lOWIMLAWI Den Tooverboek. o,5oc. De Belgische keukenmeid, 1,00. IS. AMERIKA. De besmetting te Memp D e tatereelen, die van het woeden der geelkoort- te Memphis worden geschetst, zijn hertverscheurend. De eigenaardige lucht der ziekte kan men, zoo wor it verzekerd, reeds op drie uren afstand rieken. Alle zaken staan stil; de banken zijn slechts een uur open. Lijkwagens en dektorskoetsen zijn de eenige rijtuigen, die men op straat ziet. 's Nachts worden teertonnen gebrand voor de huizen, waar lijken moeten weggehaald worden overdag wordt een roode lap uitgestoken, maar velen sterven verlaten en hun lijken worden eerst later ontdekt. Landloopers gaan dikwijls in de leegstaande huizen en sterven er; anderen vindt men dood op straat. Het begra ven gaat zoo snel mogelijk. Het bestuur der stad is totaal in wanorde; het gepeupel is mees ter. Door den dood en de vlucht is de bevolking van 40,000 op 35oo verminderd van dezen is de helft ziek. Een vierde der gestor venen zijn kinderen. Negers en ander gespuis rooven en stelen; de verlaten winkels worden opengebroken. ZWITSERLAND. Ijzingwekkend Drama. Op 28 september laatstleden was het derp Schmitten, in de na bijheid van Grusch, het tooneel van een ijzingwekkend drama. Te midden der diepe stilte van den nacht, toen iedereen zich reeds lang ter rust had begeven en zorgeloos lag ingesluimerd, hoorde een later uitgebleven man, gerucht in de woning van een beenhouwer den genaamde Keiler. De voorbijganger hield stil, en vernam weldra duidelijk noodkreten, als van iemand die worstelen moet om leven of dood. De man gelukte erin, door buitengewone krachtinspanning, de deur van het huis te openen en hij snelde naar de plaats, van waar het angstig geschreeuw om hulp, steeds duidelijker tot hem kwam. Een afgrijselijk tooneel vertoonde zich voor de oogen van den toe gesnelde. Keiler bevond zich, met eene uitdrukking van razende en bloeddorstige zinneloosheid op het gelaat, bij het bed waarop zijne vrouw en zijn kind, een lieve knaap van 3 jaren oud, badende in hun bloed lagen uitgestrekt. Onmiddellijk ving eene onbeschrijflijke worsteling aan tusschen Keller en den gebuur, die er in gelukte den moordenaar het groot mes, waarmeê deze zich gewapend had, uit de hand te wringen. Keiler vluchtte dan in een aanpalende kamer, nam er een ander mes dat hij zich in de borst plantte, en viel om niet meer op te staan de ellendeling had zich het hart doorboord. Het arme knaapje heeft nog eenige uren geleefdeenige oogen- blikken later gaf de ongelukkige moeder den geest. Men zegt dat geldelijke verlegenheid Keiler bijna zinneloos had gemaakt en als de oorzaak zijner barbaarsche en ijzingwekkende daad moest aanzien worden. D'ander week te Brussel, in de Valkstaaat, mishandelde eene vrouw zoodanig haar echtgenoot dat hij schrikkelijk bebloed, ver- scheide messteken in 't hoofd, naar 't St Pieters-gasthuis moest ge bracht worden. Vrouw Michiels, van Brussel, verloor te Saven- them haren reiszak met 2000 fr. Gelukkiglijk was hij door den werkman Fr. Heutvels gevonden, die hem aanstondsaan de bedroef de vrouw terug behandigde.... De werkende klas bij ft in 't algemeen achtbaar en eerlijk. In Vlaanderen en Brabant is 't miserie en compagnie met d'hoppe, die mislukt is er laag in prijs staat en in 't zuiden van Frankrijk zullen de wijndruiven weinig opbrengen... Zoo is 't overal iets. Een jong meisje heeft zich in een h^tel aan de Station-du- Nord van Brussel gezelfsmoord... Z'had die schoon princiepen in de slechte scholen geleerd. T'Oostkerke is 't zesjarig kind van den baanwachter onder de oogen zijns vaders, door 't convoi vermorzeld... Droeve gebeurtenis! Zondag kwam een exprestrein van Spa en een marchandise van Pepinster op dezelfde linie; dank aan den machinist en zijn ge weldige devoiren, konden de treinen stilstaan op 5o meters afstand.. Anders, ware er een bloedige botsing geweest... Ze kunnen niet wel genoeg oppassen, aan die ijzeren wegen 't Heeft zondag nacht t'Elsene gebrand bij den plafonneerder Everard d'huisgenoten waren afwezigwant te Brussel bestaat de zotte gewoonte van maar ten 9 of 10 ure 's avonds op zijn pintjes te gaan en de schoon, liefelijke morgenduren te verslapen. De schade is aanzienlijk en de Justicie soupconneert kwaadwilligheid en doet onderzoek. De eigenaar der liberale gazet l'Etoile beige is overleden en heeft, gelukkiglijk voor hem, zijn biecht gesproken; de Bien Public, die groote vermaarde gazet van Gent, heeft zondag Jubilé gevierd van 25 jaren bestaans morgends een Mis van dankbaar heid, en 's middags een oprecht vlaamsch katholiek vriendenmaal... Dat is loffelijk Te Vilvoorde is onlangs groote Feest geweest voor M. Goet- huis, geneesheer aldaar, die Jubilé vierde voor 5o jaar huwelijk. M. Goethuis was steeds een vriend en weldoener der werkende klas geweest, bijzonderlijk in tijden van rampen en ziekten, en 't Volk heeft hem zijne dankbaarheid getoond, door t bevlaggen der huizen en't aanbieden van geschenken. Z. H. Leo XIII, dien volksvriend willende vereeren, heeft hem Gregorius den Groote. 't Ridderkruis gezonden van den H. Het groot lot van 3o duizend fr. der Antwerpsche-Leening- 1867, is gewonnen door een Antwerpsche Spaarmaatschappij. Pro ficiat en een goed gebruik van te maken De Spaarmaatschappijen om uitteleggen voor den aankoop van aktiën, zijn allervoortreffe lijkste zaken. D'ander week viel te Luik een vat genever van den kamion, zoodat t vocht over de straat vloeide; aanstonds was er eengene- verist bij, die met zulke groote teugen den drank insloebberde, dat hij levenloos neerviel en op een karreken naar zijn huis moest ge voerd worden. Ge vindt toch gloeiende prijen Nabij Diest is de metsersgast Petrus Wilmus, oud 64 jaar, over d ijzere route willende gaan, de twee beenen afgereden en koi ts nadien gestorven, en te Ksneux, bij Luik, is 'ne mensch van Hamoir, in de statie, waar hij werkte, tusschen twee waggons ver pletterd; te Wauze, ook in de Walen, hebben twee zwervende mandemakers gevochten, zoo wreeddat ereenen terplaatsdood bleef- den anderen is dadelijk g'arrêteerd. T'Oostende is de visscher J. Tunmere, in d'eerste dok uit zij nen boot gevallen en verdronken. Twee gazetschrijvers van Parijs hebben nabij Moesereen ge vochten met den degeneen der krawatten is gewond aan zijn rech- I terhanddaarna zijn ze vaneen getrokken; en in Frankrijk zijn weer dnj slechte gazetten door de Tribunalen veroordeeld voor hun schromelijke lafhertige leugens tegen 't Geestelijk. Indien de wet alles moe st sekuur onderzoeken en strenge Justicie doen al de slechte gazetten waren als lasteraars gebrandmerkt, j Dat is nu oprecht gemein!... Twee Belgen, Devaux en Bey- ard,die op de kosten van Staat en Gemeente naar d'Expositie van Parijs gestuurd werden, zijn de twee prijen daar niet op heeterdaad I van diefstal betrapt!... 't Is goed dat er treffelijker volk weg is, an ders zou Belgenland daar op een reputatieke komen! 't Was maandag, 7 October, wederom al feest in de bloeiende ffe- ™fnteHVa? gaarde. - Men vierde het 25jarig Jubelfeest van den neer Hendrik \an Durme als hoofdonderwijzer dier gemeente Schoone en kostelijke geschenken zijn den verdienstelijken schoolmees ter opgedragen door het gemeentebestuur en de oud- en tegenwoordige scholieren van de welbefaamde gemeenteschool. Dit Feest strekt tot eer, zoowel aan het gemeentebestuur, hetwelk dankbaarheid weet te bewijzen aan wie ze toekomt, als aan den voortreffelijken Leeraar die door zijn goed oppassen en het voorbeeldig kwijten van al zijne plichten, dusdanige teekens van eerbied en herkentenis op zich getrokken heeft. u*je 1 ac* er een banket plaats in een der restaurants der gemeente Vijftig toegenegene vrienden van Meester Henricus schaarden zich al daar rond hem en allesis op de hartelijkste en vriendelijkste wijze afge- loopen, gelijk het daarbij altijd gaat onder christelijke en brave burgers Want men heeft bemerkt dat ai de Aangezetenen, het oudvaderlijke en godsdienstig en zoo redelijk gebruik onderhoudende, de lekkere spijzen door den Deer vergund,met hebben aangeraakt,zonder het dankgebed den weldadigen Gever van alle goed toegestuurd. Eene enkele uitzondering heeft zich opgedaan,en dit door een heer die anderen moet leeren bidden die uit hoofde van zijnen staat het goed voorbeeld dient te geven en die. wij weten het zeer stellig, geheel anders in zijne kinderjaren is geleerd geweest van zijnen braven Vader en zijne deugdzame Moeder. Men schrijft ons uit Calloo: Over twee jaren bouwde men in onze parochie een klein heiligdom, oegewijd aan het II Hart van Jesus. De kleine bidplaats werd dage lijks van in t begin door de parochianen druk bezocht. De godsvrucht groeide meer en meer aan, men vereenigde er zich drijmaal in de week om er openbare gebeden te storten en er het H. Hart op eene bijzondere wijze te vereeren zoodat de kapel weldra te klein was. Dank aan de milde gilt eener vurige minnares van Jesus' Hart, heeft men onlangs eene gansch nieuwe kapel kunnen bouwen die eene oppervlakte beslaat van omtrent 3U vierkante meters. De wijding van het nieuw en pracb- ïg heiligdom heeft zondag, 29 September, plaats gehad en wij mogen zeggen dat zij waarlijk plechtig en indrukwekkend was. Er werd in de parochiekerk een solemneel lof gezongen waarna de wijding der kapel plaats bad. Eene ontelbare menigte was ter kerke gesneld. De Congre gatie der Jonge Dochters en de Xaverianen met hunne standaards, een twintigtal studenten van St Nikolaas, eenige jonge zangers en de gees telijkheid gevolgd van eene groote menigte, vormden den stoet. Men begat zich naar de kapel onder het zingen der litanie van het H.Hart. Na de wijding zongen de Congreganisten en de Xaverianen eenige zeer schoone lofzangen ter eere van het H. Hart van Jesus en :de stoet begaf zich statig naar de kerk terug waar men het dankend Te Deum aanhief. Na de plechtigheid stuurde de Eerw. Heer Pasteer eenige woorden van dankbaarheid toe tot al degenen die meêgewerkt hadden tot het opluis- teren van het feest dat nog lang in het geheugen der Parochianen zal blijven. Ongetwijfeld zal de eeredienst tot bet H. Hart van Jesus op deze pa rochie neg meer en meer aangroeien. Mochtte Jesus nog altijd in die Bidplaats zijne milde zegeningen uitstorten over degenen die er van zijn medelijdend Hart hulp en troost komen afsmeekenmocht Hij er de zondaars met zich verzoenen, ds z wakke sterkte geven en ons allen in zijn H. Hart verbergen, mocht Hij er voortaan nog onze huldo en onzen eerbied aanvaarden dan wordt Calloo voor ons het gezegende Vlaamsche Paray-le Monial Altijd en overal malheuren! Te Meire, bij Aalst, zijn maandag 7 huizen afgebrand, waaronder een groote Hofstede de Pompiers van Aalst zijn er geweest, hebben er moedig gewerkt en de naburige huizen gered. De schade is aanzienlijk. Er moet woensdagavond op de route van Gent naar Aalst een déraillement geweest zijn; men peist rond Meirelbeke de laatste treins waren sterk ten achteren. ij vernemen daar dat het ongeval te Meirelbeke slechts eene ontriggeling is geweest der lokomotief op 't bijzonderste speur; geen ander gevolgen zijn er geweest dan eenen retard der treinen 't con voi van g ure arriveerde maar ten 11 ure 20, en de marchandisetrein van 8 ure, is 5 uren later gekomen.

De Werkman | 1878 | | pagina 2