Nut en Vermaak Verdediging der Rechten van 't Vlaamsche Volk. VOOR DE U'TGEHQ*GE?DE VAN CHINA EN WONGOLIE KERKELIJK NIEUWS. zelfmoord te doen gelooven, doch het lijk woog te zwaar. Dan -was het dat zij huilend naar het dorp liep. Wat er verder gebeurd is, zegt men nietdoeh de vlaag stokslagen door de nog krachtige hand vandendooden oegediend, zal ongetwijfeld aan de vrouw, allen lust ontnemen om te herbeginnen. Trein Aangevallen. De dagbladen van Dresden brengen ons het verhaal aan eener gebeur tenis, die zeldzaam voorkomt in de annalen der spoorwegen. Op 6 dec., 's avonds, omtrent 7 ure, bevon den drie bedienden van den post zich in den postwaggon van den expresstrein, rijdende van Dresden naar Reichenbach. De trein stoomde in volle vaart, toen eensklaps de portière geopend werd, en een man, gekleed met een langen zwarten overjas en met de klak derbedierden van de spoorweglinie.in den wag gon sprong. De kerel selieen tussehen de dertig en vijf-en-dertig jaren oud te zijn en hield een revolver met zes schoten ia de handhij eischte dat al de brieven, weerden inhoudende, hem aanstonds zouden ter hand worden gesteld. Geen antwoord ontvangende en geen tegenstand ontmoetende, nam de stoutmoedige diet alles wat eenige weerde had, en vertrok, niet zonder doodsbedreigingen te hebben uitgesproken tegen hen, die het bewaagd zouden hebben hem te vervolgen. De koorden welke de gemeenschap daarstelden tussehen den postwagon en den wagon van den treinoverste waren afgesneden. Tot heden heeft men geen spoor van den misdadiger ontdekt. Bara heeft in de Kamer bekend dat 't personneel derRechtban- ken te Brussel moet vermeerderd worden.... Als't vrijmetsersplan doorgaat en de Godsdienst uit de school wordt gebannen, dan zul len de Rechters, vertiendubbeld, dag en nacht mogen zetelenEn dat noemen die liberalen een landeken van belofte Hebben die gasten 'ne kop van ossenvleesch? Wij moeten ons eraan verwachten, dat't Geestelijk enden Catechismus uit de Staatsscholen gaan gebannen worden.... Een afgrijselijke zaak!.... En een zaak, direkt uit d'helle komende; want, 'k vraag het aan 't geëerd Publiek, onder de duizende en dui- zende Ouders, die kinderen op de Staatsscholen heeft, is er éenen enkelen Ouder die gevraagd heeft van de Christelijke Leering en 't Geestelijk daar te verbannen?.. Alle macht komt van 't Volk, zegt de Grondwet, maar 't schijnt dat tegenwoordig alle macht van Hanske-pek komt.... Die goddelooze wetten gaan veel kwaad doen aan ons geliefd Vaderland. Om de Koninklijke Familie te feesten, hadden de Provinciale Raadsheeren elk ioo fr. uitgelegd.... Na al de kosten gedaan te hebben en niets gespaard, blijft er nog voor elk 41,20 c. over Dat is treffelijk: niet alles o. p. op doen. Te Brussel staan meer dan 10,000 huizen leeg. Er was daar sedert eenige jaren te veel drift en te veel zotte speculatie in 't bou wen. Nog niets uitgekomen van Generaal Berten... Wat mag daar onder schuilen? En't wordt in ons land bijna een mode van weg te blijven. Er zijn op dezen moment weLio personen in ons land die 1 ermist worden, onder andere 'nen heer van 44 jaar uit Brussel- Schaarbeek, en uit een dorp tegen Kortrijk zekere vrouw Descamps, van 65 jaar, en uit Diest twee jonge soldaatjes, den kaporaal Notte- dame en den trompetter Cateau, die weg zijn sedert den avond van 29en November.... Waar mag al dat volk zitten ol zijn? Te Isegem wordt ook iemand gemist, M. Van de Walle; de geruchten liepen deze week dat men zijn lijk in de Leie gevonden heeft, handen en voeten gebonden.... Doch de gazet die 't meêdeelt, was er niet g'heel zeker van. Al de geruchten zal daarom niet altijd waar. Dijnsdag morgend kwam te Brussel een officier van policie, in de Nieuwlandstraat zijn schoonvader tegen ze moesten niet al te wel bevriend zijn, want de schoonvader trok 'ne revolver uit en loste 3 scheuten, die den policieman erge kwetsuren toebracht.... 't Gaat er tegenwoordig, in ons wereldje En ze willen nu aan de kinderen romans doen lezen in plaats van den Catechismus; als dit helsch plan lukt, dan zult ge de kat op de koorde zien spelen.Er zijn nu al, volgens Bara, in de groote steden rechtbanken te weinig; maar dan zullen ze pepiterkes van jugen op de straten moeten tim meren. T'Antwerpen zijn zondag verscheide personen door de glad digheid der straten gevallen en erg gekwetst.... uit menschlievend- heid zou iedereen, die langs begangbare straten woont, op dees tijdstip schramouille voor zijn deur dienen te strooien. Over de moord der weduwe Van Roey, t" Antwerpen, is nog niets uitgekomen; de policie zoekt nu langs ander kanten en heeft reeds twee kerels aangehouden, Parisiens, beurzesnijders van stiel en doortrapte dieven. In den nacht van donderdag tot vrijdag, had de genaamde -Nelis Ph... van holiandsche afkomst, oudkleerkooper te Verviers, een hevigen twist met zijne vrouw. Hij mishandelde deze op balda dige wijze en dreigde de kamer .te zullen in brand steken. De per soon bij welke zij inwoonden, wilde tussehen beide komen, doch Nelis P... greep een mes en jaagde hem uit de kamer. Daarna stak hij vuur aan het beddengoed. Op dit oogenblik kwam de policie de kamer binnen en gelukte er in den brandstichter aan te houden. In 't Kollegie van Aarschot zijn reeds 120 studenten. Twee ouderlingen die te Chene'e, nabij Luik, op eene kamer woonden, hadden's nachts een goed vuur op hunne kamer lateri branden, 's Anderdaags vonden de geburen de vrouw dood liggen en den man op sterven... Ze waren beide verstikt door de kooldam- pen. 'Ne zwerm Geuzen heeft zondag te Gent, een persoon aange rand, omdat hij uit 'ne katholieke werkmanskring kwam.... Wat is er tegenwoordig wild en lomp volk in ons land! D'ander week is den ouden kerktoren van Hondegem inge stort. G'heel 't batiment is verdestrueeerd. Men berekent de schade op 15o,ooo fr. D'ander week viel te Houx 'ne schiptrekker-te-peerd in t wa ter, met peerd en al.... t Goed geval wilde dat de schipper een on versaagd man was, die rap in 't water sprong en den ruiter van de dood redde. En de waalsche korresponaent voegt er, voor de leute, bij, dat de schiptrekker een pijpken in den mond had toen hij in 't water viel, en dat hij nog zijn dolleken tussehen de tanden had, als hij uit 't 'water werd gehaald en hij trok en hij had nog vuur.... Dit mag geloofd worden, of te niet. Er staat geen boet of geen straf Vrijdag namiddag begaf zich de genaamde De Smet, oud 48 jaren, herbergier te Idegem, naar bet veld met een kleinen hond; onderweg ontmoette hij P. V. C., kleermaker, die hem uitschold, onder voorwendsel dat zijn hond hem had willen bijten. De Smet, zette zijnen weg voort, doch P. V. C. achtervolgde hem en zegde: Gij zult mij toch geen kwaad doen, niet waar? Op hetzelfde oogen blik trok hij eenen revolver van onder zijne kleêren en loste op De Smet een schot, doch zonder hem te treffen, De Smet gelukte er in hem het wapen te ontnemen. V. C. nam de vlucht en ging aan het huis van De Smet twee vensterruiten aan stukken slaan. De Smet heeft hel wapen aan het gerecht afgeleverd. BRUGGE, 17 dec. Eergisteren avond dwaalde een bedelares, met naam Mathilda Hostens, door de straten, met haar dochterke 2 1/2 jaren oud op den arm. Lijdende aan koude en gebrek, is het ongelukkig kind in de armen zijner moeder gestorven. Het lijkje is naar het hospitaal gebracht. LUIK, 17 dec. Vrijdag morgend, onmiddellijk na het voorbij rijden van den koopwarentrein van Luik naar Visé, heeft de haan wachter Doblestein, op de linie Luik-Maastricht een onbekende gevonden, die verschrikkelijk verminkt was. Behalve een aantal andere wonden, waren zijne beide armen afgereden. Deongelukkige werd naar de pastorij gebracht, alwaar hij eenige uren later overleed. Het eenige woord, zegt men, dat hij heeft kunnen uitspreken, is de naam Louis. Meer heeft hij niet kunnen zeggen. In de gemeente Huisse blijft de uitzweetende longziekte voort durend woeden. De muilplaag is in de gemeente Mater en Nukerke uitgeberstende noodige maatregelen zijn genomen om de uitbrei ding der ziekte te beletten. Opbrenstder vorige lijsten 1789,08. In hun druk en pijn, wilt de Mongoliers indachtig zijn. Opbrengst der fabriokvodden van lie Prez, Denderhoutem 1,00 O Kindeke Jesus zoet Wiens geboortedag men gaat vierenj Ziet wat den honger toch doet. Heb medolijden met de Mongolieren E11 met ons zondaars te saam, Wilt ons schulden toch bedekken Kn laat ons loven uw naam Eer wij naar de eeuwigheid vertrekken. F. De Prez, Denderhautem J Aalst Onbekend St Nikolaas 0,50 0,30 ;2 2,00 e 'Groote Feestdag van KERSMIS is nabij. Woensdag, 25 December, verjaart de Gebeurte- 'nis, die Vier Duizend Jaren door de Volkeren was afgewacht en afgezucht en afgebeden, omdat zij het nietig schepsel met zijnen Almachtigen Schep per moest verzoenen en voor allen het Rijk van Genade openen. KERSTDAG wordt gevierd de gansche wereld door. van al degenen die nog eenig Christelijk ge voel hebben; zelfs de Protestanten, onze afgeval lene en weggeloopene broeders, zij erkennen en vereeren 't Goddelijk Kind in zijnen Stal; zij ver eeren den Heiligen Kerstnacht en de Dagen eropvolgende. Nu bijzonderlijk dat er vau alle kanten, Herodussen opstaan, om de Leering en de Gedachtenis van den Schepper-Verlosser te doo- den en ons terug in de duisternissen van t Heidendom te stooten, nn dienen wij ons dichter bij de Reddings-Krib te houden, en ons hert en onzen geest aan den Verlosser te geven; dan zullen wij aan den Meester van Hemelen Aarde, Glorie brengen, en Vrede geme- ten in onze herten, volgens 't gezang der Engelen, en de aanhou dende ondervinding van 1800 jaren Godd'lijk Kindje, wees gegroet! Haast verkleumd door liefdegloed, Nauw iri windselen gawonden In eene arme krib gevonden, Zie hoo 't Kind Ons bemint Voor ons vloeit zijn eerste traan, O, neem onze harten aan, Aan Uw kribbe, 0 Opperheer, Loggen wij ze als offer neer

De Werkman | 1878 | | pagina 3