JDe t)laaw5cl)e CicDjcs^mgcr. Abonnementen worden op alle tijdstippen des jaars aanveerd. ■AhKI'EN, HANDEL EN rtUVFJRIXKXll GEERARDSBERGEN. Tarwe 26 fr.; Masteluin, 21,00; Haver, 19,00; Boonen, 21 fr. boter per kilo, 2,36, Vlas per kilo, 1,35; aardappels, 9,50; lijnzaad, 33 fr. koolzaad, 37fr. DERDE RAADSEL. Zeven letters, twee Syllaben, luistert wel, W ant dezen keer en is 't geen kinderspel Een letter bij mijn eerste deel gedaan En ais gezusters, ze megen samengaan Mijn eerste vormt bijna den naam van eensn geus, Die zelfs in sakristij steekt zijnen botten neus Mijn tweede is in kerk en aan de zee te vinden, Eu 't heel, een wreed gedoen, gereed om te verslinden Verbeeldt een oud geslacht, dat ook in onzen tijd Al noemt het zich beschaafd, het Cnristen volk bestrijdt. Komt bij komt bij nieuwe liedekes, over de gebeurtenissen van den tij 1 Ge ziet daar, geachte Ron Ischou wers, de tafereelen op de schilderij, die voor de eerste maal hier vertoond en gezongen worden, tetles eu stichting van lédereen. leiereen van u weet hoe dat Nobiling en Hoe del, 'ne student en 'ne blikslagersgast, den keizer van Pruisen naar 't leven hebben gestaan tioe dat de Koning van Spanje bijna om gebracht is boe dat de President van Perou in zijn bloed ligt te zwem men nu gaat gij vernemen, volgens de depêchan uit het Consulaat van Brussel, in de rue laloei Burgers en Boeren, ge ziet dat ik geen klod den verkoop - ge ga it nu huren de wree la moordpoging op DEN ZOON VAN VICTOR EMMANUEL, die gebeurd is te Napels.de stad die nevens den vuurberg Vesuvius ligt ge ziet hem daar ep de schilderij, den berg die vuur spouwten daarnevens de stad Napels waar de zoon van Victor Emmanuel zijn intrede doet. Hoart het eerste KOEPLET Humbertus en Margriet, twee Vorsten jong van leven, Zij hadden aan malkaar het eerewoord gegeven, En reisden rond hun Land, met eenen grooten stoet Van rijtuigs in gala en grenadiers te voet Humbertus was verblijd als held te kunnen pralen, En overal was 't feest, op straten en in zalen, Men riep hem Willekom, uitliefde of uit plicht, Want tot een Koningshart, de Waarheid komt niet ligt want tot een Koningsbert, de Waarheid komt niet ligt Zoo kwam de Stoet binnen de stad Napels gereden; ge ziet daar de Koninklijke Personnages in hun rijke fottuer, die bezet is vaa spiegels, getrokken door vier witte peerden en gevolgd van aide cans, postiljons en soldaten wat glans en gelorie, en wat geluk, zult ge zeggen, mijn lieve Vriendckes; maar, ge bedriegt U, Menschen, iaat mij vandaag 'ne keer toe van U rechtuit de waarheid te zeggen; tegenwoordig, als wij ons-oogen rondom de wereld slaan, moeten wij niet met overtuiging zeggen, dat de Keizers en Koningen op hunne Troonen in zulken grooten danjé zitten als de Machinisten op Lokkomotieven Ge ziet daar, op ons Schilderij, de Koningin Maria Margareta Teresia zitten, somber van opzicht en bleek vari koleur daags te voren is haar in 't Paleis 'n e naamloozen brief onder d'eogen gekomen, en in dien brief stond te lezen dat er een samenzwering was tegen al de Gekroonde Hoofden, en dat zij allen, den eenen voren en den anderen na, onder 't mes der moordenaars zouden vallen;... de Koningin staart angstig rond en eensklaps ziet zij op den boek van een straat, 'ne manskerel komen toegeloopen met een breed mes in d'hand. Luistert, het tweede KOEPLET Te Napels aan den hoek, van twee, drij groote straten Daar klinkt eensklaps de roep. Weg met de potentaten Een manspersoon komt af, een wreed mes in de hand, Hij richt zich naar de koets! de Koning moet van kant! De Koningin roept uit: redt mijnen welbeminden; Een wreede moordenaar, zijn leven gaat verslinden De moordenaar treedt toe, zijn staal blinkt in de lucht Eenieder is bevreesd, eenieder beeft en zucht. Eenieder is bevreesd, eenieder beeit en zucht 't Was een schrikkelijke moment, geliefde Toeschouwers, als'de Koninginne daar in onmacht lag, als de jonge Prins zich op zijn moeder liet vallen de koets wordt rood geverfd van bloed, de grenadiers ko men bijgesneld, nemen den moordenaar gevangen en vragen zijnen naam Passavante, zegt hij, kok van stiel en 'k wilde den koning vermoorden hoort het derde KOEPLET De wacht komt toegesneld, en neemt den man gevangen, En haast ligt hij gekoord met boeien die hem prangen Men ziet den Koning na, hij is maar ligt gewond, Den Generaal Cairo ligt bloedend op den grond; Den Koning ziet hem aan met diepbewogen oogen. En zegt: Zonder u, Vriend, was d'euveldaad geplogen; Koetsiers, naar mijn Paleis, en Volk der Marchessé, Houdt vast den moordenaar en doet hem aanstonds meê; Houdt vast den moordenaar en doet hem aanstonds meê. Ge ziet daar op den vierden tableau, 't Volk van Napels die den moordenaar wilt in stukken Vaneen trekken en hoe de Marchessés hun devooren moeten doen om hem in 't prlsonskerreken te krijgen onder- tusschen rijdt de Koning naar zijn paleis en daar, als de Koningin tot haar zeiven komt, ze valt hem aan den bals en ze zegt Och mijnen man en mijne bruidegom, zegt ze, God zij eeuwig gedankt dat ik uno g zieen ze besproeit 't Paleis met haar tranen en ze zegt hem Och. •welbeminden Humbert, 't is God die ons straftge weet toch dat wij enreebtveerdig't goed van den Paus en van d'heilige Kerk bezitten. Och, Humbertus, zegt ze, wij zijn toch ook kinderen van d heilige Kerk; den Paus is toch oek onzen Vader, en wat ziet men van Kinders, die hunnen Vader en hunne Moeder mighandelen Worden zij niet zieaelijk gestraft En hoe kunnen wjj toch 'ne moment r.:St genieten, hoe kun nen ij ergens solaas vinden, als wij peizen en overwegen dat wij 'ne grond regeeren, die ons niet mag toébehooren. Ge ziet ze daar, die vrouw van 37 jaren, een dochter van den hertog van Genua, en hoort nu, hoedat zij,haar handen tesamen vouwende, hem bidt en smeekt, in den naam van zijn arm schaapkes van kinderen, van toch Roomen aan den Paus te laten en weerom te trekken naar Savoije, ons wettig Erfland; niet. roept die brave en bedrukte Koningin uitniet dat den Paus ons eenig leed zal doen, want den Heiligen Man bidt ge stadig voor ons; maar als de straf van God eens op een Familie komt te vallen, zegt ze, ze wordt gekastijd, al moesten er uit d'harde en koude steenen, geessels komen Aanboort nu haar klachten, Menschen, en zwicht u van den hoogmoed en van de begeerlijkheid naar een ander mans goed. Och man, roept Margareet, wilt toch mijne stem aanhooren; Ik ben een koningsvrouw, maar d'armste van de slooren! Wat baten geld en goed, en meubels en gerief, Als gij wegvluchten moet als moordenaar en dief Och, Humbert, kom met mij terug naar onze oude Staten Daar zal mijn moederhert geen zuchten moeten laten, Geeft weder aan de Kerk haar wettig erf en pand; Want die de Kerk vervolgt, zijn eigen hert verbrandt. Want die de Kerk vervolgt, zijn eigen hert verbrandt. Zeo spreekt die bedrukte vrouw, vrienden zal baren koninklijken echtgenoot haar minnend gemoed aanhooren Zal hij doof blijven voor die smeekende stem eener teedere wederhelft, eener biddende moeder God alleen die de nieren doorgrondt, weet het, vrienden ondertusschen ziet hier het vijfde tafereelde moordenaar Passanante in't gevang ge ziet de rechters en de cipiers hem ondervragen, waarom dat hij toch dit wreed schelmstuk wilde bedrijven Ik heb dit gedaan, zegt Passa nante, omdat ik de Koningen haat;omdat ik van de sekte der Socialisten ben!. Ja Vrienden, die gevreesde sekte nadert en wij zullen op mijn volgende Reis het leven van Passanante bezingen en zijn allerdroevigste lotgevallen... NU, het liedeken van Humbertus, m.etnog vier hertroe- rende verhalen, aan 5 centiemen; die wilt bediend zijn, hij moet zich haasten, want er en zijn er niet veel NINOVE. Tarwe, fr.27; Rogge, fr.19; Boontjes 23 tr.; Aard appels, 09 a 10 fr.; Boter, per halve kilo, i,5o; eieren 2,52. AALST Tarwe, 26 fr.; Masteluin, 24,00, Vlas per 3 kilo 4,00 1525; Aardappels 09,00; Hop042 fr; Boler, 3 kilos 6,37 h, 08,35 ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 35 tot 36 fr. Rog- gebloem, 26 fr. Op de veemarkt waren 28 stieren, 097 ossen, 151 koeien, 021 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voel zijn stieren, fr. 0,70; ©ssen, fr. 0,95 a 1,02; koeien, fr 0,78 a o,85; kalveren, fr. 1,00 a 1,08. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 27; Rogge 19; Boo nen 23.00 Aardappelen 08; Boter per kilo, 3.30; Eieren per 25, 3,60. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 26,25; Rogge, 18,25; Boter per kilo, 2,60; Eieren 2,95; Aardappelen, 9,00; Lijnolie, 60,5o; Kempolie, 67,00; Lijnkoeken, 21,25; Kempkoeken, 18,25. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 23,00; Boekweit 16,00; Haver 14.00; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,85; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,72. Zele. Tarwe 23,51); Rogge, 15,50; Boter 2,51; Eieren, 3,20; kemp per 11 kilo 11,89 Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 70 stuas inlandsch ras van fr. 210 tot 400. —470 stuks hollandsch ras, van fr. 290 tot/775. Binnen de stad. lil stuks inlandsch ras van fr. 195 tot 325. 080 stuks hollandsch ras van fr. 250 tot 305. LOKEREN. Tarwe, 22 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,00. Aalst, drukkerij met snelpers van P. DAENS-MAYART.

De Werkman | 1878 | | pagina 4