Verschijnt alle Vrijdagen. PARLOIR. Meester te G. Just d'uurte schrijven Vr. te Namen, een d... weg groot verdriet.... fama volat, dat ze kloegen van 't iogist. Vr. St. te Wieze, er waren geen ga zetten meer bijgevclsrCompatriot te Parijs, ja, we zochten boeken naar >uwen keus; binnen korte dagen zal UEd. ze fi'anco .ontvangen minzame groetenis, en als ik nog 'ne keer binnen - Parijs geraak, 'k zal 11 de hand komen k druk ken. 1) L B. Natuurlijk, wij wisten niet dat UEd. verhuisd was, (ruw gazetje gaat nog altijd naar uw ^eerste adres, doch daar moesten z'er 7 op geschreven hebben Verhuisd maar (f-Van deze week af is 't veranderd. Nieuwe Uitgaaf der Werken van Concienceli. D. op hoe hoog dit per 14 dagen zal komen, weet ik niet men takseert dat de Uitgaaf 3 jaar duren zal C. te Steemd. 't Boek V zal u franco geworden, langs St-Niko- Ikaas. Geachte Juffers t'Eecloo, alles wel ontvangen. Minzaam gegroet. Wetteren-ten-Eede. 'k zal zondag ^waarschijnlijk moeten afwezig zijn. Te koop in ons Bureelen een schoon 4) Kerstlied, gemaakt door heeron uit I^StNikolaas. Prijs 1,35. ZEVENDE JAAR N" 320 6 December 1878* Prijs in bureel of winkels 5 centiemen. Met de pest of te huis gebracht 2,50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Kerkelijk Nienws. 8sten DecemberFeestdag der Onbevlekte 7 Ontvangbnis. Van 't begin des Christendoms werd geloofd e^i geleerd dat de Moeder Gods, alleen onder 't menschdom, zonder riek van y d'Erfzonde was ontvangen; den 8 December*» 1851 werd dit Voorrecht, als Geloofspunt ver - klaard, door Z. H. Pius IX die alsdan omringd 4) was van honderde Bisschoppen, uit al de deelen fa der wereld: de Cliristene Wereld begroette de uitspraak door eene algemeene verlichting, en sedertdien wordt de 8ste December onder de groote Feestdagen van 't jaar gerekend. Vereeren wij dan Maria, de zuiverste der Maagden, de teederste der Moeders, roept Mgr. Dupanloup in zijne schriften uit; maar te mid den der zoetheden van die vereering, kunnen wü onze noodwendigheden en onze ellenden niet vergeten; doch bij Haar is de redding van onze kwalen; o Moeder Gods schrijft den ge- V leerden Bisschop die nu onlangs, in hoogen ouderdom naar 't eeuwig Vaderland is ge trok - kenaanziet de Katholieke Wereld die zich rond uwen Troon schaart en U met betrouwen in al zijne noodwendigheden aanroept: keer de 7 straffen af: en dóe ons op dit aardsche balling. schap genade verwerven In de Groote Kerk ''Aalst wordt dien Feestdag gevierd met Octaaf j en eiken dag Sermoen door den E.H Collin. Oorlog tegen de Socialisten. Berlijn is in staat van beleg verklaard, dat wil zeggen dat tegen al de inwoners dier hoofdstad zulke maatregels zijn genomen welke alleen noodzakelijk zyn tegen bandieten en moordenaars. Dit besluit is genomen met eenparige stemmen van al de duitschs ministers. Zonder dit almachtig wapen, zegden zij, is het ons enmoge-- lijk het leven van den keizer te beschutten. De duitsche gazelten zijn bedroefd over die strenge maatregels, maar zij bekennen hunne volstrekte noodzakelijkheid. Ja, hetduitsch keizerrijk is ondermijnd door de Internationalisten en Keizer Wilhelm is omsingeld met eenen cerkel van vuur en bloed. Den ijzeren Bismarck is door de Socialisten overmand, en om zijn land te redden moet hij alle vrijheid den hals breken. Men heeft het hem voorzegd de vervloekte kerkver volging is de schuld van alles. Wat is 'ne menscli zonderReligie Een heest'ne slaaf van zijne drif ten. De rijke, hij kan zijne drifter, voldoen, hij heeft geld en goed; maar de werkman die geen Religie Keelt, hij wil toch ook genieten, en hij wordt razend omdat hij ook van geene 10 schotels dagelijks mag eten, gelijk Passanante zegt. Een werkman zonderReligie is een Socialist, een revolutionnair; kun nen lezen en i schrijven zal hem niet kontent maken, gelijk onze dwaze liberalen het beweren Passanante kon lezen en schrijven, hij heeft zelfs 'nen dikken boek gemaakt over.de maatschappij. Do Religie alleen is de troost van den werkman die van 's morgens tot 's avonds moet zwoegen om aari zijn brood te geraken, Te Hamburg heeft men 2 kisten Orsini bommen in beslag genomen zij komen waarschijnlijk van Londen waar de Internationalisten een fabriek hebban van die ontplofbare bommen. Bismarck is bezig met andere landen eene konventie te maken tot uitlevering der Socialisten, zij is reeds gesloten met Spanje, Italiënu is het den toer van Frankrijk, en dan van België dat te Brussel een broeinest heeft van de gevaarlijkste revolulionnairs Zullen onze liberale ministers nu nog voortgaan met de religie uit de scholen te willen verbannen Dat ware een schelmstuk tegen het land en tegen de beschaving In Italië is de opgewondheid onbeschryvelijk, De betoogingen gaan altijd voort ter eere van Humbert en Margriet; alle avonden te Rome optochten met fakkels en bengaalsch vuurmuziek voor 't Quirinaal, oorverdoovend geroep van Evviva il Re maar onder d'ergste mani- festeerders loopen er verdachte gezichten, en zekerlijk zou Humbert van zijnen balkon niet durven komen om de hand te drukken aan die geest driftige koningsgezinden. In den nacht hoort men dikwijls moordkreten tegen de rijken, de ka tholieken en de liberale ministers. Te vset zullen de koning en de keningin niet meer verschijnen in de straten der Italiaansche steden. Liberale gazetten vragen daar reeds de gratie van Passanante. De koninglijke familie is ontsteld en diep be droefd. \an alle kanten hoort men niets dan komplotten en samenzwe ringen. Al de koningen zijn bedreigd de algemeene republiek moest gepro- klameerd worden op den 2i Januari 1879, verjaardag der halsrechting van Lowie Seize Passanante is te haastig geweest. 'Ne troep Socialisten, 4Ü, zijn reeds uit Berlijn verbannen, waaronder 2 leden van 't Parlement, den hoofd-redakteur van een berlijnsche ga- zette en veel andere mannen die niets anders deden als het Socialism verspreiden door sehriften en konferentiën. Zal het vrije België het moordnest moeten zijn van al die kerels Te Imola, in Italië, gevecht tusschen 't volk en 't garnizoen. - Item aangehouden 3 Internationalisten die zeiden indien de Koning te Napels ontsnapt is, hij zal ons niet ontsnappen. Te Rome 4 personen gedood door de ontploffing van eene Orsini bom te Borget'o, geschoten op den kommandant der ruiterij gedurende de manifestatie voor Humbert. Proces "t Kindt. Uitspraak van 't Vonnis Dijnsdag avond, nadat d'Assisen van Brabant eene volle maand gezeteld haddennadat 't Kindt 3 jaar en 7 maand gevangen zat na lang onderzoek en groote debatten, is t vonnis uitgesproken rond 't Paleis van Justicie en in de aanpalende straten kon men op de koppen gaangansch Brussel was opgelichtbij de gewone ge wapende macht waren 40 gendarmen gevoegd, omdat men vreesde voor volksoproer, indien de straf tegen de Bankroovers te onvol doende scheen op over de 5oo vragen moest de Jury antwoorden en dijnsdag avond rond half elf werd de uitspraak bekend gemaakt' 't Kindt is veroordeeld tot VIJFTIEN JAAR GEVANG en 5oo lr. boet, en Fortamps, de gewezen-Senateur, tot éen jaar gevang, 10,000 fr. boet, en gesamentijk tot de kosten die zeer hoog zullen beloopen. tot rond de 200,000 fr 'tKindt was beschuldigd van 149 groote diefstallen. De schelmerij is tegenwoordig zoo groot in de wereld, dat die dlepgeleeide bankroovers, met alle soorten van fi nessen en slimme trokken, de handen der menscheujke Wet binden en er met een kleine straf van afkomen, 't Is daarom dat er een ander Tribunaal moet zijn, waar geene fijnheid of geleerdheid zai baten, waar de Rechter door geen advokatsn kan omgeklapt wor den en waar éen en dezelfde weegschaal voor rijk en arm, voor groot en klein zal dienenEn zouden ze nu nog durven schrijven dat de wereld door de geleerdheid moet verbeterd wor den!!! Hadde 't Kindteen arme metserdiender geweest, en metzijn zelfde slecht hert, hij zou eenige honderde franksites gestolen heb ben en nu, dank aan zijn geleerdheid, heeft hij^rond de 23 millioen ontfutseld en een massa personen gereneweerd. Zijn moeder leeft nog, d'arme vrouw z'heeft geen ander schuld dan misschien te goed geweest te zijn, voor 't slecht kraam van haren bedorveling. Fortamps meende vrijgesproken te worden de uitspraak zijner veroordeeling deed hem van verbazing opspringenhij is er nogtans goedkoop van af. Z'hebben in de Kamer bijna gedaan met over do Troonrede te praten. Uit alles wat wij hooren en zien, blijkt dat ons rampzalig Mi nisterie de volksscholen wilt vergeuzen en de bevolking nog in grootera lasten brengen.... Dwaasheid, welke onbegrijpelijk zou schijnen, indien men niet wïsl dat Lucifer zijn leger en zijn trawanten heeft die gedurig werken, om de Volkeren in druk en in slavernij te brengen De tija der beproeving voor Belgenland is nabij laat ons hopen, dat iedereen zal standvastig blijven in Pruisen en Zwitserland komen de katholie ken zegevierend uit de beproeving de Polakken zelfs, in 't diepste van Syberië, roepen wij blijven God en Geloof getrouw! en zouden wij, die hier in overgroote meerderheid leven, zoudep wij wankelen "Nooit o nooitvoor 't vuur of voor de dood niet

De Werkman | 1878 | | pagina 1