De Wreedheden van den Bus. Abonnementen worden op alle tijdstippen des jaars aauveerd God zij gedankt, want anders zou het ons moeielijk geweest zijn, zelfs met een scheersmes, de hairen uit de wonde te snijden. Ge denkt hem 't hair af te snijden, vroeg de Polak, maar hebt gij niet bemerkt in welken toestand hij is? W. V. HAE1.TERHA f8©a EKf ^IJVEEHOB GEERARDSBERGEN. Taryve 27 fr.; Masteluin, 21,00; Haver, 19,00; Boonen, 22 fr. boter per kilo, 2,64;Vlas per kilo, 1,30; aardappels, 9,50; lij naad, 32 r. koolzaad, 36f'r. AALST Tarwe, 26 fr.; Masteluin, "24,00, .Vlas per 3 kilo 4,00 5425; Aardappels09,00; Hop043 fr; Boter, 3 kilos 7,07 4, 09,00 LOKEREN. Tarwe, 22 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,06. i (11 Vervolg.) De Polak stond verbaasd, als hij die groote, geriefelijke plaats onder den grond zag. En 't is gij die dat alles gegraven hebt vroeg hij. Ik alleen, mijn allerliefsteveroordeeld zijnde om gelijk de mollen onder den grond te leven, wat kon ik anders doen als mij een logement booren naar mijn goesting En waarachtig, gij kunt den tijd niet gehad hebben u te ver velen Oh! gen hebt nog alles niet gezien. Daar, voor ons voeten, is een geheime plaats, van niemand ter wereld bekend dan van mij, en waar ik twee volledige kostumen van syberiaansche boeren ver: borgen houd niets is er vergeten, van de perruken in leer tot de schoenen in lindenschors. Den eenen of anderen dag komt dit mij te pas. -Ge peist nog altijd van te vluchten Nog altijd? en nu meer dan ooitwant ik ben zeker dat dien ellendigen luitenant zijn affront op mij zal willen wreken. Hij zou niet durven; g'hebt hem 't leven gered! Niet durven! sprak de Franschman, deschouder optrekkende, ge zult zienmaar wi) zullen daar later van sprekennu is ons pressant werk alles te bereiden voor den gekwetsten en uwe brave vrouw te gaan verlossen. Terwijl ik in mijn alkoof ga vellen leggen, haalt gij'ne pot sneeuw op en zet dit in den marmit op 't vuur; want wij moeten warm water hebben. Op min dan een kwaartuur was den marmit sneeuw gesmolten, een bed van vellen bereid en de onderaardsche kamer behoorlijk verwarmd. De twee vrienden gingen terug hunne ladder op en kwamen wel dra terug met den armen Ivan, die genoeg tot zijn zeiven was om van de pijn te huilen en te kermen, zonder nogtans te weten hoe en waar hij zich bevond. De Franschman en de Polak hadden groote moeite omzijnzwaar, vervrozen jagerskostuum uit te doen ze legden hem daarna zach- tekes op het malsche bed. -Denkt gij dat dien armen sukkelaar er zal doorkomen vroeg Marfa. Ongetwijfeld, madam, antwoordde Hendrik, en ik hoop zelf dat hij niet veel zal lijden en ervan af zal zijn, met't verlies van zijn hair. De Voorzienigheid die in de bosschen beeren heeft toegelaten, die beter iemand scalperen als 'ne wildeman, heeft in dezelfde bos schen bijzondere planten doen groeienge zult zien hoe eenige wasschfngen met ngedu zijne pijn zullen verzachten en zijnewonden genezen. Maar, hoe die wondere plant nu gevonden, 's nachts en onder den sneeuw? Hoe ze gevonden? hier, mijne vrienden hier 's winters zit ik als 'ne mol begravenmaar bij zomertijd zoek ik in de bosschen de kruiden op en als ik van mijn leven in Frankrijk terugkeer, 'k wil zalig zijn, maar 'k ga op de jaarmarkten staan als Syberiaanschen doctoor en ge zult van mij hooren! Nood dwingt... Ge ziet die groote kist't is mijn apothekerij ;help ze mij eens op tafel zettten, terwijlent zal Marfa zoo goed zijn ons warm water in eene kom te brengen. XI. Verhevene werken van Bermhertigheid. In de kist van den schilder lagen wel honderde zakskes allen ge- numeroteerd en correspondeerende meteen boekje, waarop de naam, de kracht en't gebruik der plant stond; de Franschman moest zijn apotheek van buiten kennen, want hij nam numero 17, eene sterk gebladerde plant, nam een handsvol bladeren, wierp ze in 't koken de water en zette er een houten scheel op. Is dat den ngedu? vroeg de Polenèse. Ja, dat is die kostelijke plant, ziet ze maar wel na. Ze wordt beerenplant genoemd, omdat de beeren, als ze gekwetst zijn, deze bladeren knabbelen en ze dan op hunne wonden leggen. Wel heere! sprak Cesar; vriend, ik wist dat gij schilder zijt, muzikant en jager, maar nooit had ik u kruidkundigen en doctoor geloofd; waarlijk ge zijt eene alwetenschap. Juist gelijk Robinson op zijn eiland, vriend; maar 't is noodig ook Noodig! een vermaak, eene tijdpasseering 'Ge denkt dat? Welnu, ik beweer dat mijne studie onmisbaaris Onmisbaar Voor wie Hendrik keek hem in d'oogen. Onmisbaar, sprak hij, voor iemand die zich serieus gereed maakt om zijne vrijheid te herwinnen; noch 't fijnste goud, noch de kostelijkste gesteenten zouden mij in de bosschen van eenige waarde zijn, terwijl de nietige planten welke gij veracht, mijn leven zullen redden. Hoort, ge ziet daar die soort van dik gras. waarap markas- kina staat; dat groeit in alle russische bosschen; en de wortel van die plant, n°2i, dat is de fijnste kastanje weikef gij kunt vinden. Waar een ander van honger zou sterven, daar zal ik, met die kastanje, een lekkere maaltijd doen. De kimsharga, een ander boschgewas, heeft de wortel, die den aardappel der sneeuwlanden mag genoemd wor den; de sarana, n° 55, is nog kostelijker; de bloem is rood gelijk een kriek, maar de wortels, gedroogd zijnde, leveren eene voedsame bloem; andere planten, ik zou er u 5o konnen noemen, VCB lekkere groensels, en zelfs iets dat de kracht en den smaak vaji ver- micel heeft; dan heb ik nog kruiden tegen alle ongevallen, voor wonden gelijk gij op den gekwetsten gaat zien, voor vervriezingen enzoovoorts. Als gij ooit peist van te vluchten,.ge moet alles voorzien, 't Leven van 'ne mcnsch hangt dikwijls van zoo weinig af. Marfa stond te luisteren met opgehouden adem. Hendrik, zegde zij eensklaps, vriend, ik begeer ook de kruid kunde te leeren; wilt gij mijn professor zijn? Ik zal u alles leeren wat gij wilt, madam, alhoewel ik uitter- harte wensen dat gij nooit mijne kruidkunde vannoode hebt, om u met wilde wortels te voeden, maar dank aan eenvoudige remediën slechts van eenige jagers gekend, zult gij rondom u veel goed kunnen doen en misschien groote pijnen verzachten. En wanneer beginnen wij Aanstonds als gij wilt. ik ga u op onzen armen zieken eene pratische les geven. Cesar zat rond de tafel en onderzocht nu met 'ne zekeren eerbied de kruiden en gewassen; hij bewonderde de kracht van dien gevan genen welken, uit liefde voor de vrijheid, met zulk wonder vooruit zicht al de hulpmiddelen bestudeerde, welke de bosschen hem voor zijne stoutmoedige vlucht kon opleveren. Ja, ja, sprak de Franschman, Cesar beziende, met de wolven levende leert men huilen, en ik, met onder de Russen te leven, heb geleerd dat, om mijn spel te winnen, het goed is van op voorhand de kaarten te mijnen voordeele te steken. Van wat spel spreekt gij - Van mijne vlucht, goede vriend, een serieus spel en waarin mijne kleine studiën de taroeven zijn. Geve God dat gij de partij wint, sprak Marfa. O niemand wenscht het vuriger dan ik; en ik bedank u voor uwe wenschen; doch wij zullen nu zwijgen van hetgeen Cesar eene vermetelheid noemt en eersten vooral op onzen evennaasten peizen. Dit gezegd hebbende, nam de Franschman 't scheel van den pot, in 't welk de bladers van de ngedu het water eene amberkleurgaven; hij kneedde de bladers met zijn vingers, tot dat zij eindelijk gansch weggesmolten waren en veranderd in eenen klaren, geelachtigen bouillon; hij deed dit op een stuk lijnwaad. Marfa, zegde hij, ge zijt zachter in d'hand als ik en indien gij zonder beven of zonder te veel ontsteld te zijn, die vreeselijke wonde kunt zien, ik ben zeker dat de arme Ivan er veel zal bij winnen, van door u verbonden te zijn Och, sprak Marfa, ik heb in mijn leven reeds te veel lijden en ellende gezien, om daarvan benauwd te zijn; en indien gij inderdaad gelooft dat mijne hand zekerder is, zeg wat moet ik doen? Hebt gij uwe scheer? 1 Ja, gelukkiglijk. Later Nieuws. - De groothertogin van Hessen, dochter der koningin van Engeland,is overleden; - t'Audegem,in de Zwaan,heeft Frans Vandenhende 'ne solo-slim gespeeld; —te Brussel werden deze week twee straatzangers veroordeeld, om vuile en smerige liedekens gezongen te hebben. De yercondamneerden zegden voor hun rede dat die liêkes uit de slechte gazetten kwamen. NINOVE. Tarwe, fr.26; Rogge, fr. 19; Boontjes 22 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 3,12. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 35 tot 36 fr. Rog gebloem, 26 fr. Op de veemarkt waren 18 stieren, 123 ossen, i65 koeien, 026 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijnstieren, fr. 0,70; ossen, fr. 0,90 a 1,00; koeien, fr 0,70 A 0,80; kalveren, fr. 0,98 a 1,08. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 26,00; Rogge, 18,00; Boter per kilo, 2,65; Eieren 3,o5; Aardappelen, 8,75; Lijnolie, 57,25; Kempolie, 66,00; Lijnkoeken, 21,25; Kempkoeken, 18,25. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 23,00; Boekweit i5,oo; Haver 14,50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,36; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,86. Zele. -safarwe 24,00: Rogge, 15,Ou; Boter 2,7(1; Eieron, 3,09; kemp ele. -iTTarv 11 kiloi0,25 per Mechelen. Veemarkt op Neekerspoel. 70 st.uss inlandsch ras van fr. 215 tot 410. —Oil stuks hollandsch ras, van fr 29,5 tot 775. Binnen de stad. 20 stuks inlandsch ras van fr. 180 tot 330. —098 stuks hollandsch ras van fr. 220 tot 360. Roeselaere, Oude Tarwe, per 100 kilo, fr. 28; Rogge 19; Boo nen 23,00 Aardappelen 08; Boter per kilo, 3,35; Eieren per 25, 3,50. Aalst, drukkerij met snelpers van P. DAENS-MAYART.

De Werkman | 1878 | | pagina 4