Verschijnt alle Vrijdagen. PARLOIR. Vr. te K. ge zijt her- neven in 't Raadsel, "t is herdoens aan vier vijfverschilligeraadselmans: en dichtersneen, ze moeten niet afzonderlijk afgestuurd worden, 't is eerder gespaard als gewonnen ergo, 'k verwacht de oplossingen achter raadsel n° 6. O. 'k En ben daar niet voor- een lezing die veeltijd doet verliezen, net en fraai, maar zonder nut; als wij tijd te verkwis ten hebben, laat ons een bollingsken doen, of een wandelingsken, of een spelleken met de kaart; d'hersens zijn anders al genoeg gespannen; 'ne landbouwer, als hij wilt rusten, neemt 'nen boek of een gazet; maar iemand die gedurig zijn werk in ge schriften en boeken en gazetten heeft, zijn tijdpasseering moet zijn in den hof, op 't veld, in de compagnie; en 'rie kesr "t stof op de geschriften laten komen,gelijk Bilderdijkordon neert in zijn Ziekte der Geleerden. Wij zullen u verwachten, en 'ne keer klappen van 't ander. V. te S, 't Is dezelfde week gezonden 'k zal er melding van maken in d'an- ZEVENDE JAAR N° 31g 29 November 1878 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2,50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. der gazet. Vr. te Mechelen, y eenige maanden patiëntie en mijne (j. hertelijke groetenissen. P. H. a soldaat te Namen, dit boek bestaat 7 niet. Ik zende U iets voor een post- 9" zegel; want 'tis mij onmogelijk aan -È eenieder per briel te antwoorden. L L. Het artikeltje, spijtig, te laat ge- komen en voor deze week wat oü- y bakken, dunkt U niet? (b Geachte Vr. te B 't Is toegeko- i men, maar ik wacht en zoek naar 7 •een gravuurken. Wat raadt en or- V donneert U N. te V. Neen. -fi Gavere, de 5o kereltjes zijn op route; L als den anderen niet komt, trekt 'ne keeruw botten aan. Vr. te G. on- y mogelijk voor mij die Vergadering, (r te Brussel, bij te wonen; ermag nog geen uurken af;zulke Vergrderin- y gen zijn zeer nuttig, omdat men er (f- eerst d'oogen naar omhoog richt en -è daarna op 't werkende volk. Er is 7 maar e'enen middel om overeenkomst en geluk in de wereld te brengen; y dat is van God te dienen en zijn Wet L te volgen die aan de Rijken zegt: Be- mint uwen Naasten als u zeiven OVERZICHT. Veel nieuws uit Italië Z. H. de Paus heeft aan Koning Humbert een telegram van ge- lukwensching gezonden, omdat hij zoo gelukkig aan t mes van den moordenaar Passanante is ontsnapt. Passananie is reeds door de Justicie ondervraagd t is een klein mager ventje, bleek van gelaat, met zwarte oogen, zwarte knevels, vuile en arme kleedinghij was kok van beroep en woonde sedert een maand te Napels; hij verklaart internationalist of Socialist te zijn, en haat al de Koningen, omdat zij in de weelde leven, terwijl hij zoo arm is; in 1870 werd hij veroordeeld voor 't aanplekken van ©proer-affichen, doch kreeg gratie, omdat Victor-Emmanuel dan juist de stad Rooman had gepakt. Passanante is Geus los door de ziel, hij heeft nog al gelezen en droomt eene hervorming der samenleving; zoo gaat het: te lui en te vaddig om zijn brood te winnen en in zijn zieken kop de wereld willen besturenhij toont niet het minste berouw over zijne mis daad en heeft maar éen spijt, dat is van geen geld genoeg gehad te hebben, om ne revolver te koopen; dan zou ik hem niet gemist heb ben, zegt hij. Passanante had zijn vest verkocht, om aan eenen dolk te geraken; 't is een soort van geslepen ponjaard aan den hecht was een rood vlagsken waarop geschreven stondLeve de algemeene Republiek Leve OrsiniIk heb geene medeplichtigenzegt hijmaar in zijnen zak heeft men manifesten gevonden, gelijker uitgedeeld ge weest waren, 's zondags te voren, op een werkmans-kongres te Napels; in dit kongres waren de leden met hunne woorden de mu ren opgeloopen. Volgens latere tijdingen, ziet het er zeer ellendig uit in dat nieuw koningrijksken; de Policie heeft de bewijzen, dat er eene groote associatie bestaat om den Koning te vermoorden de aanhoudingen zijn talrijk: te Roomen alleen, zitten 3oo verdachte Internationalis ten vast; onlangs zijn uit de Bank te Roomen 2 en half millioenen lire's verdwenen, en men beweert dat d'Internationalisten met dit geld in hunne kas zitten. Te Scaro is eene bende kwaadwilligen op den dipo der wapens gevalleneen gevecht had plaats tusschen 't gepeupel en de solda ten twee jongens zijn erg gekwetst; te Fabiano is een champetter verraderlijk vermoord, omdat hij daags te voren twee Internationa listen had aangehouden: te Florentië zijn de troepen moeten naar t Paleis van Justicie komen er werden moordenaars geoordeeld, eh de banken der zaal waren bezet door kerels met dreigende we zens; in dezelfde stad, voor 't korrektionneel wierpeen veroordeelde zijnen zwasj van hoed naar 't hoofd van den president en verweet hem grauwd en blauwd overal bemerkt men oproerige beweging; en de jonge Koning Humbert die langs Florentië en Bolonië moest, zal waarschijnlijk zijn reis opschorsen en terug naar zijn kassemat- ten trekken. Mocht hij eens ernstig ovewergen en klaar zien bij de flikkering van den moordpriem die voor zijn oogen geblonken heeft, duizendmaal gelukkiger ware hij geweest, in zijn koningrijk van Savoyë nu is een groot deel van zijn volk op hem verbitterd, om dat d'ellende zoo groot is; een ander deel,alhoewel vol afgrijzen voor de moordpoging, is hem koel en stuur, omdat hij de Bisschoppen vervolgt en de Kerk in hare Rechten en Vrijheden te kort doeter blijft hem niets dan een troepken hovelingen, waarvan 't, grootste getal bij hem blijft, gelijk de kat bij 't smeer... Laat de mallortuen, die al de Kerkvervolgens treft, morgen op hem vallen, hoeveel ho velingen zal hij nog houden Geen tien hier en daar een oude dienstmeid, 'ne peerdenknecht of 'ne schoënkuischer. Zoo vergaat de grootheid der wereld! Men verzekert dat de ponjaard van Passanante vergiftigd was. De Koning heeft zijne wonde doen uitbranden, zijn Minister Caïroli had die verzorg niet genomen zijne bil zwelt verschrikke lijk en hij ziet veel af. Koning Humbert keert terug naar Roo men, welke hij zijne hoofdstad durft noemen; arm koninksken trekt met uw Familie naar Florencië, uwe hoofdstad, en vraagt vergiffenis aan God daar kunt gij nog vrede en rust vinden maar neen, hij gaat naar Roomen; langsheen de route, op elke 5o passen afstand, zijn gendarms en soldaten op faktion. Oorlog tusschen Engeland en den Emir van Gabul. Chir Ali is koppig tot het einde toe. Aan het Ultimatum van Engeland heeft hij den laatsten dag geantwoord op een onbeschofte manier. Denzelfden dag zijn de vijandelijkheden begonnen. Een korps van 35,ooo engelsche en indische troepen zijn den Afghani stan binnengetrokken. Reeds is er een versterkte stad in de macht der Engelschende Afghans die gedurende eenen vollen dag aan het vuur der Engelschen deftig hadden geantwoord, zijn 's nachts hei melijk en met stille trom opgetrokken. De Afghans zijn zeerwel onderricht in de Europische krijgskunde, en 't is een Franschman die nu de voornaamste raadsman is van den Emir van Cabul. Tot nu toe zwijgt Rusland en houdt zich koes. BELGIE. Hevige debatten in de Kamers-, ons katholieke Heeren hebben de nieuwe Ministers ondervraagd om te weten wat ze nu van zin zijn met de scholen en de verzwaring der soldaterij; doch 't schijnt dat Meester Frère een ontbinding der Kamers ind'oog heeft en om zijne liberale kiezers in't garen te houden, hij zwijgt oi> te zegt't En zijn uw affairens nietDoch zijn konfraters zijn zoo geslepen'niet geweest; Van Humbeeck die te Brussel Pitje Faro wordt genoemd, heeft rechtuit gezegd dat, vermits de Geuzen geen geld voor hun scholen geven, dat de Staat die scholen moet in 't leven houden; en 't jong Ministerken Rolin heeft 'nen uitval gedaan tegen de Katholieken, die, volgens hem slechte Belgen zijn, en tegen de Xaverianen; maar M. Jacobs, van Antwerpen, heeft hem een ander tasken thé opgediend en den aap op zijn twee beenen gezet: «wat, zegde hij, ge valt hier tegen 't Katholiek uit en ge roept elders: 'k Ben te groot om onder twee Vorsten te staan. De joden, zegde M. Jacobs, riepen ook: wij kennen geenen anderen koning als Cesar. Maar wij, riep M. Jacobs zeerwel uit, wij verklaren ronduit, dat wij twee Vorsten hebben; ons geweten en de wet, de Kerk en

De Werkman | 1878 | | pagina 1