VOLKS - PAHLEMENT. 9 Men abonneert in onze huieelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. daarbij, 't Goevernement heeft geld geneeg om dat tc betalen. Al de gazetten van 't Land spreken schande va:i de straat schenderijen die t'Aalst gebeurd zijn. op de kiezing, aan ons huis en aan meer dan 40 andere. Een eerlijk man moet tegenspoed kun nen verdragen en er kan toch maar éen partij winnen.... Er waren bij die straatschenders leden van 't Muziek d'Oude G arde; ze willen hebben dat, als dit muziek nog 's avonds in de stad komt, het ieder- maal een accompagnement van gendarmen zal hebben.En 'ten ware maar hun spaansch recht In een stoomzagerij op den steenweg van Borgenhout is za- turdag achternoen ten 5 ure, de rechter hand afgezaagd van den werkman, Bosschaerts genaamd, en maar 16 jaren oud.... 't Is droef; voor zijn leven geminkt Zondag is t'Anwerpen een matroos in de koolvliet gevallen en versmacht. Op de Kiekenmarkt te Brussel viel zondag een kind uit de venster der eerste stagie, op ean voorbijganger. Gelukkig, noch kind, noch passant gekwetst, 't Zou op geen honderd keeren lukken. Op Allerheiligen heeft te Gent in de Bakkerijstraat, een kind van 5 jaar en half, met fosfoorkes 't bed in brand gesteken, waarin het met haar zusterke lag. Op 't geschrei kwam de moeder toege- sneld, doch te laat't Jongste kind had gevaarlijke wonden beko men, en ook de arme moeder is ergverbrand, aan handenen armen. Eindelijk staat 't Kindt, die fameuse Bankrat, te Brussel,voor zijn Rechters. In Meert zal bet 2 jaar zijn dat hij in Engeland aan gehouden werd, met zijn medailje Lolo. Hij wordt beschuldigd van aan de Bank eeae schade veroorzaakt te hebben van 23 millioen franken. Zijn medebeschuldigde is Fortamps, directeur der Bank... De akt van beschuldiging is een boekdeel in-quarto... Te Marchienne heeft 'ne man van rond de 40 jaar, zijn vrouw- vermoord; 't mensch was maar 35 jaar en moeder van 3 kinderen. Sedert lang ging het slecht in dat huishouden overjaar werd de man als postbediende te Luik afgezet, hij verliet dan zijne vrouw, doch keerde een dezer dagen terug, met eenen revolver, welken hij op haar alschoot. 't Mensch was maandag nog niet dood, doch ze verloor gedurig veel bioed. Twee voermans kregen dezer dagen twist, te 'Arnhem, in Holland; van gekijf kwam men tot gevechteen der voermans viel onder den wagen; zijn rechterhand werd verpletterd; nu was 't gekijf uit en 't gekerm begon. Zondag avond wilde eene dame van Schaarbeek (Brussel) per force naar 't Koninklijk Paleis rijden, beweerende dat zij met den Koning moest trouwen.... 't Mensch was zinneloos en is door de Policie"naar een Gesticht van krankzinnigen vervoerd.... Er zijn te Brussel dees jaar 3ooo veroordeelingen tegen de garde-civikken uitgesproken. Een teeken dat 't Volk voor die kinderagie niet is. Zaterdag reed te Pinte, pachter De Cnudt met een karre mest: aan den openbaren weg gekomen, 't peerd verschrikte, ging op hol; De Cnudt geraakte tusschen zijne kar en een boom en werd dood geplette rd. Zaterdag ten 9 ure 's morgens is te Moeskron een trein gede- raillerd; slechts eenige tijtuigen werden beschadigd; op 't zelfde oo^enbiik werd een fakteur ondereen trein die manoeuvreerde, ver ongelukt; 't been verpletterd, waarop de dood volgde. Men schrijft ons uit Mechelen het volgende feit, dat wij geven zooals het ons overgebracht wordt. Woensdag, den dag na de kie- zin", hadden eenige gasten van hunnen meester, een liberaal van de eerste soort, kaartjes"gekregen om te gaan drinken. Ze dronken al te lustig en kenden weldra geen be enen meer, toen die verdoolden, "edekoreerd met het blauw lintje, dachten hun hart in geuzerij ook eens te moeten ophalen, want precies kwamen daar twee broeders van Bermhertigheid voorbij, en deze kregen de volle laag scheld woorden naar het hoofd. Wat er bijgevoegd werd, laat ons begrij pen. In het oogenblik viel een der gasten achterover en stond niet meer op. De kameraden die hem zagen vallen, denkende dat het enkel uit dronkenschap was, lieten hem liggen. Eindelijk droeg men hem in een huis en men zag wel dat hij ten einde was. En wat de den nu die schreeuwers en lawaaiers? Zij liepen en riepen zooveel zij konden om eenen priester, zij, die pas de geestelijkheid beleedig- den. Het was te laat: de ongelukkige heeft niet meer gesproken. Hij la" daar nog altijd met zijn blauw kokarde in hetknopsgat, toen de priester kwam. Wat komt die dood toch soms onverwacht en op ongelegen tijd, nietwaar? Men mag geen lijk uit het water trekken vooraleer de policie te gaan verwittigen: Zoo is het valse!) gedacht van verscheidene personen. Zondag laatstleden, omtrent den middag, had er te S. Pauwels een afgrijselijk schouwspel plaats, hetwelk de bewoners in groote opschud- dim- bracht. Het hulpgeroep van kleine knapen hief aan: K. R. is ver smoord1 Weldra was den Heer Martin Staes de eerste naar de aange duide plaats van het ongeluk gesneld, en tot nieuw bewijs Van zijnen onverschrokken moed en zelfsopoffsring, springt £hij in het water, om het lijk zoo spoedig mogelijk aan boord te brengen. Tot groot spijt van de omstaanders werd de brave man als dood aanschouwd; doch eene halve uur nadien kwam hij, door de goed aangewende zorgen, tot het bewustzijn terug. Hoofddraainsen was hier de oorzaak van dit ongeluk. Nabij Boston in Amerika, zijn 2 treinen opeengeloopen; een der treinen behelsde 15,000 personen die van een plezierreis kwa men; er zijn 25 dooden en i5oerg gekwetste, meest groot rijk °ÜL Van op de brug der Guadiana, te Madrid, werden dezer da gen geweerschoten gelost op een trein van den ijzeren weg van Guidad Real. Een Franschman werd zwaar gekwetst. De daders worden ieverig opgezochteenige zijn reeds aangehouden. LIPPEN. Zi]n allen present Nelen, Zander, Jef. NELEN. Tist is afwezig, 'k Geloof dat vriend Tist verkeert. LIPPEN. Dit mag ook al zijnals 't op zijnen tijd gaat en met verstandanders komt't bekoopen naar 't loopennu, voor 'ne man staat 't leger niet stille 'k verklaar 't Parlement geopend, en 'k neem den eersten 't woord. JEF. Ge zijt daarvoor President oek. LIPPEN. Vrienden, w'hebben ons Sociëteit gevormd, om met de winteravonden tsamen ons pijp te rooken en over zaken te spreken die ons nut en voordeel kunnen bijbrengen; 'ne Mensch die dagelijksch niet bijleert is 'nen ezel en alles moet ons tot les strekken^ Ik stel dus voor, dat in elke zitting, eer wij over kraaien en dui ven spreken, dat elk een korte rede zou geven ever d'omstandighe- den van den tijd. NELEN. President, dat gedacht keur ik goed. JEF. Laat ons maar vliegens beginnen. ZANDER. 1 't Groot Nieuws van den dag, dat is den uitslag der Kiezingen. LIPPEN. Welnu 'k vraag 't woord, en 'k geef mij 't woord; en'k begin ons zitting met'nen BRAVO toe te roepen aan al de Kiezers van Vlaanderon die zoo deftig hun plicht gekweten hebben. ALLEN. Ja Bravo! bravo! bravo! LIPPEN. Nu moeten ze reeds een stemme van contentement in hun hert voelen; en de vreugde moet op hun wezen blinken; doch 't is maar later dat ze de vruchten van hun werk zullen zien iedere gemeente die eon stork katholiek bestuur heeft, is 'nen hin derpaal tegen de Vrijmetselarij, en zijt zeker dat meester Frère twee keeren zal peizen vooraleer zijn slechte wetten uit de Portefo- lie te nemen Ons Vlaanderen is nag 't oud Vlaanderen, dat voor zijnen heldenmoed g'heel de wereld van hem deed spreken; al d'eeu' wige leugens der Geuzerij vliegen hier weg met den wind naar 't Zuidenen 'k herhaal het duslof, eer en dank aan de Vlaamsche Kiezers! Ik heb gezegd. JEF. Vrienden, Bara had gepeisd en gezegd-ne Vlaming is maar katholiek door dwang der Geestelijkheid; Malou heeft de kiezing zoo geheim mogelijk gemaakt; iedere kiezer is nu 'nen Ba ron en wat zien wij 't Katholiek komt nog honderdmaal sterker uit die geheime kiezing. En indien dat alles recht ging, dat er t'Ant werpen, te Gent, te Lokeren, geen menigte valsche kiezers waren, de Geus vloog overal met zijn klikken en klakken, buiten. Wat zal Bara nu zeggen? zijn gezicht moet wel twee ellen langer geworden zijn en zekerlijk, een stemme in 't binnenste van zijn hert moet hem zeggen Die Vlamingen, 't zijn nog mannen. NELEN. Maar kan't anders, of'ne menseh, die zijn rede gebruikt, meet bij 't katholiek kernen. Is dat een manier van handelen, gelijk de Geuzen doen 't Is vloeken, dat de steenen scheuren, 't is de beest spelen, 't is't Geestelijk aanranden,'t is straatlawijt maken. Wel, hier en daar hebben ze de ruiten in 't Bureel van onzen Werkman niet uit geslagen Iedereen zou MOETEN Geus spelen, iedereen zou MOE TEN vrijdenker worden, iedereen zou MOETEN 't stekelverken loo pen en dan zult ge 'ne wereld van queskedie hebben! ZANDER. Ik nu; 'k heb g'hoard van iemand die alle dagen de Fransche gazet leest, dat Frère zelf benauwd wordt van d'overdre- venheid zijner partijFrère is nog voor de Grondwet; maar hij ziet zich overlommerd en overweldigd van kerels die de Grondwet on der hun voeten willen smijten, om aan de brave menschen te zeg gen: Zus en zoo moet gij uw Religie oefenenvan Geuzen die niets beter vragen of wenschen dan aan de Religieuzen te kennen zeggen: Allez, uw scholen gesloten, gij allen 't land uit en wij hisr meester! Daar zijn Frère en veel oude liberalen benauwd van maar om zich te beteren is er gratie en ootmoedigheid noadig, en 'ne liberaal is gemeenelijk hooveerdig en zoo trekken zij' al slinkbeenende en al schuw omziende, naar hunnen afgrond! Ik heb gezegd. LIPPEN. Laat ons besluiten: is er nu vreugd en wettige vreugd op veel plaatsen, er hangen donkere wolken over ons hoof den't onweer nadert; dijnsdag gaan de Kamers open en ge zult weer iets hooren tegen 't Goed ea tegen 't Katholiek, 't Is te vree zen dat wij dikwijls ons Parlement zullen moeten houden over 't 't geen in de Kamers wordt uitgekraamd. Vrienden, als er een on weer op handen is, wat doet men NELEN. Zien of alles wel verzekerd is. LIPPEN. Vansgelijken moeten wij doen: zien of ons hert welaan 't Goed is vastgehecht, ons voorzorgen nemen en dan laat de win den maar waaien; die wel doet, moet niet vreezen. SPREUKENMen acht een schoone ziel, en onbevlekte zeden, Meer als een schoon gelaat en welgemaakte leden. Die zonder kijven niet kan leven, Moet naar de bosschen zich begeven. Een kleed dat net is, zonder pracht Dat houd ik voor de beste dracht. Die werkt zonder oordeel Werkt ook zonder voordeel. Verliest geen hoop in druk en pijn Na regen komt er zonneschijn.

De Werkman | 1878 | | pagina 2