lie Wrcptllu'den van den Mus. ^ut en Vermaak; Verdediging der Rechten van 't Vlaamsche Volk. (5 Vervolg). VI. Een nieuwe gezel in de nieuwe woning. Als 't vrouwvolk in? ic 't hoofd heeft, voor 't goed of voor 't kwaad, krijgt het er uit. Drij maanden zijn verloopen sedert dat Marfaop zulke aondoen- lijke wijze had gesproken van iets dat in onze streken iedereen heeft, eene huisje oiti in te wonen. De polak is nog altijd in groote gunst bij den kommandantMarta heeft dagelijks meer de genegenheid van Vera aangewonnen en mocht haar zelfs den titel van vriendinne geven; haar huisje op den heuvel is ge bouwd; in hout, maar sterk en wel gesloten; de installatie ervan heeft met zekere plechtigheid plaats gehad door een eetmaal, waarop Piotro en Anna met hare kinderen, eu den sergeant Ga- briël waren uitgenoodigd. Wie zal de vreugd der ballingen beschrijven, als ze daar, zon der omringd te zijn van russische cipiers of spions, in hunne lieve Peolsche taal van 't Vaderland mochten sprekenzekerlijk, niemand van ons is ooit in zulken wreeden toestand geweest als die twee brave zielen en kan derhalve hun geluk over die veran dering niet beseffen. Zekeren dag, na 't werk van Cesar in de Bureelen, zaten zij in hun huisje als de deur opengestooten wordt en een groote zwarte hond binnenloopt, gevolgd van eenen langen magerpu man, met krachtige wezenstrekken Heere God! riep de Polak, bedrieg ik mij niet? Bergen ontmoeten malkaar niet, maar menschen wel, sprak lange magere vent. Hendrikriep Cesar. Hij zelve, in vleesch en beenderen, mijn allerliefste vriend. Leve Polen... Kom in mijne armen. Ha, sa! sprak de polak, na de eerste blijken van v riend- schap, ge zijt dan niet dood Integendeel, vriend, en ik ben zeer te vrede, vermits gij er ook nog aan houdt, dat ik onder getal der levende ben pardon, madame, dat ik als verrezenen in uw huis kom vallen. Nox, riep hij tot den hond, hier en stil. De Polonèse wist niet wat denken of gelooven over den toon en de manieren van dien kerel. Liefste Marfa, spsak Cesar, mijnheer is dien Franschman van welken ik u al zoo dikwijls gesproken heb... Hendrik. Ja. Hendrik zaliger, als 't u blieft, 'nen armen schilder, die bijna een manneken min was, omdat hij in Polen 'ne veldslag van te dichtbij wilde zien. Hendrikriep Marfa, ge zijt- dien dapperen Franschman waarvan ik zoo dikwijls heb hooren spreken; mijnheer ik ben gelukkig en trotsch van uwe kennis te maken. Welkom!duizend maal welkom O, ik ook, sprak Cesar, ik ben gelukkig u te zien, des te meer dat'k u zeker en vast dood meende; door welke buitenge wone omstandigheden, zijn wij vereenigd! ik laat u in Polen te Vergrot', dood op 't slagveld en gij kemt mij hier, in Syberië bo- zoeken, in 't kostuum van gardecliasse. Ja, vriend, dat is 't fijnste ge weet, ik was uit Parijs naar Polen gekomen om landgezichten te schilderen; ik neem daar dienst; voor de heilige zaak van Polen; ik sterf, ik verrijs; de Russen grijpen mij vastik wordt veroordeeld om eene tweede maal te sterven, krijg onverwachts gratie en wordt naar hier gestuurd om er van den lieven Czar al de duivels mogen hem halen om van hem kost, logement, vuur, kleeding en drij centen daags te ontvangen. Is 't geen raadsel, madam? Hendrik, sprak Cesar al lachende, ge zijt toch altijd dezelf- sten farceur. Bah, ik schik mij naar 'i lot en tracht met 'elke levensver andering vrolijk voort te doen. Bravo, riep Marfa, een derde telloor optafel zettende, mijn heer Henri zal onsd'eer aandoen? Waarom niet madam? Cesar, Cesar, mij dunkt ge zijt hier prinselijk gelogeerd goed vuur, goede tafel, aangenaam gezel schap en een nieuw huis, en galeiboef zijn! menigen burger te Parijs is zoowel niet g'installeerd Inderdaad, Godlof, voor 't oogenblik gaat alles wel, maar wie weet wat ons in de toekomst verwacht! O, ja, dat is de groote bezorgdheid in dees vervloekt land, waar alles van 's avonds tot 's anderdaags verandert. Figureert u vriend, in 't begin was ik hier op de Bureelen, als op zekeren morgend, de kommandante misschien een spinnekop op 't plafond gezien hebbeiiv. :V -v,iin verlof kreeg en zonder eenige rede naar 't gevang wera gc .dengélukkig nog, dat de goede"Vera acht dagen nadien mijn verlossing verkreeg en nu woon ik te bo ssehen, kt een arm hutteken. Vriend, vriend, sprak Cesar; 'twas dan uwe portefeuille welke in mijn handen gekomen is, want ik ben uw opvolger. Gij mijn opvolger Ja, schilder en schrijver op de Bureelen. En de kommandante? die duivelsche hekse? Jegens mij, liefelijk; men kan niet meer. En g'hebt haar uitgeschilderd Haar en gansch de Familie En niet buitengevloge n? Meer en meer in gunst gewonnen Luistert, wij zijn in't land der raadsels. Mijn echtgenoot, sprak Marta, heeft geen zwarte kleur voor de schaduwe genomendaar is 't geheim Geen zwart voorde schaduwe! wel, dit strijdt tegen de kunst gelijk water tegen 't vuur! en g'hebt dit gedaan Cesar Hier begonnen de eerste uitleggingen; want de vrienden had den malkaSr zooveel te vragen; over den toestand van 't Vader land, over de kennissen met welke zij in den oorlog geslredea hadden, over al hetgeen er voorgevallen was. Cesar vertelde de dood van den graaf op de reis naar Syberië, zijn huwelijk met 's Graafsdochter, Marfa, hunne wree'de schei ding en gelukkige en onverwachte vereeniging. Het laatste woord van Hendrik was dat hij in dit vervloekte land niet ging blijven. En wat schikt gij te doen? werd hem gevraagd. Van hier wegvluchten Och, mijnheer, dat is zoo moeielijk, herhaalde de vrouw. Moeielijk maar niet onmogelijk, sprak de Franschman, en uitgeraken zal ik er. Velen hebben het beproefd, zuchtte Cesar, maarzoo weinig gelukt. Maar ik zal gelukken, sprak de Franschman in geestdrift, eene stem in mijn hert zegt het mij; wij zullen dat rampzalig ballingschap verlaten WIJ ging het uit den mond der twee Polakscbe. W. V. VOOR DE UITGEHONGERDE VAN CHIM Efi MONGOLIË- opbrengst der vorige lijsten. 1581,36 Onbekend Hofstads 5,00 Onbekend 1,00 Een huisgezin van Ursel om God te bedanken 5,00 Een kind van Maria Ursel 5,00 Van de meesters der zondagschool van Thielrode 5,00 Bijzondere gift 0,50 Uit dankzegging voor don goede.n uitval der kiezing, eene ka tholieke van Sottegena 4,00 Jacobus Aalst 0.80 Naamloos LATER NIEUWS. De straatstrooperij der Geuzen t'Aalst is nog al belangrijk geweest in de Kattestraat, dikke steenen gesme ten ia de fitrien van M. Ferdinand Roggeman, schoonevasen, quin- quets en 'ne spiegel gebroken; in dito straat, ruiten uitgesmeten bij HM. Standaert, Moreels, Haeleydt, Van Geem, Boon, DeVos; bij de Broeders van Maria; in de Statiestraat, bij MM. Borreman en "Van den Broeck; in de kerkstraat, bij M. Borreman en Torfs in de Pontstraat in 't Collegie en bij M, Van Malderen; op de keizer lijke Plaats, bij MM. De Paepeen DeSchaepdryver en in verscheide ander katholieke huizen, 't Wordt door iedereen aan 't Geuaendom schande gesproken. Maandag avond is nabij Luik, 'ne stoker tusschen twee waggons verpletterd te Soignies, in een steen groef, is 'ne werkman door een windas de borst verpletterd en korts nadien overleden; in Engeland is een groot Huis failliet, waar door met honderde familiën in d'armoede gedompeld. In Madrid, d'hoofdstad van Spanje, zijn i8 flesschen dijnamiet ontdekt, van die brandende wreede stof, erger dan springbommen: de moordpoging op den Koning is voortdurend het voorwerp aller gesprekken: al de Mogendheden zijn ontroerd men spreekt van te te Madrid een VorstelijklevenbewarendCongres bijeen te roepen. huii' a i SPREEKKAMERKEN. LAKEN.Ja. Ex. 'k zal u ongetwijfeld die nummers bezorgen. De inschrijving roor 't Boek der Spreuken blijft open tot 10 Novem ber in ons volgend nummer geven wij oen bladzijde uittreksels van dit merkweerdig boekje. Laken, U. G. heeft gelijk 't is verandord. m. B. uw Pachtersrecht is naar drij Gillissen geweest en telkens teruggekeerd In welk St Gilles woont Ud? 't Is noodig en altijd bij te voegen. St-Gilles (Waas) (bij Dendermondo), (by Brussel enz.) 'k Verwacht antwoord. Ter oorzake van geweldige be zigheden met de Kiezing, kan de Almanak roaar ir. 't begin der naaste week gereed zijn. Aan al de vrienden on lozers, een zalige on geluk kige Hoogdag fe KERKELIJK NIEUWS. Kerk St Martinus Aalst 1. November Feestdag van Aller heiligen ten'J ure plechti.'e Hoogmis, ten 1 uron Solemneel Lof waar onder Sermoen do,>r den E. H. Collin. 3. November, Feestdag van de Gedurige Aanbidding, ten 5 uren nit- stelling van het H. Sakrameat, ten 9 uren plechtige Hoogmis, ton 4 uren AUerplejshtigste Lof, waaronder Sormoon door Z H. Monsei gneur de Battice Bisschop van Pella en Hulpbisschop van Sent.

De Werkman | 1878 | | pagina 3