BliANDRAMPËN. T'Antwerpen is zondag nacht Or- Men abonneert in onze bmeelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. VüÜFi DE ÜSTGEHO F.GE DE MN CHIN4 EN MONGOLIË- Parijs, die forteres der Geuzen, wordt een waarachtig moor- denaarsholde gazetten zijn bijna onbekwaam al de moorden en ander grove misdaden aan te halensommige streken te Parijs zijn zoo onveilig als de bosschen van Vlaanderen, ten tijde dat Jan De Licht en zijn bende er floreerde... 't Zijn me d'hoofdstedekes! Te Parijs regent het alle dagen den winter schijnt in water te zullen passeeren. De directeur der Muntte Bordeaux is aangehouden, beschul digd van i millioen ontvreemd te hebben, ten nadeele van 't huis Rotschild. In 't noorden van Frankrijk zijn verscheide gevallen van muilplaag onder de koeien. De Franschmans schrijven dat de ziekte door eene Belgische koei is ingebracht.... Als't allemaal zoo is; iedereen is haastig om 't kwaad van zijnen hals te schudden;... in alle geval, opgelet en gewaakt. Te Lancaster, Engeland», hebben 12,000 katoenwevers hun werk laten staan, uit oorzaak eener vermindering van 5 ten honderd op het dagloon. Gisteren deed keizer Wilhem zijne intrede te Berlijn, zijn hoofdstad was in staat van beleg gesteld; talrijke personen zijn uit Berlijn gejaagd. Bismarck is ziek en kan die shoone Feesten nie bijwonen. Ze zeggen in Spanje, dat koning Alfons gaat hertrouwen, met de oudste zuster zijner overledene echtgenote. In Amerika is den President der Kamers van Perou vermoord.. 't Wordt scrabeus, tegenwoordig, van hoogverheven te zitten. De ware vrienden zijn in den nood te kennen... Nieuw-Or- leans is dees jaar beproefd geweest door eene besmettelijke ziekte, de geele koorts; nu is 't gedaan, en men telt de slachtoffers op er zijn er met duizendenen de gazetten van Amerika kondigen de namen af van 32 Priesters en van 28 Gasthuisnonnen die hun leven ten beste gegeven hebben om de arme zieken op te passen.... 32 Priesters en 28 ReligieusenMeest allen kinderen van goede ouders die de besmetting konden ontvluchten en elders, in een gezondere sireek wónen.... En hoeveel Vrijdenkers, hoeveel Geuzen, hoe veel van die zoogezegde antikatholieke volksvrienden hebben zich geslachtofferd?... GEEN EENEN!... Dat is niet te verwonderen: het Ongeloof vermeerdert de eigenliefde, vermoordt de zelfsopoffe- ring; en De Werker en consoorten beweeren dat de wereld zal in "e'luk zwemmen, als iedereen Geus en ongeloovig wordt!... Ja, hoe zal 't gaan gelijk onder wolven en tiegers. ANTWERPEN. Wreede Moord. In de Keistraat t'Antwerpen woont een rijke vrouw, die grooten handel in steenkolen drijft, de weduwe Van Roey, oud 66 jaren. Niet ver van daar woont hare zuster, bij welke zij eiken avond eenige uren gaat overbrengen. Donderdag avond van dander week was zij ten half negen naar huis gegaan; korts nadien hoorden de geburen een aanhoudend gebrul en gehuil uit dit huis opstijgende Policie ging zien en vond de weduwe dood liggen en niet ver van daar, haren kleinzoon John Retsin, oud 20 jaren, aan handen en voeten gebonden. John vertelde dat, terwijl hij met zijn grootmoe der was] twee zwartgemaakte mannen ingebroken hadden, de we duwe vermoord, hem gebonden en 't geld uit de koffers geroofd. De Justicie moest er anders over peizen, want na kort beraad werd John naar de gevangenis gebracht; de koorde met welke hij gebonden lag, had men vroeger in zijn bezit gezien en uit al zijn antwoorden bleek dat er iets anders achter schuilde. John Retsin is'een jongeling van grooten blaai en zwier, die een koningsfortuin zou opdoen; bij vrouw van Roey kreeg hij hog al dikwijls geld,maar 't mensch had veel verdriet met den nietdeug, en overlest toen een achtbaar persoon haar kwam bezoeken om voor iemand harer familie hulp te vragen, dan bekloeg zij zich over haar familie, en waarschijn lijk op John, haar suikerkind bedoelende: «Och zegde zij, wat is toch de jonkheid zonder Religie John verklaarde dat hij, zonder 'ne eens zijnde, bij zijn Groot moeder gekomen was om haar eenig geld af te doen. Hij kreeg er geen, en 't mensch zegde hem, zijn gouden horlogie toonende Ziet eens wat ik nu alweêr voor u uit den Berg heb gehaald Jamaar, zegde hij, gij hebt mij eenen gouden ring met diamanten beloofden de al te goede vrouw beloofde dat hij dit tegen Nieuw jaar zou gehad hebben. John vroeg ook fijne hemden en de Groot moeder beloofde er hem van lijnwaad, 't welk zij boven had; zij ging dit lijnwaad halen en 'twas dan, zegt John dat twee zwartge maakte kerels binnen kwamen en haar vermoordden.... Doch, een erge zaak voor hem, hij verklaarde geen geld te hebben en bij het onderzoek zijner zakken vond men op hem gouden en zilveren geld, ten beloope van 200 fr... Men verzekert t'Antwerpen dat een winke lier yerklaart dat John bij hem eene koorde is komen koopen De weduwe Van Roey is maandag begraven in S* Pauluskerk; meer dan 2000 personen klaagden den rouw; iedereen heeft medelijden met de brave vrouw, die zoo schrikkelijk aan hare dood is geko- mjohn Retsin zit aog altijd gevangen; hij loochent a'le medeplichtigheid in de moord; zijne moeder is in 't gevang geweest, maar ze mochtfharen zoon niet zien noch spreken; er zijn tegen John zware vermoedens, doch tot heden geen bewijzenft geval van de koorde is onbeduidend; dezelfde koorden worden in honderde winkels verkocht. De misdaad blijft met bet grootste geheim omhuld; 't is nog gebeurd dat er zware vermoedens te gen onsehuldigen waren; de aangeklaagde t'Antwerpen is wel 'ne geus, maar Recht is Recht; laat ons hopen dat de Justicie in die bloedige zaak weldra moge klaar zien en den moordenaar straften. Te Berchem, bij Antwerpen, is een wreede moord bedreven zekeren Van Dyck, werkman der Statie, heeft zijn kind, een doch terken van 5 jaren, vermoord. Ze schrijven dat de man zinneloos is... Men moet e'en van de drij zijn, om een moord of een ander schelmstuk te bedrijven zinneloos, zedeloos of goddeloos. Er is t'Antwerpen 'ne commis voyageur aangehouden, die een pistoolschot naar een kapitein van 't leger had gelost, zonder hem te treffenin de kloosterstraat van dito stad is'ne mensch van zijn trappen gevallen en op den slag dood. Zondag rond 10.ure 's avonds, vonden twee gendarms van Eeo.loo op Balgerhoeck, di ij wil Isfroopers-: éenen gewapend en de twee andere als opletters de wildstrooper heeft naar de gendarms geschoten en deze, op hunne beurt, hebben twee scheuten gelost, zonder iemand ;te treffen. R. braconniers zijn ontsnapt. Over 8 dagen hebben de Prinsen van het doorluchtig Huis van Arenberg eene klopjacht gedaan op hunne uitgestrekte eigen dommen in en rond Kieidrecht, waarin zij hebben geschoten: 1001 hazen en menigvuldig ander wild. Generaal Berten is eindelijk gevonden en uitgekomen hij zit te Marseille... Waarom dit aan zijn Familie verzwegen? ten hall twee een hevige brand geweest in de Congresstraat, in den grooten schrijnwerkers-atelier van MM. Van Genechten en Boeckmans; ten 5 ure was dit werk huis vernield, alsmede eene aanpalende diamantslijperij waar 5oman werkten; verscheide werkmanswoningen hebben ook veel geleden de bewoners moesten vluchten langs smalle en lange uitgangen, die met rook vervuld waren. De afgebrandde diamantslijperij bevatte 60 molens die allen vernield zijn 35 karaat diamant is verloren. Te MontignijsurSambre, nabij Charleroi, brandde een pachthol af; een kind in de wieg, bevond zich nog in de brandende woning, niemand uit de Gemeente durfde het vuur trotseeren, als een vrouw, een moeder van 7 kinderen, de echtgenote Grimard vooruitsprong, en tusschen de vlammen het kind ging halen... Hoera voor die dap pere! Dat de Koning zijn rijkste Eerekruis aan die heldhaftige boe- rinne zond, in plaats 'ne kerel te decoreeren die een schandaleus liedje gedicht heeft, iedereen zou hem loven en prijzen; maar die d'haver verdient, krijgt ze dikwijls nietTe Verviers is de fabriek van MM. Malherbe en Neujean afgebrand 40,000ft". schade; ten half vier 's morgens was 't vuur begonnen; ten 7 ure bleven de 4 naakte muren maar over. Het fransch zeeschip Mélanie, gela den» met 53o vaten PETROL, is afgebrand op de reede van Bou- ceau; er was juist een Engelsch zeeschip bij, dat al de manschappen kon redden, behalve den kajuitjongen, een manneken van 14 jaren. Te Bois-Bossu, op den steenweg van Luik naar Marché, is een groot handelshuis afgebrand; schuren, stallen, magazijnen, alles is door 't vuur vernield; t'Aalst is maandag morgend rond half zes, brand geweest op de groote Markt bij M. Van Itterbeeck. Opbrenst der vorige lijsten 1697,84. Scheut 2 December 1878. Mijnheer de opsteller, Het is met de grootste dankbaarheid dat ik de nieuwe aalmoes van vijf honderd frank(f) ontvangen heb, welke gij de goedheid hebt mij te doen geworden, om in den naam van de milde lezers van de Werkman aan de hongerlijdenden van China en Mongolië opgezonden te worden. Bitter zijn die ongelukkige landen beproefd geweest, maar schoon was het om zien en troostoJijk met welke onuitputbaie liefde onze brave i ristenen ze ter hulp zijn gekomen, bijzonder die uit de werkende klas. Dat welhebbende menschen een geüeelte van hunnen overvloed aan hunne noodlijdende broeders mededeeion, is zeker prijsbaar, maar hoe veel prijsbaarder is Let, niet den werkman die den kost ia hei zweet zijns aanschijns verdiend, om zoo te zeggen een stuk brood uit zijnen mond te zien sparen, om zijne broeders in Christo ter bulp te komen. Gij zult mij grootelijks verplichten, mijnheer de opsteller, met mijne vurigste dankzeggingen aan uwe geëerde lezers te willen uitdrukken. Moge de Algoede ze eens r iKelijk beloonen Uw ootm. dienaar, Fs. Vranckx, Sup. (1) Onze derde zending voor China en Mongolië later zullen wij de volledige kwitantie afkondigen. Eene dienstmeid Aalst, 5,00 Twee werkrrians-lezers van Exaarde Doorselaar, 10,00 UIT K1ELDRECHT. De sociëteit van den H. JoannesBaptiste uit liefde voor hunr.e noodlijdende broeders van Mongolië 15,30 Vier Congreganisten voor Geestelijken en tijdelijken zegen der Congregatie 2,50 Een wees Congreganist,bemint uwen naasten, 1,00 2 dienstmeiden, cm de liefde Gods, 2,00 Een arm huisgezin, de aalmoes verarmt niet 1,00 2 oude arme menschen :wij deelen den behoeftigen van onze aalmoezen 0.20 Eene werkvrouw voor den zegen in haar huis 0,50 PATIENTIEWERK, - Te Mechelen wonen menschen die waar lijk veel patiëntie hebben Er is een huis waar men, alle gelijk, de postzegels houdtweet ge waarom raad niet, lezer! onnoodig. Ik zal het u zeggen het is om eene kamer te behangen met postzegels I! En voor dit werk heeft men maar 70 a 75,G0.i postzegels noodig. Dit is niets in dat huis heeft men patiëntie! (Georges.) 0, sprak een domkop, men moet alles lezen, slecht en goed om met kennis van zaken te Kunnen oordeelen. Goed werd hem geantwoord, eet dan ook .rattekruid en arsenik om over de goede spijzen er. de slechte te konnen ->orpeeleu.

De Werkman | 1878 | | pagina 2