Abonnementen worden op alle tijdstippen des jaars aanveerd. Het Schrift van den Kardinaal-Aartsbisschop. (Vervolg). VOORDE UITGEHMERDE^ïTcHlNfl EM MONGOLIË, JfflAlOL TEW, HA 1VDÏX EN ISIJVERHEIB GEER4RDSBERGEN. Tarwe 26 fr.; Masteluin, 21,00; Haver, 19,00; Boonen, 21 fr. boter per kilo, 2,87; Vlas per kilo, 1,48; aardappels, 9,00; lijnzaad, 34 fr. koolzaad, 38 fr. AALST Tarwe, 27 fr.; Masteluin, 24,25, Vlas per 3 kilo 4,00 45,25; Aardappels 08,75; Hop049 fr; Boter, 3 kilos 7,26 k, 09,54 Oplossing van 't Raadsel. Maar een ander teeken van den tijd, schrijft Msr Dechamps, is dat God aan de ongeloovige wereld geweerdigt te spreken door do stem der mirakelen. Wij weten wel dat de Geloofsverzakerij met een spotgelach dit teeken wilt verdrijven, doch, twijfelt er niet aan, zij spot omdat ze bevreesd is. De feiten blijven feiten, en stellig kwellen zij het Ongeloof. Eindelijk, wilt gij een laatste teeken van den triomfonzes Gelsofs? Aanschouwt, in tegenwoordigheid der Kerk, de houding harer vijanden. Is't geen houding van geweld, van list, van leugen? Die sprekers van verdraagzaamheid hebben geen ander hoop dan in 't geweld, en al hunne wijsheid komt daarop uit, van d'openbare machten te overmeeesteren, om de Leering der Kerk te bestrijden. Ze geven zich uit als aanhangers der vrijheid van geweten, en willen inderwaarheid niets anders dan hunne STAATS-Religie opdringen, of beter gezegd hun Staats-Ongeloof, hunne eigene leering, hun nen twijfelgeest, hunne loocheningen, onder 't masker van eene schijnheilige en onmogelijke onzijdigheid, door een verplichtend onderwijs. En 't is op de kosten der Christene Familiën, daar zelfs waar deze in overgroote meerderheid zijn, dat zij die zedelijke dwingelandij, de verachtelijkste van allen, willen inbrengen. Is'tnu alles? neen door't aanschouwen der Kerk worden zij verbitterd, gelijk deoogzieken door de stralen van 't licht, en hunne gramschap tegen de Kerk wordt zinneloosheid. Hebben zij niet honderde kee- ren gezegd en geschreven Zijt schismatiek, zijt protestant, zijt i) Turk, zijt zelfs heidenen van d'ergste soort, zijt alles wat gij wilt, als ge maar geen katholiek zijt; de Kerk alleen moet gij vluchten.» En welke Kerk? Welke Kerk, vraagt de geleerde Kardinaalen hij antwoordt De Kerk der Apostelen en der Martelaren, de Kerk der Vaders en der Leeraars, wiens namen meer zeggen als alles wat men kan uitdrukken, de Kerk der Athanasiussen en der Augustinussen, der Ambrosiussen en der Chrysostomus, der Leo's, der Gregoriussen van Roomen en van Naziance; de Kerk der Orde-Stichters, van die ontelbare familiën van helden die de volkeren hervormd hebben en die niet ophouden ze te heiligen de Kerk van mannen gelijk Bene- dictus, Bernardus, Norbertus, Dominicus, Franciscus van Assisen; de Kerk van mannen gelijk Ignatius, Franciscus-Xaverius, Philip- pus Nerius, Cajetanus van Tiëna, Franciscus de Sales, Vincentius a Paula, Paulus a Cruce, de la Salie en Alphonsius de Liguoride Kerk der groote mannen van de Wetenschap, sedert geleerden ge lijk Clemens van Alexandria en Origenes, gelijk Thomas van Aqui- nen en Bonaventura, tot mannen gelijk Leibnitz en Descartes,gelijk Fénelon en Bossuet; de Kerk die, zij alle'en, in hare Offerande, de overleveringen van alle Volkeren, over den val en de verlossing van den mensch uitlegt de Kerk die, zij alleen, door hare leeringen, al de vragen der Ziel beantwoordtde Kerk die door haar Sa cramenten, al de wonden der Ziel geneest; de Kerk die, zij alléén, een groot Sacrament van Liefde heeft om den Zielendorst te laven, die, zij alléén, aan de menschelijke zwakheid de kracht geeft welke men niet slechts bij de Heiligen ontmoet, maar bij eene ontelbare menigte Christenen, die in alle maatschappelijke standen, door de liefde tot God en tot den evenmensch verslonden worden. Maar 't is juistdien schitterenden glans der Kerk, welken d'Ongeloovigheid verbittert. Wilt gij daar 't bewijs van? Terwijl d'Ongeloovigheid haar oogen afkeert van de groote en heilige zaken der Kerk, gaat zij niet langs alle kanten en wegen schandalen opzoeken, en als zij eenige rampzalige ongetrouwe vindt, vermengd in d' ontelbare gees telijke legers van 't Christendom, griipt zij die uitzonderingen niet vast om ermee in een eerlooze vreugd te triomferen De Kerk alléén op de aarde, gêneert aan al de opstandelingen tegen God. Al het overige draagt er den stempel van den mensch en wordt door den hoogmoed gerust gelaten. Maar de Kerk alleen draagt op 't voorhoofd 't merkteeken van den Meester en 't is in hare tegen woordigheid alleen dat de Geleofsverzakerij beeft en het Non Ser- viam, ik zal u niet dienen! herhaalt. Daar hebt gij de oorzaak van haren haat tegen de kerk, van haren drift om ze te vervolgen. Zij gelukt daarin, als God haar laat doen, en hij laat haar doen, als de wereld een verzoening noodig heeft. Maar in de kerk grenst de uur der groote vervolgingen immer aan de uur der groote zegeningen. De gansche geschiedenis der KERK toont het, en onze eeuw, op hare beurt, zal het bewijzen. Katholieken, roept de KARDINAAL-AARTSBISSCHOP ten slotte uit, katholieken, vergeten wij het niet; 't is op het kruis dat dees groot woord vervuld werdIk heb de wereld overwonnen; en't is aan ons dat dees ander woord van den grooten Overwinnaar wordt toegericht: In der waarheid, inderwaarheid, ik zeg het u, indien (i het tarwegraantje, in d'aarde vallende, niet sterft, het blijft alleen: maar sterft het, 't geett talrijke vruchten. Wat hebben wij dan te vreezen? Door al hun geweld wrochten onze vijanden, ondanks hun, aan den oogst van Gods KERK. Reus, Geus, Neus, Keus; opgelost doorNM. G. Braemen L. Janssens, Waasmuster; Ch. L. De Smet, Aalst; Cesar Van Driessche, Zele; Michel Van Driessche,id; Florence Clauwaert,Calc- ken; J. Jansen-Spoor, Laken; August Geerts, Nederhasselt; E. Van Uitvelde, Eg, Roels, Lowie De Donder, Em. Geerinck, Zele; Th. Celie, DesteldonckAmedée De Schepper, Haasdonck (Waas); Hector D'Herde, Erwetegem; Alf. De Groote, student, Geeraards- bergen; Fr. Baetens, Wetteren; Sidonie De Backer, Berlare St-Paul; Altons Vereist, Meerdonck; Alois Possemier, St-Pauwels, (Waas); B. V. D. S. Aalst David heeft overwonnen de Reu? Zoo zalle» wij doen met de Geus Pijnsda» hem zetten eenen Neus Met te doen een goede Keus D. S. Aalst. Nu verheft zich de Geus Kleek en sterk als een Reus Kiezers, doet gij een goede Keus Hij valt neder op zijn Neus B. V. D. S. Nog epgelost door Ch. Rooms, koorknaap, oud 13 jaren, Kemseke en Ch. Pauw els, Seveneeeken, die schrijft als volgt Zij zouden als een Reus strijden te Seveneeeken, Wanneer zich voor deed dragen eenen Geus; Om zijnen Neus in 't wierookvat te steken, Hij zou wel zien mislukken zijnen Keus. Opbrengst der vorige Lijsten 1561,36 M. Van Assche Lebbeke 2,00 Naamloos Temsche 3,50 Naamloos Temsche 3,00 Opbrengst van een konijnenvel S. Pauwels 0,30 Een werkman S. Pauwels 1,00 Onbekend 0,30 Onbeaend 1,00 Naamloos 0,30 Een pint bier gespaard, een jongman S.Pauwels 0,10 Opbrengst van 0,10 J. J. S. Laken, 2,00 Jufvr. Julie Wybo te Brugge, 3,00 Ter eere van Jesus, Maria en Joseph, aan mijne lijdende Broeders, C. V. Aarschot. 6.00 SPREEKKAMERKEN. Al wat ons gevraagd is, zal in 't begin der naaste week komen. L. 't was te laat gekomen. Tot maandag. Geachte heer B. te St Gilles, 't boek is u toegezonden en UE. heeft het, hoop ik, reeds ontvangen. Vriend Vr. te Aarschot, UE. heeft betaald tot Dec. 1878. M. Cr. tot februari 1878. Vriendelijk gegroet. Vr. te Gent, de naaste week. Ontv. uit Laken 2,50 totóet. 78. id. uit Meisele tot 7ber 1879. Jufvr. te Oedelen, 't zal komen. Be minde Jufvr. te B. ongetwijfeld hebt gij nu reeds uwen prijs uit St Pau wels ontvangen. Nog een laatste woord in 't partikülier over de Kiezingen. Vrienden, iaat u toch niet omklappen doer schoone beloften of vleiende woorden Voor 't katholiek en voor anders niets, en zorgt wel van uw zaken in orde te doen 't is allergemakkelijkst: een kruis- ken zetten, in 't vierkant boven de namen der Katholieke Kandidaten en dan Leve Geloof en VaderlandGe moet niet bevreesd zijn van uw da- gelijksch brood als ge weldoetGod kan ons brood geven, maar den Geus niet. Men zou somtijds peizen van iets te winnen met slecht te kie zen, maar wie kan ziekten zenden, sterftens onder menschen en vee God, tegen wie gij zoudt werken met liberaal te kiezen. Te koop bij Lowie Van Laere, Lokeren wijk Boxelaar, Spoelken, goed ingespannen EZEL, inkarre 's maandags. NINOVE. Tarwe, fr.27; Rogge, 2ofr.; Boontjes 23 fr.; Aard appels, 09 a 10 fr.; Boter, per halve kilo, i,5o; eieren 2,45. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 27; Rogge 18; Boo nen 25,00 Aardappelen 08; Boter per kile, 3,3ï; Eieren per 25, 2,95. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 26,00; Rogge, 18,5o Boter per kilo, 2,85; Eieren 2,65; Aardappelen, 8,75; Lijnolie, 67,25; Kempolie, 00,00; Lijnkoeken, 21,5o; Kempkoeken, 19,25. Mechelen. Veemarkt op Neekerspoel. 80 stuks inlandsch ras van fr. 245 tet 480. —563 stuks hollandseh ras, van fr. 390 tet 925. Binnen de stad. 3c stuks inlandsch ras van fr. 215 tot 385. 087 stuks hollandsch ras van fr. 330 tot 445. Zele. Tarwe 23,00: Rogge, 15,00; Boter 2,80; Eieren, 2,90; kemp, per 11 kilo 11,89 St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 24,00; Boekweit 14,00; Haver 14.00; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,58; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,54. LOKEREN. Tarwe, 23 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,09. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 35 tot 36 fr. Rog gebloem, 25 fr. Op de veemarkt waren28 stieren, i3y ossen, 186 koeien, 023 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. 0,70; ossen, fr. 0,90 a 1,09; koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalveren, fr. 1,00 a 1,10. Aalst, drukkerij met snelpers, van Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4