Men abonneert in onze buïeelen, bij al d'heeren Postmeesters en Postboden. WILLEM. Ja, schwammen mit den strome en op 't eiland Tristitia aanspoelen... Schoonen Progrès van den Catechismus te bevechten en in dat boeksken, Kanselier, staat geen letter of 't is voor't welzijn van de Landen en van de Volkeren..., Als ge den naasten keer komt. 'k zal het u toonen ik heb dat boeksken in mijn bezit;... er is zeker geen andet bijzonder nieuws? BISMARCK. Humbert zit zonder Ministerie, maar rommen- dom in de miserie. WILLEM. Ook ol een land aaneengeplaasterd met onrecht Ware ik nog jong, man, en ware 't herdoens voor mij, 'k zou mijn rijk anders beridderen.... Alia, veel complementen thuis. BISMARCK (diep buigende). Sire, uw ootmoedige dienaar ROME. 16 dec. Op u december laatstleden werd de God vruchtige Vereeniging der Katholieke vrouwen van Rome in plech tig verhoor ontvangen bij Zijne Heiligheid Leo XIII. Twee dui zend romeinsche vrouwen van allen stand waren aanwezig. Mevr. de markiezin donna Chiara Antici Mattei, geboren te Altieri, heeft lezing gegeven van een hartroerend adres; de H. Vader heeft geant woord, zijne volle tevredenheid uitdrukkende en zijne vaderlijke aanmoediging gevende. BERICHTEN. Dees jaar zal er wederom t'Aalst in 't Ge sticht der Damen van Maria eene Tentoonstelling zijn van de HH. Mvsteriën, die op Kerstdag verjarende Geborte Christi, met al de wonderbare omstandigheden van deze groote en zalige Gebeur tenis. Bij onzen wete is nergens in Belgenland, een Stalleken van Bethlehem, zoo natuurlijk, zoo indrukwekkend en verheven afge beeld, als datgene 't welk overjaar bij de Damen van Maria t'Aalst door zooveel duizende Personen werd bewonderd en vereerd, 't Zal voor het Publiek te zien zijn, kosteloos, op Kersdag van i uur na middag, den 26 en 29 December van 8 ure 's mergends tot 's mid dags en dan van 1 tot 4 uren alsook den 1,2, 5, 6 en 12 Januari op zeilde uren, en zaturdagen 28 December, 4 en 11 Januari, van 8 ure tot's middagsbijzonderlijk voor d'achtbare Buitenlieden. Op 2den Kerstdag, t'Aalst in 't Kollegie der Eerw. Heeren Jesuieten, Muziekfeest ten profijte van den Armen, en zelfden avond te Ninove, in den Keizer, Voordracht van den E. H. Claeys, over Wezel, de inlijving der Vlaamsche Seminaristen bij 't Fransch Leger. - Wij geven gratis kennis van al de treffelijke Feesten, die ons gemeld worden. G'heel Europa door wordt er met schande gesproken van de stemming der Belgische Kamer tegen God... Ja dat is waarach tig, een eeuwige schande en een grove misdaad geweest. Men vroeg simpelijk van te verklaren dat Beigenland zich onder de bescher ming stelt van God; en daarop werd gespot en gegekt,en daartegen, van de 63 liberalen, stemden er 62 tegen God van de twee kwade moordenaars was er éénen die zijnen God herkende; van de 63 li beralen was er maar éénen, M. Pirmez, die zegde: Ik kan het over mijn hert niet krijgen van tegen den Opperheer te stemmen.... En van die 62 zijn er die in hun Arrondissement het liberalismus willen doen passeeren als iets dat de Religie niet aanrandt, gelijk M. Lip pens van Moerbeke, die daar de Donderdaagsche mis bijwoont; en tr Brussel stemde hij metal d'ander Geuzen tegen God, om de schrikkelijkste straffen op ons duurbaar Vaderland te trekken. =>>#<ïk=- Het Huis Penton en Cg"ie, in Engeland is bankroet en slijpt in zijnen val verscheide ander bapkhuizen meê... Er is tegenwoordig te grooten drift naar geld en goed, en als dien drift, gelijk al d'ander driften, door de Religie niet beteugeld wordt, dan brengt hij ram pen en ellenden te weeg.... De dieren, onredelijk zijnde en voor de wereld bestemd, worden door natuurlijke wetten beheerscht en in orde gehouden; maar wij, menschen, met rede begaafd, voord'eeu- wigheid bestemd, wij moeten luisteren naar de bovennatuurlijke wetten, of anders wordt de wereld eenen warrelklomp, een ellende een schande... En 't is daarom dat de schrijvers van 't Socialismus, die gedurig de Religie bevechten, dat zij da bloedvijanden zijn der werkende klas, domme kwispels of groote booswichten... 't Gezond oordeel bewijst dit'ne rijke mensch zonder Religie, hij ziet zijn medemenschen verdrukt worden en lijden, hij zal zoo koud blijven als ijs; als ik goddeloos ben. wat gaan mij d'ander menschen aan? Ik ben hier toch maar om t' eten en te drinken en te genieten, en ik zal d'ander menschen onder de voeten treden. Als de Religie uit de Samenleving gebannen is, dan hebben wij nog een samenwoning van honden, meer nietiedereen vecht om de vetste brokken; er wordt geworsteld en gevochten, met handen en tanden, en hoe be ter dat de honden geleerd en gedresseerd zijn, hoe bloediger is de worsteling.... Dat is de goddelooze samenleving... Daarentegen, de Religie, als zij in mijn hert spreekt, ZE GEBIEDT mij van den armen medebroeder te helpen en bij te staan, ja van hem te bemin nen gelijk mijn zeiven. Wee, zegt de Religie, wee die den armen verdruktWee die den loon der werklieden aftrekt! wee die iemand verdrukt of vervolgtEn de Religie leert dat achter 't graf, Hij die ahoo spreekt, als Rechter zal staan om te oordeelen en te von nissen.... De Religie leert dat al de menschen Broeders zijn, d'een wat hooger geplaats als d'ander, maar toch allen van 't zelfde bloed, koning zoowel als bedelaar; de Religie brengt ons in de kerk voor denzelfden Outaar, legt hetzelfde gebed op de lippen van 't Konings kind en van 't werkmanswichi; de Religie brengt arm en rijk in den zelfden Biechtstoel, geeft dezelfde geestelijke spijs, zonder eenige verandering, aan rijk en aan arm...»'t Is daaromdat't Volk ten allen tijde, aan de Religie gehecht is geweest gelijk aan een eeuwige Weldoenster, 't is daarom dat de Volkeren van alle landen en van alle eeuwen de kerk ONZE MOEDER noemen; Neen, neen, 't en zal met beteren of de menschen moeten, gelijk 't op onze titelplaat staat, in het Kruis en door het Kruis malkaar de hand drukkenende Chiistelijke Broederlijkheid aankleven, niet met woorden alleen maar met werken en daadzaken. Zekeren Edward Maddon, taalman te Londen, schreef onlangs naar den Minister, dat 't Goevernementhem 1000 p.st. schuldig was en indien hij sito niet betaald werd, dat de Koningin moest opletten. Maddon is aangehouden en t Paleis der Koningin werd gesurveil- ^eefdt Is nu de 6^e maal dat t leven der Koningin bedreigd is. In 1840 schoot een uitzinnige knaap naar Victoria; in 1842 lostte John Francis een schot op haar en vijf weken nadatum hield zekeren Bean voor 't wezen der Koningin een geladen pistool. In i85o sloeg een officier der hozaren haar den hoed van t hoofd met 'nen ijzeren stok, en in 1872 was 't insgelijks een zinneloozedie de Koningin be dreigde. Maddon zal gegeesseld worden, zoo luidt d'Engelsche wet. Te Londen verlichten ze nude kaaien der Teems met elektriek licht, t Is zoo klaar als in vollen dag. Er zijn in Londen te veel nachtdieven en nachtraven, en t is bijzonderlijk voor dezulken dat er licht moet zijn. Den Econome van eene wereldsche school te Parijs is met de kas gevlucht; hij deed, sedert eenigen tijd onder 't vuil, goed, en Iaat in zijne rekening een tekort van 25,000 Ir. t Heeft vrijdag te Marseille groot tempeest op zee geweest, en gedonderd en gebliksemd, dat de versteendste Geuzen hun kruis maaktenEen Italiaansch schip is gezonken en een agent van policie, die bedronken was, is bijna van de trappen gerold; en te Parijs lag de sneeuw zondag zoo dik dat er geen rijtuigen konden passeeren, of er moest eerst een baan gemaakt worden. Verschrikkelijke Ellende. "Voor een der kommissarissen van policie te Parijs werd dezer da-mn een man gebracht, die op heeter daad van diefstal gevat werd. Eerst poogde de aangehoudene te loochenen, doch hij eindigde met zijnen naam op te geveu en de straat waar hij woonde. Aanstonds ,verd hij door den kommissaris naar de aangeduide woning, Passage (les Nations, gebracht. In eene kleine bovenkamer /an een dier huizen zoo talrijk in de steden en waarvan ieder kamer, die ontoereikend schijnt voor een enkel per soon, door eene talrijke iauiilie bewoond is, werd het huisgezin van den aangehoudene gevonden. Een venster slechts, en waaruit, God weet sinds hoe langs, de glasruiten verdwenen waren, bracht 't daglicht in het ellendig vertrek en met liet daglicht drong tevens ook de bijtende noorderwina binnen Nauwelijks had de kommissaris de deur geopend, of twee bevende kinderstemmen riepen \aderVader wij hebben honger en twee kleine meisjes, halfnaakt en bibberend van de kou, kwamen, met hunne blauwe handjes uitgestrekt, naar de deur geloopen Geen vuur en bijna geen lichtin eenen hoek der kamer, op strooi en vodden, lag eane vrouw uitgestrekt, slecht gedekt en worstelende tegen de ziekte en de koude. Zij ook had honger, maar de krachten ontbraken haar om nog één woord uit te brengen en haren nood te klagen. De kommissaris wendde het hooid om en wischte zich een traan uit het oog; toen hij weêrom opzag lag de ongelukkige vader geknield voor zijne voeten en deed hem het volgende verhaal Ik ben een gewezen officier der ruiterij loen ik dertig jaren oud was, nu tel ik er twee-en- dertig werd ik voor schulden uit het leger gebannen. In het burgerlijk leven weêrgekeerd, poogde ik in het onderhoud mij ner familie te voorzien doch de armoede vestigde zich weldra bij mijnen haard en mijne vrouw werd ziek. Alleen op de wereld, zonder vrienden en zonder hulp, ging ik eens s morgends uit en dwaalde Jangen tijd door de straten van Parijs ik moest huiswaarts koeren en had geen brood voor mijne kinderen, die sedert daags te voren niet meer geëeten hadden Door wanhoop gedre ven, nam ik tot dielstal mijn toevluchtik gelukte en herbegon, tot dat ik heden aangehouden werd. Ondanks al het belang dat de kommissaris in den ongelukkige stelde» zag hij zich gedwongen hem in de gevangenis te doen opsluiten. Wat zal er intusschen van die familie geworden? Armo vrouw Arme kinderenwij zegden bijna arme vader DUITSCHLAND. Een Levende Doode. Eenige dagen geleden werd een klein dorp, in de nabijheid van Mul- hausen gelegen, in opschudding gebracht door eene vrouw, die, klagend en weenend en tusschen hartbrekende snikken, verhaalde dat haar on gelukkige man, gedurende hot middagmaal door eene geraaktheid ge troffen werd en gevallen was, om niet meer op te staan. Iedereen voelde diep medelijden met de arme vrouw, en poogde haar te troosten doch vrachteloos Het verlies was onherstelbaar. Eindelijk brachten eenige inwoners de vrouw naar hare woning terug; men kwam in de kamer waar het lijk van de doode zich bevond, doch er was geen lijk meer te ontwaren Ten hoogste verwonderd en niet kunnende begrijpen wat er mocht gebeurd zijn, was men op 't punt overal te zoe»en, toen eensklaps de deur van eene aanpalende kamer geopend werd, en do doode gewapend met een versehrikaelijlten dikken stok te voorschijn kwam. Eer men den tijd had zich te herkennen en een woord te spreken, viel de doode zijne vrouw aan en diende haar eene vlaag stokslagen toe, die de aanwezigen deed schrikken en die de vrouw zonder klagen doorstond. Weldra vernam nier» wat er gebeurd was. De vrouw, men weet niet om welke reden, had besloten zich van baren man te ontmaken, bij mid del van een oi ander vergif; Doch zij kon hare misdadige plannen niet zwijgen en deelde ze meê aan eene buurvrouw, die geen oógenblik toefde den man te verwittigen. Deze laatste begaf' zich aanstonds naar den apotheker, vertelde hem wat zijne vrouw wilde uitvoeren, en verzocht tevens dat hij aan zijne vrouw, als zij vergif zou komen halen, een on schadelijke drogerij zou geven. Zoo gebeurde het dan ook en daarenbo ven werd de man verwittigd, welken dat: het ontwerp zou ten uitvoer gebracht worden. De vergiftigde spijs werd opgediend en met den groot sten smaak geëten door denman, die eenige stonden later stuiptrekkend op den grond viel en, het kon niet anders, onmiddellijk den geest gaf. De vrouw poogde dan den gestorven op te hangen, ten einde aan een

De Werkman | 1878 | | pagina 2