't Groot Parlement. Men abonneert in onze bineelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. @HMSIl«tLM]®§©ï3 SgifüDW®,, heeft geschonken.... Dat is nog deftig gesproken! Italië zit weeral zotider Ministerie; koning Humbert zou zich een beddeken Ministers mogen zaaiden. Dat landeken is zoo uitgeput en zoo ziek als 'ne mensch die in geen 17 weken van zijn bedde is geweest.... En de logiemannen hadden nogtans zoo eeu wig veel geluk beloofd, als de Paus van zijn goed was beroofd; en sedert dien zijn de rampen en d'ellenden per vitesse aangekomen en 't algemeen gedacht is, dat het maar beteren zal, na d'herstelling van den Paus in zijne Rechten. Bismarck heeft na veel devoiren en loopmerkten, zijn wet op de Socialisten gekregen hij kan nu zijn tegenstrevers willekeurig vangen er uit't land jagen.... Zullen daarmee d'hartenen de gemoe deren veranderen Al de wijze menschen denken NEEN en zeggen dat Bismarck zijn Land en zijnen meester beter zou gediend hebben met zijn stomme wetten tegan 't Katholiek in te trekken.... Zich op dwang en geweld alleen steunen, is loopen op ijs van éenen nacht. Te Parijs, op d'Exposi'.ie, is een horlogie die alle uren een pistool- scbout afschiet... Dat is nu recht den tijd dooden In een gazet van Amerika stond overtijd de de volgende annonce Een persoon vai 30 jaren. vraagt een goede vrouw naar fortuin wordt niet gezien, doch mon verlangt dat de Familie der bruid 15,000 dollars geve, als borg voor haar goed gedrag. Gevolgen DER DRONKENSCHAP. Te Brussel is de ge naamde Sweerts, daglooner, 56 jaren, van zijnen trap gevallen en op den slag dosd gebleven... De ongelukkige was bedronken! D'ander week is de boerenknecht Jung te Sounagne (bij Ver- viers) ongelukkig aan zijn dood geraakt; hij keerde ep 'ne ledigen wagen, met 2 peerden, naar huisde peerden verdoolden en g'heel 't gespan viel in eene diepte van 4 tot 5 meters hoog. De peerden bekwamen lichte kneuzingen, maar den knecht bleef dood op den slag; hij was over 2 weken getrouwd. T'Antwerpen, in een logement nabij de statie, is ten nadeele van eenen hollandschen koopman in diamanten, de som van 11,000 fr. in gouden munt gestolen. Te Elsene is vrijdag een werkman van 20 jaar in eenen put gevallen en korts nadien overleden en zondag avond is in een her berg tusschen St-Gilles en Vorst, door een twintigtal aardewerkers zoo wreed gevochten, dat een hunner voor dood ter plaats bleef lig gen. Onder de Kandidaten t'Antwerpen door de Geuzen voorge steld, is een Protestant die geweigerd heeft zijn kind te laten doo- pen als het op sterven lag; onze hedendaagscheongeloovigen, zegde M. De Beucker daarop in eene Meeting t'Antwerpen, ze zijn erger dan de heidenen. En 't zijn zulke manuen, die christene steden wil len besturenEr is t'Antwerpen goede hoop dat de Geuzen zullen afgestemd worden. Zaturdag is er te Brussel tegen ongeveer 100 melkvrouwen proces-verbaal gemaakt, wegens verwatering hunner melk. In d'Universireit van Leuven zijn 46 heeren studenten meer dan 't ander jaar. Te Swevegem was bij de bakker Van de Maele een vat petrol aangekomen... De bakker werd 's nachts ongerust ot 't vat niet uit liep en ging 's morgends ten 6 ure algauw eens zien, met licht en vergezeld van zijnen knecht Corveits. De olie vatte vuur, ontplofte en bracht eene vreeselijke brandramp te weeg. Meester en knecht zijn zoo erg verbrand, dat er geene hoop meer is van genezing. EVERGEM, 14 October 1878. Mijnheer de Opsteller, Gisteren kwam eene sterke afdeeling van den Katholieken School penning van Gent een uitstapje doen naar Evergem met het doel er eene nieuwe afdeeling te stichten. Begunstigd door een overheerlijk weder is het feest ten vellen gelukt alle huizen waren bevigad, want als er sprake is van een katholiek feest dan ziet men dat Evergem katholiek is in de ziel en dat al de po gingen der wolven die met het schaapsvel op de schouders naar Ever gem komen om er verdeeldheid en tweedracht te zaaien, dat al hunne pogingen, zeg ik, vruchteloos zyn en vruchteloos blijven. Om 3 1/2 werden de bestuurleden des afdeelings verwelkomd door onzen achtbaren en moedigen heer Burgemeester Verschueren; de stoet met de onlangs ingerichte zangmaatschappij aan 't hoofd, trok de dorp plaats/op onder het zingen van de Vlaamsche Leeuw - Om 5 uren had er in de ruime en prachtige muziekzaal een concert plaats ten voordeele van den Katholieken Schoolpenning. De zaal was veel te klein om de toegestroomde volksmenigte te plaatsen, en wij twijfelen niet of de inzameling zal bijzonder vruchtbaar geweest zijn. De zangmaatschappij opende het concert met eenen schoonen koor Jerusalem van Verdi, daarna droeg de heer E. Y. eenige kluchtlie deren voor,die zeer toegejuichd werden; maar wat bijzonderveel bijval had en meermaals door een donderend handgeklap onderbroken werd, wasde Voordracht van den heer advokaat Van Begerem-Drubbel die, na in naam van het hoofdbestuur bijzondere bedankingen toegestuurd te hebben eerst aan den heer Burgemeester voor het zoo gulhartig onthaal en daarna aan den heer Baron Van Loo-Malfait die, op de eerste vraag, zijne prachtige muziekzaal ter hunner beschikking gelaten had, legde Spreker het doel en de strekking htfnner maatschappij in klare en wel gepaste bewoordingen uit, tevens, deed hij de noodzakelijkheid uitschij nen eener vereenigde macht, nu bijzonderlijk, dat het nieuw ministerie alle middels gaat inspannen om het godsdienstig onderwijs uit de scholen te verbannen en van zin is, ons in name der vrijheid, het wereldlijk en verplichtend onderwijs op te dringen. Nogtans, ging hij voort, zijn wij niet ontmoedigd en vangen wij met genoegen den strijd aan voor Godsdienst, Taal en Vaderland; groote moeielijkheden. harde tegenkantingen zullen wij ontmoeten, niettemin zal de Katholieke Schoolpenning die wederom eene afdeeling te meer telt, alle recht en alle wettige middela-gebruiken om zijn doel te berei ken. Endigende, drukte Spreker de wensch uit dat alle katholieken hun nen plicht zullen weten te kwijten sa in de aanstaande gemeentokiezin- gen. die door de genzen ep politiek terrein gebracht zijn, eens eene duchtige klopping te geven aan de mannen die op niets anders uit zyn dan om zielen aan de Kerk te ontrukken en dia gedurig tieren Van 't en- gediert der.Papen, verlost ons Vaderland, wel te verstaan na de kiezing. Ziedaar, heer Opsteller, de beschrijving van dit feest, dat wij laag in 't geheugen zullen houden en dat wij hopen binnen korten tijd te vernieu wen. Een katholieke die hoopt op Volharding. list. Dag, Lippen, Nelea, Jet' en Zander we gaan ons 'ne Presi dent kiezen en Parlement houden Neten. Ja, »m ®rd*r t'heudon in de samenspraak. Jef. En daarna te trakteeren 1 Laat ons kiezen. Tist. Bij acclamatie Vriendon, ik stel Lippen voor, den ronden, kluchtigen, rechtzinaigen Vlaming. Allen. Ja, vivac Prgeideat Lippen. Lippen. Herteijk bedankt voor d'eer en als ik van mijn leven rijk wordt, 'k deel mijn fortuin met u. Tist. Van 't welk gaan wij spreken? Lippen. Van d'affairens van 't Land. Wat rechten de kaffers te Brussel uit Jef. Nesten en klodden. De krijgslasten verzwaren. Zander. Ons kostbaar geld, de millioenen van 't land aan kanons geven, Tisl. 'c Onzijdig België in een oorlogsvoerende Mogendheid ver anderen, om ens vreeg of laat in een bloedbad te dompelen. Lippen. Eerste schelmstuk tegen 't Vaderland. Wat doen ze nog? Tist. Een wet bereiden om 't Christelijk Onderwijs uit de scholen te verbannen. Zander. Zijn ze niet besehaamd daarmee af te komen Jef. Geen krucifix in de scholen, geen beeld van O. L. Vrouw, geenen Priester, alles wat van God en van 't Geloof spreekt, buiten Zander. Maar, dat is helsch Tist. Deen de Geuzen iets anders dan helsche zaken Jef. Welke rampen zal dit Geuzen-Ministerie nog over ons Vader land trekken Lippen. En welk hertzweer voor de Kiezers, die daaraan gehol pen hebben Tist. 't Zijn meest Walen geweest. Neten. En verbasterdeerde Vlamingen 'ne Waal is gelijk den Franschman, voor gedurige verandering 'ne Vlaming is vaster, en zegt Wat van over honderde jaren geschiedt en waar geen slecht in te zien is, dat moet blijven. Lippen. En wat kwaad kan toch de Leering van den Catechismus doen Integendeel wordt alle goed daarin niet geleerd Waarom is d® wereld op sommige plaatsen zoo slecht en zoo vuil?Omdat die heilzaam ste leering er vergeten wordt. Neten. Maar zal die wet deorgaaD Lippen.. In de Kamers ongetwijfeld ja. Tist. En in de Gemeenten, op de Prochiën Jef. Gent èn Brussel en Luik hebben reeds die infameteit begaan van Ons Heer uit de scholen te bannen. Zander. Ze krijgen ook brood volgens hun meel. Neten. Maar de Vlaamsche Steden en Gemeenten Is er geen Vlaamsch bloed meer in d'aders als er bij ons Voorouder iets onreeht was, ze zeiden neen en 't was neen Allen. Bravo Neten. 'k Ben Burgemeester 'k ben Schepenen 'k ben lid van den Raad 'k Zou'ne keer willen zien of ik voor de despotten van Brussel zou buigen. Als ze brieven zouden zenden om 't kruisheeld uit de school te halen, 'k zeu zeggen neen en als de force publique zou komen, 'k zou zeggen Eerst over ons lijf gaan voor een Vrijdenkers- school stemmen wij geenen centiem Lippen. God geve ons overal zulke Burgemeesters en Raadshee- ren! Tist. 'k Wil zalig zijn, indien er in g'heel Vlaanderen,zulke mannen van moed waren, de schobejakken zouden de poepperkes krijgen en van schrik achteruit deinzen, Lippen. Laat ®ns nu elk een Sententie geven Nelen, eerst, omdat hij daar zoo deftig gesproken heeft. Neten. 1' Sententie 't Is groote plicht van overal katholieke Raadsheeren te kiezen zedelijke en stoffelijke welvaart eischen het. Tist. 2e Sententie 't Zijn de Walen die ons dat Geuzen-Ministe rie hebben opgeofferd. De Vlamingen meeten door de .Kiezing toonen, dat zij vrij en christelijk willen leven en sterven. jef 3° Sententie Eendracht maakt machtde Geuzen steken 't vuur aan 'tland al de kleine bagatellekes moeten vergeten worden; ieder geede burger is verplicht water bij te brengen om den brand te blusschen water ofte een goede katholieke stemming. Zander. 4e SententieMisschien zijn er die zullen zeggen Niemand weet of ziet mijne stemming maar God ziet en weet hetHij die ons dagelijksch brood, dagelijksche gezondheid en dagelijksch leven moet geven in wiens handen wij toch moeten vallen. En is er een groo- ter kriem als tegen zijn eigen Geloof werken? Lippen. Bijgevolg, plicht van te gaan kiezen, plicht van wel te kiezen, plicht van alle persoonlijke opinie daar te laten, plicht van eendrachtig te werken plicht van Mensch, van Burger en van Chris ten Plicht voor God én voor ons Vaderland LeVen de Katholieke Kiezers Leve 't GeleofLeve ons vrij Vaderland Allen Leve! Leve Leve Lippen. 'k Verklaar dejZitting gesloten.

De Werkman | 1878 | | pagina 2