Men abonneert in on/.e l uteelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. MIHMWSo rectrice eener schoei wilde worden met eene jaarwed van 4000 fr. DOCH, zij mocht geen geestelijk enderwijs geven of zelfs den naam van God niet noemen... De Juffer heeft geweigerd, zij wilde geen slavinne van Lucifer worden. Te M'armande, in Frankrijk, heeft 'ne jongen van 19 jaar zijn vader vermoord, zijne moeder en zijne grootmoeder.... De moordenaar was een driftige Geus en een vlijtige herbergpilaar... En te Anxenne heeft 'ne vader zijnen zoon vermoord, omdat die zoon mismaakt was; te Marieux, 2 godde- looze onderwijzers zijn beticht van schandige feiten; den eersten, vader van familie, heeft zich gezelfmoord, den anderen zit vast. Te Migré heeft de genaamde Gouminard zijnen oom den schedel verbrijzeld en de keel afgesneden. Te Vaucluse, een rijke eige naar die op jacht ging, om eenig wild te schieten voor de bruilofts feest zijner dochter, is vermoord gevonden, zijn borst met 2 kogels doorboord. Te West-Kapelle, in Holland, zijn d'ander week 12 lijken aangespoeld en daarna stukken van een verongelukt schip. 'T Komt TOCH ElNDEi.UK UIT. Te Sheffield was in 1876 zekeren heer Dysson vermoord; nu komt de moordenaar te Londen aangehouden te" wordenhij was daar ieverig werkende lid eener dievenbende. HOE TREFFELIJK. - Sf-dert dat Roomen aan den Paus ontno men is, wordt die stad zoo arm, dat de Gemeenteraad, om Feesten te geven voor den Koning, van zin is 3o,ooo fr. uit de kasder Armen te nemen!!! Dat is Geuzenwerk DIEFTF. VAN i3 MILLIOENJa, die groote, formidabele som is gestolen in de Bank van New-York, ten 6 ure 's morgens; de Portier werd gewekt, d'handen vastgebonden en met de dood be dreigd als hij de geldkassen niet aanwees. DE VRUCHTEN der Missiën.Op een zijner Missiën, in Holland, ontving Pater Bernard 10,000 gulden, voor het Ministerie van Finantiën; Heike was een der slechtsbefaamste dorpen van Holland, waar allerlei soorten van misdadigers bijeen kwamen; te vergeefs had Napoleon I beproefd dit half-wild volk tot ïnkeei te brengen, door de meest schuldigen met den dood te straffen; zeer vele der'toenmalige en latere bewoners stierven op het schavot of in den kerker en toen daarenboven in i83o en volgende jaren eene menigte soldaten in den omtrek kantonneerden, kreeg het plaatsje nog een kwadere naam door talrijke slechte huizen, nachtelijke bals, bloedige vechtpartijen, die er herhaaldelijk voorkwamen. De Bis schop van Breda gelukte er eindelijk in, na veel moeite, aldaar in 1840 eene kerk op te richten en de Pastoor verzamelde niet alleen deze verdoolde schapen met alls opofferende liefde, maar richtteook onder degeen die eenige fertuin bezaten, eene vereeniging op, met het doel om aan d'anderen werk te verschaffen. In 1845 gaf Pater Bernard daar eene Missie die Heike gansch omkeerde: waar men vroeger niet wist of niet van weten wilde, rozenkrans,kruisweg, sca pulier, was bii het einde der Missie het voorwerp van ieders veree ring; alle huisgezinnen, zelfs die, welke in de Annalen der Recht bank het meest berucht waren, namen aan de Missie met geestdrift deel. Een persoon, éen enkele weigerde en bleef weigeren; doch op het afscheidssermoen sprak Pater Bernard in zulke roerende woor den, dat al d'aanhoorders snikten en voor de bekearing van den on gelukkiger) baden: den volgenden morgend zat dezen aan den Biechtstoel, en zoo was geheel die wederspannige Parochie tot de Deugd en het Goede bekeerd. ANTWERPEN. Er is'ne klerk der Staatskas aangehouden, beschuldigd van 90,000 fr. gestolen te hebben.., Hij was met geen klein sommeken content. Op de Meir zaterdag betrapte men ne kerel van 27 jaar die 'nen hollandschen kaa's ging stelen en in zij nen broekzak vond men nog een geplukt kieken De Geuzen t'Antwerpen gaande Gasthuisnonnen uit het Hospitaal jagen... En als die rijke Geuzen ziek zijn, aanstonds moet er een Zwert-Zuster komen 't Is precies gelijk met de kerkhoven; 't groot geuzen- volk roept en legislateertgeen verschil in de kerkhovenallemaal bijeen en ondereen! en nota bene, al die groote Geuzen hebben hun nen afzonderlijken grafkelder! Lodewijk De Jong, 41 jaar, kramer, wonende te Antwerpen en gebortig van Dendermonde, is razend geworden en overleden over 3 maand was hij gebeten geweest door zijnen trekhond. Hij had dien hond afgemaakt, zonder aan Policie of Veearts kennis te geven, en nu is 1 ij op de rampzaligste wijze aan zijn dood geraakt. Men schrijft ons uit Willebroeck, als dat A. Van Mieghem Van Camp gediplomeerden Hoefsmid te St Gillis (Waas), den 1 prijs heeft bekomen in de tentoonstelling van 27 en 28 October 11.. voor een Verza- meliug van Hoefijzers en Gereedschappen, dienende tot verbetering van het paardenbeslag. Deze verzameling bestond uit 80 stuks. Het is nu reeds de 8ste maal dat Van Mieghem is bekroond geweest. D'ander week, v oensdag, is te Buggenum een groot ongeluk gebeurd. Drie schippers van Maaseyck en een van Roosteren be vonden zich aldaar in een boot op de Maas en waren bezig een an ker op te halen, toen eensklaps de boot omsloeg en de vier mannen in het water vielen. Twee hunner zijn gered, doch de twee ande ren, J. Richelle, van Maaseyck, ?en J. Simons, verdronken. Het schijnt dat Simons zich aan Richelle vastgehouden heeft en dat deze laatste die buitengewoon goed zwemmen kon, daardoor verhinderd werd i'n zijne pogingen, zich zelve en zijn makker te redden. GEVOLGEN der DRONKENSCHAP. Op Schaaibeek (Brussel) heeft d'ander week 'ne metser, bedronken thuis komende, zijn vrouw en zijn vierjarig kind ®p barbaarsche wijze mishandeld. De wreede vader is aangehouden; en te Gent is een dronkaard den 14 November van de straat opgenomen, naar de gevangenis gebracht en aldaar overleden, een uur nadien Een dezer laatste dagen, omtrent 8 ure 's avonds, kwam de genaamde P. Pletinckx, oud 44 jaren, in de herberg der weduwe Jacobs in het gehucht Eversem, onder Meysse, alwaar zich reeds de twee-en-twintigjarige A. J. B. Van Lindt bevond met eenige zijner vrienden. Pletinckx vroeg aan Van Lindt hoe oud hij was en stelde voor, met hem te vechien, onder voorwaarde dat de geslagene 20 glazen bier zou betalen. Nadat zij malkander verscheidene malen op den grond hadden geworpen, is Pletinckz, ten gevolge van een hevigen stoot, hem door zijn tegenstrever toegebracht, op den hoek eener bank gevallen en niet meer rechtgestaan. De schedel van den ongelukkige was verbrijzeld; de dood was oogenblikkelijk. Te Verviers is een dochterken van 3 jaar in eenen pot kokende soep gevallen, welken de moeder op den grond had geplaatst en heeft zulke schrikkelijke brandwonden bekomen dat zij waarschijn lijk zal sterven. De moeder is ziek van wanhoop. Twee koeiwachterkes t'Arlon maakten vuurken om patatters te braden't oudste kind ging eens weg, het ander, te dicht bij 't vuur komende, zijn kleederkes geraakten in brand en 't kwam gansch in vlam en vuur naar huis geloopen. Weinige uren nadien was het dood. Een persoon van Herve heeft in de loterij van Hamburg 't let van i25oo fr. gewonnen doch of "t geld hem zal toekomen, dat is een ander zaak: overlijd was er ook iemand uit Gemmenich, een ander dorp in't Luiks, die vernam dat zijn lot eenen grooten prijs had gewonnen. Korts nadien bracht de statie hem een verzegeld pak, voor 't welk hij hoog p®rt moest betalen; hij meende niet beter of 't was zijn geld, betaalde 't port, opende't pak en vond niets anders dan titels voor nieuwe loten't Zijn zulke smausen t'Hamburg! EECLOO, 18 nov. Zaturdag avond, is een hevige brand uitgebor sten op d« hofstede van M. De Geeter, te St Laurens, bewoond doer Jan Vandersype. Terwijl de vrouw bezig was in denstal, waren de vier jonge kinderen alleen in huis. Een der kinderen speelde met een jonge hond; die onder het bed was gekropen de knaap nam de la>«p om naar den houd te zoeken, doch deelde ongelukkig het vuur meê aan hetbed- degoed. Weldra stond het bed in brand en omvatte het vuur geheel het huis Op het gezicht van den brand, liep de vrouw uit den stal het huis binnen, om hare kinderen te redden, doch zij werd deor den rook ver rast en viel in onmacht neêr. Op dit oogenbiik snelde een gebuur, Leo nard Notteboom, de ougelukkige tor hulp Door de vlammen en den roqk drong hij in het huis, greep de vrosw, droeg ze naar buiten en redde vervolgens de vier kinderen. Het jongste lag in de wieg, die reeds brandde, een ander kind had insgelijks brandwonden aan de voeten be komen. Ip.tusscken werd de stal behouden door de toegesnelde geburen. Aan het huis zelf viel niet te blusschen op weinig t jds was het geheel deor den brand vernield met gansch den inhoud. De schade beloopt 3260 fr. Alles was verzekerd. Diefte bij eenen advokaat te Mechelen. D'ander week, in den naehtvan donderdag tot vrijdag, is er te Mechelen bij den advokaat Niemants, diefstal met braak geweest; er is gestolen 2 bankbriefkens van 100 fr.; circa 300 fr. in goud bewijsschriften van stortingen voor 4200 fr.; bewijzen van schuldbekentenissen voor 2800 fr. postpapier en enveloppen, eenen zegelring, gouden manchetknoppen, een frak, enz. Donderdag waren de dieven neg niet ontdekt. De valschheid der liberpenseurs, goddeloozen, geuzen en van g'heel dien hutsepot is ten allen tijde groot geweest. Judas leverde Ons Heer en kustte hem Nero stak Roomen in brand en kloeg de Christe nen als brandstichters aan Luther en Cal vien zegden dat zijde Kerk gingen hervormen en zij verwierpen vier sacramenten de Zwarte Bet van Engeland deed zich Koningin-Maagd noemen en er was geen vuilder slons Rousseau schreef tegen de katholieken en hij wist dat zijn eigen kinderen zouden gestorven zijn van honger, zonder de Christene Lief dadigheid liobespeer en Murat riepen en schreven Vrijheid! Vrij heiden al wie anders durfde denkeu dan zij, kopken afde Geuzen onzer dagen roepen ook Vrijheid en zij vervolgen de Vrijheid tot in haar heiligste schuilplaatsen en t'Aalst wierpen zondau eenige Geu zen hun ruiten uit, om de katholieken te kannen beschuldigen van rui- tenbrekerij 't is gezien in een geuzenherberg kwam een bierpint op straat gevlogen en subiet daarna kwam de bazinne buiten met 'ne dik ken kaisei roepende: Ziet eens wat ze daar in ons huis gesmeten hebben! Die vaisebbeid zal niemand bedriegen Verleden week, heeft in eene herberg te Ruysselede, eeae ver schrikkelijke worsteling plaats gehad tusschen inwoners van V, ynghene en van Ae'itre. Een inwoner dezer laatste gemeente werd aan het hoofd gekwetst bij middel van liet deksel der kachel. Het slachtoffer is 's an derdaags aan de besomen wouden overleden. Raadsel uit Meerdonck. Een raadsel stel ik U ter hand, Het dient U tot een Kruis. Ge vindt in 't heel een soort van land, En ook wel sap.ermuis, Ne vogel en twee menschen Adieu ik ga 't U wenschen. Alfons Vereist, Meerdonck. Prijsraadsels. Van nu tot nieuwjaar geven wij wekelijks een raadseldie ze allen oplost zal naar 'ne schoonen rijkversierden lekkerkoek loten er is een bijzondere prijs voor de beste oplossing in verzen. lste Raadsel. Met P ben ik een deel van 't Vaderlaad, Met B aan 't spel naar oude Vlaamsche trant, Met K oen oude wapening,dicht bij den kop Met Z een zeker deel van 't huis, ge gaat er op.

De Werkman | 1878 | | pagina 2