lampen, Misdaden en Ongelukken. Men abonneert in onze luneelen, bij al d'heéren Postmeesters eu Postboden. C-r v v—-W* 't Land, God en den Koning, en wij hebben den grooïsten eerbied voor God, omdat hij hooger boven de Koningen verheven is, als den Hemel boven de aarde! Bravo! dat is een ware katholieke taal! Hoera voor den moedigen Heer JACOBS van Antweipen Als President der Pauzelijke Werken van Belgenland,in plaats van wijlen graaf d'Alcantara, is aangesteld den graaf Jos. de Hemp- tinne, die leeds 19 jaren de funktie van Onder-President bekleedde. Ridder J. B. de Ghellinck d'Elsegem wordt onder-president. De tentoonstelling van Parijs is geslotener is een zee van volk te Parijs geweest en nu reeds klagen ze daar bitterlijk van d'ar- moede alles zal daar per trommelken gewonnen en per fluitje ver teerd zijn..Te Berlijn heeft'ne man zich aan ma)esteitschending plichtig gemaakt, om in 't kot te kunnen zitten en aan eten te gera ken..... Hoe grooter stad tegenwoordig, hoe meer ellende! Te Lon den zijn er misschien 20,000 die 's morgens niet weten waar te eten, of's avonds, waar te vernachten.... Dat komt van al hun goddeloozc projekten, waarmee ze de wereld willen verbeteren. DWINGELANDIJ. Men schrijft van de russische grenzen: De katholieke bevolking van Lublin zendt hare kinderer naar Kra- kau om er gedoopt te worden, vermits de Russische Regeering het doopen op katholieke wijze niet toelaat. Onlangs zag men een wreed schouwspel: Verscheide Familiën die met hunne pasgeborene kinderenten Doop gingen, werden door de gendarmen terug naar hunne Provincie gesleurdEn voor dien Rus buigen de Belgische Geuzen hun hoofd! Met wie men verkeert wordt men geëerd Z. H. Paus Leo XIII gaat aan Rusland over die zielendwingelandij rekening vragen; en als zijne stem niet aanhoord wordt, bij al de Christene Volkeren protesteeren.... De stem van 'ne Vader voor zijn verdrukte kinderen, dringt door de wolken, tot voor den troon van den Almachtigen Rus, Rus, hetert u of 't zal u nog schrikkelijk vergaan! Dwazerik, als gij met al uw macht, meent aan de straf van God te ontsnappen! En die straf zal op u komen omdat gij de menschen durft beletten van God te dienen! Is dat ooit gehoord Is er een grooter schelmstuk? Verleden week trok door de straten van Londen, een stoet, samengesteld uit verscheidene honderde landbouwers der graaf schappen Sussex en Kent, welke hun werk gestaakt hebben. De stoet was voorgegaan door een man, die eene groote banier droeg, waarop geschreven wasWij zaaien het graan en hebben geen brood te eten. Wij planten de hop en hebben geen bier te drinken, 's Avonds werd natuurlijk eene meeting gehouden. De Orde werd niet gestoord. Te Puebla, in Amerika, is de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken aan Pius IX, van zalige en verhevene gedachtenis. Kerkelijk Nieuws. 't Is de week der groete Feestdagen van Heilige en van Heiligen. Zondag St-Eligius, patroon der metaalbewer kers goud- en andere smeders, veterinairs, peerdenboeren en voer- mans; St-Eloi leefde in de jaren 700 Dijnsdag, 3de December,feest dag van den H. Franciscus-Xaverius, den Apostel van Indië Xaverius. 'ne" jongeling van grooten naam en van veel talent, studeerde te Parijs in d Universiteit; hij ging beroemde advokaat. Leeraar worden; Igna tius was daar ook en zegde tot Xaverius Och, wat baat het alles te winnen en zijn ziel te verliezen Kom, laat ons liever werken om 't Ge loof te verspreiden? Xaverius liet zijn wereldscbe loopbaan varen, werd van d'eerste zeven Jesieuten, die eerst den zegen van den Paus gingen vragen en zich dan de wereld verdeelden. Xaverius trok naar d'Indièn en veroverde daar, met Gods gratie en zijn woord, steden en Koningrij ken! d'Ovortuiging en 't gebéd waren zijn eenigste wapen; weldoen, vrede stichten, de liefde onder de volkeren brengen, waren de vruchten van zen werk. De Man Gods had vijanden, o. a. den Gouverneur van Malaca, don Alvara, 'ne schelm van 'ne Portugees, die de reis naar China dwaasboomde en belette; korts nadien werd bij zienelijken schrikkelijk gestraftmaar Xaverius had ook vrienden, gelijk zekeren rijken koopman Perevra genaamd, die zijn beste zeeschip gat' voor den overtocht van Xaverius. De heilige Man beloofde hem dat dit schip nooit in zeo zou vergaan zijn. En ziet! dit woord is opgenomen nog lan<*e jaren, na de dood van Xaverius, als er geen een schip in zee durfde Pereyrazond zijn Xaverius-schip en nooit of nooit is er eenigen hinder'aan gekomsn. Éindelijk, na ontelbare reizen to hebben gedaan, 't. schip was op eene zaat en 't viel in stukken van eon. Van den Man Gods welken tegenwoordig zoo vurig aanroepen en vereerd wordt, schrijven protestsntsche schrijvers, van grooten naam, gelijk Baideüs Als wij zijn werken zien. wij moeten roepen Wie is in staat gelijk hij van zulke wonderbare zaken te verrichten... Tegenwoordig heeft Sint- Xaverius ook Vrienden en vijanden oprechte, ware Vrienden, laat ons van dit getal zijn, én valsche vijanden, menschen die te be- weenen en te beklagen' zijn. Den 4den December, feest van d'H. Barbara, ^patreonersse voor een goede dood den öden December St- Nikolaus den 8sten December, iedereen weet het, 't Feest der Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, 't welk nog meer gevierd werdt, sedert dat Z. H. Pius IX de Onbevlekte Ontvangenis als Geloofspunt uitriep en sedert dat de Moeder Gods zelve, te Lourdes verscheen om de zonda nige en strafverdienende wereld tot Haar en tot de genade te trekken. Maandag, 2 December, Prijsdealing in do Zondagschool t'Aalst. Te genwoordig dat de Christelijke Leering zoo wreed wordt bevochten, is d'openbare aandachten de treffelijke genegenheid meer dan ooit ge vestigd op die Zalige Leering, uit den Hemel ons geopenbaard om goede overeenkemst,vrede en geluk in de wereld te brengen. Te .Brussel denkt men uat 't Vonnis tegen 'T Kindt zaturdag zal uitgesproken worden.... Dien schelm werd in zijn gevang door de Be stolene Bank, onderhouden gelijk 'ne Prins,... 't Is effenaf schande! Zulke kerels moest men te water en te brood zetten. Generaal Ber- ten oud-Minister van oorlog, is sedert 4de November uit zijn huis, en niet meer te zien geweest. Zijn Familie is om de dood te sterven.... Is hij verdronden, aangepakt of opeen ander manier verongelukt Niemand weet het 't Is droef voor die 't aangaat.'t Schijnt dat vele Theaters te Brussel zoo zedeloos worden, dat bejaarde menschen zelfs er moeten blozen vau schaamte.... De duivels zullen nog eens erwten-kassen, in dnt BrusselEr moet op d'eene of d'andere wijze een zuivering komen, 't bederf wordt te groot. En wee die er dan aan of omtrent is Zaturdag is op den weg vnn Geut naar Dendermonde 't lijk gevon den van eenen horlogiemaker uit Calken, die 70 jaar aud was. D'heeren Doeteurs hebben op "t lijk geen teekens van geweld bevonden. Zaterdag namiddag was zooals gewoonlijk eene talrijke me nigte voor het Justicie-paleis vergaderd, om T'Kint te zien, na de zitting van het assisenhof. Een pick-pocket maakte van dien toeloop gebruik, om eene horlogie en eene ketting te stelen, en nam dan ijlings de vlucht langs de Gasthuisstraat. Het slachtoffer, het publiek en twee policie-agenten vervolgden hem. Op de St-Jansplaats keerde de dief rechtsom en vluchtte in een magazijn van artikels voor rei zigers op den hoek der St-Jansstraat. Na langs gezocht te hebben ontdekten de policie-agenten den pick-pocket in den kelder verbor gen, waaruit hij onmiddelijknaar de gevangenis gebracht werd. We peisden daar dat de Volkeren nu beter op den petrooi letten en zieter wordt ons aangebracht dat t'Antwerpen in een herberg der Prekerstraat, brand is geweest door 't springen eener petroollamp.... Voorzichtig toch, met dat goed. '1"Antwerpen, in de Lepelstraat, was dijnsdag eene vrouw rond 9 ure uitgegaan' haar twee kinderen van 1 tot 4 jaar in hun beddeken latende. Rond ha!f tien hoorde de gebuurte brand brar.d roepen eenige moedige werkmensehen snelden bij, stampten deur on vensters in en gelukten erin de kinderen teredden en den brand te blussehen.'t Vuur was ontstaan door lijnwaad dat boven de stoof te droogen hing en in brand was geraakt. Te Soignies wordt veel 's nachts gestolen en een der inbrekers is d'ander week slecht van die reis gekomen of liever is er in bezweken 't was juist buiten de stadspoorten rond middernacht hoorde een boer gerucht op zijn hofbij staat op, doorzoekt alles en vindt niet; ten 3 ure, weêral geruchthij staat nogeens op, neemt een oud geweer en plaats zich in den gangIn de kamer daarneven hoort hij duidelijk een venster openen en een fosfoorken afkretsen de deur stond opende landbouwer, eene schaduwe ziende, legt aan,schiet en de dief valt dood hij had nog 2 fr. en veertig eens welke hij dienzelfden nacht in de woning eener arme vrouw gestolen had Ziedaar de gevolgen van nachtelijke inbraak Te Chatelet, nabij Charleroi, is een vrouw gestorven, ten ge volge van een venijnige vlieg die haar aan de lippen gestoken had. Er zijn valsche vijffrankstukken, met't jaartal 1873 en't por tret van Leopold IIde klank is goed, maar 't is een weinig geelach tig van kleur. T'Antwerden heeft de Policie een zulker stukken g'an- nexeerd. D'ander week t'Hasselt, wilde een reiziger op den trein sprin gen die reeds in gang was; hij viel en werd zijn twee beenen afgere denWaarom niet op tijd gekomen of niet gewacht naar den vol genden trein? Met op 'nen trein te willen springen die al rijdt, ris keert men een proces-verbaal of een droef ongeluk. Te Namen is een metser van een huis gevallen en korts na dien overledente Doornijk is een werkman der Statie door 't loko- motief tegen een waggon steenkolen verpletterd te Antwerpen is een werkman aangehouden die, op straat in een envelop geld vin dende, het binnengepalmd had, in plaats van den eigenaar te zoeken. Te Verviers is op den hoek eener straat eene kloof in den grond bemerkt van 1 meter breedteeenige uren nadien was de berst reeds 60 centimeters breeder. De toegang tot die straat is af gesloten. Er is reeds een der dieven aangehouden die te Mechelen bij den advokaat Niemandts gestolen hadden. Men zegt dat het ne Communard van Parijs is. Een vreemde matroos is zaturdag nacht t'Antwerpen in den bassin gevallen en verdronken. T'Eindhoven, tegen Maastricht, zijn vrijdag van d'ander week twee sneltreinen opeen geloopener zijn 2 doeden en een groot ge tal gekwetsten, meest bedienden van 't Convei. In Amerika, te Sullivan, is een koolmijn ontploft. i3 dooden. Niet ver van Marseille is een schip tegen een stoomboot ge zeild 't Schip, een Engelsche brik, was in tween gesneden en vier matrozen zijn verdronken. In 't noord-oosten der Provincie Brazilië is er, sedert Juni 1876 geenen druppel water gevallen De landstreek is nu bijna ontvolkt. Te A.uwegem, bij de kinders Reynaert, is iets dat bijna nooit is te zien geweest: een jongen muurpeerlaar (calebas) draagt eene scheut van dees jaar, 36 centimeters lengte, en op den top is den 2 Augusti eenen tros bloemen gekomen die een peer heeft voortgebracht van 27 centimeters dikte en lengte in evenredigheid die 't met gelooven wil, ma" gaan zien, en zijn eogen zullen hem overtuigen. Slads-vtrsiand - Een jonge vrouw uit de stad, die op den buiten ge trouwd was, wenschtte eene koei te houden, om altijd goede, onver- vaischte melk te hebben. Haar man koebt een koei en zijn vrouwken zweeg. Eenige dagen nadien, als zij 's morgens koffy dronken, zijt gij nu te wede vroeg hij aan zijn vrouw, g'bebt nu een koei ,en alle dagen goei, versche melk Och ja, zegde zij, maar 'k zou nu ook een koei moeten hebben, die boter geeft BOEKHANDEL. Men kan zich in ons Bureelen laten abon- neeren op de nieuwe uitgaaf der werken van Concience, aan 1 cen tiem de bladzijde, alle 14 dagen verschijnt er een boeken als pre mie heeft men twee schilderijen, in vergulden lijst, 't Is eene nette goedkoope uitgaaf. Als premie hebben wij voer onze Lezers be schikbaar KATHOLIEK STUIVERSMAGAZIJN, dik boekdeel in 4°.

De Werkman | 1878 | | pagina 2