Rampen, Misdaden cn fhgeiuftken. r^ZèÈËm Verschijnt alle Vrijdagen. PARLOIR. Hoort eens b-e- halve onze geachte Uitverkoopers, moet iedereen, die boeken vraagt, er i den prijs van bijdoen, in postzegels Win post-mandaat; noteert dat eens 'wel; dan valt er geen twee keeren te schrijven en te wrijven, en wij ris keeren niet van te varen, gelijk met 'ne kadé uit S'Gilles, bij Dender- monde; hoe zijn we daarmee geva- ren kadé schrijft ®ns per briefkaart jom het boek Pachtersrecht; wij stu ren hem franco op, en kadé, zich misschien bepeisd hebbende, refe- Iseert! 't boek wordt ons terugge- brachtergo, verlies en affronten... - En is 't daarmcêgedaan? Neenneen, 'onze Raad komt bijeen en gelijk 4e aad beslist, zal er gedaan worden, lal moest het voor den Troon van h L eapol komen,'ne Mensch komt a Üe maanden of alle jaren zulke ge- vallen niet tegen maar 't simpelste en 't rapiedste is toch van postzegels s bij te voegen, of een postmandaat... 'Wie heeft er ons voor 10 centiemen f 't stuk, de Nummers Werkman van j)8 Februari, i5 Februari, i Maart en 16 Augusti 1878? Vriend te November 1878' ZEVENDE JAAR Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te h»is gebrackt 2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Brussel, jazendt dat op 2,5o en 3,80; ik zeide u de Reis naar Reomen door grooten en aanhoudenden over last heb ik 'tandermoeten uitstellen; men kan toch geen ijzer met zijn handen breken. Bij verscheide personen, die nog niet voldaan had pen, van de Liederen-Lowet, gaat deze week den postbode komen, 3,8o voor de liedjes en 0,20 c. welke de post vraagt om 'tgeld op te halen; de liedjes zijn door ons franco ge zonden, dus vallen de 0,20 c. den Inschrijveren ten koste.... Knesse- lare, ja 't is ontvangen. Evergem, het oordeel der Dieren was juist in 't Magazijn niet; 't zal later komen. De Postbode zal deze week rondko men bij degcen die ten achteren zijn in 't betalen van hun abonnement Men make dus de centjes veerdig... Vr. te Gent, de naaste week; er zijn er nu 5 meer... E. Vr. uit West-Vl. wij verkoopen maar de boeken die wij aankondigen. C. Alles wel, gelijk wij geschikt hadden; den an deren is hier geweest, uit't hoeksken met zijn eeuwigeschoon beleefdheid OVERZICHT. Engeland zendt zijnen Ultimatum, 't is te zeggen een laatste woord aan den Emir van Cabul, of hij wil vechten ja of neen. Indien hij berouw toont over zijne onbeleefde handelwijze zal hij vergiffenis kekomen. Men vreest dat den Emir zal koppig blijven, want Rusland stookt hem op met zijn geld en zijne kanons. Hoe de zaken tegenwoordig staan tussehen den Turk en Oostenrijk» dat weet niemand. Er zij er die spreken van een verbond, andere zeg gen dat de Turk besloten heeft zijne provinciën «iet at te staan, en Oos tenrijk van zijnen kant, kan of wil ze niet weer geven. Lat is nog een wolkske aan den politieken gezichteinder. Rusland lacht openlijk met het traktaat van Berlijn zijn generaals «n politieke mannen roepen uit dat hot moet herzien en verbeterd worden* Geheel Bulgarië, aan 't nosrden en zuiden der Balkans, hehoort ons toe, zeggen zij en dat de Engelschen trachten hun pretektoraat uittestrek ken over Konst&ntinopel en Klein-Azië, dat is hun affaire. Alzoo, lur- kijë is wederom te verdoelen.- In Oostenrijk ismen zeer verbitterd tegen de heimelijke deugnieterij van den Rus, en men spreekt van een verdrag te maken met i' rankrijk, Engeland en Italië, om den Rus te dwingen zijn woord te houden. Bismarck houdt zich stil en zal zoeken in troebel water te visschen die man heeft toch maar éen gedachtopperbaas te zijn in Europa. Zijne Socialisten willen in massa naar Amerika vertrekken hun pak i« gereed en z'hebbengeld voor de reis maar het goeveraement zal die groote landverhuizing niet toestaan De onderhandelingen met Rome over den vrede zijn nog altijd in den statu qua Bismarck is met rechzin- nig en zou geerne den Paus alle soorten van concessiën door dreigemen- ten afwringen, of door loosheden bekomen maar do Katholieke kan beter de toekomst afwachten da» het Duitsch Keizerrijk. - Ier wijl do Socialisten in Pruisen worden gemuilband, opent hun Gambetta de poorten van Frankrijk. De fransehe óommunards die Brussel beder ven, beginnen naar hun land wederom af te trekken d Expositie is ge- eind'igd, en de Revolutie moet in Frankrijk niets meer ontzien Binnen eenige dagen is 't kiezing voor een deel van bet fransch Se naat; de gazetten van Gambetta roepen reeds viktorie...en waarschijn lijk zal de bewarende meerderheid van liet Senaat verdwijnen dan is Gambetta er boven op. De LATER NIEUWS. 1 prins van Afghanistan, Shere-Ali, heelt tot den 20 november om zich te bepef/.en. Indien hi; voor dit tijdstip geene verschooning aan En geland vraagt, is de oorlog verklaard. Het engelsch kabinet zou de zaken wel wat trager doen gaan, maar eene spoedige en krachtdadige werking is noodzakelijk om zijn gezag niet te verliezen bij zijne '237 millioenen onderdanen van Indië. A staan dus voor den oorlog in Azië, tussehen Engeland en den emir van Cabul- of boter met den Rus want t zijn russische soldaten en kanons die daar zullen te velde trekken. Men moet ook niet verwonnerd zijn indien binnen weinige dagen da tij ding komt dat de engelsche vloot wederom op anker ligt voor Konstanti- nopel en do zeëengten van den Bosfoor bewaakt. Uit Roomen wordt geschreven dat Paus Leo iedereen ver wondert door zijne zachtmoedige standvastigheid en zijne groote werkzaamheid voor de belangen der Christenen. De gezondheid van den eerbiedweerdigen Ouderling blijft uitmuntend. Een dochter der rijke Rotschilds uit Duitschland, gaat Chris tens worden: zoo wint de Kerk gedurig aan valt er éenen af, door zijn gedrag oriweerdig geworden, er komen tien deugdrijke zielen bij; hoe meer vervolgd, hoe sterker dat 't Christene Geloof wordt. Pater Schoofs is t'Antwerpen overleden; 't was een braaf, goedhertig Man, die 5o jaren Belgenland doorkruist heeft en door zijn eigenaardige en aantrekkelijke Sermoenen, 't Volk naar God, naar de Deugd en 't Geluk gebracht. De loon van dien achtbaren Kloosterling zal groot zijn in den Hemel. 't Is bijna ongeloofelijk! Te Berlijn, in d'hoofdstad van den Pruis, wonen Honderd duizend meoschen in ongezonde kelders.... Pruis, Pruis, en ge koopt gedurig kanons, en ge wilt ander landen veroveren, en ge steekt uwen lutheraanschen neus in de sakristijè'n, terwijl uw volk zoo miserabel gehuisvest is Zorg voor 't welzijn van uw Volk, en ge zult bemind worden, en g« zult thalven van de straat mogen gaan, terwijl dat g» nu, met al uw eouwigste soldaten, u diefelijk moet wegsteken voor die Socialisten... Socialisten zullen er altijd zijn, kerels die perforce rijk en wellustig willenleven; maar let hier op als 't Volk bedorven is of verdrukt wordt, dan komt 't Socialismus te voorschijn als eenen openbaren geessel. Den Jurij van d'Expositie te Parijs krijgt van alle hoeken en kanten zottigheden en verwijtingen naar zijn ooren iedereen zou den eersten Prijs willen hebben. Gambetta, die tegenwoordig ia Frankrijk aan 't hoofd is, was over tien jaren een advokaatje die droogen brood at en van armoede notarisklerk moest worden. Met tegen't Geestelijk uit te vallen, ge raakte hij in de gunSt van eene slechte wijk te Parijs die hem naar de Kamers zondt; Gambetta geraakte Minister van Finantien en eensklaps was hij schatrijknu leeft hij gelijk 'ne Rotschildwat was er gebeurd Wij weten 't niet, doch wat geheel Frankrijk weet, is dat er in 1870-71, onder Gambetta zijn bestuur, 243 milli oenen franken zijn verloren gegaan, 243 millioen fr. waarvan men geen rekening kan geven. Geuzen uit Antwerpen en Borgenhout die feest vierden voor hun kiezing, zijn te Boom aangekomen, met een muziek aan 't hoofd, hebben daar hunne geuzenslonsliedjes gezongen; er zijn er met brandende sigaar in de kerk geweestanderen deden spottend ker kelijke ceremoniën na.... De lappen hadden geerren bijval.. Zoo toont de geuzerij wat zij inheeft: na de kiezingen is 't altijd pries- tersaanranden, Religie-bespotten en andere lafhertige zaken. En nogtans de geuzerij, met al hare baldadigheid, pretenteert dat zij de vrijheid en de waarheid verdedigt.... Hanskepek is van 't begin der wereld met een masker afgekomen, en Jiidas, den knecht van Hanskepek, sprak; 'k Groet u meester, als hij zijn snoord verraad bedreef.... Al die vogels zijn gekend. Te Gent aan d'Heuvelpoort, ging een oude vrouw, met den geopenden parapluie over den spoorwegze zag den trein niet die afkwam, werd getroffen en verbrijzeld.... Aan al de wegen, waar 't convoi passeert, zou een afschutsel moeten zijn en 'ne man

De Werkman | 1878 | | pagina 1