina 2