t t Verschijnt alle Vrijdagen. HOE het IN PRUISEN GEGAAN HEEFT EN NOG GAAT! INSCHRIJVING. Toen -wij, geachte lezers van de Werkman, u over eenigemaanden den uitslag gaven van den Prijskamp in spreekwoorden en vergel ij penissen, beloofden wij tevens u later eens de opbrengst van die prijsvraag ep te die nen; en ziehier is zij nu. Het is een boek, plechtig de namen inhoudende van onze 80 ijverige mede dingers, dat ten minste 240 bladzijden in 12" tellen zal en in 2 deelen is ver deeld. Het eerste handelt over de volksspreuken in 't algemeen, over haren vorm, haren oorsprong, hare hoedanigheden en hare weerde. Het 2de deel ehelst al de kluchtige, schil derachtig ?n dichterlijke spreuken die de medekampers ons toegezonden heb ben. De Vlaamsche Volksspreuken zoe heet het boek. Ge kunt er op inteekenen bij Mr Van Laere, katholieke gazetverkooper, te Dendermonde, mits hem uw adres en t frank te zenden in posczegels of post- mandaat Met 1" November wordt de inschrij ving gesloten. De Schrijver. ZEVENDE JAAR N° 3iz - ii October 1878. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Bericht aan do lezers van de Werk man te Zele. Degene die boeken ver langen te koopen uit ons bureel.kunnen dezelve laten geworden door den uit- verkoaper van de Werkman, P. Gossey (vermits dezelve 8 dagen op voorhand te vragen) zonder verderen omkost als gelijk ze ten onzen bureele verkocht worden; degeen die ook almanakken verlangen (den Aalstenaar) zullen de zelve insgelijks by hem bekomen. Spreekkamerken. Wetteren, al de documenten, wel ontvangen. M. St. Meerendré, 't stond alzoo ge boekt, tot Dec. 79. Eecloo, alles ontvangen en juist bevonden. id. Waasmunster Men ziet dat op "t eerste verzoek de prijskamp uit St-Pauwels arriveert w'hebben te doen met wakker volk. Vr. C. H. ikzendeu 't Stuivers magazijn; franco; en nogtans, dobbel I premie, de prijs blijft 3,00. Vr. te Belcele, proficiat voor uwen prijs. 1 't Aalstenaarken zal binnen een goei tien dagen gereed zijn; onder andere behelst bij de volledige en verbeterde Historievan de Geuzen in ons Land. Goede winst voor d'Uitverkoopers; mengelieved'aanvragenbijtijd tedoen Wekelijksche Sententie. Willem III, de vader van den tegen- woordigen Pruis, heeft te Keulen een standbeeld gekregen Te dier gelegenheid speekt 't volk van hem zijn werken en woorden worden opgehaald en er wordt 0. a. gezegd dat Willem III, den 5 april 1815 te Keulen de volgende woorden heelt uitgesproken Onze groote bezorgd heid zal wezen van te waken over uwe Eigendommen en over uw Ge loof. Uwe Religie, (hij sprak aan katholieken) uwe Religie, het heilig ste wat de mensch BEztT, zal ik eeren en beschermen. 't Is omdat de tegenwoordige Pruis het heiligste wat de mensch bezit,aangerand heeft, daarom is 't dat hij zich in den allerellendigsten toestand bevindt Eene les voor iedereen Te Deum in de kerken van Bosnië en Herzegowina omdat die twee provinciën door d'Oostefirijkers zijn ingepalmd. De keizer Frans-Josef heeft aan den oppergeneraal 'nen schoonen brief ge schreven van lof en gelukwenschen. Hij drukt er de hoop uitdat die provinciën nu gaan bloeien in rust en voorspoed. In Hongarië is men van een geheel ander gedacht. Daar protesteert men tegen die bezitneming welke de Staatskas gaat ledi gen tot den bodem toe en aan den invloed der hongaarsche Magy- aren den krak geven. Geheel 't ministerie van Pesth geeft zijne demissie. In Albanië gaat men voort met te vermoorden. De muiters hebben wederom eenen pacha met 156 soldaten verwurgd. De engelsche ministers zijn geweldig bezig met een plan van veldtocht tegen den Emir van Cabul; 't zal waarschijnlijk voor de toekomende lente zijn. De Czar zweert aan de koningin van En geland dat hij voor niets is in de beroerten van den Afghanistan. De Engelschen luisteren, maar gelooven niet. Van Calcutta schrijft men dat het indisch leger vol geestdrift isde grensbewoners van den Afghanistan doen met d'Engelschen meê. Gambetta is in Zwitserland om te trouwen met eene rijke weduwe van 5o jaren en 40 millioenen. Die volksvriend is verzadigd maar de fransche radikalen, te Geneve verbannen, zijn razend en bedreigen Gambetta die op zijn gemak niet meer is en ten spoedig ste naar Parijs terugkeert. Te Roomen spelen de uitgehongerde werklieden op tegen het piemonteesch goevernement; ze zijn zonder werk en brood, en de staatskas wordt door alle soort van vreemd gespuis uitgeplunderd. Dat is't progres In Oostenrijk ook is een liberaal burgemees ter verdwenen met de kas die een half millioen inhield. Men loopt hem na. In België roepen de liberalen dat Malou slechtbestuuid heeft en ons land naar 't bankroet deed loopenen in plaats van te sparen, spreken die mannen niet als van nieuwe millioenen uittege- ven om een versch model van kanonnen in Pruisen te gaan koopen. En daarna In de Ministeriën van Italië is eene som van 1,400,000 Ir. verdwenen gelijk ijs voor 't vuur.... De brillen worden opgezet; maar nikske te vinden't Goevernement heeft, ten nadeele van den Paus, 't zevende gebod afgeschaft; en 't krijgt nu van zijn eigen volk een broek van't zelfde laken. Er zijn te Senegal weër drij gasthuisnonnen overleden, slacht offers' van hunne zelfsopofferingen opnieuw twee gazetten in Frankrijk veroordeeld, plichtig gevonden zijnde van leugens en las teringen tegen 't geestelijk. De volgende woorden zijn inde Kamers van Pruisen uitgespro ken, in de presentie van Bismarck en zijn Ministers, zonder dat deze er iets konden op zeggendus 't moet waarheid zijn, tot in den grond. Geachte Lezers, wie g'ook zijt, gelieft met aandacht deze regelen te lezen en oordeelt dan wat er moet gezegd worden van de partij in Belgenland, die opentlijk schrijft en zegt dat de voorbeelden van Pruisen hier moeten nagevolgd worden. Mijnheeren, zegde een Katholieke Gedeputeerde, g'hebt wetens en willens 't volk opgehitst en gepijnigd, om wanorde te kunnen verwekken en daarna 't bloed te doen stroomen. Als er een geban nen onderpastoor terug in zijn Parochie kwam en dat uw gendar men hem aanhielden, dan werd hij op uw bevel, van stad tot stad, van prison tot prison vertransporteerd 't volk stond dit met koken de bloed te aanstaren; en als vrienden van den vrede den Landraad gingen bidden van die uitdagingen te staken, om eene botsing te mijden, daar kregen zij voor antwoord Welnu dat t bloed vloeie, des te beter. (Bismarck zijn volk roeptWie heeft dat gezegd; en despreker zegt aanstonds: Zijn naam is Delsa.) Gelukkiglijk, gaat hij voort, er heeft geen bloed gevloeid, 't volk heeft bloemen ge strooid voor de voeten der geboeide Priesters, en velen hebben in 't prison gezeten, omdat zij voor den verdrukten Priester geweend hadden ii En wie onder u, Mijnheeren, heeft niet hooren spreken van de begrafenissen te Kosten Niet eenen katholiek kon in het katholiek kerkhof begraven worden, of zijn Familie moest den Schismatiekcn Priester herkennen, 't Spreekt van zelfs, de katholieken weigerden, gelijk het hunne plicht was; dan moesten de lijken, dagen bij dagen boven d'aarde blijven liggen. Er is een,lijk geweest dat 18 uren op straat voor de kerkdeur is blijven staan. Een ander katholiek lag reeds 8 dagen in lijken, als, om de verbittering van 't volk te stillen, de kerkraad besloot van zelve tot de begraving over te gaan; de Landraad wist alles; maar hij liet dqen, om den President van den Raad tot eenige maanden gevang te konnen veroordeelen.... Dan werd beslist dat elke persoon die een katholiek hielp begraven, 3o marken boet moest betalen of 8 dagen prison doen. En om de ver volging nog wreeder te maken, gebood de Pruisische Policie dat er 6 personen moesten aanwezig zijn, zoodat iedere begraving aan den Staat 2 a 3oo marken opbracht. Mijnheeren, indien uw budjet te naaste jaar meer opbrengt, 't zal geld zijn, waaraan de tranen van t volk kleven en voor niets ter wereld zou ik daarmee ten oordeel wil len komen. Wat dunkt u, menschen van Vlaanderen, van die afschuwelijke zaken? en moet men niet van al de duivels uit d helle bezield zijn, om te durven wenschen dat zulke schromelijkheden in ons Vader land zouden geschieden

De Werkman | 1878 | | pagina 1