im... uuonneert in im/.c buteelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. B:J9nr£NILAMI3>8@t3 iilIMWS, De Nihilisten van Rusland hebben weer een officier van Policie vermoord't Gaat daar Mor Gullen, Primaat van Ierland, Aartsbisschop van Dublyn en Kardinaal der Roomsche Kerk, is overleden, 't Was een ieve- rige Geestelijke, en een goede van zaliger den grooten Paus Pius IX, gQMI88LMai)i©Ji! MHHüJWiD Nid is d'andci' weck een schip omgeslagen en gezonken; de schippersvrouw. De Boye en drij van haar kinderen zijn ver dronken de vrouw was maar 32 jaar oud en de meisjes, och ar men vaa 2 lot 5 jaar. Ds wa«h#op van den schipper, die op eens g heel zijn huishouden verliest, is onbeschrijfelijk. De 'soldaat Tonneau, die t'Antwerpen zoo tiegerswreed een vrouw vermoord heeft, is door den Krijgsraad veroordeeld tot eeuwigdurend gevang en militaire degradatie. De moordenaar is 'ne Geus van 't echt ras. Vrijdag nacht van d'ander week is t'Antwerpen in de Spui straat, 't suikerfabriek afgebrand van sieurs De Raedt en Goeman. De schrik en den alarm rond de'fabriek, inde klein huizekes, was groot; moeders en kinderen liepen half gekleed, en al wee- nende, uilden huize; nogtanszijn al de aanpalende huisjes gered. zacht is. Gedurig worden hem dreigbrieven gezond-u; men heelt hem verwittigd naar Berlijn niet terug te keeren, zoo hij niet wil groete gevaren inloopen. Van den anderen kant heeff men aan den groothertog van Bade geschreven dat zijn leven in erijkel was, in dien hij denduitschen keizer bleef herbergen. In 't Oosten broebelt het altijd voort, en meer om meer.. In alle landen is men t'akkoord om te zeggen dat de berlijnsche vrede maar 'nen papierenvrede was. Voornamentlijk slaan al de russische bladen den vollen oorlogs toon aan. Vooruit, roepen zij, wij hebben de kans te schoon. Het traktaat van St Stefano moet herleven, en het zuiden der Balkans behoort ons tee. Engeland zit in 't nauw met den Afghanistan en zijne woelige vassalen van Indië. Frankrijk is door inwendige twisten verscheurd. Bismarck heeft het Socialismus en den Kulturkampl op zijn lijf. Oostenrijk weetniet wat doen met dien olifant van Bosnië en Herzegowina, welken Bismarck hem geschonken heeft. Hernemen wij dus onze plannen en veroveringsdroomen; alles lacht ons toe. Aldus spreken de Russen. En zij gaan stoutmoedig vooruit, 't Is zeker dat zij den Emir van Cabul aanhitsen en ondersteunen. 't Is zeker dat zij Persië tegen den Turk en den Engelschman ^tTs^zeker dat zij Griekenland tot den oorlog en Thessalië en andere provinciën tot den oproer aanstoken. Een glinster zal den vernielenden brand van den oorlog doen losbersten. Een verbond tueschen Engeland, Frankrijk en Oostenrijk schijnt op handen te zijn. Over 2 maanden ging in gansch Europa de blijde roep op pax, pax! Vrede, vrede! maar de staatsmannen vergeten te dikwijls dat zonder reehtveerdigheid de vrede onmogelijk is. BRAND EENER Kerk. Vrijdag avond omtrent negen ure werd de stad Hoorn (Nederland), dooreen zwaar onweer overval len ééne bliksemstraal, die door een buitengewoon harden slag on- middelijk gevolgd werd, stak den toren der kerk in brand. Het vuur werd niet onmiddelijk bemerkt, en elkeen ging onbe zorgd ter rustetoen omtrent ten half twee ure, men gewekt werd door het geroep: brand Op den toren was eene kleine vlam z'cbt- baar Spoedig rukte de brandweer met eene brandspuit aan, doch nauwelijks begon die spuit te werken, of men zag gansch den toren in licht laaie vlam. Nu rukten al de brandspuiten aan, doch de voortwoekerende vlammen waren niet te stuiten, zoodat in den tijd van drie uren, die schoone kerk en de sierlijke toren geheel afge brand waren. Gelukki" was er nog veel, dat weerde had, te redden, waarbij vele burgers zich manmoedig gedroegen. Daar de kerk niet te red den was, werd alle meeite aangewend, om de gebouwen in den omtrek te behouden, onder andere de hooger e burgerschool, die vuur be<*on te vatten, hetwelk met vele moeite bedwongen werd. Andere ongelukken heeft men, zoo ver wij vernomen hebben met te betreuren, en men twijfelt niet of de kerk en toren zijn goed ver- zfikciii Naar men vermoedt heeft de bliksem eenenbalk in den toren ge troffen, die van negen ure tot half twee is blijven smeulen, totdat eensklaps de vlam uitberstte. 'ne Pater Dominikaan, (die in de wereld graaf de Robiano was) had in Duitschland Mis gelezen, zonder permissie van t Goe- vernement en moet daarom voor de rechtbank verschijnen.... Een schoon landeke van vrijheid met waar, dat ne Priester aan den Protestantschen Staat zou moeten gaan vragen ofhij het H. Misoffer mag opdragen. Ons Heer heeft aan zijn Discipelen gezegd: Doet dit ter mijner gedachtenisMaar Bismarck, een nietig schepsel, roept. daarbij: Als ik will r AMERIKA. Woensdag van d ander week beeft een hevige storm te Philadelphia gewoed: 3i kerken, 35 fabrieken, 27 scholen, 5o aadrre openbare gebouwen en 384 parttkuliare nuizen zijn erg beschadigd. Acht schepen zijn gezonken men berekent de totale schade op 2 millioen dollars. De fransche gazetten schrijven dat de woeste prij die te Brus sel zijn vrouw door de venster der tweede stagie gesmeten heeft 't mensch was niet dood. maar 't schok niet veel, dat dien manscheneter aangehouden is.... 't Was toch t minste dat ze kon den doen, van dat stekelverten seffens vast te zetten. Zijn naam is Dezer dagen ontstond een hevige brand inde nabijheid der statie te Gammerages. De statieoverste begaf zich aanstonds ter plaats, deed eene opening in den muur maken, die daor het vuur nog niet aangetast was, en gelukte er alzoo in de bewoners te red den. Dank de moedige poging van den statieoverste en van eenige andere geburen was de brand weldra gebluscht. Er zijn projecten om van Brugge een zeehave te maken, om aan die stad een deel van haren ouden roem te geven.... Doch, geen eenen van die nu leeft, zal dat zien Zaturdag morgend omtrent 3 ure, hoorden twee werklieden die zich langs de Allee Veite naar hunne woning begaven, halfge smoorde klachten, welke schenen voort te komen van den anderen oever der Willebroeksche vaart. De twee werklieden liepen naar de plaats, van waar zij de klachten hoorden, en vonden er een man, die zich met moeite aan den oever vastklampte. Zij trokken den ongelukkige uit het water, en deze vertelde hun dat hij daags te vo ren dronken was, en met een Hollander laat in den avond naar huis was teruggekeerd. In de Alle'e Verte zou de Hollander hem een slag in het aangezicht toegebracht en hem zijne horlogie ontnomen hebben. Gedurende het gevecht, dat daarop volgde, had zijn aanval ler htm in het water geworpen en de vlucht genomen. Een gerech telijk onderzoek is ingesteld. BERGEN. 28 oct. In de laatste dagen van verleden maand, bevond zich de elfjarige zoon van een landbouwer van Haut-Lien, met zijn vader in een veld nabij hunne woning en speelde met den hond van een hunner geburen. Eensklaps wierp het dier den knaap ep den grond en beet hem aan de rechterwang, 's Anderdaags be- merkre de eigenaar van den hond dat deze ziek was. Vreezende dat het dier zou razend worden, doodde hij het en begraafie het zonder hetzelve door een veearts te doen onderzoeken. Hij verwittigde echter den vader van het kind wiens wonde uitgebrand werd. Onge veer eene week geleden, klaagde de knaap dat hij ziek was. De geneesheeren bestatigden dat hij door de watervrees was aangetast en verklaarden dat er geene hoop van genezing meer bestond. Een dezer laatste dagen is het kind te midden der verschrikkelijkste pijnen overleden. Te EXAARDE is er ook strijd geweest en dat nog met drij lijsten maar toch geene Goddelooze Geuzen zulde En wie is er gekozen? De oudste, de wijste en diegene die 't best gelegen zijn om de verschillige wijken van die uitgestrekte gemeente te vertegen woordigen Ja maar! de beerkensweten wel hoe zij het schikken moeten. Weest er maar zeker va». Allons proficiat! Zaterdag morgend heeft men uit den Dender, op het grond gebied der gemeente Herdersem, het lijk opgehaald van den ge- naamden Prosper Cochez, oud 3o jaren, herbergier te Gijsegem. Het slachtoffer, dat woensdag in huwelijk zou treden, was den 16 dezar naar Wieze gegaan, waar zijne toekomende vrouw woonde, om er eenige uitnoodigingen ter gelegenheid van zijn huwelijk te doen; bij het naar huis keeren, omtrent 10 ure's avonds, is de ongelukkige door da duisternis misleid, toevallig in het water ge vallen en verdronken. Da Hopmarkten blijven altijd in denzelfden kalmen toestand, aan rondom de 5o fr. Een sober affaire DEN BOER EN ZIJN BUIS. 't Is gtbeurd t'Aalst dijnsdag gepassosrd; 'ne Landsman van Erpe, den Winter ziende naderen, was naar Aalst een groote nieuwe buis voor de stoof komen halen; hij ging met die buis op zijn schouders en 't pijpken in den mond, lustig naar huis, langsover de groote Markt de uitslag der kiezing was juist gekend en de liberalen, in het dragen dier buis, een spot ternij ziende, begonnen te pronken en te prinsmuilen, en zelfs ee nige liepen den Man met de buis achterna, haalden hem in aan het einde derNieuwstraat en pakten hem daar zijn baisaf; deLandsman had wel te zeggen dat hij die buis gekocht had voor zijn gerief en met gereede penningen betaald hij kreeg nog scheldwoorden naar zijnen kop en zag zijn nieuwe buis in een geuzenhol dragen den Boer, recht bij den Commissaris en zijn geval uitgelegd Vriend, al ons Agenten zijn nu bezig, gaat met ons complementen uw buis halen; daarnaartoe gegaan; met gebrul en gehuil ontvengen terug naar de Policie; proces-verbaal opgemaakt - gezegd dat de Boer 's anderdaags moest terug komen woensdag was de Erpenaar ojr zijnen posteen Agent van Policie ging met hem meê naar 't geuzenhol; en nu viel ar wiet meer te grollen; de buis moeöt voor de pinne komen dit vermaard stuk'kompareerde; en in wel ken toestand verplettend en verstampt, bij zooverre dat de Boer zijnen eigendom niet meer wilde herkennen en terug naar den Gom mis-iaire trok; een tweed» proces-verbaal werd opgemaakt; de Boer kreeg een bonskan voor een nieuwe buis, mdhr wel wetende dat Tijd geld is, vraagt hij daarenboven nog schadeloosstelling voor zijn loopmerkten, en dat zal hij krijgen osk

De Werkman | 1878 | | pagina 2