He Wreedheden van den lus. Men abonneert in onze bureelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. Samenspraak over den tijd. de beleeide vreemdeling had een slaappoeier in zijnen wijn ge mengd. Toen nu de baas.wakker werd, was zijn kalant verdwenen, zonder betaald te hebben en met de horlogie van den herbergier, zijnen portemonnaie, een frak en al 't geld dat er in de tooglade wasWat zegt ge daarvan In een dorp tegen Charleroi had een moeder hare drij kleine kinderen alleen thuis gelaten; korts daarna zagen de geburen dat de woning rookteze gingen zien an vonden eene brandende wieg en 't kindje van 6 maanden met erge wonden, dat men wanhoopt het te kunnen redden. Dit gebeurde ten halver drij en de moeder kwam maar ten 4 ure thuishare wanhoop was onbeschrijfelijk, en des te meer, omdat zij toch onvoorzichtig was geweest. 't Kint en Fortamps zijn in KassatieZe supposeeren hun straf nog te zwaar!... Dat ze liever stillekes in hun Staatskaberdoes kruipen, en hunnen tijd uitdoen en hun hand kussen, en restitutie doen; want voor de menschen zijn z'effen, maar voor den eeuwigen Rechter, al wie steelt, moet teruggeven, als hij eenigzins kan, m®et zelfs werken en zwoegen om 't gestolene terug te geven, 't Isdaaröm dat al d'onrechtveerdigaards tegen God en zi)n Kerk en zijn Wet uitvallen. Onze Lezers zullen zich waarschijnlijk nog herinneren, dat onlang een dief in de woning van een pachter, te Soignies, poogde in te dringen, en dat hij door dezen vei rast en gedood werd. De la ding, die den misdadiger in het aangezicht had getroffen, had het zelve zoodanig verminkt, dat men het lijk niet kon herkennen. Bij middel der kleeren van dief, heeft men eindelijk ontdekt, dat hij een inwoner was van eene naburige gemeente, rijk genoeg om gerust van zijn renten te leven. Te Neerpelt is een kind in'ne ketel ziedende melk gevallen en onder de gruwelijkste pijnen overleden. Te Luik is proces verbaal gemaakt tegen kramers die suikersnoeperingen verkochten, geverfd met stoffen, der gezondheid nadeelig. Generaal Berten van Brussel was te Marseille niet; vruchte loos doet zijne Familie overal opzoekingen; hij, noch zijn lijk, noch eenig teeken van hem is te vinden... En M. Van Crombruggen, koopman in wijnen te Brussel, is ook verdwenen sedert 23 October; en L. Scheire, van Schellebelle, sedert 12 Juni; en J. Tuypens, van Sarladinge, sedert i3 Juli. Te Grand-Metz, een dorp in 't Doornijks, hebben de Geuzen al de versters der kerk in stukken geslagen, zoodanig dat er geen enkele ruit is geheel geblevenEn wat zullen de schurken daar mee nu hebben Te Melsele-Wads is'ne solo-slim gespeeld door J. De Smet, in St Sebastiaan. Een dezer laatste nachten heeft men in de lagere school te Braine-le-Comte de spaarkas der leerlingen gestolen, welke 60 tot 70 frank bevatte. Die school bevindt zich nevens de gendarmerie! Men schrijft uit Wandrez bij Charleroi: Dijnsdag voormid dag ontstond een hevige twist tusschen de echtgenooten Lambert- Durand alhier. De man besloot het huis te verlaten en de echtschei ding te vragen. Hij begon reeds te verhuizen cn bracht van den zol der een aantal voorwerpen naar beneden. Onder die voorwerpen bevend zich een geweer; terwijl haar echtgenoot nog andere werk tuigen ging halen, greep de vrouw in een aanval van woede het ge weer en wierp het op den grond. Ongelukkig was het wapen gela den, het schot ging af en trof de vrouw aan het been; eene ver schrikkelijke bloedstorting volgde weldra en eer.ige oogenblikken later was de ongelukkige vrouw Lambert aan hare wonde bezweken. Veepest. De iloniteur kondigt, onder datum 9 december het vol gende ministerieel besluit af. Art. 1. Zijn verboden, langs de land- en zeegrenzen, de invoer en de transit van hoornvee en schapen, en van alle andere herkauwend» dieren, alsook van het vleesch, de huiden en andere versche stukken dier bees ten, het strooi, het hooi en ander voeder, het mesten het stalgereedschap reeds gediend hebbende, het alles voortkomende van het keizerrijk Duitschland en het groot-hertogdom Luxemburg, of langs die landen aangebracht zijnde. De dieren, koopwaren en voorwerpen in het vorig artikel-aangeduid, ingebracht langs de zeegrens van andere landen, zuilen slechts tot den invoer en transit toegelaten worden, voor zooveel er bewozen wordt, door regelmatige bewijzen en tot voldoening van het douanenbestuur, dat zij niet van het duitsche keizerrijk voortkomen. Het tegenwoordig besluit zal uitvoerbaar zijn te beginnen van 14 'dezer. Torna. Wel, Domien, heje die sukkeies van die Koninginne in de gazet gezien Hoe dat ze grees dikke tranen druppelden door haar vingers Domien. Ja, vrouw, koning zijn en koninginne, 'tis tegenwoordig al een lastig emploi. Tonia. Wel heere, gejzoudt liever van 't krikketoujour aan de was- kuip staan of eeuwigdurend levenslang in de koolputten van Lessen lig gen, als tegenwoordig op 'nen Troon t» zitten.. Is 't niet gelijk de Ko ningin in 't liêken zong Wat baat het alle dagen 10,12 schotels op uw tafel te hebben, van de lekkerste spijzen, wat baat het koffers vol geld te hebben, als ge dagelijks op uw leven uitgaat... Zie, ze moesten mij presenteeren van mijn huizeken te verlaten,"voor een koningspaleis, 'k zou refuseeren Domien. En ge zoudt wijs handelen, vrouw want er is toch niets dat de rust te boven gaat. 'k Heb nog gelezen dat er in den ouden tijd 'ne koning was die geern zijn onderdanen aardige fargen bakte. ToniGelijk KeizerKarel. Domien. Ja, maar't was veel vroeger: op zekeren dag deed hij 'ne kadé komen, gekend voor zijn stoutigheid; hij deed hem in 't beste ge waad steken, waarvan de zakken van 't goud rammelden, hij trakteerde hem aan een tafel, in een feestelijke zaal, waar de domestieken mal kaar dood liepen en waar ge zoudt verstikt hebben van den sterken reuk der spijzen; de fijnste bieren en wijuen stonden in kristalen bokals en de kostelijkste spijzen gingen hem opgediend worden. Tonia. Die vent blonk zeker van vreugd Domien. In 't begin, ja, doch daar nu gezeten zijnde, zag hij eens om hoog, en wat blonk er in zijn wezen Juist boven zijnen hals een breed spiegelglad kapmes, maar vastgemaakt aan eèn dun zijden draadje. Tonia. Ai! ai! Domien. 't Minste movement, dat hij maakte, met stoel, forket »f lepel, of kop, of arm, of been, en't draaiken brak af en 't wreed mes viel! De vent beefde als een riet en kon geen beet eten of geenen druppel drinken Tonia. 'k Wil 't verjipt gelooven. Dmnien. Hewel, dat is't figuur der Koningen hedendaags! Zijn ze ne minuut zeker van hun leven! Zien ze niet rondom hun een sekte op komen, erger als de sprinkhanen van Egypte Ais Mozes voor Farao kwam, hij wierp zijnen staf ®p den grond en de staf veranderde in een slang; 't was een vermaning Tonia Ja, 'k weet dat ook nog en Farao bleef koppig gelijk 'ne muilezel en er kwamen ergere plagen, tot dat hij met al zijn" Volk in do zee werd verzwolgen. Domien. Er is niets dat 'ne menscli meer verblindt als de glorie we zien 't op onze dagen ook hoe dikwijls werden de keizers en ko ningen niet vermaand door Pius IX, vari zaiige gedachtenis: dat ze, ge lijk iedereen, in hun besturing, den Grooten Meester moesten herkennen. Maar Napoleon den Derden schreef aan den Paus, dat hij daar niemaadalle van wist onliever zelf zou bestuurd hebben gelijk de koningen en keizers. En eenige jaren nadien, Napoleon tuimelde en rolde zoo diep als iemand rollen kan en de vermaningen giugen voert, de straf fen kwamen, gedurig erger om erger, en nu slaan al de potentaten hun armen gelijk molenzeilen in d'hoogte, als zij hun landen overzien, ze schrikken en beven;zij, dieonlangs tegen mal kaar vochten, komen nu bijeen, em maatregels tegen 't gevaar te nemen; ze zijn bijna gelijk Farao in de Roode Zee. En indien er geen Christene Volk was, 't welk zij altijd bevochten hebben, de Potentaten zouden vol wanhoop uit hun staten loopen. Tonia. - Gelijk in al de slechte huishoudens Domien Ja, Tonia, vrouw, zoo gaat het: al de steenen die naar God geworpen worden, vallen op den kop der werpers terug... 't Ziet er droef uit, in de wereld! we zullen nog schrikkelijke tijden beleven! Des te meer, dat de Potentaten versteend blijven de «enigste redmiddel is van den knie te buigen voor den Grooten Meester en op hun borst te kloppen maar ze blijven daar stokkestijf staan en trekken den sabel uit de scheê. Tonia. Precies gelijk als ineen verbroddeld huishouden, waar er meer geslagen wordt als in 't slachthuis van Brussel Domien. Alla, 't is droef; maar die zoekt, vindt; en die distels zaait zal geen tarwe oogsten... Elk huishouden moeteen les nemen aan de vorbroddeling der Landen in Europa en aan de bedruktheid van die arme en verblindde Koningen en Koninginnen KERKELIJK NIEUWS. De Feestdag van Maria Onbevlekt Ont vangen is overal met groote gsdsvrucht en schitterenden luister ge vierd. 't En kan niet andsrs of d'eer aae de Moeder Gods bewezen, zal de straffen verwijderen of verkorten en ons genade doen verwerven. Nu Kadert het heilige Ksrstfeest, de Kaning van het Heelal in een stal op Bathlehems velden uit eene Maagd geboren, terwijl de Engelen des He mels langs akker en weide het loflied doen weergalmen en de blij Je Bood schap aan de Herders verkondigen. Och, zegt een geleerde schrijver, wij gevoelen zoo innig dat wij het kindeken Jesus in de Kribbe niet kunnen ontberen. O neen, neen! beter konden wij het levensbloed uit onze aderen ontberen, beterden levensadem onzer lippen, dan ons Ko ningskind uit den stal? Hij is het licht van ons leven, de glans van ons oog, het leven onzer ziel, de hoop onzer toekomst; zonder Hem ware het verleden een duistere nacht, de toekomst eene onafzienbare duister nis. Men schrijft uit St Amanös (Puers). Verleden zondag was het een scheone dag voor onze parochie, een dag van ware zege praal voor onze Xaverianen Zij vierden op dien dag het Patroonfeest van den Bescherm heilige hunner Sociëteit de fl. Franc Xaverius. Volgens loffelijk gebruik was het dien dag Genouftle of Algomeeae Communie reor da ledan der Sooioteit. Treffend en aandoenlijk was hot om zien koa ondor de eerste Mis,bij de 350 Xaverianen, de medaille op de borst.tot groota stichting van alle geloovigan, tot da 11. Tafel naderden en het Brood der sterkon gingen ontvangen. Onder de Communie zong men hetschoene«Benedicanima mea, Domino mijne ziel loof den Heer enz. en andere schoene lofzangen in muziek, mitgevoerd door de aanfafdoeliag doo Genootsekaps. Waarlijk in zulke oogenklikken wordt het hart met troost en zoete blijdschap vervuld.als men die vrome Xaverianen van allen ouderdom en staat dit schitterend bewijs van gods dienstzin en christendeugd ziet geven, en men begrijpt nog beter het nut, de voordeden, ja, het geluk voor eene parochie ran de Sociëteit van Xaverius in kun midden te zien bloeien. Des namiddags kwamen onze Xaverianen, muziek aan 't hoofd. Standaard vooruit, naar de kerk om hun lof uit te voeron. Nogmaals gaf de zangafdeeling blijken van hun vooruit gang in 't uitvoeren van «tukken in verscheidene «temmen.Onder 't lof, krachtige en waeme aanspraak van hunnen ieverigen Bestierder. Verscheidene nieuwe leden ontvingen hunne medalie en schaarden zich aldus onder Xaverius kruisbanier. Ziedaar het geestelijke deel van dien sehoonen dag.Des avonds om 5 uren moesten onze Xaverianen een bewijs gegeven dat Vreugd en Deugd zeer wel gepaard gaat op eeaige dagen brachten zij een volledig programma tot stand voor een Concert gegeven aan al de deelgenoten des Genootschaps; tot 8 1/2 uren mochten zij aich verlustigen in 't aanhooren van een groot getal stukken voor harmonie, «angstukken, boertige alleenspraken en kluch ten, allen door wakkere leden der Sociëteit uitgevoerd. Het Portret van Xaverius, omringd met vlaggen, prijkte boven de estrade. Ten 8 1/2 uren was de zitting gesloten en ieder Xaveriaari trok blij en welgemoed naar huis, het hart vervuld met de zoete overtuiging van vervulde plicht en stichtend voorbeeld aan zijne medeburgers gegeven. wBSü— (11 Vervolg). Van uit de sleden zag men den Bruidegom vallen; Vera huilde en schreide,.doch de kommandantsvrouw gebood van voort terijden. De luitenant ware dood indien achter den kozak de Fransch- man zich niet had bevonden. Hij stond daar, in d'eene hand zijn leêren muts houdende en in d'ander zijn mes.

De Werkman | 1878 | | pagina 2