Verschijnt alle Vrijdagen. Nieuwe Boeken. Frankrijk heeft tegenwoordig schoo- ne en dei'tige schrijvers, die boeken maken, naar welke iedereen verslin- gèrd is en die altijd 't goed en de waar heid voor oogen hebbendat moet in alles de richting en den regel zijn. Een zulkerschrijversis Raoul deNavery; al de fransch-lezende belgen kennen en eeren dien naam en 't is waarlijk een goed werk van d'heeren drukkers Van der Schelden te Gent, van aan Vlaan deren eene goede vertaling dier boe ken te bezorgen. Ze zullen veel, met plezier en nut gelezen worden en, ze kerlijk! meer dan eens moeten her drukt worden. Reeds zijn twee werken van dien grooten schrijver in 't Vlaamsch ver schenen Alena Weyten of het Roode Klooster, gentseh verhaal; en Zacha- rias de Schoolmeester aiie twee die boeken in groot formaat, 28n bladz. en aan den civielen prijs van 1,50. Ze zijn te koop in ons bureel franco 1,60. Nog iets, ons lijstje van nieuwe boeken zal eenige dagen wachten er is op veel plaatsen te veel ander bezig heid 2 't Stuiversmagazijn, zesde ZEVENDE JAAR N° 3i3 - 18 October .878. Prijs in üureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. jaar, is te koop aan 3,00. 3. D'AP i manakken zullen woensdag gereed zijn. j Men mag er reeds vragen. 4. Een ander nieuw boekje isDe Schat der Armen, aan 0.5'J c. Verders zijn ons Magazijnen altijd voorzien van an der schoone en nuttige leesboeken. Aan den heer die den grooten hoek over 't Vee gevraagd heeft, hij is toegekomen, hoop ik? zal in 't kort eene kwitancie gepresenteerd worden. - A propos, 'k ontving lest advies uit den post dat ik moest komen, of 'nen delegué zenden, vermits er een brief was toegekomen, met geld in, iets dat tegen de wet strijdt. lie ging zien, en 7 er was 'ne zilveren frank in voor In- (j dië; gelukkig dat de brief ongetee- kend was, of de verzender zou, tot 1 mijn groot spijt, nog in affronten en (j| kosten geraakt zijn. Ergo een les voor 't vervolg. Uit alle dingen moet 'ne mensch leeren; do wetten zijn toch (i voor de ganzen niet gemaakt. 4 Ontv. uit "Wetteren-ten-eede '2,50 tot Augusti 1879. Vriend D. B. (j Zeeland, uwe oplossing was te laat toe- gekomen. M. te Stekene, dat zal ongetwijfeld zijn, en als 't vergeten wordt, ik ben ik daar nog. Ontv. uit Oed. 5,00. Vriend te Burght. 't spijt mij kan u geen remplacant WEKELiJKSCHE SENTENTIËN. REMEDIE TEGEN T SOOALISMUS. Den besten middel om 't Socialismus te bestrij den, is de verbetering der volkeren naar lichaam en naar ziel. Er moet gezeid worden dat onder dit opzicht niet gedaan wordt, wat zou moeten gedaan worden; wij zouden alle mogelijke middelen moeten gebruiken om ft lot te verbeteren, der min bevoordeeligde, van degenen die recht hebben zich over hun lot te beklagen. In den Elzas kunnen de leeringen der Socialisten niet binnendringen, om dat de werkman er eene ruime gezonde woning heeft, welke zijnen eigendom is geworden, dank aan menschlievende Sociëteiten. Een dier Sociëteiten heeft op korte jaren 980 huizen gebouwd; allen zijn met 'ne wekelijkschen opleg door arbeiders gekocht, uitgenomen to. Men rekent dat er op die wijze door de werklieden eene som van 3 millioenen fr. is uitbetaald. De werknfan geeft wekelijksch een wei- nigske meer dan zijn gewone huishuur en op 10, i5 jaren worden hem de stukken behandigd dat hij heer en meester van zijn huis is. (Zoo sprak overlest, in de Duitsche kamer, den Afgeveerdigen Jan Dolfus.) Paus Leo XIII blijft in goede gezondheid en met grooten iever, de Kerk besturen. Van den eenen kant, wordt Hij met droefheid omringd, als Hij al die rampen en al die vervolgingen ziet, maar van den anderen kant vindt de Paus groote reden van troost in de getrouwheid en gene genheid van zoovele millioenen Katholieken, die nog alle dagen ver meerdert. De Keerriers uit den Oosten brengen ons allerslechtste nieuws aan over den Turk die dwees is en de conditiën van den Vrede al hinkepin kende ot niet uitvoert; over den Rus, die meer wil hebben als hem toegelegd was, omdat Engeland zich met Indien moet bezig houden en Oostenrijk werk genoeg heeft in Bosnië. Welke valschheid voorden Rusakkoord blijft akkoord; maar woekeraars profiteeren van alles.... Als die troebels maar niet voortduren en ons in 1879 geenec generalen oorlog brengen. De duitsche kamers zijn bezig met hunjwet op de Socialisten, 'tls d\v ang, niets dan dwangDe Katholieken verzetten zich tegen vele puntenonder andere verwerpen zij het artikel dat aan de policie 't recht geeft eiken Duitscher als Socialist te vervolgen. Dat isdwin- ggelandij, riep een der voornaamste katholieke sprekers en ook, zoo lang vijftien millioenen Duitschers voor hun Geloof vervolgd worden, zullen wij met het Goevernement niet stemmen. L Goed nieuws uit Amerika; de Aartsbisschop van New-York komt naar Rcomen te chijnen, dat er maatregelen dienen genomen te ■worden, vermits g; ,sche landen in Amerika gereed zijn om tot den Roomsch-Katholieken Godsdienst over te komen. En dien Rus dien armen drceven Rus! hoe wilt hij zooveel embras maken buiten zijn land, als zijn eigen volk rondom hen opstaat en krielt gelijk raspen om den boom. De wijze man zegtRespice finem! De ver drukkers van personenjen volkeren eindigen slechtEn de Rus staat daar als voorbeeld zijn volk, de idoscovietcn, de kozakken enz. roe pen en schrijven dat zij 't ongelukkigste volk zijn van de gansche we reld, dat zij liever sterven, met vrouw en kinderen, als de verdrukking te blijven afzien. Van alle kanten zijn er samenzweringen de opstan delingen, die zich NIHILISTEN noemen, waarom, weten wij niet de Nihilisten hebben eene geheime rechtbank samengesteld, waarin zij oordeelen en vonnissen, gelijk de staatsrechters D'ander week is de groote stad Riazan afgebrand: 23 blokken steenen huizen, 31 houten huizen en 70 magazijnen.zijn afgebrand de schado wordt op 2 millioe- j een roebeis geschatte Oster zijn 79 huizen en een kerk afgebrand; te Nedetchine, 56 huizen, te Gousavka, 69 huizen en daags nadien ont- vingen de Staatsmannen te Moscou naamlooze brieven, door de Nihilis- ten geschreven en waarin deze verklaarden de brandstichters te zijn en te zullen alle eigendommen in de steden van Rusland vernielen Welke ellende Vergeten wij niet, geachte lezers, dat de verdrukking der armen en weezen, eene wraakroepende zonde is, welke in deze wereld zelf wordt gestraft.... En wat heeft den Rus niet verdrukt, niet gebrand, niet gemoord in Polen Koning Humbert van Italië ziet er kattijvig en droef uit; gan sche dagen is hij bezig met de papieren zijns Vaders te doorsnuffe len e'n oude rekeningen te vereffenenDe Koning zucht en betaalt om de schandalen te mijden. Die Koning Humbert is precies van de slechtste niethij zou misschien aan den Paus restitutie willen doen doch dan zou hij riskeeren van zijnen troon te vliegen, dooi de Vrijmacons algelijk! in zijn plaats zou ik zeggen liever zonder troon, als zonder gerustheid in mijn gemoed. Zelfs de Protestanten van Engeland komen in hunne godsdien stige oefeningen naar 't oud Geloof terug: te Londen zijn 35 Prote- stantsche kerken, in welk de Dominé's het Roomsch-Priestergewaad gebruikenin 58 kerken wordt licht aan het altaar ontsfeken en in 14 is 't gebruik van wierooken ingevoerd, allemaal zaken die Luther en Calvijn afgoderijen noemden. Frankrijk komt een zijner voornaamste, geleerde en deugd rijkste Mannen te verliezen: Monseigneur Dupanloup, Bisschop van Orleans; zijn iever om de rechten van 't Volk en van de Kerk te verdedigen was zonder palenzijne welsprekendheid wereldbe roemd, en zijne talrijke uitgelezene schriften zullen, zoolang de we reld bestaat, die groote Ziel doen kennen. Hij was van 't jaar 1802, Priester van 1825 en Bisschop van Orleans sedert 1849. Alhoewel oud en krank, deed hij onlangs nog zijn manhaftig woord in de Fransche Kamers weerklinken voor den Paus en voor 't vrij onder wijs van 't Volk. Eere, lof en dank aan dien Man Welke zachte dood schrijft een ooggetuige over 't afsterven van dien Bisschop. Ten 5 ure 's avonds waren wij rond hem vergaderd een onzer deed eene geestelijke lezing, waarop de eerbiedweerdige man eenige diepgevoelde bemerkingen maakte. Ten half zes ging hij in zijne kamer, alwaar de E. H. Chapon hem nog eenige bladzijden voorlas. Daarna nam Mgr. Dupanloup zijn Rozenkranseen oogenblik later werd hij door eene benauwdheid overvallen, hij ontving de absolutie en terwijl de aanwezigen het gebed zegden Gedenk, 0 H. Maagd gaf de oude Bisschop den geest... Welke zachte dood! 't is de dood der recht- veerdigen.

De Werkman | 1878 | | pagina 1